TC kimlik korkusu artık her yerde >(

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve zHeMpa tarafından 31 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. zHeMpa

zHeMpa Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Geçenlerde büyük bir siteden sub siparişi verdim telefonla. Gerçektende satış sitesi olsun, telefon konuşmaları olsun çok memnun oldum ve a dan z ye havuz malzemelerinden et malzemelerine kadar her şeyin ham maddesini satıyorlar.

Tek beni sıkan telefonla sipariş verirken tc kimlik numarası istediler. Ferdi siparişlerde TC numarası, şirket siparişlerindede Vergi Numarası alıyorlarmış.
    Sonra siparişi iptal ettim. Ailem de adalet ile içli dışlı olanlar var gerçi onlarla daha konuşmayada çekiniyorum da. Onların anlattığı olaylardan, bizimle paylaştığı tecrübelerden baya bi gözüm korkuyordu fakat

en sonun da dayanamayıp siparişi verdim. Yarın teslim alıcam. Sizce bu tür telefonla siparişlerde tc kimlik numarası alınması mantıklımı dır? Bu konuda endişelenmekte haklımıyım? Yoksa ben mi takıntı yapıyorum?:confused:

2. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Merhaba siparişin doğruluğundan dolayı olma ihtimali olabilir. Kapıda ödemeli sipariş verdiğinizden olabilir diye tahmin ediyorum.

Faturalarda TC Kimlik Numarası Kullanımı

Tüketiciye düzenlenecek belgelere T.C. kimlik numarası yazılması hakkında herhangi bir zorunluluk getirilmemiştir. Konu ile ilgili yayımlanan 157 Sıra No’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde;
    “Bilindiği üzere, Vergi Usul Kanununun 230’ncu maddesinde faturada en az aşağıdaki bilgiler bulunur.

1- Faturanın düzenleme tarihi, seri ve sıra numarası;
    2- Faturayı düzenleyenin adı, varsa ticaret ünvanı, iş adresi, bağlı olduğu vergi dairesi ve hesap numarası;
    3- Müşterinin adı, ticaret ünvanı, adresi, varsa vergi dairesi ve hesap numarası;
    4- Malın veya işin nevi, miktarı, fiyat ve tutarı;
    5- Satılan mallar faturanın düzenlenmesinden önce teslim edilmişse malın teslim tarihi ve irsaliye numarası, hükmü yer almaktadır.
    Ancak münhasıran nihai tüketiciye yapılan satışlar için düzenlenecek faturalarda Vergi Usul Kanununun 230.ncu maddesinin 3 ve 4 numaralı bentlerle ilgili olarak sadece;
    a) Müşterinin adı ve soyadının bulunması,
    b) Satılan malların ayrı ayrı miktar cins ve nev’i itibariyle ayrıntılı olarak yazılmasının güçlük arzettiği durumlarda gruplandırılmak suretiyle,
    c) Satılan malların ayrı gruplar itibariyle tutarlarının yazılması,
    Aynı Kanunun Mükerrer 257. maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye dayanılarak diğer bilgilerin noksansız yer alması ve 231. maddede yazılı fatura nizamına uyulması şartıyla yeterli görülmüştür.” denilmektedir.
    Bu durumda nihai tüketiciye yaptığınız satışlarınız için tanzim edilecek faturalarda Vergi Usul Kanunu’nun 231. maddesinde yazılı fatura nizamına uyulması şartı ile nihai tüketicinin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasının ve “nihai tüketici” ibaresinin belirtilme mecburiyeti bulunmamaktadır.

[Kaynak]: http://www.ivdb.gov.tr/Mukteza/2007/usul2007/791.htm

zHeMpa ve emregunes bunu beğendi.
  3. zHeMpa

zHeMpa Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Dondum kaldım resmen.
    :(
    O zaman hata yaptım yani, tc kimlik no sunu vermeme gerek yoktu.
    Gerçi telefondaki bayan, yanlış tc kimlik numarasıda verebilirsiniz, biz araştırmıyoruz sonuçta, sadece faturayı kullanamazsınız dedi.
    Bende çok afedersiniz aptal gibi, daha ileriki durumlarda faturayı ispatlayamam diye düşündüm ve en iyisi doğru şekilde işlemi yürüteyim diye tc kimlik numarasını verdim. Çok tuhaf oldum şimdi, her hangi bir önlem almama gerekirmi bu saatten sonra? Bu gün öğlen civarında paketi teslim alacağım? :confused:

4. wolfmen

wolfmen Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    MERSİN
    TC kimlik no bu kadar önemli mi yav? ne yapabilirler ki merak ettim.....

5. bypala03

bypala03 Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    0
    yanlış tc verseydin o kadar korkuyorsan araştırmıyorlar verdiinin aynısını küt geçiriyorlar faturaya

6. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Bir sorun olacağını zannetmiyorum. Ne için kullanabileceklerini merak ediyorum ? Endişelenmenize bence hiç gerek yok. Bir ürünü faturayla gönderen bir firma yanlış iş yapacağını düşünmüyorum.

zHeMpa bunu beğendi.
  7. zHeMpa

zHeMpa Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Cevaplarınız için yine yine teşekkürler.
    :)
    Alışveriş gerçekleştirildi zaten. Zaten firma büyüklüğünü kanıtladı gibi birşey. Bu kadar takıntılı olmamın sebebi de ailemdeki bireylerin bu tür olaylarla ilgili anlatıkları olaylar ve her dakika uyarıları...
    =))

8. angel_f!re

angel_f!re Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    Bu kadar büyütmeyin bence.Napabilirler ki

zHeMpa bunu beğendi.
  9. gurur

gurur Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    Dediğin sitenin internetten yapılan siparişlerinde de tc kimlik numarası yazmazsan ödemeye geçemiyorsun yani telefonda da sana tcni sormaları gayet doğal bir şey bence

zHeMpa bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş