Termik isi ??(besinlerin sindirimi esnasinda harcanan Kcal

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Posseidoon tarafından 6 Ocak 2007 başlatılmıştır.

1. Posseidoon

Posseidoon Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Besinlerin sindirilmesi esnasinda calişan sindirim sistemimiz ne kadar enerji harcar yani örneğin gunde 3000 kalori alan bir insanın benim bildiğim kadarı ile yüzde 10 u Besinlerin sindirilmezi için harcaniyor.

Termik etki hakkinda bilgisi olan varmı?

2. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.239
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Termik ısı, katı besin tüketildiği zaman, midenin onu sindirirken harcadığı kalori. Kalori hesaplamada pek ele alınmayan bir etken. Mesela ağırlık kaldırdınız, 350 kalori harcadınız. Bunu yerine koymak için 350 kalorilik bir yemek+%10 kalori almanız lazım ki, termik etki çıkarılınca eşit olsunlar.

3. DEXTER JACKSON

DEXTER JACKSON Özel Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Benim dergilerden ve kitaptan okuyarak ögrendigim kadariyla vücut icinde olup biten ne varsa belli miktarda zaten kalorilerle yapiliyor mesela masaya gitmek elini uzatmak ve suyu kaldirip icmek. Icerken agzini acmak. Bütün bunlar hareket ve enerjiyi kalorilerden aliyor. Ic organlarda olup bitenler yani gözle görmedigimiz sekilde olan bitenlerde vücut enerji depoladigi merkezinden ihtiyacini aliyormus. Biz eskiden hocalara sorardik oda bize derdiki bütün gün yatsaniz bile icinizdeki sindirim sistemi icin harcanan enerji bir günde aldiginiz domates kadar ihtiyac olur. Yani bu o zaman abarti olabilir tahminde olabilir dicem ama ben buna inaniyorum. Cünkü diger okudugum makaleler tasdikleyici yazilar yazmisti. insanin bedenine göre degisiyor. Ayni kalori yaikimi gibi. Mesela 60kilo gelen bir sporcu 100 metre kosacak ve %12 kalori harcayacak ama 90kilo gelen bir sporcu ayni mesafeyi kostugunda %12 kalori yakmaz. Cünkü onun kaslari daha cok daha genis ve kemikleride öyle. Vücudu daha fazla kan patlatacak kaslara ve diger organa bu hep enerji isi demek. ama iste burda dis hareketler kaliriyi sayiyla belli ediyo. ben bildigim kadariyla böyle anlatabilirim.

Sayfayı Paylaş