Ton Balığı Hakkında

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve SoldiersOfGod tarafından 12 Eylül 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Merhaba herkese,

Ben beslenme programımın akşam yemeği bölümüne ton balığını eklemeyi düşünüyordum, bunu her akşam yiyecektim antrenmandan sonra, ancak bazı üyelerin ton balığının zararlı olabileceğini civamı ne içerdiğini okudum başka konularda.. Bu konuda tam bir bilgiye sahip olan varsa cevap yazsın lütfen, sizce ton balığının zararları nelerdir beslenme programıma eklemelimiyim?

2. snrgndr

snrgndr Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    38
    Ton balığını yaza girmeden önceki 4 ayda ve yazın 1 ay kullandım. Light olanlarını tercih ediyordum , oldukça pratik oluyor. Az kalori , yüksek protein ciddi anlamda iyi uzaktan bakıldığında.

Neyse , lafı uzatmayayım sadede geliyorum. Bu konu ile alakalı uzun uzun araştırmıştım. Geçmişte ton balıkları konserve edilirken , ağır metallerden herhangi bir arındırma işlemi görmüyormuş. Ancak şuanda belirli firmalar , ürünlerinin ağır metallerden arındırıldığını piyasaya beyan etmişler. Bildiklerimden bir tanesi Dardanel , başka da herhangi bir firma duymadım ama konuyla ilgili başka firma araştırması da yapmadım. Sadece civa değil , bununla birlikte başka ağır metallerde var. Bunların sorunu vücuda girdikten sonra atılmıyorlar , zamanla birikim oluyor ve vücuda çeşitli şekillerde zarar veriyorlar. Basit bir saç dökülmesi , vitamin eksikliğinden tümörlere kadar etkileri olduğu biliniyor.

Bir de ne kadar gerçek bilmiyorum ama ürünlerin üzerinde haftada 1-2 'den fazla kullanmayınız yazdığı gibi mitler de duydum konu ile alakalı. Şuanda yediğim markalarda böyle bir şey görmedim ama dediğim gibi doğruluğunu bilmiyorum.

Ama muhtemelen şuanda tüm firmalar bu arındırma işlemini yapıyorlardır , hamilelere dahi tavsiye ettikleri reklam filmleri çekiyorlar. Bu kadar basiretsiz hareket edeceklerini sanmıyorum , siz de gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Boş bir zamanımda bakacağım , benzer açıklama yapanlar var mı diye.

Bir de şöyle bir tavsiyem olacak nacizane. Ton balığını uzun süre yemiştim. Bunun light olanlarını kullanmak gerekiyor haliyle. Ya da zeytin yağlı olanları da var belki onlar da kullanılır. Da fiyat olarak pek uygun olmuyor bence. Lezzet olarak da light olanlar cidden çok hoş değil , gitmiyor pek. Tavsiyem kıyma. Hem daha uygun fiyatlı kırmızı ete göre , hem ton balığı tavuk kadar baymıyor. Zaten tavukların ne olduğu da belli değil , basıyorlar östrojeni 30 günde büyütüyorlar hayvanları. Öyle yazmışken bunu da ekleyeyim dedim :)

mehmet2576 bunu beğendi.
  3. lordsoth

lordsoth Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Aslında yağı süzülmüş ile kutu halinde olanların net ağırlık/fiyat oranı olarak pek farkı yok. Ama madem akşam yenilenecek, balıkçınızdan ülkemizin güzel balıklarından almanız daha iyi olur. En kötü çipura alıp fırına atın 50 dk da hazır.

Blonde bunu beğendi.
  4. SoldiersOfGod

SoldiersOfGod Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Kıyma falan onlar pişirme gerektiren işler benim yaşım 15 beceremem pek onu pişirmeyi yemek yapmayı falan, evdekilerden de zaten yeterince yemek yaptırıyorum her gün 1 tencere çorba 1 tencere makarna yada pilav yanındada yemek yaptırıyorum yani bunları yapmaktan gına geldi onlarada ama onlarda kırmıyorlar beni saolsunlar.. Ben ton balığı alıcaktım da öyle bi konusunu gördüm forumda, sorayım dedim. Bim'in derya ton balığı nasıldır peki? Yani civadır vs. bilmem ne sağlığa zararlı şeyler içerir mi, hergün yenebilecek şekildemidir?

5. erdemd80

erdemd80 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Ton balığını yerken veya yedikten hemen sonra yeşil çay, olmadı siyah çay içiniz. Demir emilimini azaltacaktır.

6. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Direk balık al pişir kışın hamsinin kilosu 2 tl kadar iniyor ben 20 kilo alıp dondurucuya atıcam mesela ama onunda temizlemesi var :(

Içindeki civa yüzünden haftada 2 kutudan fazla yemeyin deniliyor ton balığı için. İlla balık yiyeceksen alabalık tarzı balıklar al onlar temizlenmiş oluyor yada söylüyosun 2 dk de temizliyolar. Hamsi al dicemde onunda temizlemesi cok zor. Hiç olmadı tavuk ye

7. Mr X

Mr X Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    38
    Ben gunde 2 kutu yiyorum 50 gramliklardan vay anasini bunu bilmiyordum derin dusuncelere daldim simdi :(

8. Eresbos

Eresbos Üye

Beğenileri:
    548
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    istanbul
    bizim buradaki bimde dondurulmus temizlenmis hamsi satiliyor.hatirladigim kadariyla cok pahalida degil. ama buglamasi yapilirmi bilmiyorum.yoksa kizartmasi cok kalorili olur.

GT-I8150 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Sayfayı Paylaş