Ters Piramit Çalışma Sistemi Hakkında

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve StolenHeart tarafından 29 Aralık 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. StolenHeart

StolenHeart Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    İyi forumlar arkadaşlar antrenman programımda 8-10-12-12 , 8-8-10-10 şeklinde yaptığım hareketler var. Sizce ters piramit yerine örneğin 8-10-12 yerine 12-10-8 mi yapmalıyım? Ters piramitle çalışınca gelişim daha mı yavaş olur? Amacım hacim kazanmak. Bu spora da yeni başladım sayılır 4 ay flan oldu.

2. TTTT

TTTT Üye

Beğenileri:
    176
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Ankara
    bence 8 10 12 kilo arttıra arttıra yaparsan daha ıyı olur bence 12 10 8 de aynı hesaba gelir. bence 1 ay birini diger ay birini yap hangisinden daha çok verim alırsan onu uygula sonrasında bırak vücutun karar versin hangisninin senin için iyi olduğuna :)

0xhex bunu beğendi.
  3. StolenHeart

StolenHeart Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Ben max. ağırlıkla 8 tekrar yapıp diğer setlerde azaltıyorum ağırlığı :D

yasin ibrahim terzioğlu bunu beğendi.
  4. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    8-10-12 yaptığın piramit (ters piramit) sisteminde ilk sete yapacağın en ağır kiloyla gireceğin için iyi ısınmalısın. Aksi halde sakatlanabilirsin. Ancak bu sistemde en ağır kiloyu en dinlenik zamanda kaldırdığın için daha ağır girebileceksin. Bu da avantajıdır.

Ters ve düz piramitleri aydan aya ya da 2 ayda 1 değiştirebilirsin.

Blonde bunu beğendi.
  5. StolenHeart

StolenHeart Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Anladım yani ters piramit sistemiyle gelişmede herhangi bi yavaşlık söz konusu olmaz. Zaten 1 ay içinde programımı değiştireceğim, teşekkürler.

6. SnycnYcl

SnycnYcl Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Marmaris
    Tabikide gelişim yavaşlamaz + - leri var tabi ters ve düz piramitin ama yavaşlama söz konusu olmaz aynı hesap sonuçta

7. lordofoceans

lordofoceans Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Antalya-Trabzon
    bende senin gibi hep ikilemdeydim 10 8 6 yaptım, 10 8 6 4 yaptım 12 10 8 yaptım bi türlü tatmin olamadım yaptığım antreman verimli geçmiyordu hissediyordum sonra ters mi yapsam diye araştırmaya felan başladım gerçek piramit sistem 10 8 6 8 10 ya da 12 10 8 10 12 ile karşılaşdım ve uygulamaya başladım, antremanlarım çok verimli geçmeye başladı biraz zorluyor ama hem zevkli geçiyor hem de kasların tam doygunluğa ulaştığını ve geliştiğini hissediyorum önemli olan da bu his diye forumda yorumlar aldım.ama bunu uygulamayı düşünürsen eğer antreman öncesi beslenmene çok dikkat et. iyi sporlar..

tahirerkut bunu beğendi.
  8. SnycnYcl

SnycnYcl Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Marmaris
    Sen nasıl yapıyorsun 12 10 8 10 12 yi 8 den sonra tekrar ağırlık mı çıkartıyosun ?

9. lordofoceans

lordofoceans Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Antalya-Trabzon
    aynen 10 tekrarla kaldırabileceğim maksimum ağırlığı seçiyorum sonra ağırlığı artırarak 8 tekrar yine artırarak 6 tekrar daha sonra ağırlığı aynı ölçüde azaltarak 8 ve 10 tekrar yapıp bitiriyorum. örnek olarak 10*8*6*8*10 ağırlıklar 30-35-40-35-30. ters ve düz piramit sistemin iç içe geçmiş halini düşün.

tahirerkut bunu beğendi.
  10. SnycnYcl

SnycnYcl Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Marmaris
    anladım ben ters piramiti ilk defa yapıcam 1 ay böyle yapıyım sonra senin kini denerim

11. yasin ibrahim terzioğlu

yasin ibrahim terzioğlu Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    ankara
    Ben de bazı hareketlerde ters piramidi uyguluyorum. Elimde dumbell varsa 6-8-10-12 girip ağırlık azaltırım ama eğer makineyle yapıyorsam ki bu daha kolay olabileceği için ağırlığı daha çok arttırıp tekrar sayılarıyla oynuyorum yani mesela 12 tekrar yaptığım ağırlık atıyorum 30 kiloysa her bir ağırlık birimine 5 kilo dersek 45 kilo ile 3 tane 40 kilo ile 5 tane 35 kilo ile 8 tane 30 kilo ile 12 tane 25 kilo ile 15 tane yapıyorum. Yanmayı çok net hissediyorum ve dinlenmek yok eğer çıkmıyorsa ağırlığı fazladan 1 kere daha düşürün. Öyle ki normalde 30 yaptığınız hareketi 25de 15 tekrar o kadar kasıyor ki gülersiniz halinize çok hafif geliyor ama çekmekte zorlanıyorsunuz. :D Ben tavsiye ederim.

12. SnycnYcl

SnycnYcl Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Marmaris
    Daha yolun başındayım abi ben supplement vb de kullanmıyorum :D 40 kilo ile 5 tane 35 kilo ile 8 tane 30 kilo ile 12 tane 25 kilo ile 15 tane bunu yaparsam makinede kalırım heralde :D

yasin ibrahim terzioğlu bunu beğendi.
  13. ruzgar_onur

ruzgar_onur Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    ters piramit set dediğiniz drop set galiba..

14. El Diablo

El Diablo Üye

Beğenileri:
    1.595
    Ödül Puanları:
    103
    Selam,

Ters piramit çok tehlikeli. Ben tavsiye etmiyorum. Daha 2 hafta önce forumdan arkadaşımız (kendisi milli spocu ) iki omuzunuda sakatlada. Omuzlarda yırtık oluştu. Bu sporda en önemlisi skatlanmamak. Bir sakatlığın iyileşmesi aylar sürüyor.
    Ters piramit yerine süper setler veya drop setler olabilir. Veya hareket sırasını değiştirebilirsin. Örnek göğüste bench sonra inchline bench yapacağına bench sonra yana açış sonra inchline...gibi olabilir.

15. yasin ibrahim terzioğlu

yasin ibrahim terzioğlu Üye

Beğenileri:
    43
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    ankara
    omuz gibi sakatlanması kolay bölgelerde kullanmıyorum zaten. Dediğinizde haklısınız.

El Diablo bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş