Tuz kilo aldırırmı ??

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve vakvakvak tarafından 19 Nisan 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. vakvakvak

vakvakvak Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba arkadaşlar , Sitede baktım ama bulamadım tuz ile ilgili net bir konu , kilo aldırıp aldırmadıgına dair... Eğer daha önceden böyle bir konu açılmışsa özür dilerim...

İnternette tuzun kilo aldırmasıyla ilgili şu yazıları buluyorum genelde ;

Tuz Şişmanlatır mı?
    Tuz, vücudun su tutmasına yol açar ancak vücuttaki yağ oranlarıyla hiçbir ilgisi yoktur. Buna karşılık aşırı tuz kullanımı suyla beraber kişide şişkinlik hissine yol açabilir. Bu yüzden özellikle adet dönemi öncesinde tuz kullanımında aşırıya kaçılmaması tavsiye edilir. Öte yandan tuzun iştah açıcı etkisi göz önünde tutulduğunda özellikle rejim yaparken neden tuzdan kaçınılması gerektiğide ortaya çıkar. Dolayısıyla tuzun kilo alımı üzerinde doğrudan değil, dolaylı bir etkisi vardır.

duh

Bu bilgi doğrumudur. Ben şuan yağ yakımı dönemindeyim , tuz yiyip yememe konusunda kararsız kalıyorum.

Kesin bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim .

Saygılar

log bunu beğendi.
  2. Mrozguryilmaz

Mrozguryilmaz Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    direk yağlarla bir ilgisi yok doğrudur. lakin vücutta aşırı su tutumu yapar günlük 5 gr mı geçmemek gerekir. iştah açtığıda doğrudur. sodyumu azaltılmış tuzlardan günde 5 gr tüketebilirsiniz.

3. psmcoder

psmcoder Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    tuz kilo aldırır doğrudur yukarda hocamın dediği gibi iştahı açar ayrıca 1 numaralı koruyucudur kilo vermeye engeldir fakat tuz olmadan veya diyet döneminde çok az yağ şeker olmadan vucut yağ yakmaz enerji çok az olmassa metabolizma çalışmaz

4. vakvakvak

vakvakvak Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0

Peki vucudumda su tutması zaıflamamı engellermi ?

5. sh0ck

sh0ck Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Antalya
    vücutta su tutar buda biraz yağmış gibi görünür su tuttuğundanda kilo alabilirsin ama kilo almak için tuz yenilmesinden yana değilim :)

6. Bigdaddy

Bigdaddy Üye

Beğenileri:
    112
    Ödül Puanları:
    53
    alacağın kilo yağ değildir, sudur bunun da bir zararı olmaz, vücutta suyun tutulması iyi birşeydir, aksi halde ne kadar su içersen iç vücutun dehidrasyona uğrayabilir(tamamen kesersen)

7. Denis

Denis Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Antalya
    Son 2.5 aydır şekeri, unlu ürünleri, aşırı bağımlı olduğum asitli içecekleri, her gün tükettiğim alkolü, fast food ürünlerini, hatta 10 yıla yakındır içtiğim SİGARAYI bile bıraktım, ancak tuzsuz yaşayamıyorum.... Oda nazar boncuğu olsun diyorum :) Çokta bir etkisi olacağını sanmıyorum.

8. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Bu kadar emin konuşmamak gerekir, böbreklerde sorun yaşatabilir. Bu da az şey değil, tek başına yeter korkmak için...

9. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    11 yaşında mı başladın sigaraya?!:confused:
    naaptın sen öyle.

10. Denis

Denis Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Antalya
    Orta 1-Orta 2 zamanlarıydı, o civarlarda başladım körpe ciğerlerimi zehirlemeye :( Pişmanım desem ne fayda, özentilik işte... Çevrenin etkisi de büyük tabi... Sigara'dan sonra kullandığım diğer zehirli maddeler de cabası... Bıraktığıma o kadar çok seviniyorum ki :)

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 14:04 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 14:00 ----------

Haklısın tabi ki; ben radikal kararlar almadan önceki yaşamımla kıyasladığım için böyle bir çıkarımda bulundum. Genel geçer bir söz değildi yani :)

Özür dilerim mesajı yeni gördüğüm için ayrı ayrı yazıyorum, birleştirilirse sevinirim...

11. temogra

temogra Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    sigorta
    Yer:
    istanbul
    yukarıdaki bütün cvp katılıyorum ama tuz ile ilgili şoyle bir bilgi okudum. "Eğer yoğun şekilde çalışıyorsanız (ki kaslarınızı geliştirmek için öyle yapmalısınız), terleme sonucunda sodyum kaybedersiniz ve vücudunuz tuza ihtiyaç duyar. Ross Sherman, tuzun enerji için karbonhidrat, kas gelişimi içinse amino asit depolamamıza yardımcı olduğunu belirtiyor; ama yine de 1 günde 4 gram sınırını aşmamak gerektiğini de hatırlatıyor". bu bilgiye göre 4 gr tuz idealdir ki ben hiç tuz yemem. sizce antremandan sonra tuzlu su içsek zararı olurmu. tşk.

Kaynak maalesef belli değil ama çoğu sitede yazmaktadır.

12. yiğit1357

yiğit1357 Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    28
    Vücudun tuzada ihtiyacı var tuzu kestim artık kilo verebilirim gibi saçmalıklar duyuluyor zaman zaman. Aşırı tüketimde evet su tutar ama belli bir gram tüketmek vücudun kimyası için önemlidir.

13. brhmcr

brhmcr Guest

Genel anlamda 5 grami cok agir idman yapanlar, antreman sonrasi ogunde tavuk pirinc icin kullanirlar. Boylece terleme ile atilan sodyum ihtiyaci giderilir.

Genel anlamda ise tuzun fazla alinmasi sagliksizdir. Vucudun su tutmasi o arzu edilen 6 packlerin gozukmesine vs engeller.

14. yetkinsahinbay

yetkinsahinbay Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Evet tuz su tutar ve bu su seni kilolu gösterir eğer aynalara bağlıysan kullanmamanı öneririm. Ve iştahda açar doğrudur.

Sayfayı Paylaş