tekrarları saymasammı?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve jarhead tarafından 21 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. jarhead

jarhead Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    beyler 1 ay gibi bir süre denemek istiyorum bütün kas grupları için geçerli olacak her kilo arttırmalı ağar olacak ama tekrarlar sayılmayacak yani örneğin bir biceps idmanı yapıyoruz, barbell curl 40 kg taktık çıkabildiği kadar sonuna kadar zorlayarak kaç tekrar çıkarsa yapmak. ben bu güne kadar yaptığım hiçbi biceps idmanında bicepsimde ağrı acı kasılma görmedim. şimdi mantıken diyeceksiniz öyle bile yapsan zaten ağar giriyorsan gireceğin tekrar yine 8, 10 tekrarı geçmeyecekdir diyeceksiniz ama yinede böyle bir şey denemek istiyorum. yarınki biceps idmanımda yapacaım bakalım nasıl olacak. mesela bazı ağarlıkları iyi seçememiş oluyorum ne kadar ağar girsemde 5,6 tekrar daha çıkartacak gücüm oluyo ama set bittiğinden bırakıyorum sisteme uyma binevii. bunu uygulayan varmı acaba aranızda nasıl olur?

2. onur\m/arda

onur\m/arda Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    ben ... sakın kesınlıkle yapma b haftan bosuna gıder. cunku kaslarının b hafta kadar agrısı suruyo . ole bi çılgınlğı yaptgıma pşmanm:D

3. onur\m/arda

onur\m/arda Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    ole yabcagına madem tekrar sayın bttkten sora b 5,6 tane daha cıkarabılrsn 10 yapıyosan 16 veya 17 tekrar yap . odamı yetmıyo:D 17 ,20, 22, 14.. 4 setın bole olsun bakalım nasıl olucak kasların :D

4. xlygan

xlygan Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Arkadaşım şu anda flood yapıyorsun üstteki mesajına ekleyebilirdin bu mesajını,edit butonunu kullanabilirsin...

5. onur\m/arda

onur\m/arda Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    yenıym uzgnm saolun...

xlygan bunu beğendi.
  6. novizenj

novizenj Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    73
    maksimallerini hesaplayarak hypertrophy antrenmanı için gerekli olan çalışma ağırlıklarını bulursun. bu şekilde tekrar saymak zorunda kalmazsın. örnek; 100 kg bench maksimali. hypertrophy için ideal kilo 75. bu kiloyla en fazla 8 tekrar çıkarabilirsin. hypertrophy için belirlenen ideal tekrar 8. yani ikisi arasında fark yok. ama psikolojik faktörleri ortadan kaldırmak adına yapılabilir. insan 8 tekrara şartlandığında bazen 9. tekrarı çıkartacak gücü olsada bu gücün farkına varamayabiliyor.

Son düzenleme: 22 Temmuz 2009
    jarhead bunu beğendi.
  7. jarhead

jarhead Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    şimdi düşündimde şöyle birşeyde çıkıyor ortaya. örneğin barbell curl hareketinde 1. sette 40 kg ile saymadık tekrarı ama kasın gerilimini ayarladık, zorladık farkında olmadan 15 tekrar çıkardık şimdi 1. sette gücümüzün yettiğince bu kilo ile o kadar tekrar çıkardıysak, 2. sete 40 kg taktıktan sonra zorlama oranımız düşecekdir. yani şöyle oluyorki 3*8 olarak ayarlamış olsak setlerimizi ilk sette 40 kg 8 tekrar 2. sette 45 kg 8 tekrar 3. sette ise 55 kg 8 tekrar girebilirdik ama tekrar saymadığımızda bu durum değişiyor ve güç kullanma prensibini bir kenara atmış oluyoruz. aslında öyle birşey olmuyor fakat bu insanın vücudunu tanımasıyla ilgili bir olayki buda tecrübe istiyor. güç % sini iyi ayarlamak şart. ilk set olmak üzere çalışdığımız kası zorlarsak diğer setlerde verim düşecekdir bu olayı ayarlamak lazım. zaten ayarladığı zaman sporcu bu konuyu olay biter diye tahmin ediyorum. bunun içinde geç kalmadan vücudu tanıma, tepkime olayına gireceğim çözmek zaman alabilir ama getirisi götürüsünden çok olacağına inanıyorum.

novizenj bu dediğin olayada değinecekdim söylediğin çok iyi olmuş cidden iyi yakalamışsın. aynen bana bu çok oluyor psikolejikman çok etkileniyorum. bench pressde 8 tekrar çıkaracaksam her ne oluyorsa o son 1 tekrarı hayatta çıkaramıyorum. ama ağırlığı arttırdığım zaman tekrar saymasam belkide 9 tekrara ulaşacağımı biliyorum. tamamiyle psikolejik herşey kafada bitiyor.

zaten ben nerde hata yaptığımı biliyorum şimdi şimdi geliyor yaptığım yanlışlar ilk setteki ağarlığıda çok ağar seçdiğimden hem son setteki kg düşüyor hemde pek kiloyla ısınmadığımdan o pump u yakalayamıyorum. inş bundan sonra bu yanlışları yapmam buda ders olur. deneme yanılmaya başvuracağım yine.:S

Son düzenleyen: Moderatör: 23 Temmuz 2009
  8. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    aynı agrılık ve çok yavaş yapılan, yani set süresinin uzun oldugu zaman, agır kiloyla çalıştıgınız süreden daha uzun bir sürede çalışacagınız için kaslarınıza binen yük oranı çok daha uzun süreli olur.

kendi önerimi sana söylemem gerekirse, ben bir harekette, özellikle izolasyon hareketinde 7 set yapmanı öneriyorum ve bu son hareket olacak. yani, biceps için konusursam;

two arms dumbell biceps curl 3 set(set süresi 30 saniyeden aşagı olmasın, olabildigince yavaş tekrar)

one arm machine preacher curl 7 set(aynı agrılıkla 7 set çıkarmakta olabilir fakat o agırlıgı cok iyi secmelisin cunku 10-12 tekrardan aşagısına müsade etmemeli ama 12 den de yukarı cıkmamalı. zaten pek gücün kalmayacak fazlasını cıkarmaya, deneyince göreceksin)

özellkle ilk harekette olabildigince vücuda zorlamayı yapmalısın ama bunu agır kaldırmakla da yapabilirbilir veya hareketi negatif yapıp, set süresini uzun tutup, gerilimi çok üst seviyede tutarak o bölgedeki yanma hissini saglamakla da olabilir. ilk harekette biraz zorlamalısın dememin nedeni, sonradan girecegin 7 setlik harekette; her sette git gide gücünü kullanma seviyen düşecegi için, vücudu önceden güç kapasitesini 1 . harekette yuksek tutarak, 7 setten oluşan 2. hareket için vücuda daha fazla güç kullanma komutunu vermiş olursun. bu da hemen failure olma durumunu geciktirir.

jarhead bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş