Tavuk-yumurta=İshal

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Ezar tarafından 28 Şubat 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Ezar

Ezar Üye

Beğenileri:
    151
    Ödül Puanları:
    53
    Arkadaşlar resmen vücudum son zamanlarda tavuk ve yumurtayı kabul etmiyor.Herşey ameliyatla spora 2 hafta ara vermemle başladı beslenmeye de ara vermiştim sonra eski beslenmeme döndüm ilk gün karın ağrısı vardı geçer dedim sonraki gün öğlen ise ishal başladı akşamına ise ateş mide bulandısı halisünasyonlar sürekli tuvalete çıkma falan.Gece acile gittim serum taktılar ilaç yazdılar yolladılar gece hiç uyuyamadım ateşim çıktı kustum,garip garip şeyler gördüm ilaçlardan tekrar kustum iştah sıfırlandı.Sabahına yarı ölü şekilde hastaneye yattım 1 hafta çekmediğim ağrıyı çektim ağlayacak kadar sancılarım oldu 3-4 güne ağrılarımı geçirselerde ishali geçiremediler.1 hafta yattıktan sonra farklı ilaçlar yazarak eve gönderdiler 2-3 güne ishalim de kesildi ben genede beslenmeye hemen başlamadım.1-2 günde sonra yavaştan eski beslenmeme ve antremanlarıma dönmeye başladım hafiften gene ishal olur gibi oldu tekrar antibiyotik kullanmaya başladım hafif düzeldi vs. derken dün akşamdan itibaren tekrar su gibi ishale geri döndüm,allahtan mide bulantısı ağrı falan yok,beslenmeyi tekrar kestim,hastalığın tavuk ve yumurtadan geldiğine inanmak istemiyorum çünki bu benim hayatım bu sıralar her işim ters gidiyor ama hadi hayırlısı.
    Aynı sorunu yaşamış olanlar falan varsa ve bilgilendirirse sevinirim günde 12 yumurta 8-9 beyaz+yarım kilo tavuk tütekiyorum aynı zamanda karbonhidrat ve yağları da gerekli düzeyde alıyorum bunun yanında günde 1 litre süt,penir lor vs. de var tabii. İnşallah en kısa zamanda kurtulurum bu illetten.

2. nutritionist_88

nutritionist_88 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle geçmiş olsun umarım en kısa zamanda bu durumdan kurtulursun.
    Durumunun tavuk veya yumurtadan kaynaklanma ihtimali düşük.İkiside diyareye sebep olabilecek besinler değiller.Ancak yumurta yada tavuktaki bir parazit ile diyareye neden olabilirler.Öncelikle tavuk ve yumurta üzerinden gittiğinden; Tavuğu pişirirken yeterli sıcaklığa ulaştırdın mı?Tavuk/yumurta yeterince hijyenik miydi?
    İshalin sebebi; gıda zehirlenmeleri, ilaç kullanımı, bakteriyel enfeksiyonlar, gıda alerjileri, sindirim sistemi rahatsızlıkları vs olabilir.Hastaneye gittiğinde kullandığın/verilen bir ilaç bu durumu tetiklemiş ya da sonraki dönemde sebep olmuş olabilir.Son zamanlarda kullandığın bir supplement bu duruma neden olmuş olabilir.Laktoz intoleransın olabilir.Laktoz intoleransı üzerinde durmalısın.Süt tüketimin fazla.Eğer bu süreçten önce süt tüketimin yoktu ise laktoz intoleransın olabilir.Ya da çölyak gibi bir sindirim rahatsızlığın olabilir.Hangi besini ne kadar süre kullandığını, ilaç kullanıp kullanmadığını, ishal sürecindeki besin değişimlerini vs bilmediğim için bu konularda bir şey diyemiyorum.Sadece sebepler bunlar olabilir.
    Başka bir ihtimal ise tavuk veya yumurtadan değil başka bir kaynaktan parazitin bağırsaklarına yerleşmiş olması.
    Lavabodan çıkınca ellerin yıkanmaması ile giardia lamblia parazitini almış olabilirsin.İshal etkenidir.
    Escherichia coli nin bazı kökenleride ishale neden olur.İdrar yolları enfeksiyonunun en sık sebebidir.
    Ya da besin zehirlenmelerine bağlı bayat besin tüketimi gibi sebeplerden ishale neden olabilecek bir paraziti vücuduna almış olabilirsin.Pişmiş besinin beklemesi ve yeterince ısıtılmaması ile ishale sebep olabilecek mikroorganizmaları vücuduna almış olabilirsin.
    Tavsiyem ilk önce bir doktor ile görüşüp bağırsak paraziti olup olmadığını kontrol ettirmen.Endokrin bölümüne oradan da ultrasona yönlendirilebilirsin.Eğer bir parazit etkeni değilse ishale neden olan, daha sonra eğitim araştırma hastanesi, devlet hastanesi gibi bir hastanede diyetisyen ile görüşebilirsin.12 yumurta ve 500 gram beyaz et tüketimi dengeli ve yeterli bir beslenme programına sahip olmadığını gösteriyor diye düşünüyorum zaten.Bu konularda da yardımcı olacaktır.
    Eğer bunları yapmak istemezsen; spora 1 hafta ara verebilirsin.Bu sürede vücudunu da dinlendirmiş olursun.Bu süre zarfında yumurta ve tavuk tüketimini azaltıp, bu besinleri farklı ve güvenli bir yerden temin edebilirsin.Ayrıca sütün fazla tüketimi diyareye neden olabilir.Süt yerine peynir, yoğurt, kefir gibi kalsiyum kaynaklarına yönelebilirsin.Özellikle probiyotik içeren kefire yönelmen bağırsak sağlığın için çok yerinde olur.Diğer bir nokta ise su tüketimi.İshal durumu biraz uzun sürdüğü için vücuttan önemli miktarda su kaybetmişsindir.Vücudun ishal durumunda, su ihtiyacı artar.Su ishali tetiklemez, bu hep yanlış biliniyor.Vücudun kaybettiği suyu temin et günlük ortalama 3-4 litre su tüket.Sayısal verilere göre erkek sporcu için önerilen 3.7 litre zaten.Çok abartmadan bu miktarı biraz aşmayı, en azından ulaşmayı dene.Acı biber ishali tetikleyebilir/neden olabilir, tüketiyorsan tüketmeyi bırakabilirsin.Pirinç ve muz ishale iyi gelen besinler.Öğünlerinde bunları tüketebilirsin.Son olarak bağırsak hareketlerini artırmak için lif kaynağı olarak sabah kahvaltılarında yulaf tüketebilirsin.Yulafı süt ile değil yoğurt ile tüketmen hatta başka bir alternatif varsa onunla tüketmen iyi olacaktır.
    Tekrardan geçmiş olsun.En kısa zamanda iyileşip sağlıkla sporunu devam ettirmen dileğiyle...

Ezar bunu beğendi.
  3. Ezar

Ezar Üye

Beğenileri:
    151
    Ödül Puanları:
    53
    Önce zahmet edip bukadar bilimsel bi cevap verdiğiniz için size çok teşekkür ediyorum,en ince ayrıntısına kadar okudum.Aslında tekrar doktora gitmeyeceğim çünki işkenceden başka birşey değil,1 hafta yattım hastalığımın nedenini bile söylemediler ağızlarından zorla laf aldım.Acaba ilk başta kaptığım paraziti vücudum hala atamadı mı diye düşünüyorum.Bu gün beslenmemi bozdum bağırsaklarım da iyi durumda aslında çok fazla ara verdim ve aylardır başlamak istediğim planlarım var hep üst üste geldi bıktım artık.Yarın başka markarın tavuk ve yumurtasıyla başlangıç yapıcam umarım kısa sürede kurtulurum bu illetten tekrar çok sağolun :)

4. nutritionist_88

nutritionist_88 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Rica ederim, umarım biraz olsun faydam olmuştur.Doktor konusunda başka bir doktora gidip bir süredir ishal probleminin olduğunu ve bağırsaklarında parazit olabileceğinden şüphelendiğini bu sebeple gerekli tetkiklerin yapılmasını istediğini söyleyebilirsin.Endokrinde idrar testi istenebilir ve ultrasona gönderilebilirsin.Hastanede yatmak ilaç kullanmak vs istemiyorsan yatmazsın ve ilaç kullanmazsın.Sadece gereken testlerin yapılmasını istediğini söylersin zaten.Eğer sorunun kaynağı bir parazit ise önce bunu çözmelisin.Beslenme düzenin, tükettiğin besinler, besinlerin markalarını vs değiştirmeden önce.Hem için de rahatlar parazit yoksa.Eğer parazit yoksa, ishalin sütten kaynaklanıp kaynaklanmadığını denersin.(Eğer kullanıyorsan)İlaç ya da supplementten kaynaklanıp kaynaklanmadığını ise bunlara 2-3 gün ara verip dener öğrenirsin.
    Beslenme konusunda üstte söylediklerimi yapman da fayda sağlayacaktır ;)
    Planlarını ertelemeyip başlayacak olmana da sevindim :) Geç kalma hayallerini gerçekleştirmek için :)

Ezar bunu beğendi.
  5. Ezar

Ezar Üye

Beğenileri:
    151
    Ödül Puanları:
    53
    Çok yardımınız oldu teşekkür ederim tekrar.Sütü uzun süredir böyle tüketiyorum daha doğrusu tüm besinleri en az 4-5 aydır aynı şekilde sürekli tüketiyorum ne olduysa ara verip tekrar başlamam la ilk günde patlak verdi ben 1 hafta kadar falan daha doktora gitmeyi düşünmüyorum açıkcası :D eğer geçmezse mecbur gidecez.Yarın tekrar şansımı son bi kez daha zorlayıp bu besinleri mideme kabullendirmeye çalışacağım :D

6. nutritionist_88

nutritionist_88 Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    İnşallah bundan sonra böyle bir problemin olmaz da doktora gitmek zorunda kalmazsın :) fazla yüklenme midene ilk günden :D

Ezar bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş