Umuda İhtiyacı Olanlar

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve hsynclk tarafından 10 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. hsynclk

hsynclk Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Model
    Yer:
    İstanbul
    Herkese merhaba ve iyi bayramlar,

Bir süredir forumda gezinirken gözüme çarpan konu ve mesajlar beni bazı hususlar hakkında düşünmeye itti. Bu yüzden naçizane bir kaç satır karalamak istedim. Öncelikle yazacaklarımın bir ahkam kesmek olarak algılanmasını istemiyorum. Eminim ki kısa zaman öncesine kadar yaşayıp tecrübe ettiğim bu konularda, özellikle bu spora yeni başlayan bir çok arkadaşımın, kardeşimin ve abilerimin duymak isteyecekleri ihtiyaç duydukları şeyleri yazacağım.

*HAYALLERİNİZE KOŞUN

Asıl konuya başlamadan önce biraz kendimden bahsetmek istiyorum. Ben 23 yaşında ve yaklaşık 10 yıldır sporla iç içe olan bir gencim. Yetişkin yaşlara gelene kadar çok zor hayat şartlarından geçtim. Bu yüzden hayata karşı hep bir isyankar tavırla yaşamımı devam ettiriyordum. En ufak olumsuzluklarda çabucak hevesi kırılan ve pes etmeyi alışkanlık haline getirmiş, kısacası hayata küsmek için fırsat kollayan bir kişiliğe sahiptim ki hala bu huyumun acı sonuçlarını çekmeye devam ediyorum.

Yokluk içinde büyüyen her genç gibi benim de büyük ama klasik hayallerim vardı. En güzel arabalara binmek, kocaman bir ev almak, çok para kazanmak... Kulağa güzel gelen bu şeyleri hayal etmek kolaydı ama gerçekleştirmek imkansızdı yani ben öyle zannederdim. Belki de imkansız olması gözümde bu kadar büyütüyordu hayallerimi.

Bundan 6 ay kadar önce arkadaşlarımla gezintiye çıktığımızda bir kitapçıya uğramıştık. Uzaktan öylesine süzdüğüm kitapların arasından bir tanesi dikkatimi fena halde çekmişti. Çünkü kitabın üzerinde "Hayallerindeki Hayatı Yaşa" yazıyordu. Kişisel gelişim kitapları için bilinen bir çok olumsuz görüş vardır ama hiç biri o an umurumda olmadı. Çünkü kapağındaki o başlık çoğu insan gibi benim de umutlarımdı. Bütün gün idare etmem gereken paranın hepsini o kitaba vermiştim. Eve gidip hemen okumak istiyordum ve daha okumaya başlamadan bile inanılmaz motive olmuştum. Bir çırpıda bitirdiğim bu kitaptan aldığım en büyük ders, şartlar ne olursa olsun "kendimize güvenmemiz" gerektiğiydi.

Kendisiyle barışık olan bir insanın isteyip de yapamayacağı bir şey yoktur. Bu yüzden hayal kurup hedef belirlerken büyük oynamaktan asla çekinmemek gerek. Kendime bu farkındalık sayesinde, 1 gün önce imkansız gelen ama artık başaracağımı bildiğim bir hedef koymuştum ve artık "harekete geçme" zamanı gelmişti.

*BÜYÜK HEDEFLER KOYMAKTAN ÇEKİNMEYİN

Çevremden duruşum ve karakterim hakkında hep olumlu şeyler duymuşumdur. Sürekli mankenlik ya da sinema televizyon piyasasında başarılı olacağım konusunda telkinlerde bulunmuşlardır. Bu işleri içten içe çok istesem de bir cesaretim ve umudum olmadığı için gülüp geçerdim.

Ama artık bu korkaklığın ne kadar aciz bir durum olduğunun bilincinde ve çoktan kendine büyük hedefler koyarak yola çıkmaya hazır biriydim. Elime kağıt kalem alıp bütün hedeflerimi ve onları elde etmek için neler yapmam gerektiğini bir bir yazdım.

Ve artık yolculuk başlamıştı...

*KENDİNİZE İNANIN

İlk adım olarak vücut geliştirmeye başladım. Çünkü uzun boylu ama çok zayıf bir fiziğim vardı. Normal bir insanın 2 katı yemek yememe rağmen 1gram kilo alamazdım. Aslında nerede yanlış yaptığımı biliyordum. Çünkü vücut geliştirmeye başlamadan uzun zaman önceleri hobi olarak bodyforumtr gibi sitelerin makalelerini ve başlıklarını takip ederdim. Bilgim vardı ama pratikte sınıfta kalmıştım. Spor salonuna yazıldıktan sonra sağlam bir beslenme programı hazırlayarak işe başladım.

1.92 boyla 78 kiloda başlayıp 4 ayda yağlanmadan 86kiloya çıktım. İlk başlarda zorlansamda kısa zamanda tempoya alıştım ve çok yoğun çalışıyor, spor salonunu ve mutfağımı özlüyordum.. Tabi bu süreç içerisinde asıl büyük hedefler için de çalışmalar yapıyordum. 2013 Best model yarışmasına katılmaya karar verip hemen definasyon diyetine girdim. Yapım gereği 2 ayda hiç zorlanmadan 82kiloya düşüp iyi bir forma sahip oldum ve yarışmaya başvurdum. Tüm elemeleri geçip finale kaldım.

Yarışma süreci başladıktan itibaren hedeflerim doğrultusunda çıktığım bu yolda, bulunduğum ortamlarda bir çok önemli insanla, bir çok milyoner ünlüyle ve sosyete camiasından herkesin dizi sinema dünyasından bildiği manken, oyuncu insanlarla tanışıp sohbet etme ve samimi bulduklarımdan da öğüt alma imkanım oldu. Hepsinin aslında ne kadar sıradan ama cesur olduklarını gördüm ve bu bana çok cesaret verdi. *Her gece caseinimi içip yastığa başımı koyduktan sonra, bir şeylerin farkına varmamı sağladığı için tanrıya şükrediyorum.

Henüz başında olduğum bu yolculuğa hiç bir korku ya da şüpheye yer vermeden emin adımlarla devam ediyorum. Çünkü imkansızlık, reddedilmek ya da kaybetmek diye bir şey yoktur, olsa olsa sadece tökezlemek olabilir...

*PES ETMEK YOK

Kısacası inanç ve motivasyon yaşamımızın bir parçası. Bu iki şeye sahip olmak büyük ölçüde hayallerinizdeki hayatın anahtarını elimize veriyor. Vücut geliştirme konusunda da durumunuz bir çok insanın hayatı gibi karanlığa gömülse de moralinizi bozmayın, yeniden ayağa kalkın yola devam edin! Mutlaka gözünüzden kaçan ya da atladığınız bir nokta vardır ve ne olursa olsun "ASLA PES ETMEYİN"
    Yeni başlama planları yapan arkadaşlar için de söyleyebileceğim tek şey hemen bugün "HAREKETE GEÇİN" :)

Beslenme ve antrenman konusunda soru sormak isteyen arkadaşlara bildiğim kadarıyla seve seve yanıt verebilirim.

rund3v1l, Body06, Freaks ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. kartals340

kartals340 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Gerçekten cok güzel bir yazı olmuş ellerinize sağlık önemli tüyolara değinmişsiniz benim sorum motivem çok düşük olan günlerde body yapmak gerçekten işkence oluyor motivemi sürekli nasıl en üst seviyede tutabilirim tabi bizde insanız hiç bir zaman motivemiz tam olamaz ama en azından izlediğiniz bir taktik varmı ? Birde tek basına antraman mı yoksa arkadaşla antramanmı tavsiye edersiniz ?

3. Destiny

Destiny Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    Eline sağlık çok güzel bir yazı olmuş.Hedeflerine ulaşmanı temenni ediyorum.

4. hsynclk

hsynclk Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Model
    Yer:
    İstanbul
    Benim de hayat boyu en çok zorluk çektiğim şeydi bu. Anlık motivasyondan ziyade hayatın her anında enerjik ve cesur olabilmek için herşeye olumlu ve pozitif yaklaşmaya özen gösterdim. Zaten belli bir zaman sonra bu yaşayış şekliniz haline dönüşüyor. Böylelikle hayat devam ederken bakış açınız size sürekli cesaret ve güç verecektir. Özellikle antrenman öncesinde hedeflediğim yolda örnek aldığım insanların hayatını okurum videolarını izlerim. Bu beni baya kamçılar. Ayrıca müzik dinleme alışkanlığınız varsa tarzınız ne olursa olsun bol bol müzik dinleyin. Ben koşu bandında müslüm dinlediğimi bilirim :) Beslenme ve uyku düzeninizi de yoluna koyduğunuz zaman salona koşarak gidersiniz :)

Bu arada, çok fazla deneme şansım olmasa da, 1-2 gün yaptığım antrenmanda partner bana her zaman iyi gelmiştir. Fırsatınız varsa yol arkadaşı edinmeniz bence iyi olacaktır.

Teşekkür ederim :)

Son düzenleme: 10 Ağustos 2013
  5. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Senmi yazdin bunu??!Ben buna birebir benzeyen ufak tefek farkliliklar disinda bir yaziyi sanki biryerlerde okudum ama hatirlamiyorum nerde ve hatta etkilenmistim.Kendinmi yazdin yoksa baska bir kaynaktan kendinemi uyarladin bilemiyorum.Kendin yazsiysanda emegine saglik der gecerim:)

6. hsynclk

hsynclk Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Model
    Yer:
    İstanbul
    Kendi hayat hikayemi başkasının kaleme aldığını zannetmiyorum, teşekkürler :)

7. lMarquez

lMarquez Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    çok başarılı yazı olmuş dostum emeğine sağlık

8. Pudge03

Pudge03 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba ,

Yazınızın tamamını okudum,beğendim tebrik ediyorum sizi.

Kendimi size çok benzettim...

Anlattıklarınız ( başarılarınız hariç ) neredeyse %90 ı benim hayatım.

Ben şuan 21 yaşımdayım ,

1.83-1.85 falan boylarındayım.

Şu anki kilom 88.

bundan 5 sene önce spora başlamıştım fakat geçirdiğim bir ameliyat yüzünden bırakmak zorunda kaldım daha sonra bir daha hiç yeltenmedim her yıl ortalama 5 kilo alarak şu anki kiloma ulaştım..

vucut yapım çok tuhaf. yüzüm zayıf , pek göğüs yağı yok en azından sarkma yok. göbek ve kursak mı artık 2 bölüm şeklinde çıkıyor bütün değil...kalça ve basenlerim çok fazla..

nasıl zayıflayıp fit bir vücuda sahip olabilirim?

Resmimi çektim şuanki halimde bu.; ( resimde biraz zayıf gibi ama göbek var aslında oturunca büklüm kulesi çıkıyor :D )

birde konu dışı olacak ama nasıl konu açacağız yahu açmak için button göremedim?

Son düzenleme: 11 Ağustos 2013
  9. hsynclk

hsynclk Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Model
    Yer:
    İstanbul
    Öncelikle teşekkür ederim. Resimden gördüğüm kadarıyla gözde büyütecek bir probleminiz yok. Hatta çok yatkın fiziğiniz var diyebilirim. Yıllarca kilo alma konusunda iyi tecrübeler edindim fakat kilo vermek konusunda hiç bir bilgim yok. Ama işin mantığı yine aynı, düzenli ve kaliteli beslenmekle alakalı. Eğer geçirdiğiniz ameliyat spor için engel teşkil etmiyorsa mutlaka spor ile paralel bir diyet hazırlayın. Forumda süper diyetler mevcut. Zaten spora başladıktan sonra bir kaç ay içerisinde iyi bir form yakalayacağınızı düşünüyorum. Size verebileceğim en geçerli tavsiyem, şayet spora başlarsanız muhakkak her antrenmanın bitimine küçük bir mide programı sıkıştırmanız olacaktır. Tabiki yemeklerdeki tuz,yağ,şeker ölçüsünü baya bir azaltmanız hatta sıfıra indirmeniz gerek. İlk fırsatta spora başlayın ve kendinizdeki güzel değişime şahit olun derim thums:

*Bu arada konu açamamanızın sebebi siteye yeni üye olmanız. 7 gün içerisinde konu açabilirsiniz.

10. Pudge03

Pudge03 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Cevabınız için çok teşekkür ederim..bir sorum daha olacak

ben şimdi direk vücut yapmaya mı çalışayım yoksa önce daha da zayıflayayım mı ne yapmam lazım ?

boy 1.83 diyelim.. kilom 88.. olmam gereken kilo nedir. ben baya güzel kaslı bir vücudum olsun istiyorum..zayıflamadan kaslı olabilir miyim yani vücut çalışırken kaslarım gelişirken bir yandan yağlarım eririr mi ?

birisini görmüştüm vücudu benden biraz daha kiloluydu çok az kardiyo yaparak vucut çalışıyordu ama 1gr kas belirtisi yoktu kollarında mesela çok sertti kolları ama kas belirtisi hiç yoktu..öyle mi olur benim de ? birde çatlaklar oluşmuş kollarımda bacaklarımda bunlar geçer mi kas yapınca ?

kollarımda eskiden kalma az uz görüntü var ama hiç güçlü değilim spora arada gidiyorum 10-15 kilodan fazlasını kaldıramıyorum gücüm yetmiyor..herkes güçlü sanıyor görüntüm öyle ama güç yok.

benden sıska adam 40kg kaldırıyor mesela butterfly yaparken ben 10 yaparken zorlanıyorum..sorunum ne çözemedim.

kollarımın şuanki durumu bu ;

11. hsynclk

hsynclk Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Model
    Yer:
    İstanbul
    Boyunuzun uzun olması sizin için bir avantaj. İdeal kilonuz 80-83 arası olabilir. Benim düşüncem kardiyo destekli ağırlık çalışmaya başlayabilirsiniz ama tabiki salondaki hocanız size daha uygun bir program hazırlayacaktır. Kimse ilk başladığında o kiloları kaldıramıyor emin olabilirsiniz. Yine tekrar etmiş olucam ama güzel bir diyetle beraber parçalı belirgin kaslara kavuşbilirsiniz.

12. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Gerçekten motive edici bir yazı :) banada böyle birşey lazımdı , etrafımdaki arkadaşlarım genelde fazla hayal gücüme kaçtığımı , artık gerçek hayata dönmemin gerektiğini söyler :D benimse hayal dünyam farklı bir şeydir inandığım başaracağım şeylerin neden olmadığını düşünürüm hep.Sizde iyi yerlere gelirsiniz umuyorum..

13. Jaycees

Jaycees Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş hocam öncelikle tebrikler.Şimdi benimde biraz sorum olacak.Ben 175 boyunda 62 kilo biriyim.Salondayım ve 2.aydayım.Ancak ben gerçekten çok yememe rağmen kilo alamıyorum.Evdekiler bile şaşırıyor sen nasıl kilo alamıyorsun diyor yani o derece.Ben nerede hata yapıyorum ne yapmam lazım yani benim kilo almam lazım ama nasıl onu anlamadım.

14. hsynclk

hsynclk Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Model
    Yer:
    İstanbul
    Herkes mutlaka birşeyler söyler, çoğu kalıplaşmış hayatlarına alıştığı için kafayı kaldırmaya bile cesaret edemez. Kimseye kulak asmayın bu sizin hayatınız nerde olmak istiyorsanız orda olun. Korkarak yaşanmıyor thums:

Bu işte çok yemekten ziyade ne yediğinizin önemi var. Kilo alma işi tamamen kalori hesabıdır. Yani günlük harcadığınızdan fazla kalori alırsanız kilo alırsınız. Gün içerisinde 6 öğünden oluşan ve her 2,5 - 3 saatte bir yemek yiyebileceğiniz bir program yapın. Fikir oluşturması için forumdaki bir arkadaşın programını örnek olarak yazıyorum.

9.00 5 tam yumurta, 50 gram fıstık ezmesi, 200 gram yulaf, 500 ml süt.
    11.00 2 muz 500 ml süt.
    13.00 500 gram kepekli makarna, 300 gram tavuk göğsü, salata ve 2 yemek kaşığı z.yağı
    15.00 200 gram lapa, 200 gram yoğurt
    18.00 100 gram lapa, 100 gram lor
    20.30 2 tane haşlanmış patates 200gram kırmızı et, 200 gram brokoli
    22.00 500ml süt.

Sayfayı Paylaş