tek elle şınav cekmek

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve zemo tarafından 28 Şubat 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 39 üye.
  1. zemo

zemo Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite öğrencisi
    Yer:
    ankara
    arkadaslar deneyeniniz varmı bilmiyorum ama inanılmaz zor bir hareket.ben body calısmadan önce 10 tane sınav cekiyorum.ısınmak için.kendimi zorladığımda durmadan 25 tane cekebiliyorum ancak tek elle bir tane bile cekemiyorum.cok dengesiz bir hareket ve cok zor.konu ile ilgili görüsleriniz neler?tek elle sınav cekebiliyormusunuz?

2. sohbetseli

sohbetseli Özel Üye

Beğenileri:
    885
    Ödül Puanları:
    103
    Tek elle tabi çok daha zor. El ortada ve bacaklar açık olarak yapıyosun dimi?? Her tekrarda el değişebilirsin. Snav çeşitleride cok. Bi ara el atacam o konulara zaten. Normal bikaç tekrar hızlı sonra bikaç tekrar yavaş çek mesela buda acayip bitiriyo göğüsü :)

3. spidey

spidey Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Makine Mühendisi
    Yer:
    istanbul
    ben tek elle şınav çekmenin kalbi çok zorladığını duymuştum, ama ne derece doğrudur bilemem.

4. CENTAUR

CENTAUR Guest

Nefes kontrolünü iyi yapmak lazım o zaman, body e başlamadan önce bunları bilmiyorduk şınav çekerken barfiks çekerken mekik çekerken rasgele nefes alıyorduk ama artık nefes alıp verme yönteminin kalp ritmi için olsun oksijen ihtiyacı olsun ne kadar gerekli olduğunu biliyoruz :) .

5. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Ben denedim...Vücudun bacaklar dışında bütün ağırlığı tek kolda birikio...Bitane aşağıya iniosun ama yukarı çıkamıosun tekrar...yani en azından benim için böyle oldu...

Onun yerine çift eli , ortada , üstüste koyarak ve bacaklar bitişik yapılan şınav var...O gerçekten çok zorlayıcı...Fakat alışınca tekrar sayısı yükselebilio...bknz: ben : 10 tekrara kadar çıkabildim...
    Ama gerçekten çok zorlayıcı :shock:

Bu arada nefes ve kalp atışı konusunda bişey diyemicem...Açıkçası beni etkilemedi tek elle ya da iki eli üst üste koyarak yapılan şınav...

6. zemo

zemo Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite öğrencisi
    Yer:
    ankara
    sınav cekerken elleri cırpıp tekrar sınav hareketine geciliyor..bunun cok büyük bir getirisi varmı sizce?birde denediniz mi bilmiyorum.bir baska sınav cekme yöntemide elleriyumruk seklinde sınav cekmek.tabi eldiven takmak kosulu ile.normal sınava göre biraz daha zorlayıcı oluyor.

7. boxer

boxer Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Şinav çekmeye ilk başladığımda 20 tane felan yapıyordum en fazla sonradan 30-40 derken 90 kadar çıktım nizami ondan sonra şinav çekmeye üşenir oldum uzun sürüyo 90 şinav dedim tek elle çekersem o kadar sıkıcı olmaz tek elle 15-20 felan yapmıştım en fazla sonradan bi abi vardı o yapma dedi tek elle sakatlanma tehlikesi yüksek dedi bu hareketin dediği de oldu zaten kanatlarıma ve göğüslere kramp felan girmeye başladı hemen bıraktım ondan sonra hiç çekmedin tek elle çok nadir yapıyorum o da gösteriş olsun diye.

8. SmoLa

SmoLa Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Evet tek elle şınav çekmek tabii goruntu olarak ta guzel de :p Sakatlanma riski de var eğer kolun taşıyamıyorsa çok riskli..Tek elle amuda kalkmaya benziyo bi nevi..

9. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Şınavın bir çok pozisyonu vardır.Pozisyonuna göre etkilediği kaslar ve zorluğu değişir.Yumruküstü şınav önkolları güzel çalıştırır,bilek güreşçilerinin vazgeçilmez hareketlerinden biridir yumruk üstü şınav.Tek elle şınav ise gerçekten sakat bi hareket!Ben bu sporda zaten böyle sakatlayıcı yönü fazla olan hareketlere fazla rağbet emem,ilk denememde 2 tane çektim az kaldı kaburgalarım kırılacaktı,aman d,y,m :)

10. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Tek elle şnav çekmek bence riskli değil, yani o hareketi yapabilecek güce ve koordinasyona sahip birisi için riskli değil.
    20 şnav çeken birisi bu işe merak salarsa, o takdirde tehlikleli.
    Boxer gibi 90 şnava ulaşmış birisinin bence bu hareketi korkmadan yapması lazım.
    Bacakları iyice açmak önemli.
    Bu hareketin esas amacı, sanıldığı gibi, göğse daha fazla yük bindirmek değil.
    Elbette amaçlarından birisi bu, ancak esas amaç, merkez kasları, destekleyici kasları devreye sokmak.
    Bu hareket, güce olduğu kadar, hatta güçten daha fazla dengeye ihtiyaç duyulan bir hareket.
    Denge kurarken, destekleyici kaslara inanılmaz iş düşüyor, omuz eklemini stabilize edebilmek için devreye giren kaslar bu hareket sayesinde çok gelişir.
    Bu kasları başka türlü çalıştırmak çok zordur.
    Bu konu üzerine bir yazı yazacağım daha sonra, ancak ana fikri burada tekrar edeyim.
    Tek elle şnav "merkez ve destekleyici kaslar" olarak adlandırabileceğimiz, normalde çalıştırılması çok zor olan kasları çalıştırmaya yönelik, güce, denge ve koordinasyona yönelik bir harekettir.

El çırparak snav çekmek, patlamalı bir idman şeklidir, patlamalı güç oluşturmaya yönelik bir çalışma yöntemidir.
    Temkinli yapılması gerekir, zira bileklerdeki sinirler çok hassastır, bileğe bir hayli yük biner.
    Yumruk üzerinde şnav çekmek, bilekleri güçlendirmek için birebir harekettir, hem bileği çalıştırır, hemde yumruk üzerinde yapıldığı için, şnavın hareket mesafesini arttırarak hareketin göğsü daha fazla çalıştırmasını ve aşağıda daha fazla esnesini sağlar.

Normal şnavda ulaşılabilecek en ileri nokta, ki yapabilen görmedim.
    Bir dakika içinde, nizami olarak 100 şnav çekmektir.
    100 şnav çeken insanlar gördüm, ancak bunu 1 dakika içinde yapabilen insan, işte o insandan gerçek anlamda korkarım :D

11. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    wolf13, vandamme, BFK ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  12. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    En zoru en sona...

Dünyada şu anda yapabilen yok diyebiliyorum.
    Hareketin ismi, "tek parmak zeni"
    Vücudun tüm ağırlığını bir elin işaret parmağı çekecek şekilde amuda kalkılması hareketine tek parmak zeni deniyor.
    Aşağıda bu hareketi bir rahibin videosu var.
    Video bende şüphe uyandı, zira adamın ayağının ucu gösterilmiyor.
    Belkide yukarıdan bir iple vücut ağırlığının bir bölümü yukarı çekiliyordur.
    Bu video sadece sizlere bir fikir vermesi için, bu hareketi gerçekten yapabilen birisi vardı, hemde 93 yaşına kadar.
    Bu adam sahtekar değilse o zaman bu da yapabilen o yüce insanlardan birisi.
    6 milyarda bir yapılabilen akıl almaz bir güç gösterisi...

http://www.uglyjackass.com/media/videos/?id=one_finger_handstand

13. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    MÜTHİŞ :eek: 8)

Küçüken ben boşuna bu adamın hayranı değilmişim :roll:

Karasan bence bu düpedüz bi yanıltma...Dediğin gibi adamı ya bi iple ya da başka bişiyle tutuolar...Bi de bi hikaye uydurmuşlardır : yok işte 50 yıl önce yapıomuş da bakalım 50 yıl sonra aynı hareketi yapabilecekmiymiş.. :p Yaw adamın bileği hiç mi kasılmaz(işaret parmağınızı masanın üstüne bastırın bakalım bilek kemiği kasılcak mı?!?!) , hiç mi titremez...
    Aksi takdirde bu adamın özel güçeri vardır...O da bizi aşar... :shock:

14. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    mericbkl bunu beğendi.
  15. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    2 parmakla şınav ve Karasan'ın gönderdiği tek parmak üstünde durmayı başardıktan sonra geriye tek(ve yapılması en zor hareket) kalıyor. Bu videoda hareketi yapan bir bayan, o yüzden ekstra esnekliğin bu hareketi yapmaya yardım ettiğini varsayabiliriz.

https://www.youtube.com/watch?v=AsgixJZx-S8

Hareket 0:33'te başlıyor.

16. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Hmmm..güzel hareketmiş..ben bundan 4 tekrar yapabilirim ama 5.tekrarda yardım gerekebilir :D

Bence bunu yeni bi başlık olarak koyalım...ne dersiniz...belki 8-10 tekrar ve set sistemiyle yapan vardır :D

17. ACAYİPİNSAN

ACAYİPİNSAN Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    bodrum
    ewet

arkadaşım şınav çekerken önemli olan dengeyi sağlaman dengeyi sağlarsan zaten güçlüsündür ve rahatlıkla çekebilirsin ben bu işin bilirlerindenim... :D

18. Mpoison

Mpoison Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    KAlbi zorladığnı duymuştum aşırıya kacmak ii değil bencede

19. boxer

boxer Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Ben haftada 2 gün 4 set 45 tekrar yapıyorum hiçbir zararını görmedim.Ama şınav çekerken şuna çok dikkat edin halı üzerinde şınav çekiyorsanız halının desenlerinden faydalanarak el açıklığını orantılı bir şekilde ayarlayın ayaklarınızıda aynı şekilde tam kollarınıza göre ortalayın eğer bu şekilde yapmazsanız bir göğüsünüz ve bir kanadınız diğerine göre küçük kalabilir ama bunu anlamakta çok zor normal desensiz bir zeminde çekerseniz kollarınızı alıştığınız için düz tuttuğunuzu zannedersiniz fakat halıdan vs yararlanarak bunu düzeltebilirsiniz.

20. Mpoison

Mpoison Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0

Aslına bakarsan kşiden kişiyede değişir bu sen belli ki bünyeyi kuvvetli hala getirmişsin ve bunda zorluk cekmiyorsun ama şınavlar tam bir nefes işidir sigara içenler ne kadar kuvvetli olursa olsun şınavda tam performans sağlayamaz bu da bunun bir örneğdir..

Sayfayı Paylaş