Testesteron neden böyle düşer ?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve sheridan tarafından 10 Kasım 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 22 üye.
  1. AnkTıp92

AnkTıp92 Üye

Beğenileri:
    132
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Tıp Fakültesi Öğrencisi
    Yer:
    Ankara
    Ailede var mı böyle bi rahatsızlık ?

2. sheridan

sheridan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    yok kimsede böyle bir sıkıntı ailede

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 15:39 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 15:13 ----------

esasen yapılması gerekenleri sıralayayım

ilk önce beyin hipofiz MRı cekilmesi gerekiyor hipotalamuslada alakalı olabilir testo düşüklüğü serum FSH LH seviyeleri birkaç sefer zaman aralıklarıyla ölçülmeli vs vs
    daha sonra MRda birşey bulunamadıysa testislere bakılmalı
    oradada birşey bulunamadıysa
    böbreküstü bezleri kortizol kontrol edilmeli daha sonra serum mineral vitamin seviyelerine bakılmalı eger

kullandıgı supp vs ilaçlar araştırılmalı esasen bu kadar basit bir konuyu bilinçsiz doktorlarımız iyice yılan hikayesine döndürdüler o olabilir olmayabilir kafayı sıyırır insan neyse sonunda dogru bir endokrine gittim fakat zaten adamı buldugumda hersey cok gecmişti igneyi oldugumdan beklemek durumunda kaldım işte orası beni sinir ediyor ama cözücem bu konuyu kırdım kafayı cünkü

3. greenrain

greenrain Üye

Beğenileri:
    362
    Ödül Puanları:
    73
    yapılması gerekenleri sıralamışsın çok güzel. aynen bu sıra ama sağlam doktor lazım işte. doktor bulamazsa tetkik sonuçlarını yanlış yorumlarsa geçmiş olsun. hem dışardan testo alacağına düşük testo ile yaşamak daha mantıklı. o daha da zararlı. işin çözümü vücudun neden az ürettiğini bulmak ve akabinde de buna çözüm bulmak. yoksa kanda yok ver gitsin mantığı ancak yaşından sonra olabilir. doktorumu buldum dewmişsin ismi nedir acaba bizde faydalanabiliriz belki. hangi şehir olduğunu da yazarsan, nasıl iletişim kurabiliriz., sevinirim. bekliyorum.

4. sheridan

sheridan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    dısarıdan testo verilebilir hipogonadizm olan hastaların hepsine ... yaşı önemli degildir eger teşhis edilirse yapılmakta zorundadır cünkü yerine koymadıgın zamanda çeşitli zararları vardır kemik erimesi kas dokusunun azalması biraz ararsan googleda zaten bulursun tedavisi yapılmalıdır kısaca...

5. greenrain

greenrain Üye

Beğenileri:
    362
    Ödül Puanları:
    73
    mutlaka ama bu sadece hiç bir şans kalmadığı zamandır. genç ve sağlıklı bir erkekte böyle bi eksiklik neden kaynaklanmaktadır öncelikle bunu bulmak lazımdır.teşhis konulur denir ki şu sebepten testosteron salgılanmıyor ve bunun tıpta tedavisi yok işte o zaman alınabilir.mesela rahatsızlanan ve düzelmeyen tiroid bezleri alınıyorlar ve tiroid hormonları dışardan veriliyor.ama testosteron mekanizması incelenipte neden salgılanmıyor bunun sebebi bulunmadan hemen kanda yok hadi dışarıdsan verelim demek çok büyük suçtur bence.senin kanında az var bunun bir sebebi olmalı. bir teşhisi konulmalı. eğer çaresizlik var ise o zaman dışarıdan verilmeli. işte olay budur. hipotalamustan başlanır , hipofize oradan testislere oradan da diğer mekanizmalar falan filan hepsine bakılır. o zaman sonuca varılır.senin nedena z arkadaşım onu buldular mı sana söylediler mi neden az diye.yağ yok bi şey yok. nedena z olsun ki.

6. sheridan

sheridan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    testi yaptırdım neticeyi aldım adamlar harbiden saglam igne yapmıslar 90 gün etki hala serum LH FSH yok testo normal degerlerde E2de artma var ama normal degerlerde bir önceki baktırdıgımdan biraz yüksek neyse 15 20 gün sonra progesteron da baktırdım oda normal degerlerde ...

7. Emrahbozoglu

Emrahbozoglu Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Ağır egzersizlere başlayıp kalori alımınızı birden %15 keserseniz vücudunuz açlık tehlikesi taşıdığını düşünerek testosteron üretimini kesecek ve yağ yakışını yavaşlatacaktır.

Bir siteden alıntıdır...

8. sheridan

sheridan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    serum seviyeleri kalori alımı normal oldugu zamandan daha az olur testonun bu dogrudur ama böyle düşmez .

9. sheridan

sheridan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    evet doktorumla konustum sorunun hipotalamik oldugunu söyledi yani hipofizin abisindeymiş :) aşırı stress ve birde ben düştügü dönem cok antrenman yapıyordum stresten kendimi spora vermiştim kısacası üstüne birde agır antrenman eklenince böyle olabiliyormuş...

10. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Arkadaşım aynı problemleri yaşadım. Şunu söyliyim. Kısa bir süre yiyebildiğin kadar yağlı ve düşük karbohidratlı beslen. Olabildiğince karbohidratı düşür.

Mumkunse kırmızı et ve yesil yapraklı sebze ye.

Bol bol yağ al hiç korkma karbohidratı düşür ama. Sonuna kadar düşür.

Akşam saat 9-10 da uyu.

10 gün sürmeden düzeliyor.

tecrübeyle sabittir.

ancak bi sorun var eskisi gibi olsun istemiyorsunuz. :) O yuzden çok dikkatli olmak zorunda kalıyorsunuz.

Neye karşı karbohidrata karşı.

kesinlikle erken uyuyun.

Son düzenleme: 18 Aralık 2010
    meth ve sheridan bunu beğendi.
  11. greenrain

greenrain Üye

Beğenileri:
    362
    Ödül Puanları:
    73
    coyote arkadaş dediğin gibi uygulamada bulunacağım. bunlar doğru bilgiler. ama bende sürekli devam eden bi şey bu. dolayısıyla sanki genetik faktör işin içinde gibi geliyo bana. sanki hepsini yapsamda düzelme olmayacak gibi me geliyo. ve arkadaşa da doktorun koyduğu teşhis biraz tuhaf olmuş. hipotalamus. buradan kaynaklanmasını da strese bağlamış stresi olmayan var mıdır bu zamnda özellikle istanbul da yaşıyorsa. imkansız. dediim gibi genetik faktörler ön planda gibi.bol yağlı az karbonhidratlı ve bol uykulu önem tabi ki iyi gelir. bunun üzerine çinko takviyesi ve ağırlık kaldırma da eklenirse daha da iyi olur. bekleyip görelim.

12. sheridan

sheridan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    vallahi bnm testoyla ilgili bir sorunum yoktu hatta fazlaydı bir aralar tahminimce yerimde duramazdım o zamanlar baktırmadım ama yani saga sola saldırırdım öyle diyim bir dönem geldi cok sinir stress yaşadım birde sinirden kendimi iyice spora vermiştim overtrain oldum sanırım cünkü ayrı ayrı 6 doktora gittim 2 tanesi prof 1 tanesi doç ama hiçbiri mantıklı bir acıklamada bulunamadı testisler saglam diger hormonlar catır catır calısıyor e peki nedir problem yok bana testo jel verdi biri dedim kullanmam nedenini bilmiyorum daha neden kullanayım sen koyabildinmi bana teşhisiki ilaç yazıyorsun hipofizi baskılayıp sonra birde hipofizden problem derler neyse yani zaten yazmasına gerek yok ben sentetik testoyu nerden istersem bulurum orada zaten sorun yok ...

13. greenrain

greenrain Üye

Beğenileri:
    362
    Ödül Puanları:
    73
    üstad sana teşhis koyulamadı. buy bir gerçek. baştan beri takip ediyorum. tıp çaresiz kaldı. uyarılar normal ki lh seviyeleri normal ama iş testoya gelince karışıyor. doktorların çaresiz kalmış. ama bence iyi bir endokrin uzmanı işi çözerdi. bence. benim fikrim.durumundaki değişmeleri de yazarsan sevinirim. takip etmek istiyorum. bende bu hafta içi endokrin uzmanına görüneceğim.

14. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Stress bütün canlıların doğasında var. Ancak hayvanlara birşey olmuyorsa neden insanlara birşey oluyor?

Hatalı beslenme ve hatalı yaşam yüzünden.

Bir kedi yada bir köpek stress yaşamıyormu.

Tabiki insanda yaşayacak. Stress siz istesenizde istemesenizde zaten böbrek üstü bezlerinden yapılıyor. Adrenalin erkek canlılarda sürekli çalışıyor. Testosteron artmassa zaten stress le başa çıkamassınız.

stress testosteronu düşürmez aksine arttirir.

Ancak hatalı yaşarsanız intihara kadar gider bu.

birincisi kesinlikle uyku saatleri en az 8-9 saat olacak

ikincisi yağlar kesilmeyecek azaltılmayacak ve yağlarla doyacaz özellikle hayvansal yağlar ve proteinler bir arada alınmalı.

üçüncüsü beslenmemizde ani insulin artışlarına sebeb olan ve beynimizi etkileyen her ürünü terk edicez.

dört doğal ve rafine edilmemiş ürünlere yönelicez.

yediğimiz karbohidratları mutlaka doğada bulunan hali ile tüketicez.

Özellikle seratonini hızla arttirip düşüren yiyeceklerden uzak durun.

Çinko takviyesi yapın.

Bol bol yumurta yiyin günde 6-7 taneye yakın yiyebilirsiniz.

Unlu şekerli ve paketlenmiş gıdaları terk edin.

Balık yağı kullanın.

Jacoburak bunu beğendi.
  15. greenrain

greenrain Üye

Beğenileri:
    362
    Ödül Puanları:
    73
    balık yağı ve çinko önemli. güzzel öneriler.bunların yanında spor olayını nasıl yapmak lazım. iki günde bir yapılan ağırlık egzersizleri mi yoksa haftanın iki günü ağırlık diğer günler yürüyüş-koşu şeklinde mi daha uygun olur. buna da bir açıklık getirmek lazım. birde bazen gerçekten endokrin sistemdeki sorunlar böyle durumnlara yol açabiliyor. hipotalamus-hipofiz-testis denklemnide bir hata olursa bunuda ortaya çıkarmak lazım.

16. wolfmen

wolfmen Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    MERSİN
    testo düsük, FSH LH normal veya düşükse akla hipatolomohipofizer hastalıklar gelir... bu ayrım nasıl yapılır? GNRH uyarı testi veya klomifen testi yaparak ayrımı yapılır... sende nasıl bir yol izlediler bilmem ama sorunun hipotalamustan oldugunu söylemişler...
    seni korkutmak gibi olmasın genellikle hipotalamus hastalıları tümöre baglıdır..bu da nörolojik değişikliklerle(baş ağrısı, görme alanı defekti) ve ısı ,iştah, susama ve davranıs degişiklikleriyle kendini gösterir. bu semptomların sende olmamasını dilerim...bu tümörlerden de en sık kraniofarenjioma görülür özellikle çocuk ve gençlerde... ama MR çekmişler ve hic bir sey görememişler bu iyi bir şey...
    hipotalamus hastalılarında en fazla etkilenen hormon GH(büyüme hormonu) dir.onun icin IGF-1 testi var yaptırırsan iyi olur.. bir de günde ne kadar su içiyorsun ve ne kadar sıklıkta idrara çıkıyorsun, çıktıgında da kaç cc yapıyorsun(diabetus insipudus) acısından bir degerlendir son zamanlarda her hangi bir artış oldumu acaba...
    kontrollere gitmeyi kesinlikle bırakma çunku MR da bir sey görememişler iyi ama belki bir tümör baslangıcıdır belki diger hormonlarda ileriki dönemlerde etkilenecektir bu yüzden kesinlikle arada hormonlarını ölçtür ki doktorun zaten bunu belirtecektir..... bunları seni korkutmak icin degil ALLAH göstermesin belki olur diye uyarmak icin söyluyorum erken teşhis daima iyi sonuçlar verir.....

sheridan bunu beğendi.
  17. sheridan

sheridan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    gnrh uyarı testi yaptıracagım ama mrım cok temiz cıktı IGF-1 de ölçtürecegim testo verildiginden ölçemedik yannıs cıkacaktı sonuc şimdi beklemedeyim çok susuyorum sık idarara cıkarım birde ...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 20:13 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 20:02 ----------

arka hipofizimde hiçbirşey yok yani mrdada 3 endokrine gittim ayrı ayrı hepsi birşeyin yok dedi tek bakılmayan hormonda IGF-1 kaldı zaten işte bu ay tekrar baktırıcam olmadı bir mr daha cektiririm bu defteride kapamak istiyorum bıktım cünkü insana teşhiste konamayınca bir sinir yapıyor birde bekle babam bekle tripleri sonunda herhalde bir doktora saldırıcam nedir bu diye o olabilir su olabilir bu olmayabilir kendi kendime paranoya oldu artık en azından hastalık nedir ne degildir ögrenmek istiyor insan haklı olarak çekilir ezziyet degil yani...

Son düzenleme: 6 Ocak 2011
  18. wolfmen

wolfmen Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    MERSİN
    durumunu gayet iyi anlıyorum sana hak vermemek elde degil...... ama cok su içip cok idrara gitmen aklıma takıldı.... aslında insan bazen çok su içer vucut bu fazla suyu tutmamak için idrar olarak atar bu vucudun normal fizyolojik tepkisidir.. ama bazı hastalıklar var ki onda vucut cok su atar(idrar şeklinde) vucut su kaybedince bu sefer o suyu yerine koymak ister ve susamayla kendini gösterir... yani çok su içtiginden dolayı mı çok idrara gidiyorsun yoksa çok idrara gittiginden dolayımı çok su içiyorsun... bunun ayrımını yapmak için(evde deneme doktor gözetiminde ol.. dehidratasyona girmeni istemem) su içmezsin, dogal olarak idrar miktarının azalmasını beklersin ama azalmıyorsa o zaman işte vucudunda bir problem vardır( belki diabetus insipudus veya ...) hipotalamohipofizer hastalıklarda diabetus insipudus görülebildiginden dolayı bu konu üzerinde durmak istiyorum.... bir de bu durumu doktorlarına bir danış.. onlara verdigin bilgiler icerisinde kesinlikle bunu da belirt önemsiz gibi görünsede aslında çok önemli... bir an önce saglıgına kavusman dileğiyle....

19. sheridan

sheridan Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    53
    tesekkür ederim ama su içmeyince öyle bir problemim olmuyor farkındayım onun zaten sodyum ve potasyum degerlerimede baktırdım onlarda bir sıkıntı cıkardı şeker falanda baktırdım açlık sekerim biraz düşük ama IGF-1imin etkilenmiş olabileceginide pek sanmıyorum acıkcası wolf cünkü kas kitlemdede bir sıkıntı yok testo su an yok olmasına ragmen hala agırlıklarımı arttırabiliyorum iyi bir şekilde yani belkide hala var ama test etmeden bilemeyiz testoyu ama hakikatten sıkıntı veriyor insana ama herşeyim normal anlayacagın ama şöyle bir durumda var cok agır spor yaptım çok hemde normal seviyenin üstüydü biraz ondan sonra kortizol tiroidler ve testo biraz bozuldu işin acıkcası önceden bir problemim yoktu cünkü sonra sporu azalttım beslenmeye biraz daha yüklendim tiroid degerlerim normale döndü testo durumu biraz daha karısık aslında nebidoyu olmadan önce LH FSH baktırsaydım bu uzun bekleyişin içindede olmayacaktım neyse herşeyde bir hayır vardır 16 hafta oldu zaten iğne olalı 14 hafta 1 iğne LH FSHı baskı altına alabiliyor yani esasen steroidlerin ne kadar kanda kalacagı tamamiyle kişiden kişiye degişebiliyor cünkü ilk nebido iğnesinin 6 hafta kanda kalması gerekiyordu bende tam 14 hafta kaldı ki bu garip birşey yani burdanda su dersi cıkarmak gerekiyor her kür sonu tedavinin kişiden kişiye yapılısıda degişiyor olması gerekiyor steroid hala kanda ise PCT yapmanında pek manası kalmıyor içtiğin çoğu sey boşa gidiyor :)

20. greenrain

greenrain Üye

Beğenileri:
    362
    Ödül Puanları:
    73
    yazıları takip ediyorum. wolfmen arkadaşın yorumları çok güzel bence. işi bildiği belli oluyor. bende yeni test yaptırdım. testo en alt sınıra yakın maalesef. sınırın altında değil ama yaş ve yapılan ağırlık çalışmasına rağmen en üst düzeye yakın olmalıydı diye düşünüyorum. LH normalin biraz üzerinde ve FSH ise normal sınırlarda üst dereceye yakın. prolaktin alt seviyeye yakın. doktor umursamaz biriydi hiç memnun kalmadım. burada bir anormallik var ama bende anlamıyorum. hipofiz LH yükseltmiş.normalden daha fazla ,üst sınırı geçmiş. FSH ise en üst sınıra yakın bir değer ama testo düşük. en alt sınıra yakın. ben şöyle düşündüm yaptığım ağırlık çalışmaları sebebiyle beyin uyarıldı ve hipofiz LH üretti, testo salgılanması için, ama testo en alt düzeyde. sanırım benim uzman bir endokrinciye görünmem lazım.parayı bastırıp özel muaynehaneye gitmeden olmayacak belli bu.bu konuda yorumlarınızı bekliyorum. sheridan kardeş senin sonuçlarınla karşılaştırabilirmiyiz acaba ve wolfmen kardeşten de yorum istiyorum.

Sayfayı Paylaş