ters kaslar

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve olgonu.10 tarafından 23 Şubat 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. olgonu.10

olgonu.10 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    selam.

gittiğim "A" gymindeki antrenör ters kas gruplarını (göğüs-sırt veya biceps-triceps) aynı gün çalıştırmanın yanlış oldugunu söledi.
    gittiğim "B" gymindeki antrenörse göğüsten sonra hiç ara vermeden sırt basmam gerektiğini söledi.

sorum şu: ters kas gruplarını aynı antremanda çalıştırmak doğru mu?

2. muscle_pump

muscle_pump Yeni Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    0
    ters kaslardan mantık: mesela kol antremanı yapıyorum ve sonra göğüse geçtim bu tabiki yanlıştır çünki kolları zaten yormuşum birde göğüs antremanında kolları etkin olarak kullanacağımdan iyice yorulacaklar ve aşırı çalışma yani overtraining'e geçecekler bu sebepden dolayı kollarda vs hiç gelişme elde edemiyeceğim demektir bu sebeble bir kas grubunu çalıştırıken diğer bir kas grubunuda fazla etkilemeyecek şekilde çalışmalıyız

örnek olarak
    1.antreman: göğüs-sırt-bacak-karın
    2.antreman: kol-omuz-bacak-karın

ben bacak ve karını her antreman çalıştırma taraftarıyım çünki vucutta kendini en çabuk toparlayan kaslar olarak biliyorum...

şunuda bilmelisin ki örneğin bir kas bölgesini en az 1 gün dinlendirmelisin

3. fiko444

fiko444 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    flexor hocamız forumda tam da bu sorunun cevabını vermişti keşke biraz araştırsaydın benm şu an araştıcak zamanım olamadğı için linki bulamadım ama sana aklımda kalanları yazayım flexor hocamızdan flexor hoca göğüsten sonra biceps çalışılması gerektiğini çünkü zaten göğüs idmanlarında bicepse aşırı yük bindiğini bu durumunda bicespleri iyice ısıttığını ve idmana hazır hale getirdiğini söylemişti. aynı şeyin omuzdan sonra triceps için de geçerli olduğunu söylemişti bu ikisini arasındaki gündeyse koları dinlendirmek için kanat çalışırken de kola aşırı yük binmediğinden kanat ve bacak çalışmanın uygun olacağını söylemişti .
    yani ya 1.gün göğüs-biceps 2.gün kanat-bacak 3,gün omuz-triceps ya da 1.gün göğüs-biceps-kanat 2.gün omuz -bacak -triceps flexor hocamızın söylediği böyleydi

4. olgonu.10

olgonu.10 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    araştırma yapmıştım fiko ama heralde beceremedim..

sorumun cevabını alamadım. derdimi anlatamadım sanırım

bana tavsiye edilen antremanı yazayım daha anlaşılır olur:

bench press * 12
    lat pull down * 12

bench press * 10
    lat pull down * 10

göğüs antremanıyla sırt antremanı iç içe

5. fiko444

fiko444 Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    38
    olgonu.10 evet sanırım sorunu ilk başta tam anlayamamışım k bakma
    şimdi bahseetiğin program gibisini daha önce ne gördüm ne duydum :d
    acaba senin bb de farklı bir amacın mı var yani herhangi bir spor a destek için flnmı yapıyorsun sana bu programı vermenin mantığı ney yani sen hocana ne dedinde böle kombine bir program verdi acaba ?

6. olgonu.10

olgonu.10 Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    hocam benim yaşlarda başlamış vg ve cahillikten bi tek omuz gögüs ve kol antremanı yapmış sırt kasları zayıf kalmış...
    böle devam ede ede adamın vucudunun şekli değişmiş omuzları iyice öne doğru yatmaya başlamış yani önden çekmiş gibi bi şe olmuş. sonra tek çare sağlam bi ameliyat geçirmiş.

hoca bu acı ve cahil olayı ögrencileri d yaşamasın diye böle bi program veriyor.

benim hocadan özel bi isteğim falan yoktu. bana direkt verdiği antreman buydu. hiç uygulamadım. biraz bozuldu ama..

ama adam ısrarla her yeni gelen ögrenciye o antremanı veriyo. ben d aslında (antreman yanlışsa) o ögrencileri uyarmak için konuyu açtım.
    internette forumda aradım hazırda bulamadım...

bana göre; ters kasları aynı gün çalıştırırsan birbirinin gelişimini engeller.
    çok safça bi mantık yürüttüm. göğüs çalışıosun kas şişiyo, sonra hemen sırt çalışıosun sırttaki kaslar kasılınca gögüsteki kasları çekio sonra göğüs çalışmanın içine edio.

7. cglrbkts

cglrbkts Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    bence biraz mantıklı yani bende gögüs antremanıyla sırt ı giriyorum. yani ters kas grupları her zaman etkilidir. mesela normalde kimsenin onaylamadıgı olay olan biceps le triceps i aynı gün çalıştırma akademi mezunları professıonal akademiciler ve body building de şampiyonlukları olan birisi yanıtladıgında kesinlikle verim alabileceğimizi söylüyor....
    bence gögös le çalışabilecegin en iyi bölgedir bence sırt
    bir arkadaşımla araştırdıgımızda hocalarda bize böyle çalışın diyordu tam nedeni ni ben hala çözemedim ama ters kas grupları oldugu için gögüs çalışırken sırt hiç yorulmuyor mesela böylece verimli oluyor.. ben çalışıyorum hala bu şekilde gögüs ve sırt ve iyi derecedede verim alıyorum .......tabi genede bizden iyi bilenler seni daha iyi aydınlatacaktır......

8. Last of the Mohicans

Last of the Mohicans Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    izmir
    Benim şahsi deneyimlerime göre aynı gün yapılan göğüs ve sır çalışması verimsiz geçiyor veya daha az verim alıyorum. göğüsü itiş ile çalıştırıyoruz ve sırtı çekiş hareketleri ile göğüs çalışırken sırt kaslarının çalışmaması o bölgeyi en üst seviyede uyarabileceğimiz anlamına gelmez , ikinci bölge olarak çalışacağımız sırtı göğüs idmanından arta kalan enerji doğrultusunda uyarabiliriz. buda ikinci bölge çalışmamızın daha verimsiz olmasını sağlıyor yada ilk bölge çalışmamızda gücümüzü tasarruflu kullanıp ikinci bölgeyede güc saklamamız gerekecek ve bu şekilde %60larda güç sarfederek yapılan çalışmanın gelişimin yavaş olacağı düşüncesindeyim.

haftanın 5 günü idman yapıyorum;

-göğüs
    -bıceps ve trıseps ( küçük kas grupları olduğu için aynı gün çalışıyorum ve verim alıyorum)
    -off
    -omuz
    -bacak
    -sırt
    -off

9. TuGhAn

TuGhAn Üye

Beğenileri:
    160
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci / Tasarımcı
    Yer:
    Ankara
    benim hocanın verdiği programda da triceps - biceps, sırt - omuz aynı gün...

10. mustang9

mustang9 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Merhaba,

Bu spora yeni başlamış isen ilk başta çok fazla detaya girmeni önermem tabiki bu hiç araştırma yapmayıp körü körüne denilen yapılacak anlamına da gelmemeli. Şimdi şahsi yaptığımız programların yanı sıra kas gruplarının belli bir çalışma sistemi var. Bu bilgiler de yine forumda hocalarımızdan edindiğim bilgilerdir.
    -Göğüs çalışrken bicepsler ısınır ve 2.hareket olarak Biceps'e geçilir.
    -Omuz çalışrken Tricepsler ısınır ve 2.hareket Triceps olarak devam edilir.
    -Bacak ve Sırt olarak 2 büyük kas grubunu aynı anda çalıştırmanın yanlış olduğunu düşünenler olabilir. Fakat Flexor'un bir açıklamasında Bacak ve Sırt aynı gün çalışılıyor
    bacak çalışırken sıkışan omurların yanlış hatırlamıyorsam L1-L2-L3 Sırt çalışırken rahatladığını belirtiyor. Yanlış yönlendirmemem için arattırırsan net olarak bilgi sahibi olabilirsin.
    Ama Kas gruplarını şaşıtmak için bölgeleri değiştirirsin ama belli bir zamandan sonra gerçekten bu işi bilen hocalar tavsiyesi ile olur.

hsnsylk ve olgonu.10 bunu beğendi.
  11. makineci

makineci Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    göğüs çalıştıktan sonra biceps tamam da, omuzdan sonra triceps maalesef olmuyor. ben omuzu sıkı çalışırım ve tricepsler ısınmış değil, yorulmuş olurlar. omuz ve triceps iptal olur omuz antrenmanı sonu, kolu yukarı kaldırmak bile ağrılıdır. 4 gün gittiğimde şu şekilde çalışırım:

Göğüs-Biceps
    Sırt
    Omuz
    Triceps-Bacak

tatilde 5 gün gittiğimde de

Göğüs
    Sırt
    Omuz
    Bacak
    Triceps-Biceps çalışmıştım

iki program da şuan için benim için en iyisi-en verimlisi

12. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    devamlı olarak olmasa da kas gelişimini tetiklemek için dönemsel olarak denenebilir. sürekli uygulamada özellikle sırt - göğüs gibi büyük kas gruplarını yeterince yüksek performanslı çalıştıramamaya yol açabilir. ama mesela biceps-triceps için ben bunu sürekli uyguluyorum. olumlu etkisini de gördüm.

13. cglrbkts

cglrbkts Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul

bu arada kardeşim yeni gördüm içindeki birayrıntıyı yanlış yazmışsın
    biceps triceps küçük kas grupları yazmışsın biceps küçükte triceps büyük kas gurub kardeşim küçük değil bunu yanlış bilmesinler sonra

14. Last of the Mohicans

Last of the Mohicans Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    izmir
    başlığı incelemeni tavsiya ederim.

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/genel-sa-l-k-le-t11366.html

Son düzenleme: 3 Mart 2009
  15. iskeletor

iskeletor Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    ben de başlayalı yeni oldu sıralama şöyle.
    1 günde çalışılan:
    *mekik (karın)
    *kanat
    *pench pres
    *bar ile enseye indirme kaldırma
    *ön kol
    *arka kol
    *ön bacak
    *arka bacak
    *mekik

Forumu sürekli takip ediyorum ama hep çelişkide kalıyorum

16. hsnsylk

hsnsylk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    4 yıl salonda çalışan arkadaşım da aynı şekilde bana plan verdi. Omuz ile triceps, Göğüs ile Biceps, Sırt ve bacak şeklinde 3 günlük planım var 2 ayda etkisini görmeye başlkadım zayıf oldupum için çok aşırı kas belirginleşmesi yok, sadece şişmeye odaklanıyorum, Fakat planımı çeşitlendirmeli miyim , kaç zaman sonra ek hareketler vs. yapmalıyım.

17. Eti

Eti Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    bayburt
    Yorumları okuyabildiğim kadarıyla herkes hemen hemen ayni fikir de
    Örneğin: Göğüs + Biceps
    Sizlerin beyanlarına katılmakla birlikte bende kendi sistemimi paylaşmak isterim ve Öner'imde bulunabilirim.
    Haftada 6 gun Antrenmanım var

İki
    Bölgesel giriyorum
    İlk mesela ornek vereyim ilk göğüs antrenmanında Göğüs + arka Kol yaparken
    İkinci göğüs antrenmanın da ( 2 gun aradan sonra) Göğüs sırt giriyorum.Bu göğüs on kol da olabilir.
    Fakat 3 yıllık
    Spor hayatımda gelistiremedigim kollarımı
    1 buçuk sene sonra çözdüğüm
    İcin tabiri caizse ikinci
    Göğüs gününe biceps eklemiyorum
    Triceps ve biceps ayni gun çalışıyorum.
    Benim
    Tavsiyem
    Yurt dışında yaşayan ünlü bir fitness model var sitesine ücretli üyeydim amacim
    Sadece antrenman sistemini öğrenmekti.
    O ise 7-8 aylık
    Bir takibimde göğüs -Triceps Programı yapardı her zaman.
    Bence biceps + Triceps cok etkili bir yöntem kollar icin.
    Göğüs icin ise farklı bir uygulama yapıyorum Sırt içinde bacak içinde antrenmanımı yazmak uzun olacağı icin su an icin gerek yok.
    Sadece uc yıl bir sporcu olarak tamamen doğal
    Protein vs hiçbir şey yok.
    Uc yıl
    Yaptıktan sonra bir yıllık
    Askerlik ve askerden geleli bir ay gibi
    Bir sey oldu
    Yaptıgım
    Antrenmanın 15.16. Gününde 6-7 kg aldığımı ve kollarım 36 yken su anda 40 bunu tabi kas hafızası diye yorumlanabilir veya başka bir sey omuz ölçüleri ise 127 den 134 oldum.olcmek tarzım degil
    Sadece ilk anlarda ölçmek istedim.
    Biraz uzun yazı oldu hakkınızı helal edin vereceğim
    Cok
    Bilgi varda aslında kalabalık etmek istemem .)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Sayfayı Paylaş