Tek Motivasyonum Ego Tatminim

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve diesel. tarafından 6 Mart 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. diesel.

diesel. Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Budapeste
    Başlıkta görüldüğü gibi gayet açık konu benim derdim de bu , yani şöyle ki bir hafta çevremden güzel tepkiler alıyorum vücudum konusunda bu beni motive ediyor ve çok ciddi antrenmanlar uyguluyorum ve idmanın hakkını verebiliyorum fakat taa ki övgüler kesilene veya mukayeseler başlayana dek sonrası mı ? En nefret ettiğim bölüm de bu bir anda vazgeçip uzun süre idmana ara verebiliyorum ve sonra bir olay kıvılcım veriyor ve tekrar gaza gelip şişen egolarımı tatmin etmek için daha fazla çalışıyorum merak ediyorum aramızda bunu yaşayan arkadaşlar varmı ?

Aslında bende body building'i spor olarak görmek ve kendimi bu yolda sporcu olarak tanımlandırmak istiyorum fakat maalesef bu tanımlardan hayli uzağım bu spora tek bağlantı noktam ego tatmininden öteye geçemiyor bunu üzülerek söylüyorum ve ilerde bu konuda psikolojik destek almak istiyorum ve düzenli şekilde herşeyden önce spor olarak kendim için yapmak tek amacım gerçeklerden en gerçeklerden bahsettim eminim ben azınlık değilim ve bir çok kişi var bu konuyu takıntı haline getiren , söylemekten çekinen ama ayıp utanılacak bir durum olmadığı kanısındayım yanlış ve hatalı olduğumu ise kesinlikle kabul ediyorum ayrıca ben ve benim gibiler yüzünden bu sporun prestijinin azaldığı kanısındayım ...

Oh derdimi döktm rahatladım evet sizlerde iyi veya kötü yorumunuzu yaparsanız konuya dair memnun olurum.

Saygılar...

2. shownodese

shownodese Üye

Beğenileri:
    253
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    gayrimenkul danışmanı
    Yer:
    kocaeli
    dostum bende kendimde aynı durumdan kaygılanıyodum istediğim orta halli iyi bi vucut - iyimiyim hayır , kötümüyüm hayır, peki orta hallimiyim hayır hayır hayır. peki ne diyorum kendi kendime ağır idmanlar, protein yetmedi supplement yetmedi steroid yetmedi yemek yetmedi canım sıkıldı farklı salonlara gittim kızların beyenmesi erkeklerin özenmesi yetmedi bana
    ama neden imkanlarım var çok şükür ewim war arabam var işim fena deyil sonra kendi kendime manen geliştiğimi fark ettim göbeğin war diyene o benim hörgücüm ihtiyacım war diyorum idmanları nasıl yapıyosun ne kullanıyosun diyene salonun hocasına sor diyorum ewet yardımcı olduğum arkadaşlarım benden hızlı gelişiyo bi arkadaşımı müsabık hale getirdim şimdi prolar ilgileniyo kıskanmıyorum ama birazcık özeniyorum tabi herkez pro olcak diye bişey yok
    şimdilerde bodyi sevdiğim için en iyi şekilde yapıyorum ama kendime göre en iyi şekilde nasıl mutluysam öyle
    he şimdi senin derdin birinin seni beyenmesiyse body yapmayı seviyosan seni vucutcu kimliğenle beyenmeliri için uğraş he bodyi sevmiyosan ne bilim futbol oyna bilardo oyna karete yap ama sevdiğin bişey olsun ki iyi yap mutlu ol ki iş egodan çıksın başarıya giden yolun içinde adımlar at

Please complete ve king87 bunu beğendi.
  3. diesel.

diesel. Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Budapeste
    Sayın shownodese öncelikle yazımı okuma ve yorum yazma inceliğini gösterdiğiniz için teşekkür ediyorum , sanırım şartlarımız çok farklı öncelikle ben henüz üniversite öğrencisiyim siz ise hayatın ortalarında bir yerdesiniz tahminimce yani kişiliğiniz oturmuş beklentileriniz büyük ölçüde netleşmiş hatta belki çoğuna ulaşmıssınız , o nedenle hayata bakış açınız benim açımın pi karesine eşit artıda daha geniş bir pencerede bakabiliyor ve sağlıklı düşünebiliyorsunuz benim sorunum ise oturmamış bir kişilik bir hayat bir düzen bir anda ağırlıklara atılabiliyor harika idmanlar çıkarabilirken bir anda soğuyorum ve başka konulara yoğunlaşıyorum müzik,dans,eğitim vs...ve bu derin boşluklar oluşturuyor misal bir ay sıkı idman sonrası toparlanıyor vücut mutlu oluyorum biceps 35 cm aşıyor ve güzel yorumlar alıyorum çevremden derken bir anda back to black yaşayıp herşeyi bırakıyorum gerçekten takıntılıyım sanırım yani ciddi anlamda ruhsal bir sorun olduğu kanısındayım çevreden gelen olumlu tepkiler özellikle olumsuz tepkiler belki bilinçaltına yerleşip şevkimi kırıyor bunun çözümünün yine kendimden geçtiğimi biliyorum önümde amerika yolculuğu var değişim programı vesilesiyle umarım yeni yerler insanlar kültürler tedavimin bir parçası olabilir ;)

4. Berkthagar

Berkthagar Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    0
    öncelikle açık sözlü bir şekilde sorununuzu dile getirmişsiniz,insanların tepkisinden hoşlandığını açıkça söyleyen ilk sizi gördüm ki bunun için size teşşekkür edeceğim.sorununuzu da gayet net biçimde analiz etmişsiniz.anladığım kadarıyla başkalarının sözleri sizi duygusal olarak çok fazla etkiliyor.yani mantığınıza başkalarını takmamanız gerektiğini insanların tepkilerinin geçici olduğunu ne kadar anlatsak ta,ki kendinizde biliyorsunuzdur eminim,
    duygusal olarak gene etkileneceksiniz muhtemelen.sanırım bu sizde obsesyon haline gelmiş.en kısa zamanda psikolojik destek almanızı tavsiye ederim.takıntılar ilaç tedavisiyle çözülüyor büyük oranda.
    Eğer şimdilik böyle bir imkanınız yoksa,kendinizi zorlayıp idmana devam edin araya başka şeyler sokmayın.belli bir süre bb yaptıktan sonra zaten bağımlı olursunuz:)

5. donnie_brasco

donnie_brasco Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle, Berkthagar'ın da belirttiği gibi açık sözlü olarak bunu dile getirmeniz, takdir edilesi.

Aslında bu konu da çok da yalnız değilsiniz. Hepimiz bir dönem böyle sorunlarla karşılaşıyoruz. Bu durumu zamanla aşacağınızı düşünüyorum. Sporu daha uzun süre yapıp hatta yaşamınızın bir parçası haline getirdiğiniz zaman, olumlu veya olumsuz çevrenizden gelen tepkileri de önemsemeyeceksiniz.

Çünkü çevrenizdeki insanlar bunu her zaman yapacak, kimi zaman takdir edecekler kimi zaman yercekler ya da sürekli başkalarıyla kıyaslayacaklar.

Siz istikrarlı bir şekilde çalışmalarınıza devam edin ve bu sporu uzun yıllara yayın. Emin olun her şey yoluna girecek.

6. xOrhanx

xOrhanx Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    Ego mu dedi birisi? Egolarım ugruna steroid denemis birisi olarak,ego bu sporu spor olmaktan cıkaran bir husus bana göre.Herkesin hayatın her alanında bir sikleti vardır.Benim senin onun veya baskasının da bodyde bir sikleti vardır.Önce kendi sikletimizde basarılı olmayı ögrenicez,daha sonra bu sporu gercekten sevdiysek ister istemez zaman icerisinde sikletimiz de artıcak :)

7. shownodese

shownodese Üye

Beğenileri:
    253
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    gayrimenkul danışmanı
    Yer:
    kocaeli
    diesel yaşın 21 sanırım beni kendinden yaşlı hissettin ama bende 22 yaşındayım aslında bahsettiğim şey tam olarak bu emlak ve emlak yönetimi okudum .ıçı kırık bi 2 senelik bölüm işte ama işi sevdim 1.5 senedir çalışıyorum ve kocaelin en yüksek cirolu 2 emlakçısının birinde yöneticilik yapıyorum şuan. hiç olgun biri deyilim aslında çok hızlı yaşarım bi çok şeye sahip oldum ama çok çok daha fazla planlarım war
    bak bu işi yaparken 1 kuaför dükkanı patlattım yandan 1 de masaj salonu devrettim 1 sene içinde :) benden çılgını kopuğunu bulamazsın yani 3 ayda 125 lira borç yaptım ödedim benim için inanılmaz meblalar zannetme ailemden destek aldımığımı
    dediğimi iyi düşün ilk mesajımı şimdi tekrar oku

8. diesel.

diesel. Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Budapeste
    Yorum yapan herkese teşekkürler konunun ciddiyetinin farkında olan insanları böyle bir platformda görmek güzel neyse dertleşmeye devam edelim :)

Ben aşırı duygusal içine kapanık konuşmaktan pek hazetmeyen duygularımı yazarak ifade edebilen bir kişliliğe sahibim fakat bunun nedeni bilmediğimden yada yetersizliğimden değil sadece bildiklerim ve savunduklarım taban tabana zıt yaşadığım coğrafyada var olduğumdan hal böyle oluncada kendimi ifade etmek için bir platform bulamıyorum, toplumda bu tür kişilikler genelde silik olur ve çevrelerindede saygı görmezler tabii 18-25 yaş aralığında iseniz durum böyledir haliyle bu rahatsız edici durumdan kurtulup varlığımı ve saygınlığımı kazanmak için başka yolları aramaya başladım ve araştırmalarım sonucunda insanların her türlü güç içeren öğeye ve buna sahip olan varlığa taptıklarını saygı gösterdiklerini gördüm güçlü bir vücut yapısıda bunun içindeydi ve kendimi ifade etmenin bir yolu olarak görerek başladım tabi geleckteki kariyerimide göze aldım sonuçta karizmatik görünümün önemini bilirsiniz işte macera böyle başladı body building dünyasına ve gerçekten işe yaradı şimdi insanlar bakıyor geçiyor ve tekrar dönüp bakıyor ve saygı duyuyorlar bunu hissedebiliyorum ve bu beni omadığım kadar mutlu ediyor ve bundan aldığım hazzı uzun zamandır hiç bir şeyden alamıyorum gelin görün aksi yorumlar beni bitiriyor içten içe çöküntü ve hüsran yaşıyorum ama sizleri ve forumdaki saygı değer kişileri görüp tanıdıkça bu işe gerçekten bir felsefe gibi bakmaya başladım ve egolarımdan sıyrılmamda en azından büyük ölçüde kurtulmam muhtemelen burda geçirdiğim zamana tanıdığım insanlara bağlı olacak zaman herşeyin ilacıdır bekleyip göreceğiz...

Sayın berkthagar evet fazla açık sözlüyüm sanırım :) Ama bir insanın kendine yapabileceği en büyük ihanet başta kendine ve karşısındakine yalan söyleyip kandırmasından geçiyordur ve bu noktada kişi kendisine saygısını yitirmiştir kendisine saygısı olmayanın .... :) İlaç tedavisine ise sıcak bakmıyorum hayatım boyunca kimyasal ürün kullanmadım mecbur kalmadıkçada kullanmayı düşünmüyorum bunu yerine terapi seanslarını düşünüyorum Body Building e ise kısıtlı imkanlarlada olsa devam etmeye çalışacağım bağımlılık konusunda ise evet sanki ufak da olsa bir bağ oldu aramızda :)

Sayın donnie brasco önerilerinizi dikkate alıcağım bu hususta istikrar ilk hedefim olacak.

Sayın xorhanx Maalesef ego yaratılıştan insanoğluna verilmiş bir armağan fakat pek tatlıdır haz verirl yemesini bildikten sonra fakat yemesini bilmezsek zehir olup boğazımızda kalıyor ve kendimize zarar veriyor maalesef aradaki ince çizgiyi ayarlamak gerek.

Sayın shownodose evet şaşırdım erken yaşta hayata atılmışsın takdire şaiyan bir durum bende tam aksine gayet dingin sakin bir yaşam tarzına sahibim keşke sizin gibi hoyrat hızlı yaşayabilseydim ama yapı karakter şartlar bir çok etken var değiştirilmesi namümkün ;)

''Dertler paylaştıkça azalırmış'' sanırım doğru bir söz güzel muhabbet devam eder bu topik altında ve en önemlisi bu saygı seviyede ve egosuz olarak :)

9. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Ben de kişilik olarak aşırı depresif ve aşırı neşeli bir insanım. Nasıl oluyor diyeceksin, neşeli olduğum zaman çok neşeli oluyorum zaman zaman da kendimi çok yalnız hissediyorum ve aşırı karamsar bir ruh haline bürünüyorum. Ortasını bulamıyorum pek, ama bu spora başladım başlayalı kendimi daha dingin hissediyorum, karamsar ruh halinden çabucak kurtulabiliyorum.

Kısaca spor benim için terapi gibi oluyor. Spora gitmediğim zaman diğer ruh halim yavaş yavaş ortaya çıkıp yönetimi ele geçiriyor :) Spordan vazgeçememe nedenlerimden birisi de bu sanırım. Sebebi herhalde hormonlarla alakalı, idman neticesinde salgılanımı artan hormonlar.

10. diesel.

diesel. Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Budapeste
    Ruh halin gayet normal anormal olan bu iniş çıkışları yaşayamaman olurdu bu yaşlarda bu tehlikeli süreçte tutunacak bir dal bulmak bundan ziyade dalın sağlam ve doğru olmasından emin olup sıkıca tutunmak bu safhada yapacağın en doğru iş olacaktı ki başarmıssın gördüğüm kadarıyla ben başlarda müzikte aramıştım bu dengesizliğin balansının fakat tutturamadım şu an yeni yeni bu sporu tanımaktayım umarım bende bu dala sıkıca tutunabilirim :)

Fight Club'ı izleyenler bilirler şu andaki sorunlarımızı kelimelerle karşıdakine anlatmak güç çünkü kendimizin dahi teşhis edemediği problemi nasıl dile dökebilirizki işte o filmden bu sorunu tanımlamaya dair bir kaç replik buyrun ;

''
    "Hepimiz heba oluyoruz.Lanet olsun, bütün bir nesil benzin pompaliyor, garsonluk yapiyor, yada beyaz yakalı köle olmuş.Reklamlar yüzünden araba ve kiyafet peşinde.Nefret ettiğimiz işlerde çalışıyor,gereksiz şeyler alıyoruzBizler tarihin ortanca çocuklarıyızBir acimiz yok, ne büyük savaşı ne de büyük buhranı yaşadık.Bizim savaşımız ruhani bir savaş.Ve bunalımımız kendi hayatlarmız...!"

Sözün bittiği yerdeyiz sanırım peki siz ne düşünüyosunuz...

11. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Evet dediğin gibi normal bi durum yalnız benim yaşımda değil, daha çok ergenlik dönemlerinde normal olan bi durum bu. Normal olan ergenlikten çıktıktan sonra insanın dengeyi yavaş yavaş bulmasıdır. Bence sendeki durum da yaş ilerledikçe normale dönecektir.

12. TuGhAn

TuGhAn Üye

Beğenileri:
    160
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci / Tasarımcı
    Yer:
    Ankara
    Sorun özgüven sorunu bence. Ben de eskiden herkesin dediklerini takardım uzun uzun düşünür, üzülürdüm fakat insan birşeyleri başardıkça kendine saygısı artıyor ve etrafındakilerin de saygısını kazanıyor. Bizim için joker diyebileceğimiz bu sporun kazandırdığı özgüven genelde yeterli olur bu sorunu aşmada ama sanırım senin fazlasına ihtiyacın var.

Bu durumda yapılacak iş çok da fazla değil, sadece kendine güvenmeyi öğrenmelisin. İradeni sağlam tutmalısın başkalarını fazla önemsemeyip hatta onlardan üstün olduğunu düşünmelisin (fazla uçmadan) gerekirse. Bu söylediklerin bana lise yıllarındaki çok yakın arkadaşımın durumunu anımsattı. Kendisi şizofrendi ve birisinin en ufak bi şakasında morali bozulup eve gidebilecek kadar karamsarlaşabiliyordu, en ufak bir gazda da özgüven patlaması yaşıyordu. Yani fazla düşünmek insanı hasta yapar.

Bu sporu yapan bir kişi olarak etrafındakilerden farkın ortadadır, övgüleri pek sallama. Ben neredeyse evrim geçirdim ama aldığım övgü bir elin parmaklarını geçmez. Sen kendi kendinin farkında ol kendi kendini motive et. Başkalarını boşver...

13. diesel.

diesel. Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Budapeste
    @ YesilZeytin

Yaş konusuna pek parlak bakamıyorum sorunlar yaşa doğru orantılı artıyor daha depresif sorunlu kişiliklere bürünüyoruz yaşımız ilerledikçe görünürde olgun gibi görünsekte buz dağının diğer yanında müthiş bir savaş fırtına kopuyor sadece rol gereği bunu yansıtmamayı oynuyoruz bunun adınada olgunluk deniyor. Denge konusunda ise kişi yaşamsal faaliyetlerini yitirmeden yani ölmeden yeryüzündeki hiç bir insan dengeye kavuşamayacağını düşünüyorum...

@Tughan

Sorunun özgüvenden ziyade kişilik sorunu olduğu konusundayım hoş bir canavar diğerini doğuruyor yani ilintili konular iç içe girmiş fakat darmadağın kopuk görünen terimler özünde kara delik gibi illettir ummadığınız anda içine çekiverir o çelimsiz ne üdüğü belirsiz haliyle peki nedir özgüven dediğimiz yalanın üst safhada yaşamanın kaynağı ; ''PARA'' yani günümüz tanrılarının sahip olduğu kağıt parçası evet kağıt parçası özgüveni doruk noktasında yaşatır 100 yıl önce veya 100 yıl sonra bunun söylevi dahi komik olacaktır fakat şu an ki şartlar sistem bu hale getirdi durumu.Zeki olabilirsiniz , güçlü olabilirsiniz , kamil olabilirsiniz toplumda kabul gören ahlaki ve etik olanın en tepesinde olabilirsiniz ama PARA'sız olamassınız her durumda tüm vasıflarınızı yerle bir eder ve özgüveniniz tüm bu vasıfların önüne geçemez arkasında saklanır durur ama kat i yen kaybolmaz hep vardır var olacaktır koca bi dağ düşünün bu sizin karakteriniz kişiliğiniz düşünceniz ruhunuz sizi siz yapan herşeyiniz ölümsüz ve ebedi olanınız ardında saklanan bir çiçek işte bu vücudunuz geliştirmek için gecenizi gündüzüne kattığınız kattığım :) et parçası kemik torbası çürüyen bir organizma işte çevreden gelen tepkilerde bu çiçeği sulamakta ve büyütmektedir ama dağın o heybeti devede kulak kalmakta o çiçeğin yanında garip bir oyun gibi görünebilir gayet karışık bir durum :)

Sayfayı Paylaş