UHT süt hakkında hocaların görüsü

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve demir00 tarafından 19 Aralık 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Bu Uht konusu gerçekten benimde çok kafama takıldı hocanın anlattıklarını dinledikten sonra...
    Ve gidip denedim Uht sütü açık bırakıyorum hakikaten bozulmuyor...

Bu deneyden sonra özellikle Karatay hoca başta olmak üzere, buna benzer endüstriyel birçok işlemden geçmiş gıdaları değil doğal bütün haldeki gıdaları tüketin diyen hocaların anlattıklarına daha fazla dikkat vermeye başladım :)

Konu gerçekten güzel; ben köyden doğal süt alıp en azından sürekli onunla yoğurt mayalamayı ciddi ciddi düşünmeye başladım...

Ve dedikleri çok doğru olan bir nokta daha var; aldığımız tüketim hizmetini değiştirecek olan bizleriz, bu sütlere vb ürünlere rağbet azaldıkça istediği kadar raf ömrü olsun rafda ambalajı sararmaya başladığında endüstrinin kafası dank edecektir!

2. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    firma ismi vermeyeyim, bir süt üreticisiyle görüşmemiz oldu geçenlerde, günlük sütü son kullanım tarihi geçtikten 2-3 gün sonra tüketmemiz halinde bir sorun olmayacağını söyledi bize (kapak açılsın ya da açılmasın).

Cidade de Deus bunu beğendi.
  3. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    aynen bizdede öyle oluyor o zaman bu sütlerpek günlük sayılmıyor sanki

ben yağsız gunluk süt bulamadığım için mecbur light süt kullanıyorum onuda yulaf yemek için boğazımdan geçmıyor :)

eskiden dıyorlardı hanı sokaktan süt almayın kaynatıncada bakterılerı öluyor dıyorlardı yıllardır o reklam aklımdan çıkmıyor ıkı türlüde ınsanın kafası karısıyor

4. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    süt o kadar çabuk bozulan birşey değil ki 1 günde bozulsun yanlış biliyorsun. benim çocukluğum köyde geçti rahmetli babannemin bir sürü keçisi vardı anneannemin hala 7-8 tane keçisi var o yüzden iyi bilirim. hatta sizden yaşça biraz büyük olduğumdan şu da var biz şehirde de hep sütçüden alırdık belki hala vardır sütçüler ama eskiden çok yaygınlardı haftada 1 gün köyden gelirlerdi alırdık 4-5 litre annem yoğurt falan yapardı kalanını da ben içerdim kaynadıktan sonra buzdolabında rahatlıkla 3-4 gün bozulmadan kalır hatta daha fazla da kesilmeden kalır sadece tadı kokusu yavaştan değişmeye başlar 3-4 günden sonra ama tam anlamıyla bozulması yani kesilmesi için 1 haftadan fazla kalması gerekir o zaman içilmez zaten. uht sütler ise bozulmadan aylarca kalıyor. kapağı açıldıktan sonra bile tam manasıyla bozulması 10 günü buluyor. bakmayın 2 gün dediklerine uht çok sert bir işlem sütü denatüre ediyor moleküllerini bozuyor ve içerisindeki yararlı bakterileri de yok ediyor.

Son düzenleme: 30 Aralık 2011
    Cidade de Deus ve ZeusS_ bunu beğendi.
  5. demir00

demir00 Özel Üye

Beğenileri:
    1.316
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Istanbul
    Süt cok severim. Bu video dan sonra kafam karısmıstı.

Dun gittim 20 kutu sut aldım, basladım icmeye...

Alternatifim yok, ne köyden gelen ne de kapıdan gecen taze sıkılmıs süt var İstanbul'un gobeginde...

6. AngryHun

AngryHun Üye

Beğenileri:
    1.132
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Kimyager
    Yer:
    İstanbul
    kahvaltıda 1 litreye yakın süt içiyorum mısır gevreğiyle birlikte.böyle şeylere pek takılmıyorum açıkçası.senelerdirde kahvaltım değişmedi ve çok şükür daha birşey olmadı yani.kan testi sonuçlarımda gayet güzel çıkıyor.normal süt 2,10 tl,organik süt 3,70 tl.geçen gün merak ettim organik süt aldım.tadı biraz daha güzel geldi bana.belki o kadar para verdiğim içinde olabilir,bilemicem :)

7. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    yanlış bildiğim bir konuda beni ve bilmeyenleri aydınalttığın için teşekkür ederim ben çabuk bozulur diye bılıyordum sanırım günlük süt denildiği için ister istemez o gün tüketilmesi gerektiğini yoksa bozulucağını düşünüyordum

Karakaş bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş