Tek Bölge sizce daha mi iyi ?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve ismo36 tarafından 5 Kasım 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. ismo36

ismo36 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Iyi aksamlar arkadaslar,ben makedonyadan yaziyorum :)..6 aydir vucut gelisitirme sporuyla ugrasyorum,ve 6 aydir cift bolge olarak calistim, : Gogus,biceps,sirt,ticeps gibi.....ama antremanda baya vakit gecerdigim icin degistirmek istiyorum,tek bolge olarak,sizin bana tavisye edeceginiz antreman programi var mi ? ve sizce tek bolge mi cift bolge mi daha etkili ?

2. sessizCiglik

sessizCiglik Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    ben de senin yasinda baslamistim ilk antremanlarima. ilk 3 ay tüm vücut antremani yapmistim ki bunu siddetle tavsiye ederim. salonumun hocasi yarismalarda Türkiye derecesi almis profesyoneldi ondan cok sey ögrendim diyebilirim. ilk baslarda tüm vücut antremanin sebebi kuvvet kazanmaya yöneliktir. yani öyle ilk 5-6 ayda patlicam siscem diye kasma önce bir güclen sonra gerisi daha kolay gelir. daha agir kaldirmaktan ise daha fazla tekrar yap. yani 6,8 tekrar yapcagina daha hafif ile 12,15 yapmani tavisye ederim. eger 6 ayda zaten ben güclendim iyiyim gerek yok diyorsan ciftli antreman her zaman iyidir ve 45dak-1saatte cok rahat biter.
    30sn hareketi uygulamak icin 1 dakikada dinlenmek icin kullan. gerekirse kronometre ile calis.
    1 saat icinde bitiremiyorsan programinda asiri yükleme vardir büyük ihtimalle.
    ben genelde sadece sirt calismasini tek calisiyorum. bunu da sadece sirt icin tavsiye ederim.
    sen hepsini tek caliscam diyorsan hergün antreman yapman gerekiyor ki bu tavsiye edilmez. dinlenmek en az antreman kadar önemlidir.
    eger ilk 6 aydan istedigin verimi alamadiysan cok güclenmediysen dedigimi yapmani basa sarip tüm vucut girmeni tavsiye ederim. her bölge icin 2 hareket ile 1 saate bitiyor:)

3. ismo36

ismo36 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Cevap verdigin icin tsk ederim...oncelikle sunu belirtmek isterim ki..benim vucudum bu spora baslamadan once de iyiydi ..simdi ise hem kendim hem cevredekilerin soyledigi sey tek bolgeye gec...vucudun super artik sadece bu vucudu korumalisin..ve bu gün (pazartesi) oyle yaptim sadece göğüs calistim...ama aceba cift
    bolge daha etkili mi diye kafami kurcaliyor...antrenman programima gelirsek soyle....:pazartesi:gogus...sali::sırt..carsmba:eek:muz...persmbe:bic,tric..cuma..:bacak..hafta sonu 2 gun dinlenmek...sizce boyle verim alabilecek miyim...? Goruslerinize ihtiyacim var herkeze cok tessekur ederim..

4. thetramp

thetramp Özel Üye

Beğenileri:
    2.368
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Elektrik-elektronik mühendisi
    Yer:
    manisa
  5. ismo36

ismo36 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    thetramp onderdigin basliklar icin tesekkur ederim,hepisini onceden okudum,ama benim anlamak istedigim sey kendi acimdandi,yani ben her gun cift bolge calisarak verim aldim,simdi tek bolge calismakla da ayni verimi (yada daha fazlasini ) alabilecek miyim,yada 1 haftada 2 defa calistigim bolgeleri,haftafa 1 defa calismam kaslari kotu yonden etkiler mi ..?

6. thetramp

thetramp Özel Üye

Beğenileri:
    2.368
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Elektrik-elektronik mühendisi
    Yer:
    manisa
    aslında bu senin antrenman ve beslenmene de bağlı, tek bölge programında recovery daha iyi olur aynı zamanda bu senin hem çalıştığın bölgeye konsantrasyonunu arttırabilir hemde enerji açısından sorun yaşamazsın..
    ancak antrenman sistemlerinin yararlarıda kişiden kişiye farklılık gösterir, kimi gvt kimi rob kimi de çift bölgede daha iyi verim alabilir..
    bu yüzden en iyisi kendine neyin faydalı olduğunu bulmak için denemektir..
    mesela ben şu an tek bölge çalışıyorum pozitif etkilerini çok gördüm ancak antrenman rutinimde özel hayatım sebebiyle sarkmalar olduğundan bir bölge bazen 10 gün sonraya gelebiliyor, yarından itibaren çift bölgeye geçeceğim..
    kısacası kendin tecrübe etmelisin..

Sayfayı Paylaş