Ucu herkese dokunan asrı sorunu: diet içip kanser mi, şekerli fazla kalori mi

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve rodenward tarafından 13 Mart 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    Selam arkadaslar, soft drinks dedigimiz gazli icecekleri hemen hemen herkes tuketir. eskiden cok sekerli diyorduk sonra dieti zero su maxi cikti, kalorisiz diye rahatca tuketiyoruz. ancak sekersiz iceceklerin icinde size seker tadi veren aspartam var ve vicut bunu atamıyor.
    Evet asrın sorusu bu: diet içip kanser olmak mı istiyoruz, şekerli içip obez olmak mı.
    tabiiki gonul ister hic icmeyelim ama hayat sadece suylada gitmiyor.
    icinde aspartam olmayan ve dusuk sekerli bildiginiz bir icecek varsa paylasalim, daha saglikli yasayalım derim

mjacksonwithus bunu beğendi.
  2. CosaNostra

CosaNostra Üye

Beğenileri:
    191
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir - Karşıyaka
    1 yıldır kola içmiyorum daha bir kere aramadım kolayı.İrade meselesi sanırım.Aroma'nın %100 meyve suyu var öneririm.

3. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    aromanın %100 meyvesuyunda seker oranı nedir?

4. Göktan

Göktan Üye

Beğenileri:
    338
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    İstanbul
    Aspartamı vücuddan atılmadığını nerden biliyorsunuz ? Kaynak gösterebilirmisiniz ?

5. taribo01

taribo01 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    adana
    bence içecekleri ve yiyecekleri arastırıp zararlı olanları tamamen hayatınızdan çıkarıp zevkle yediğiniz ve içtiğiniz zararsız olan ürünleri keşvetmeniz lazım.2 senedir kola içmiyorum aklıma bile gelmiyor.en başta zor oluyor ama bir müdet sonra bir bakıyorsunuz yeme alışkanlıklarınız hayat tarzınız değişmiş.bunları yazarken aklıma geldi en son tatlıyı geçen yaz yedim.yarın tatlı yiyim aklıma gelmiyor yoksa canımda istemiyor ama :)

rodenward bunu beğendi.
  6. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar aslında aspartam sadece kolada degil yedigini ictiginiz light urunlerin hepsinde var, yogurttan tutunda sekersiz sakıza kadar.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 12:29 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 12:21 ----------

Aspartamın etkilerini ogrenmek icin googleda bir arama yapmak yeterli.

Buldugum bir makale:

Etikette ‘şekersiz’ yazıyorsa ASLA KULLANMAYIN! Çeşitli markalarla pazarlanan ‘aspartam’ hakkında Dünya Çevre Konferansı’nda bir konuşma yapıldı. EPA’ya yönelik bir yazıda 20012de Birleşik Amerika’da multiple sklerosis ve sistemik lupus salgını olduğu, hangi zehrin bunun yaygın hale gelmesine neden olduğunun anlaşılamadığı belirtilmiş. Aspartam neden tehlikeli? Bu suni tatlandırıcının ısısı 86ºF(30ºC. 1 Fahrenheit 1.8 Santigrat derece. 32ºF=0ºC) seviyesine ulaşınca içindeki metil alkol formaldehite sonra da formik aside dönüşüyor; bu da metabolik asidosise yol açıyor. Metanol zehirlemesi diğer şartları açısından multiple sklerosise benziyor. Doktorlar insanlara yanlışlıkla Multiple Sklerosis(MS) teşhisi koyuyor. MS ölüme yol açmazken metanol zehirlemesi öldüdrücü oluyor. (Şişelerde,kutularda ‘soğuk içiniz’ yazılıdır. Devamı şöyle olmalı idi: ‘Soğuk içmezseniz zehirlenirsiniz.’) Sistemik lupus da neredeyse en az MS kadar yaygın hale geldi, özellikle ‘diyet kola’ içenler arasında! Kurban genellikle suçlunun aspartam olduğunu bilmiyor.Kullanmaya devam ediyor, lupus da artık hayatı tehdit edecek seviyeye ulaşıyor. Diyet içecekleri bıraktıktan sonra sistemik lupus hastalarının asistemik hale geldikleri görüldü.MS teşhisi konan hastalarda (aslında bunlar metanol zehirlemesi hastalarıydı!) semptonların çoğu kayboldu.Görüş yeteneğinin geri kazanıldığını ve işitme duyusunun önemli ölçüde iyileştiği görüldü.Bu, tinnitus vakalarında da geçerliydi.Bir konferansta ‘ Aspartam kullanıyorsanız (NutraSweet,Equal,Sponful vs.) ve fibromalji,spazmlar,ani ağrılar,bacaklarınızda uyuşma,kramp,vertigo,bulantı,b aş ağrıları,tinnitus,eklem ağrısı,depresyon,endişe atakları,bozulan konuşma, bulanık görme veya hafıza kaybı semptomlarından şikayetçiyseniz muhtemelen aspartam hastası olunduğu söylendi. Konuşma sırasında bazı kişiler ‘Bu semptomlardan bazıları bende de var.Bundan kurtulmak mümkün mü?’ diye sordular. Cevap olarak; ‘Evet! Diyet meşrubat içmezseniz ve gıda etiketlrinde yazılı aspartam kelimesine dikkat ederseniz, evet!’ verildi. Çok ciddi bir problemle karşı karşıyayız.Bir hastanede hemşire ağır diyet kola bağımlısı 6 arkadaşının tamamında MS problemi olduğunu belirtmiş.Bu asla tesadüf değildi! Unutmayın ki, ‘diyet kola’ asla bir diyet ürünü değildir. Kongre raporuna göre karbonhidrat birikimine neden oluyor ve sizi şişmanlatıyor. Formaldehit yağ hücrelerinde depolanıyor, özellikle kalça ve basenlerde birikiyor. Dr. Roberts bir kere bu ürünleri bırakınca ekstra spor yapmaksızın deneme süresi içinde 19 kilo kaybeden hastası olduğunu belirtiyor. Aspartam özellikle şeker hastaları için tehlike. Hastalarında retinopati olan hekimlerle görüşülmüş ve aslında hastalarındaki semptomların sebebi aspartamdı. Aspartam kan şekerinin kontrolden çıkmasına yol açıyor. Bu yüzden şeker hastası, proteinde bulunan diğer amino asitler olmadan aspartik asit ve fenilalanin maddelerinin nörotoksik hale gelmesiyle hafıza kaybından şikayet ediyor. Aspartik asit ve fenilalanin kan beyin bariyerini aşıyor ve beyin hücrelerini harap ediyor, şeker hastalarında (şeker hastası olmayan kişilerde de) çeşitli tipte beyin hasarı, nöbet hali, depresyon, manik depresyon, panik ataklar, öfke ve şiddetler görülüyor. Dr. Roberts doğum arızalarına, yani gebe kalma ve ilk gebelik döneminde tüketilmesi halinde zeka geriliğine sebep olabileceği konusunda uyarıyor. Bu konudaki literatür. Excitotoxins: The Taste That Kills( öldüren tat),Dr. Russel Blayblock(Healt Pres) ve Defence Against Alzheimer’s Disease(Alzheimer hastalığına karşı savunma),Dr. H.J. Roberts. Dr. Roberts aynı zamanda diyabet uzmanıdır.Bu hekim aspartamın öldürücü etkisini gösteren vakaların yer aldığı bir çalışma yayınladılar. American College of Physicians Konferansı2na göre ‘ Bu ölümcül zehrin sebep olduğu nörolojik hastalıklar salgınından bahsediyoruz.’ Aspartamın 100 farklı üründe bulunduğuna dair kongre tezleri mevcut.

7. Göktan

Göktan Üye

Beğenileri:
    338
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    İstanbul
    Bu yazı bana çok uçuk geldi.

8. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    bir diger makaledede farelerde yapılan testlerin aspartamın kansere yol açtığını kanıtlar niteliğindeydi. tabi insanlarda denememişler o yuzden kesin kanser yapar diyemiyorlar. Ancak aspartamın cok zararlı bir madde oldugunu belli. goktan tersini mi soylemeye calisiyorsun tam anlayamadim ama aspartamın zararlı oldugu bilinen bir gercek ve ben bu konuyu insanlar aldıkları urunlerde icerigine dikkat etsinler diye actim, bu konuda hepimizin sagligi icin ortak bir bilinc olusmalı bence

Son düzenleme: 14 Mart 2010
  9. Göktan

Göktan Üye

Beğenileri:
    338
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    İstanbul
    yok tersini sölemiyorum , aspartamın kulaktan dolma olarak zararlarını duyuyordum sağdan soldan..gösterdiğin kaynak çok vahim bi durum olduğunu gösteriyor..

http://tr.wikipedia.org/wiki/Aspartam keza burda ms hastalarının uzak durması gerektıgını söyluyor sadece onun dışında bır cok konsey,örgüt ve kurum tarafından güvenli olduğu belirtilmiş

Son düzenleme: 15 Mart 2010
  10. redbaron_

redbaron_ Üye

Beğenileri:
    166
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Elazığ
    Başlıkta ucu herkese dokunan sorun demişsin.
    Üzgünüm ama bu sorun bana dokunmuyor.Çünkü hiçbir gazlı içecek tüketmiyorum (Sade maden suyu haricinde)
    Herkese tavsiye ederim.

11. rodenward

rodenward Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    0
    aspartam sakız, light yogurt gibi urunler de de var malesef. bundan sonra ne yiyorsak icerigine bakalım, belliki tukettigin seylerin icerigine dikkat etmemissin sadece gazlıicecekleri tuketmemek yetmiyor. sakız çiğnemiyorum diyen çıkmaz heralde :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 00:24 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 00:22 ----------

evet insanlar uzerinde deney yapmamışlar o yuzden kesin birsey diyemiyorlar, bende buna benzer birkac birsey okudum.

12. mjacksonwithus

mjacksonwithus Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    cagımızın vucutcu kralı Ronnie baba eger '' ben nezaman yedıklerıme dıkkat ettiysem gelısımı gordum '' diyorsa hic yoruma gerek yok ( not : yedıklerıme dıkkat derken aldıgı protein karbon hidrat miktarından bahsetmıyor... Toksinler , hamburger kola kızartma gıbı yıyeceklerden bahsedıyor... mitokondrinin baslıgında uzunca yazıyordu ama sılındıgı ıcın tam bılgı veremıyorum. )

rodenward bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş