Uludağ Şekersiz Limonata

Konusu 'Marka Marka Besin Değerleri' forumundadır ve residente_calle tarafından 6 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. residente_calle

residente_calle Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    Öncelikle gerekli aramaları yaparak konuyu açtıgımı söylemeliyim.

Ürüne gelince değerlerini görünce gerçekten şaşırdım, bir bit yeniği mi var anlayamadım.

100 ml uludağ şekersiz limonatada

Kalori: 0.81 kcal
    Protein: 0.052 g
    Yağ: 0.005 g
    Karbonhidrat: 0.14 g

Neredeyse hiçbir şey yok bunun içinde :D Şekersiz olduğu için yine bazı kimyasallar, tatlandırıcılar mutlaka var da bu kadar kalorisiz bir içecek daha ben görmedim.

Diyet dönemi haricinde yazın ferahlamak adına abartmamak kaydıyla içilebilir diyorum siz ne dersiniz?

2. umut94

umut94 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Lise 2 öğrenci
    Yer:
    Çekmeköy
    Şekerlisini iç daha sağlıklı. Kendinde demişsin zaten. Cola ice tea gazoz gibi ürünlerin lightları normallerinden daha zararlıdır. Çünkü tadı sağlamak için tatlandırıcıyı kimyasalları basıyorlar. Ben light ürün olarak sadece ton balığını sütü ve yoğurdu tüketiyorum. Yazın ferahlamak için de meyveli yoğurt yaparsın ya da ballı yoğurt (tadı süper)

3. ege_2048

ege_2048 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Maalesef kullandigimiz cogu whey proteinler dahil bircok supplementte de var aspartam vb tatlandiricilar ve kimyasallar. Syntha-6 da yoktu galiba benim bildigim bir tek. Saf olan tozlarin ise arkadaslar tadini bayagi kotulemisler.

Urune gelince o urunler zaten limonata bile degil icerigine dikkat edin limonu bile sikmaktan aciz bir kapitalizm var anlayacaginiz. En guzeli kendi limonatanizi evde yapmak balli da yapabilirsiniz rafine sekerin zararlarindan oturu.

4. sheridan

sheridan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    tatlandırıcı dediğiniz şey korkunç birşey değil ...

5. body-ci

body-ci Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    0
    naneli limonata görmüştüm markette sanırım oda uludağ markaydı...alsammı dedim,sonra vazgeçtim...acaba tadı nasıl deneyen varmı....yaz sıcağında ferahlamak için iyimidir :)

6. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    bu tarz ürünleri (coca cola zero gibi...) gönül rahatlığı ile bulkta diyette yazın kışın tüketebilirsiniz...

bu arada gönül rahatlığı kelimesinden sağlıklıdır manası anlaşılmasın tabiki... kalori ve şeker açısından konuşuyorum...

7. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    aspartamın insulin salgılattığı ve kilo aldırdığıı gösteren tam 84 tane(2008 de yapıulan bir meta analize göre) araştırma vardır
    yani gönül rahatlığı diğe birşey yok

8. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Aspartam zararlı bir bileşen olduğunu Coca-Cola dahi kabul edip bunun üzerine yayınlar bile çıkarttı. Kendilerini yüksek dozda tüketmezseniz bir şey olmaz türünden söylemlerle savunuyorlar. Bu da çok akli gelmemekte...

9. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    ben tecrübelerime dayanarak konuşuyorum... ayrıca çevremdeki yakın insanlarda da bu şekilde ki çoğu müsabık yarışma diyetinde coca cola zero tüketiyor... o nedenle bu kadar örneği yaşadıktan sonra yapılan araştırma benim için pek bişey ifade etmiyor...

10. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    En azından sunu dıyebılırız, amaca gore (fazladan kalorı ıstenmıyorsa) zero tarzı ıcecekler tuketılır lıght olmayan kalorı manyagı normal kolanın yerıne..

Ben pek kola ıcmem ama ayda bır fılan canım kola ıstedıgınde zero alırım kendımce rahatca ıcerım..

Rahatlıktan kastımız kalorı yonunden, mk7 de o yonden bahsetmıs anlasılmamıs..

MK #7 bunu beğendi.
  11. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    mesela bu forumda ketojenik diyet ilei lgili bir başlıkta bir üye diyorduki aldığın kalori yaktığından az olduğu sürece zayıflarsın ha şekerden kalori gelmiş ha yağdan, ha tek öğün yenmiş ha 6 diyordu, buradaki konuşma aklıma onu getirdi
    kalori yönünden haklsınız sudan bir farkı yok denebilir
    ancak eğer şeker hastalarının kullandığı şeker ölçüm aletleriyle kolayı içtikten(ya da aspartam/splendalı herhangi bir besin) sonra 15 dakikada bir olmak üzere şekerinizi ölçerseniz içtiğiniz miktara göre kan şekerinin 60'in altına bile düşebildiğini görürsünüz, bu da sanırım yeterli miktarda şeyi anlatıyor
    yoksa MK #7 sana katılıoyorum zayıflarken tüketilebilir, ancak tüketilmemesi durumuna göre bir miktar dezavantaj da yaratır
    ayrıca tüm bunları söyledikten sonra birşeyi belirteyim
    ben normalde taş devri diyetiyle besleniyorum yani yılın hiçbir dönemi karbonhidratı abartmıyorum(en fazla günde 250 gram olur en fazla)
    ancak zayıflarken yağı kıstığım için ağzımın tadı bozuluyor ve diyeti delmemek için kola zero içiyorum bu da şekerli yemiş gibi hissettiriyor beni diyete bağlılığım artıyor
    yani uzun lafın kısası:
    kanserojenlik konusunu kenara bırakırsak tüketilebilir ancak kesinlikle zayıflama açısından nötür değildir

12. BLACKFLASH

BLACKFLASH Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    asker
    Yer:
    Türkiye
    şekersiz olmasının hiçbir önemi yok. Sadece kalorisi bulunmuyor. Sonuçta yapay tatlandırıcı içeriyor. Bunun zararlarını yazmaya başlasak 10 sayfa literatür bilgi çıkar.
    Ben herkese asitsiz ve yapay şekersiz içecekleri öneriyorum. kola-fanta-gazoz gibi içecekler bence sadece zarar veriyor.

13. altaylar

altaylar Üye

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    0
    BLACKFLASH a katılıyorum
    kaldı ki biz sadece işin insulin boyutunu tartıştık kanserojen araştırmalara girsek iş uzar da uzar(taş devri kitabında (aspartam üreticilerinden)BAĞIMSIZ yapılan yanlış hatırlamıyorsam 92 araştırmanın 84 gibi bir miktarında aspartam kanserojen bulunduğu yazıyor

14. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
    aspartam konusunda haklısınız fakat mesela çamlıca light gazoz da asesulfam k ve sukraloz var yani aspartam yok ve diğerlerinde yapılan araştırmalara göre asesulfam ve sukralozun insülin salgılatmadığı anlaşılmış.

15. buse06

buse06 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bence en güzeli kendi limonatanızı kendiniz yapmanız. Çünkü hem basit hemde daha sağlıklı en azından içinde ne olduğunu biliyorsunuz. zor birşey de değil. Malzemeleri heryer de bulabilirsiniz...
    Malzemeler;
    - 1 adet limon
    - 1-2 adet kakule bitkisi
    - 1 tutam taze nane ya da 1 çay kaşığı kurutulmuş nane
    - 1 adet yarım taze zencefil ya da 1 çay kaşığı toz zencefil
    - Tatlandırıcı olarak 2 tatlı kaşığı hurma suyu ya da 2 tatlı kaşığı bal
    Hazırlanışı;
    Limonumuzun kabuklarını ince rende ile rendeleyip bir su bardağının içerisine atıyoruz. Üzerine yine rendelediğimiz taze zencefili ya da 1 çay kaşığı toz zencefili ile kakule bitkisinin içerisindeki tohumlarını ilave ediyoruz.. Tatlandırıcı olarak hurma suyumuzu ya da balımızı kattıktan sonra nanemizide bardağın içerisine atıyoruz. Üzerine ılık su ilave edip tamamen karışana kadar karıştırıyoruz. Buzdolabında yaklaşık 20-25 dk beklettikten sonra afiyet ile içebilirsiniz.
    şeyde değil...
    Kaynak: HAZMI KOLAYLAŞTIRICI LİMONATA - Bitkisel Kitap | www.bitkiselkitap.com

16. mevsres

mevsres Üye

Beğenileri:
    828
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Gürcistan
    Arkadaşlar şimdi öncelikle şunu bir bilelim.

Baklavaların, tatlıların, çikolataların veya Cola'ların falan diyette, Bulking döneminde ve genel olarak sporda önerilmemesinin asıl sebebi içerisindeki kalorisi değil, İnsüline tepkisidir, yani İnsülini zıplatmasıdır.

İnsülin zıplarsa ne olur?

İnsülin zıplarsa yağ yakımı durur, hatta Bulking dönemindeysek yağ depolanır ve daha da kötüsü büyüme hormonunu düşürür.

Gelelim asıl konuya, kalorisiz tatlandırıcılı içecekler. Coca Cola Zero olsun veya diğer kalorisiz içecekler olsun... Arkadaşlar bu içeceklerin içerisinde tatlandırıcı vardır tamam kalorisi yoktur ancak diğer içecekler gibi İnsüline tepkisi aynıdır, Yani siz normal Cola da içseniz Coca Cola zero da içseniz insülin yine zıplar.

17. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym
    hayır katılmıyorum. Sukralozun insüline bir tepkisi yoktur yani insülini zıplatmaz

18. mevsres

mevsres Üye

Beğenileri:
    828
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Gürcistan
  19. aqualinebursa

aqualinebursa Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    DESTAN AKVARYUM MARKET
    Yer:
    Bursa
    Diyabetikler kullanıyor genelde her hafta içerim bende yağ depo etseydi bende ederdi herhalde...

20. requ.

requ. Üye

Beğenileri:
    1.367
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    HomeGym

Sayfayı Paylaş