Testesteron ostrojen ve cinsel hayat

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve scorpi tarafından 1 Ocak 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. scorpi

scorpi Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Merhabalar..
    geçen bir kitapta erkeklerde kaslı vucudun daha fazla testesteron ve daha az ostrojen üretigini okudum..
    öncelikle bu bilgi dogru mu? dogru ise o zaman kaslı insanların libidosu daha yüksek oluyor mu?..
    ayroca aynı sekilde kas lı bir bayanın da ostojen i daha fazla oluyor ve libidosu daha yüksek olur mu?
    ayrıca body ile hiç ilgisi olmayan normal bir bayan veya erkegin sırf fazla yağlardan dolayı cinsel istedigi düşer mi?

2. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Testesteron kasların büyümesi için gereklidir, o yüzden daha kas kütlesi fazla olan kişilerde daha çok salgılanır. Libidoyu cinsel istek olarak alırsak doğal olarak bir yükselme söz konusu. Östrojen kas kütlesini arttırmaz, kadınsı özelliklerin oluşmasını sağlar(adet, göğüslerin büyümesi vs...). Kas kütlesi fazla olan bayanlar testesteron kullanır bilindiği gibi(erkeksi görünmelerinin sebebi). Yağ oranının cinsel istek ile bir ilgisi var mı bilmiyorum :?

3. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Östrojen anabolik bir hormondur, kas kütlesini artırır.
    Yağ oranının yükselmesi östrojeni artırır. Endokrinoloğa gittiğimde, body yaparken yağ oranımı yükseltirsem, östrojenimin yükseleceğini bu yüzden fazla yağlanmamam gerektiğini söylemişti, jinekomasti bile yaratabilirsiniz sonradan. Hatta verdiği örnek de şişman insanların libidosunun düşük olmasıyla alakalıydı...
    Yani evet, body ile hiç alakalı olmayan bir erkeğin aşırı yağdan dolayı libidosu düşebilir, kadında ise östrojen aşırı yükselip başka sorunlara yol açabilir gibi geliyor bana.

4. B3RkOvi

B3RkOvi Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    nsl yani :) ??

5. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Klasik Anabolik Hormonlar :

Growth hormone
    IGF1 and other insulin-like growth factors
    Insulin
    Testosterone
    Estrogen

Kaynak : http://en.wikipedia.org/wiki/Anabolism

Ayrıca :

Ne olursa olsun, östrojenin faydasının olmadığını düşünmemeliyiz. Aslında istenilen bir hormondur. Atletler, yıllardır östrojenik steroidlerin en iyi kütle yapıcılar olduğunu bilirler fakat bu sebebini son zamanlarda açıklayabiliyoruz. Östrojen ilişkili su tutumunun basit büyüklüğü, ağırlığı ve kuvveti arttırması, bu hormonun anabolizma işlemine direkt bir etkisi olduğunu göstermektedir. Bu, görülür şekilde glikoz kullanımını, büyüme hormonu salgılanmasını ve androjen alıcısı çoğalmasını arttırır.

İlk bakışta göz korkutmasına rağmen, aslında östrojen, son derece önemli bir bulguda var olan herhangi bir dokuda androjen alıcı bağını arttırabilir, özellikle gerçeğin ışığında biz, şu anda androjenlerin dışardan kas dokusu oluşturarak kas gelişimine bazı olumlu etkileri olduğunu biliyoruz.

Tüm bunlar, optimum büyüklüğü kazanmaya çalışan bir vücut geliştirmeciye ne ifade eder? Basit şekilde, eğer kütle temel amaçsa östrojen içeren ilaçların kullanımına yaklaşmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Açıkça, eğer östrojenik yan etkiler yüzünden anti-östrojenlere net bir şekilde ihtiyaç varsa kullanılmalıdır, kullanılan ilaçlar, östrojenik olmayan bileşimlerin yerine geçmelidir. Gözle görülür bir şekilde yağ kütlesi kazanımı gibi jinekomasti de steroid kullananlar için kesinlikle istenmeyen bir problemdir. Fakat eğer bu problemler kendilerini göstermediyse örneğin bir testosteron yada dianabol dönemi yüzünden eklenen östrojen, cidden kas kütlesinin oluşturulmasına yardımcı olabilir yada sizi enerjik tutabilir. Östrojenik yan etkiler, doku kütlesinde mümkün olan en yüksek kazanım için östrojen içerikli ilaçları kullanmayı sağlayabilir.

Kaynak : Anabolics 2006

Sonuçta buradan şu çıkarımları yapmalıyız :

1- Jinekomasti sorunu yaşanmıyorsa
    2- Aşırı yağlanmanıza sebep olmuyorsa
    3- Hedefiniz takır takır define olmak değil de kıvamında bir kütleye sahip olmaksa

Bu 3 maddeyi de sağlıyorsanız östrojenden fazla korkmayın aksine kütle yapıcı olarak en güçlü hormon olduğunu bilin ve anti-östrojenlerden uzak durun. Ben de anti-östrojen kullanmayı düşünmüştüm çünkü anabolik bir hormon olduğunu bilmiyordum ancak anabolics 2000 ve 2006 yı okuduktan sonra öğrendim ve vazgeçtim, kararımdan da gayet memnunum, sağlam kütle kazanımlarına devam...

6. B3RkOvi

B3RkOvi Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    Tesekkurler Blitz

aklima ilk gelen ostrejen kas yapiciysa anabolikse kadinlarda daha fazla salgilaniyor sonucta kadinlar yapi olarak kasli olurdu diye dusunmustum.:)

7. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Bravo Blitz, cok güzel ve örnek olan bir cevap atmissin ,uper
    Keske her baslikta en azindan bir cevap, kaynak gösterilerek "ispatlansa"

8. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Kesinlikle Blitz, bende yeni bilgiler öğrenmiş oldum ;)

9. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Kafam karıştı. bir başlıkta bacak kası çalışın böylece testesteron artar ve kaslanmanız ciddi oranda artar diyordu. Burada da östrojen artınca kas yapımı artar deniliyor . Östrojen bildiğim kadarıyla anti-testesteron değil mi? Güç artımı ve kaslanma sağlar özeti çıkardığım yerler var. Arkadaşın dediği gibi öyle olsa kadınlar güçlü ve kaslı olmaz mıydı.

10. 307KD

307KD Yeni Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    testesteron fazla salgılanırsa kas kütlesi artıyor tamam ama... saçlara da DHT etkisi gösterip saçları da yok eder o zaman! düz mantık! abartmamakta fayda var o zaman...

11. okaaan

okaaan Yeni Üye

Beğenileri:
    420
    Ödül Puanları:
    0
    Blitz arkadaşımız ne güzel yazmış ben buna benzer birşeyi söylediğimde tabi ki bilimsel kaynak gösterememiştim steroid severlerin saldırısına uğramıştım ne olursa olsun bir kadına has bir hormonun vücuda yoğun miktarda girmesine karşıyım....

12. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    anabolizma her zaman kas kütlesinin artması anlamına gelmiyor. vücuttaki her türlü sentez anabolik kabul edilebilir. buna yağ hücrelerinin oluşması da dahil. blitz'in aldığı kaynakta net bir şekilde östrojen kas kütlesini arttırır denmiyor. bazı dolaylı süreçlerle kas kütlesine etkisinden bahsedilmiş.

13. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya

Yazın pump forever'ın okuduğum bir mesajını hatırlattı. Doymamış yağ alımında yapacağınız mantıklı artışlar kas kütlenizin artmasını sağlar yazıyordu. Az önce "Testesteron miktarını doğal yollardan arttırmanın yolları" isimli konuyu okudum. Gayet güzel aktarılmış. Sağlıklı bir diyet yapan vücut geliştirmecinin yediği herşey aslında testesteronu arttıran şeyler. Antreman bile testi arttıyor.

Östrojen ve testesteron ölçülebilir mi bunu hangi tip sağlık kuruluşlarında baktırabiliriz. Kan testi, idrar testi vs.

14. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    özel laboratuarlarda ve hastanelerin endokrinoloji servislerinde ölçtürebilirsin.

jimraynor bunu beğendi.
  15. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Peki konu dışı olacak ama vücut geliştirme yapan birisi hangi sıklıklarda hangi testleri yaptırmalıdır

Sayfayı Paylaş