Trapezlerin fazla gelişmesini engellemek?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve ozzy tarafından 19 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

1. ozzy

ozzy Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Kocaeli/İzmit
    Trapezler özellikle omuza göre çok daha belirgin ve büyük, bu da orantısız bir görünüme yol açıyor, özellikle hiç trapez çalışmasam da bu kaslar sanırım omuz çalışmalarında gelişmişti. Bunun önüne geçmenin bir yolu var mıdır? Sonuçta ne yaparsam yapayım omuz çalışmalarında yine o kaslarda etkilenecek. Daha iyi anlatabilmek için fotoğraf ta koydum, web cam'den çektim kalitesi pek iyi değil kusura bakmayın arkadaşlar.

2. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    agırlığı yukarı çektiğin tüm hareketler trapeze vurur bu hareketleri kesmelisin ve omuz başlarını cıkarıp aradaki açığı kapatmalısın

3. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Bu yaygın bir problem sanırım. Özellikle lateral deltoidi çalıştıran hareketlerde ister istemez köprücük kemiklerini yukarı çekiyoruz. çekmemeye çalışsak bile sabitlemek için bile trapezler yeterince gelişiyor. Anatomisi omuzlarının gelişimine elverişli olmayan birinin trapezlerinin büyük görünmesi doğal oluyor haliyle. Ben mesela neredeyse hiç trapez çalışmadım body hayatım boyunca ama yine de şişiyorlar sağolsunlar. kolların zaten yukarıda olduğu behind neck pres, shoulder press, dumbell press gibi press hareketlerine yüklenmek faydalı olacaktır.

4. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Trapez çalışmamanın yanı sıra omuz genişletme çalışmalarıyla üstesinden gelmek lazım. Ben de bodye başladıktan 1-2 ay sonra traperzlerim çıkık ve omuzlarım dar duruyordu ama trapez hiç çalışmıyordum. Omuz idmanlarını ciddiye alınca bir süre sonra deltoidler (omuzlar) büyüdü ve trapezin büyüme hızını geçti. Şimdi omuzlarım trapezlerime göre büyük duruyor böylece geniş omuzlu bir görünüm kazanmayı başardım ama artık özel olarak trapez çalışmaya başladım çünkü geniş omuzlu bir insanda çıkık trapez gayet iyi duruyor.

5. ozzy

ozzy Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Kocaeli/İzmit
    Öncelikle teşekkür ediyorum. Söylediklerinizden anladığım şu, "trapez gelişimini tamamen engelleyemeyiz ama omuzlara yüklenerek trapeze göre orantılı bir biçim kazanabiliriz." Peki omuz genişletme için dumbbell la ayakta yana açış(hareketin ismini bilmiyorum) tan başka özel bir hareket var mıdır, yani bununla beraber programıma ekleyebileceğim?

6. ozzy

ozzy Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Kocaeli/İzmit
    Yani öne ve yana açış hareketlerini tavsiye etmiyor musunuz?

7. mastertrainer

mastertrainer Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boş gezen
    Yer:
    Ankara
    ayakta yana açış ve arka omuz çalışmak sana fayda getirir.ayrıca kanat idmanlarına lat enseye çekiş ve tek kol lat aşağı çekişi ekleyebilirsin.
    bence trapezlerin gayet güzel.büyük trapezler geniş vücutlar demek bence zamanla omuz başların trapezlerini geçecektir merak etme... :)

8. ozzy

ozzy Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Kocaeli/İzmit
    Motivasyon ve tavsiyeler için teşekkürler :)

9. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    mastertrainer kas gelişimi konusunda daha bilgilidir ama ben yine de şahsi kanaatimi söyleyeyim. Eğer trapezlerinin çok fazla büyüdüğünün düşünüyorsan, ki bu sık rastlanılan bir durum, omuz hareketleri sırasında köprücük kemiğini sabitleyebileceğin hareketler yap. Pressler dışında, yine bence açış hareketlerini makinada yapmaya gayret et. Ben lateral raise'i arka omuz için kullanılan bir makinayı biraz modifiye ederek yapıyorum ve yan omuzlara daha fazla trapeze daha az vurduğunu hissettim. Senin problemin eskiden bende de olduğu için tecrübeme dayanarak söylüyorum.

Sayfayı Paylaş