tek bolge calisma mantigi??

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve halterman tarafından 31 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. halterman

halterman Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    body
    selamar oncelikle ben her hafta tek bolge calismaya basladim ama program hazirlarken kendimce dort gune sigdiramadim mantigi kavrayamadim yada mesela sirt omuz gunu ayirdim biceps ve triceps ayni gunde calismak isyemiyorum dolayisiyla alti gunluk program yapmak zorunda kaliyorum biceps gununde triceps calissam bir sikinti olurmu ve siz tek bolgede kac hareket giriyorsunuz ben evde calistigim icin makine yok mesela ben bes alti hareket giriyorum bu sizce dogrumu uc dort hareket girdigim zaman cok cabuk bitiyor antreman pek verim alamiyormusum gibi geliyor benim haftalik programim subsekilde yanlis varsa tecrubeli arkadaslardan bilgi almak isterim

pazartesi omuz karin
    sali sirt
    carsamba bacak karin
    persembe on kol ve omuz
    cuma biceps triceps karin:confused:
    iki gun of triceps hangi gune alsam daha verimli olur acaba

2. themertyildiz

themertyildiz Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    103
    S- Sadece bir bölge çalışsam olmaz mı?
    C- Sadece bir bölge çalışarak büyütmek istediğiniz bölgeyi aslında daha yavaş ve riskli büyütmeye çalışacaksınız demektir.Zira vücut bir bütündür ve kas grupları birbirlerinin hareketlerini destekleyici durumdadırlar.Örneğin göğüslerinizi büyütmek istiyorsunuz ve bench press çalışıyorsunuz.Triceps, ön ve yan omuz, kanat, önkol gibi birçok kası geliştirmezseniz bench presste ilerleyemez ve göğüs için çok önemli bu hareketi yapamaz dolayısı ile göğüs kaslarınızı istediğiniz seviyeye getiremezsiniz.

rd2a ve halterman bunu beğendi.
  3. halterman

halterman Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    body
    Anladim ama sizin dediniz gibi iki bolgeye girdigim zaman mesela gogus den sonra biceps arasi 10 dkka dinleniliyor ve ozamanda calisma istegim azaliyor ama tek bolgede bir yere odaklandigim icin ve tum gucumu o bolgeye verdigim icin daha verimli geliyor sanki tabiki haftanin yedi gunu tek bolgeye calismak imkansiz onun icin mecvur biceps triceps on kol ve karin gunlerini birlestirmek zorunda kaldim hata varsa degistirebilirim programi tavsiyeniz varsa bu konuda

4. themertyildiz

themertyildiz Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    103
    S - Kasların Çalışma Sırası Önemli Midir ?
    c - Çalışma prensibi ve verimlilik açısından önemlidir. Kaslar büyükten küçüklere doğru çalıştırılmalıdır. Geniş kaslarınız yeterince gelişmişse zayıf olan kasları çalışmakla başlayabilirsiniz. Genelde şu sıra ile çalıştırmayı tercih etmelisiniz:

* Quadriceps (Bacak)
    * Pectoralis (Göğüs)
    * Latissimus (Sırt)
    * Hamstring (Arka Bacak)
    * Deltoid (Omuz)
    * Calf (Baldır)
    * Triceps (Arka Kol)
    * Biceps (Pazu)
    * Forearm (Ön Kol)
    * Wrist (Bilek)
    * Abdominal (Mide ve Karın)

Bu kuralın önemi şudur : Geniş kasların büyümesi için daha çok çalışması gerekir. Eğer Triceps'lerinizi çok yorarsanız, göğüs kaslarınız için en verimli olan "Bench Press" hareketini, triceps kaslarınız bitkin olacağından, çok etkili ve ağır kilo ile yapamayacaksınız ve bundan dolayı göğüs kaslarınız iyi gelişmeyecektir.

Bacak için en verimli hareket olan "Squat"tan evvel mide ve karın kaslarınızı yorarsanız, Squat hareketindeki veriminiz düşecektir. Çünkü mide ve karın kasları squat hareketi için çok önemlidir ve bacak çalışmasından evvel çalıştırmaktan kaçınılmalıdır. (1)

S- Bir kas grubu haftada kaç kere çalıştırılmalı?
    C- Kaslar çalışırken değil dinlenirken büyürler.Bu yüzden küçük kas grupları en az 48 saat , büyük kas grupları enaz 72 saat dinlendirilmelidir.Sonuç olarak her kas grubunu haftada bir kez çalıştırmak yeterli olacaktır.
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/n...ada-t6486.html
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/g...8.html?t=21238
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/h....html?p=274641

S- Hangi egzersizlerden kaçınmalıyız?
    C- https://www.bodyforumtr.com/vbforum/y...75.html?t=8675
    Yanlış uygulandığı ve kinesioloji (hareket bilimi) sınırları dışına çıkıldığı zaman bütün egzersizler yaralanmaya neden olabilir.Emniyetiniz için hareketleri doğru yapın, acele etmeyin, dengeli ve kontrollü olun.Dikkat edilmesi gereken ve kaçınılması gereken hareketlerin başında şunlar gelmektedir:
    -Tam mekikler (mekik yerine "crunch" karın sıkıştırma yapın ve ellerinizi
    başınızın arkasına koymayın, yorulduğunuzda ellerinizle boynunuza baskı
    yapacaksınızdır)
    -Yüksek rowingler (çekme hareketleri) omuz problemlerine ve ağrılarına yol
    açabilirler.
    -Derin pullover'lar omuz problemlerine yol açabilirler.
    -Ani ve kontrolsüz olarak vücuttan daha önce bulunan bir ağırlığı eğilerek
    kaldırmaya çalışmak.Eğer egzersiz sırasında acı hissederseniz , devam etmeyin..

5. halterman

halterman Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    body
    guzelde bence kendinden birseyler katarak cevaplasan bazi sorulari daha iyi olur sorumun cevabi acisindan ...bunlar guzel bilgiler sagol programim hakkinda goruslerini merah ediyorum ..vede tek bolgeye bes alti hareket girmek sorun olurmu

6. VengeFul

VengeFul Üye

Beğenileri:
    129
    Ödül Puanları:
    53
    Hala anlamadın galiba.Forumu araştır bu sorularının cevapları var denmek isteniyor.

7. halterman

halterman Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    body
    ona bakarsan her acilan sorunun cevabi var forumda konudami acmayalim yani programimi yazdim eksiklerini gormek istedim sadece kopyala yapistiri herkez yapar burda neyse acmayiz konu monu daha coluk cocukla ugrasiyoz

8. -hitman-

-hitman- Üye

Beğenileri:
    320
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İzmir
    Hacim için tek bölge gerçekten ideal. Ben tek bölge çalışıyorum ve gayet verim aldım. Eğer tek bölge çalışıyorsanız gerçekten idmanın hakkını vererek ve mümkünse partnerli çalışın. Ayrıca canavar gibi yemek yiyin.

9. obensaltan

obensaltan Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    Bende tek bölge tarzı idman yapıyorum, fikir vermesi açısından programımı yazayım.

1-göğüs-triceps
    2-omuz-trapez-karın
    3-biceps-önkol-bilekler
    4-bel-bacak
    5-sırt-kanat-karın

sıralama bu şekilde, pazartesi salısı yok, 1 den 5 e yapar tekrar başa dönerim. haftanın 7 günü gittiğim de olur, 2 gün off yaptığım haftada olur. yoğunluğuma ve yorgunluğuma göre karar veririm. benim açımdan en verimli idman oldu. bu arada senin programında göğüs yok mu? ben mi göremedim

10. elite35

elite35 Üye

Beğenileri:
    516
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    İzmir
    Konuyu hortlatıyorum fakat themertyildiz adlı üye yanlış bir alıntıyla cevap vermiş.
    Burada kastedilen çok büyük ihtimal tek bölgeyi geliştirmek isteyen kişileri kapsıyor. Örneğin; sadece göğüs istiyorum, kol olsun yeter gibi...
    Tek bölge çalışmak hacim açısından daha faydalı olabilir. Benim de şu sıra uyguladığım teknik.

Sayfayı Paylaş