Tribulus Terrestris Extract

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Despo tarafından 5 Kasım 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 57 üye.
  1. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Tribulus Terrestris, cinsel gücü ve fertiliteyi arttırmak amacıyla tarih boyunca kullanılan bitkiler arasında ilk sıralarda gelmiştir. Eski Hint tıbbı olan Ayurveda kaynaklarında hem erkekler, hem de kadınlar için Tribulus Terrestris içeren reçeteler mevcuttur. Eski Yunan ve geleneksel Çin tıbbında da yeri olan Tribulus Terrestris, Avrupa’da canlandırıcı, güçlendirici, libido ve fertiliteyi arttırıcı bir tonik olarak kullanılagelmiştir. Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar Tribulus Terrestrisin geleneksel kullanımda bilinen yararlarını doğrulayıcı sonuçlar vermektedir.

Orta yaşla birlikte bozulmaya başlayan hormon dengesi cinsel istek ve performansta düşüş, yorgunluk, güçsüzlük, genel olarak hayata karşı heyecan ve istek kaybı, depresyon gibi belirtilerle kendini gösterir. Araştırmalar Tribulus Terrestrisin içeriğinde bulunan ve saponinler adı verilen bitkisel bileşiklerin cinsel hormon sistemini düzenleyen Luteinizing Hormon (LH) üretimini arttırarak testesteron ve bununla ilişkili hormonların normal seviyelerde dengelenmesine yardımcı olduğunu göstermektedir. Tribulus Terrestris hormonal dengesizlikten kaynaklanan libido kaybı, infertilite, erkeklerde ereksiyon problemleri, kadınlarda menapoz belirtileri, kronik yorgunluk, halsizlik ve depresyon gibi sorunların giderilmesinde yardımcı olabilir.

Cinsel hormonların kas gücü, kas gelişimi ve fiziksel dayanıklılık ile olan ilişkisi nedeniyle Tribulus Terrestrissporcular tarafından da performans arttırıcı olarak kullanılmaktadır. Soğuk savaş yıllarında doğu bloku ülkelerinde sporculara verilen ve Doğu Almanya, Sovyetler Birliği, Bulgaristan gibi ülkelerin uluslararası yarışmalarda aldığı iyi derecelerin nedenlerinden biri sayılan Tribulus Terrestrisson yıllarda Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerinde de en popüler spor takviyelerinden biridir

Steroid kullanan birçok vücut geliştiricinin doğal LH ve testesteron üretimleri bozulmaktadır. Tribulus Terrestris, steroid kullanarak vücut dengesini bozmuş olan bu sporcuların doğal dengelerini yeniden kazanmalarına yardımcı olabilir.

Araştırmalarda herhangi bir yan etkisi görülmemiştir. Yalnız hamilelerde, prostat rahatsızlığı olanlarda ve başka rahatsızlığı olan hastalarda kullanılması tavsiye edilmemektedir. 6 haftalık kullanımdan sonra 6 haftalık bir ara verilmesi ve kullanımın bu şekilde devam ettirilmesi tavsiye edilmektedir.

Gönüllü denekler üzeninde yapılan bir araştırmada, iktidarsızlık sorunu olan (bu sorun çoğunlukla düşük testesteron seviyesine bağlı olarak gerçekleşir) 200 erkeğe Tribulus Terrestris verilmiştir. Deney sonucunda iktidarsızlık sorunu olan hastaların büyük bir oranında LH ve testesteron seviyelerinin yükseldiği ve sperm üretimi ve hareketliliğinin arttığı görülmüştür. Demir perde ülkelerinde yıllarca doğal steroid olarak kullanılmıştır. Prostat sorunu olan hastalarda kullanılmamalıdır.

ace1, ADANALI1980, hasanugure ve diğer 28 kişi bunu beğendi.
  2. serhat_kk

serhat_kk Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Makale için teşekkürler Despo.
    Bilindiği üzere Tribulus Terrestis asıl etkisini 30 lu yaşlardan sonra kullananlarda gösteriyor.
    Peki 20'li yaşların başlarında Tribulus Terrestis kullanımı hakkında sizler neler düşünürsünüz?

3. Oreme

Oreme Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaslar bu testestoron tetıkleticiler jinokomasti gibi şeyler yapıyorlarmı siteroid ler gibi ?

4. serhat_kk

serhat_kk Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Bu bir anabolic streoid değil. Jinekomasti'ye sebebiyet vermez. Tribulus terrestis doğal bir bitki ve böyle bir yan etkisi yok.

Oreme bunu beğendi.
  5. Oreme

Oreme Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    abı ben bu amelıyatıoldum o yuzden korkarak kulanıyorum artık :) bi daha tekrarlarsa dıe :)

6. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Oreme bunu beğendi.
  7. Oreme

Oreme Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    benım aklım karışdı 1 msj iyi etkılerı var dıyor bı msj hıc bı işe yaramıyor dıor dun okudum bı konuda 3 ay ıcınde kombine şekılde kulanılırsa guzel etkılerı oldu yazılı suan okudumdan sadece cıncellık yonunden ıyı oldu yazıyor :(

8. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    araştırmaların tarihine bağlı..
    testo artışı açısından son araştırmalar pek etki göstermiyor diyor..bulabilen varsa kaynağı yayınlayabilir..bende bakıcam kaynağa..

9. Oreme

Oreme Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
  10. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
  11. Oreme

Oreme Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0

plasebo tam olarak ne oluyor ? gorsel bı yan etkı falan demeyın sakın :( ne zor işmış bu iş ya valla

12. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    yok yok korkma :) Plasebo denilen şey kullandıgın ilaçların sende yarattıgı psikolojik etki ;)

aneximandros bunu beğendi.
  13. Oreme

Oreme Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    :d iyi o zaman :d neyse kulanmaya devam edelım olum yok ya :D sonunda

14. Aytosh

Aytosh Yeni Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar, bana, farmakoloji profesörü bir tanıdğım, tribulus ü araştırdığını, testesterona olumlu etkisi olduğu yönünde bilimsel makale olmadığını söyledi.

15. darwin

darwin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Tribulus Terrestris in yan etkisi varmı?

arkadaşlar, şimdiye kadar hep tribulus kullanmaktan korktum nedeni ise testosteronun artışı ile saç kaybına neden olabileceğini düşünmemdi. bu konuda yeteri deneyime sahip birinin beni aydınlatmasını rica ediyorum yan etkileri varsa neler. zaten yarısını kaybettim saçların diğer yarısı kalsın istiyorum. :eek:

16. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    darwin,

Açtığınız konuyu buraya taşıdım.
    Bundan sonra konu açmadan önce gerekli araştırmaları yapmanızı, mümkünse ilgili konulardan devam etmenizi, ve en başta da forum kurallarını okumanızı rica ederim.

qjack ve Despo bunu beğendi.
  17. musclefan

musclefan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İSTANBUL
    şimdi benim bilmek istediğim bir şey var.ben tribulus'u sadece kaslarımın yapımında etkili olsun diye almak istiyorum diyelim,ama bu tribulus'un benim zaten fazlasıyla yerinde olan libidomu ve gücümü daha fazla arttırmamasını da isterim,daha fazla kıllandırmamasını da isterim.yani bu mümkün olmaz herhalde? :)

18. Oreme

Oreme Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    ben 2 ay a yakın kullandım salonda gucum az derecede artı cınsel yaşam cok fena şekılde artıyor kulandım sure zarfında nukler bomba gıbıydım deye bılırım ozellıkle 1 aydan sonra etkısı fark edılıyor kasların yenuılenmesinede yararı oıldunu duydum daha erken yenılıyor kasları erkeklık hormonu

19. volkanersoz

volkanersoz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Evet 30 yaş üzeri cinsel güç için olumlu yani sperm kalitesini artırıyor ama vücut geliştirmede çok bi artısı yok, bisikletci iseniz ayrı ama kas gelişimine bi faydası yooook...

kısaca vücut geliştirene gereksiz, atlete, bisikletciye ve ya 30 yaş üzeri cinsel performansı artırmaya olabilir...

20. bozokaydin

bozokaydin Üye

Beğenileri:
    3.133
    Ödül Puanları:
    103
    Bu araştırma nerede yapılmıştır? Ricam olacak bir makale yayınlarken bunu nerden aldığınızı da yayınlar mısınız? Ürolog ve endokrin uzmanlarına bu konuyu sormuştum dünya üzerinde tek bir düzgün bilimsel artışmanın Tribulus'un etkilerini doğrulamadığını, olan tek bir etkisinin sadece niktrik oksit salınımını arttırmak olduğunu bunun da çok az olduğunu ve ereksiyon kalitesini iyileştirdiğini ama hormonal etkilerinin hiçbir zaman kanıtlamadığını hatta bazı araştırmalarda LH'ı azalttığını bile belirttiler.

Bu yayınlanan makalelenin referansı varsa bunu doktor arkadaşlara da iletmek istiyorum.

Son düzenleme: 1 Kasım 2008
    eludem bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş