Ucuz Bir Kardio: İp Atlamak

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve mehmetfatih tarafından 9 Mart 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. mehmetfatih

mehmetfatih Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğretmen
    Yer:
    artvin
    Yağ yakmanın, direnci artırmanın, koordinasyon ve denge geliştirmenin etkili bir yoludur, ip atlamak. Aynı zamanda, ip atlamak hızlı kalori yakıcısı bir kardiyo egzersizidir. İp atlama hızınıza bağlı olarak dakikada ortalama 11 kalori yakabilirsiniz. Eğer hızınızı ve kondisyonunuzu arttırarak atlamaya devam ederseniz dakika başına 20 kaloriye kadar yakmanız mümkündür. Yani ne kadar hızlı atladığınıza göre 10 dakikada 111 ila 200 kalori yakabilirsiniz.

Uzak doğu sporlarında ve boksta da oldukça popüler olan "ip atlamak", kondisyondan ziyade, dövüş sporları için önemli olan el ve ayak hareketlerinin koordinasyonunu sağlamak amacıyla yapılır. Profesyonel sporcular, biraz daha zorlaştırmak için, ağır halat ya da içinde çelik olan hortum ile atlarlar.

İlk yapmanız gereken şey, atlayacağınız ipin doğru uzunlukta olduğundan emin olmaktır. İpin tam ortasına basın ve ipi vücudunuz boyunca dümdüz çekin. Eğer boyu göğüslerinizin ortasına kadar gelebiliyorsa sizin için uygun görünüyor demektir. İp atlamak için başta biraz pratik gerekebilir. İp atlarken beton da atlamamaya çalışın, çünkü bu eklemlerinizi yıpratacaktır. Zemin için çim, parke, yoga matı veya halı seçmeye çalışınız. İp atlama egzersizini biraz daha zorlaştırmak için ayaklarınıza veya el bileklerinize hafif kum torbası takmayı deneyebilirsiniz, bu stil ip atlamak yaktığınız kalori miktarını da arttıracaktır.

İP ATLAMANIN FAYDALARI

è Bu kardiyo egzersizi ile saatte 600 ila 1200 kalori yakabilmek mümkündür.
    è İp atlamak komple bir vücut çalışmasıdır.
    è Hızınızı ve eforunuzu çok rahat ayarlayabileceğiniz bir egzersizdir.
    è İp atlama sizi daha iyi bir sporcu yapabilir.
    è El ayak koordinasyonunu sağlar ve beyninizin iki yarısını da eş zamanlı çalıştırır.
    è Kaslarınızın beyin ile iletişimini hızlandırarak verdiğiniz tepki süresini kısaltabilir.
    è İp atlayarak bacakları sıkılaştırıp, kalçanızı dikleştirebilirsiniz.
    è Selülit ile baş etmenin uygun yollarından birisidir.
    è Lenf sistemini çok iyi çalıştırır.
    è Zihninizi dinginleştirmek için birebirdir. Stres attırır.
    è Varisleri ve örümcek ağı damarları giderebilir, ip atlamak.

Dikkat:
    —Siyatik ve bel ağrısı olan kişiler ip atlamamalıdırlar, bu omurganızın disklerine daha çok stres yükleyebilir.
    —Yüksek tansiyonu olan kişiler ip atlamamalıdırlar. İp atlarken kolların aşağı yöndeki hareketi, kan basıncını daha da arttırabilir.

(alıntıdır)

letsgoheat96, zrb20, pastnova ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. carmelo114

carmelo114 Üye

Beğenileri:
    269
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bornova/İzmir
    Kardiyo denilince akla sadece koşu geliyor ama gerçekte öyle değil ip atlamak gerçekten güzel bir çalışma paylaşım için sağol .

mehmetfatih bunu beğendi.
  3. mehmetfatih

mehmetfatih Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğretmen
    Yer:
    artvin
    Aslında koşma gerçekten çok etkili bir kardio ama koşmak için imkanı olmayan ve elverişli bir coğrafyada bulunmayanlar için ip atlamaktan daha iyi bir çözüm yok bana göre. İkisini bir yapabilenler artık çift kanatla uçuyor demektir:)

4. doldurdum6

doldurdum6 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Teşekkürler bilgi için.tamda bunu merak ediyordum :)

5. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    İpim var atlamak konusunda pek başarılı değilim ama günde 10 dk atlamak istiyorum nasıl başlamalıyım sizce ? hızlı tempo atladım biraz fazla zıplayarak bayağı ter oldum 10 dkda ve başım döndü inceden koşu felan yapınca böyle olmazdı ip atlarken kolaylık ne olabilir..

6. sabrselam

sabrselam Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Mühendis
    Yer:
    İstanbul
    Paylaşım için teşekkürler.

7. mehmetfatih

mehmetfatih Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğretmen
    Yer:
    artvin

önce ipsiz bir şekilde yavaş tempolu 100 defaya yakın zıplarsan hem ısınmış olursun hem de ip atlarken kaslarını çok kasmazsın:) ilk başlarda hergün ip atlama bir kaç günde bir atla daha sonra en az dört gün atlarsın.. bir hafta sonra hem daha kolay atlarsın hemde ip atlamanın eğlenceli birşey olduğunu anlarsın. umarım yardımcı olabilmişimdirthums:

SiR_Arawn bunu beğendi.
  8. scorpionida

scorpionida Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Danışman
    Yer:
    Ankara
    ben de bunu düşünüyordum netten sipariş vereceğim birazdan ip için :) teşekkürler.

9. Efrahim

Efrahim Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Ankara
    İp Atlarken Koşmak Gibi Mi Yani XD Şaka Bi Yana 1 Saat Koşarım Ama 15 Dk İp Atlayamam. Gerçekten Kaliteli Kardio :D

10. silyum

silyum Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    antrenmana baslamadan once 5-10dk fln ıp atlamakta vucudu ıyı ısıtıyor tavsıye ederım.

11. LifeSteaLeR

LifeSteaLeR Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    Geçen tatildeydim salonu bırakmıştım biraz kafama taktım tabi bu meseleyi bende sabah akşam 30 ar dk koşar adım şeklinde atladım çift ayak atlamaktan daha çok terletiyor.felaket şekilde terledim süper bir cardio antrenmanı

12. mehmetfatih

mehmetfatih Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğretmen
    Yer:
    artvin
    değişik atlama versiyonları var. örneğin tek ayakla atlama gibi. ip atlarken bel bölgenize poşet falan sararsanız daha çok terler ve yağ yakımını daha da hızlandırabilirsiniz.. ben ip atladıkça kondisyonumun arttığını hissedebiliyorum.. deneyen arkadaşlardan yorumları bekliyorum..

13. Ertan05

Ertan05 Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    Mesela HİİT cardio da yağ yakım hızı %36 gibi bi oranda arttığını duymuştum ayrıca kondisyon arttırdığı kafi. Peki ip atmayı kondisyon arttırdığını biliyorum yağ yakım hızı olarak oranlar nasıl ? Ucuz cardio deyince ilk aklıma gelen bu oldu. Ki yağ yakım hızı hitt'en daha iyiyse ip atlamayı düşünüyorum..

14. pijamap

pijamap Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    istanbul
    İp şart değil, ellerinizi hayali bir ip varmış gibi çevirip zıplayın. Ucuz değil, bedava kardiyo olmuş olur.

15. mehmetfatih

mehmetfatih Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğretmen
    Yer:
    artvin
    ben de senin gibi düşünüyordum ama ipsiz yapılan atlama ile iple yapılan atlama arasında çok fark var... bunu deneyince daha iyi anlıyor insan.. denemekte yarar var.. iple atlamada saatte ortalama 750 kalori yakarken ipsiz atlamada ancak bunun yarısı kadar kalori yakabilirsin..

16. creambonjour

creambonjour Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    arkadaşlar selam. ben ipten ziyade atlama halatları var daha ağır 500-600 gr kadar bir yandanda omuz çalıştırıyor gerçi komple vücudu çalıştırıyor :) her neyse ondan arıyorum ama bulamıyorum. b yerlerden alanınız veya şurada var diyebileceğiniz bir site var mı?

Sayfayı Paylaş