Tavuklu Mantar Yemeği

Konusu 'Yemek tarifleri' forumundadır ve Hknn tarafından 21 Kasım 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Hknn

Hknn Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Mersin
    Arkadaşlar artık haşlanmış tavuk yemekten Allah affetsin ama usandığım için böyle enteressan bir tarif uydurdum.Diyette olan arkadaşlar faydalanabilirler.

Malzemeler ;

1 paket mantar ,
    1/2 tavuk göğüsü ,
    1 adet orta boy soğan ,
    İsteğiniz miktarda nane , karabiber , kimyon , acı toz biber.
    1 yemek kaşığı köy yapımı zeytinyağı.
    Sos için ;

2 adet büyük boy domates ,
    2 diş sarımsak ,
    Bir tutam acı toz biber ve nane.

Öncelikle bir kaşık zeytinyağını tencereye döküyoruz , ardına soğanı yarım halka şeklinde doğrayıp atıyoruz ve güzelce kavuruyoruz.Sonra mantarları yıkayıp dörde böldükten sonra onları da atıyoruz ve suyunu iyice bırakıncaya kadar kısık ateşte pişiriyoruz.Suyunu tamamen bıraktıktan sonra suyun birazını döküp geri kalan su ise buharlaşıncaya kadar ağzı açık bir şekilde kısık ateşte pişiriyoruz.Diğer yandan ise tavuk göğüsünü haşlayıp küp küp doğruyoruz.Mantar suyunu iyice çektikten sonra baharatları ve doğradığımız tavuk göğüsünü atıp 1-2 dk karıştırıyoruz.

Sos için ise sarımsağı dövüp tavaya atıyoruz ardına hemen çok ince hatta mikser'de çektiğimiz domatesi döküyoruz.Normal ateşte karıştırıyoruz ve baharatları ekliyoruz.

Tadı gayet hoş oldu isteyen deneyebilir :)

Ekli Dosyalar:

ADANALI1980 bunu beğendi.
  2. carmelo114

carmelo114 Üye

Beğenileri:
    269
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bornova/İzmir
    Ben tavuklarıda soteleyip çiğden yapıyorum ama senn verdiğin tarifide şöyle deniyicem geceden kalma haşlanmış tavuğu değerlendirmek için güzel bir yol geldi.Malum soğuk halde yenmiyor tavuk.

Kolay gelsin afiyet olsun :)

3. yasin35

yasin35 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir- konyada öğrenci
    denemişliğim vardır soguk kalan tavuk için :) mantarı da çok severim artık fırında mantarı pişirirken sonrasında kalan tavugu koyuyorum biri pişnce diğeri ısınyor sonra pilavın üstüne koyunca ooh miss :)

4. Hknn

Hknn Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Mersin
    Arkadaşlar ben tavuğu mantarla birlikte bilerek pişirmedim besin değeri ölebilir diye düşünerekten.Eğer böyle bir durum söz konusu değil ise mantar ile beraber pişirin derim :)

5. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    mantarlı tavuk yemeği :)

6. uzzman

uzzman Yeni Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    0
    Köy yapımı zeytinyağı dikkatimi çekti.Çok zararlı olduğunu belirteyim, mutlaka zeytini kendimiz yetiştirip yağını kendimiz sıkmalıyız yoksa saf yağ elde edemeyiz ve bu çok zararlıdır.

7. Bodyturkey

Bodyturkey Üye

Beğenileri:
    243
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Organizatör
    Yer:
    İstanbul/Kadıköy
    Hahaha güldürdün beni uzman sağol :D burada herkese 1 adet zeytin ağacı benden hediye herkes zeytin ezmeye başlar artık :D neyse tarife gelelim gayet lezzetli görünüyor sabah olmasına rağmen canım çekti bunu denicem.

carmelo114 bunu beğendi.
  8. Hknn

Hknn Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Mersin
    Köy yapımı zeytinyağı ile piyasada satılan işlenmiş zeytinyağlarını karıştırdınız sanırım :) Benim bulunduğum ilde köy yapımı zeytinyağı satılmakta yada en kötü ihtimal köyden getirtiyorum köy yumurtası dahil daha lezzetli geliyor bana.Ha yok benim bağım bahçem var ben zeytin diker yağını alırım diyorsanız afiyet olsun şimdiden :)

Sayfayı Paylaş