Ters Tutuş Bench Press

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Ceyhunn tarafından 22 Nisan 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 19 üye.
  1. Ceyhunn

Ceyhunn Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar nette biraz araştırdım hareket tricepsleri çalıştırır diyor.2 gün önce arkadaş salona bi hoca getirdi.o da bize ters tutuş bench üst göğsü çalıştırır dedi.tam olarak nereyi çalıştırır bu hareket.

2. sh0ck

sh0ck Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Antalya
    bildiğimiz benc press i test tutarak yapıcaz heralde anladığım kadarıyla :S valla ilk kez duyuyorum merak ettim öyle bişey varsada bilen biri elbet vardır :)

3. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara
    ters tutuş bench press diye bir hareketin ismini ilk kez duydum, nasıl yapılıyor acaba?

STNR bunu beğendi.
  4. redbaron_

redbaron_ Üye

Beğenileri:
    166
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Elazığ
    Ben bunu salondaki bilgili bir abimizden duymuştum bana göğüs kaslarını şaşırtmak için bazen ters tutuş bench press yaptığını söylemişti.
    Bildiğiniz bench press gibi ama normal presste avuç içleri karşıya yani ayaklara doğru bakar bunda ise arkaya doğru bakıyo o şekilde yapılıyo.
    Ama örneğin normal benchte 80 basan birisi bunda 50 kg zor yapar tutuş itibariyle kaldırılan ağırlık düşüyor.

5. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    göğüs, omuz,triseps çalıştırır...aynı bench deki gibi ,ancak "kinesiolojik olarak" triesepse ve üst ön kol kaslarına daha fazla gerilme biner...

alternatif olarak iyi ,ama çok ağır kilo çalışmasına izin verme yönünde zayıf...)

6. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    dar tutarsanız kesinlikle triceps tabi nereye indirdiğinizede bağlı omuz genişliğinden biraz daha geniş tutarsanız mükemmel bir üst göğüs hareketi tabi benim önerim arkanızda spotter olsun vede strap varsa onuda kullanın

7. Ceyhunn

Ceyhunn Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    eyw usta sağol salona gelen hocada üst göğüs demişti nette biraz araştırdım triceps çıktı.açıklaman iyi oldu sağolasın.thums:

8. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Ama hareket flat benchte ıcra edılırse herhalde ust gogus odaklı olmayacaktır?

Bana da trıceps odaklı bır hareket gıbı geldı, ozellıkle dar tutus ve dırseklerde vucuda yakın tutulursa.

9. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    hayır zaten flat benchde yapılıyor videodaki gibi
    https://www.youtube.com/watch?v=1jHeuRDSvhc
    bi dahaki antremanda deneyin m&f adlı dergide incline press den daha fazla üst göğüs aktivasyonu sağladığı söyleniyordu reverse grip bench için

Hasan SUNEAR ve speedtouch bunu beğendi.
  10. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    En kısa zamanda denemek lazım. :)

11. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    üst gögüs hareketi icin ben denedim ama normal benchten daha az kılo kaldırmak gerekiyor bayagı zorluyor yoksa

12. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara
    cadocx, koyduğu videoyu izledim ve gerçekten çok garibime gitti, şahsen salonda bu hareketi yapan birini görsem bir tarafımla gülerdim, bu manyak napar böyle diye , videoyu dikkatli izlerken farkettim ki gerçekten üst göğüs üstünde bir gerilim yaratıyor,fakat bu harekete alışabilmek nizami tekrarlar çıkarabilmek gerçekten uğraş ister diye düşünüyorum, bir de açıkçası incline pressten daha etkili bir hareket olduğunun savunulması aklıma pek yatmadı.

Bu harekete idman programında yer veren bir müsabık gördünüz mü arkadaşlar?Bu kadar etkili mi gerçekten merak ettim...

cadocx bunu beğendi.
  13. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    dostum hatta şöyle bir araştırma yapılmış

aynı mantık low pulley cable crossover içinde geçerli

speedtouch bunu beğendi.
  14. speedtouch

speedtouch Üye

Beğenileri:
    1.539
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Angara
    türkçe meali olarak verirsek;

merhum şahış diyor ki;

eğer ki ters tutuş benchi(flat sehbada yapılan) omuz genişliğinden daha geniş kavrarsanız, klasik tutuş flat benchten %30 daha fazla üst göğüs gelişmesi sağlar.
    Bildiğimiz normal incline bench press ise , flat bench presse göre %5 daha fazla üst göğüs genişlemesi sağlarmış...

cadocx bu araştırma hangi yılda yapılmış biligin var mı acaba? Çünkü bu araştırma herkezin bildiği herkezin yaptığı yanlıştır diyor bir yerde,ben şahsen bu hareketi yapan hiçbir musabık videosu görmedim tabi ki yoktur anlamına gelmez bu fakat yeni birşey görünce insanoğlu şaşırıveriyor, ben böyle şeylere çok takan birisiyim, bu konuyla alakalı daha ayrıntılı bilgin varsa okumak isterim.

15. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    speedtouch bunu beğendi.
  16. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Peki makalede degınılmemıs aklıma takılan bır soru hakkında bıraz konusalım hatta denemeler yapalım mumkunse ıdmanlarımızda.

-Bu ters tutus bench pressi ıyıce ust goguse vurdurmak ıcın ınclıne acılı sehpada yapsak ne gıbı tepkıler alırız?

17. -Russian-

-Russian- Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Sporcu
    Yer:
    Moskova
    Ben söyleyeyim yine de vuracağı % 80 tricepsin omuza en yakın noktaları olacaktır ters tutuş tamamen triceps içindir

18. ammun

ammun Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    öğrenci=dilenci
    Yer:
    Denizli
    aynen katılıyorum. eğer avuçlar bize bakacak ekilde tutuş yaparsak büyük yoğunluk triceps olacaktır

19. Ceyhunn

Ceyhunn Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    valla hareketi denedim giyotin press e göre daha iyi verim aldığımı düşünüyorum.araştırmalarda aynısını söylüyor.dahada diyecek birşey yok.

20. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    klasik yontemlerden yeterli verimi alamyıpta bunları deneyenler varsa bişiy diyemem. bu hareket ust pektorale vurması amacıyla icat edilmiştir. ancak incline press ve flylarda yeterli seviyede vururlar o bolgeye. ben buhareketi icra edeni daha gormedim. gercekten etkili olacağını sanmıyorum. ust gogus diye tabir edilen bolgedeki kasın ana gorevi omuz ve kolları kapatıp açmak diyebiliriz en kaba tabiriyle. bu sebeptendirki bir cok bb dergisi ve saire.. ust gogus egzersizlerinde daha cok dumbell press tavsiye verirler. daha cok acıp kapamak ve daha cok gerilim vermek için. bu hareketin nasıl olupda o bolgeyi etkileyeceğini anlamak mumkun değil.

iyisimi deneyip ondan sonra burada paylaşmak olacak :D

Sayfayı Paylaş