Tavsiyeye Açık Beslenme Günlüğüm

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve mrlaz tarafından 17 Mart 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Nar eksilerinin cogunlugu solitude'un dedigi gibi seker ve seker benzeri maddeler icermektedir. Bu nedenle piyasadaki urunlerin %90'inin adi "NAR EKSISI SOSU"'dur.
    Nar eksisi diyemiyorlar, cunku degil.

Hardala kotu oneri diyen arkadas kendi tavsiye ettigi markanin icerigine baksa iyi eder (İçindekiler: Glikoz şurubu, nar ekşisi konsantresi, asitliği düzenleyici sitrik asit.).
    Ha ketcap tuketmissin ha bunu, ikisinde de seker var.

Yaglar: protein, karbonhidrat ve basit sekerden cok daha saglikli besin kaynaklaridir, yag konusunda biraz daha arastirma yapmanizi oneririm, kulaktan dolma bilgiler ve diger insanlarin diyetlerinden gorme seylerle cok yanlis beslenen insanlar goruyorum. shumi-206'nin dedigi gibi muz tuketip, musliler, bugday gevrekleri, krakerler tuketip, light sut iciyorsun. Absurd. Light urunler tuketen insanlarin daha hizli aciktiklarina dair bir cok yazi ve arastirma var etrafta.

Hardalin herkes tadini sevmez, ilk mesajimda da belirttim. Nar eksisi konusunda Kemal Kukrer'in urunlerini inceleyebilirsin, saf nar eksisi olan bir urunu oldugunu hatirliyorum.
    Onun haricinde zeytinyaginda kekik veya diger baharatlarla tavuguna sos hazirlayabilirsin, ketcap ve digerlerinden cok daha saglikli, dogal ve tok tutucu bir sos olur ve kuru kalmaz. Baska soslar uydurmak da senin elinde, onemli olan zaten fazlasiyla karbonhidratli beslendigin bu diyetine daha fazla seker kaynagi eklememen.

2. mrlaz

mrlaz Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Cevabin icin tesekkurler @vinternatt gercekten bu sos olayi bayaa uzadi artik sos tuketmicem o hale geldim direkt yogurda bandiricam tavuklari , tavuklari krakerleride cikariyorum hayatimdan aslinda karbonhidrat o kadar da tuketmiyorum ama attigim resimler hep karbonhidrat gibi gozukmus acikcasi soyle bu beslendiklerimden daha asagiya dustugumde vucudum zayif dusuyor cunku sabah 6 da uyaniyorum ve agir bir is de calisiyorum makine sanayide baya guc harciyorum yani ,sabah yedigim o karbonhidrat deposu gevrek bana enerji veren tek sey gibime geliyor yinede icinden muzu cikaricam oyle gozukuyor ,10 gibi yedigim tavuktanda krakeri cikaricam ,ketcabida bisi yapicaz artik :)

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    Yanlis anlasilma olmasin, ben light sut, gevrek tuketmektense muzu tercih ederim, cunku en azindan dogaldir, islemden gecmemistir. Sabah kahvaltindaki protein eksikligini dile getirdi arkadaslar, ben de geneldeki yag eksikligini ilave ettim. Tempolu bir yasamin oldugu icin enerjiyi yakabiliyorsun bu onemli birsey ancak en azindan gunun geri kalanindaki karb tuketimini dengeleyebilirsin. Birseyleri diyetinden cikarmaktan ziyade daha faydalilariyla yer degistirmen daha mantikli olur. Kendine uygun beslenmeyi ve cozumleri bulmak senin elinde. Keyifli gunler.

4. kartals340

kartals340 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Onca şey açıklamışsın güzel etmişsin kardesim ama anlamadığım şey hardal kadar kötü bir sosu tavsiye etmen aklımı almıyor :)sonra ki mesajındada zeytinyağlı kekik veya baharatlar falan kullanabilirsin demişsin bu doğru fakat hardal akıl karıştırıcı burda bir tek biz değiliz başka ziyaretçilerde geliyor hardal neden dediğini söylersen sevinirim :)

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

5. mrlaz

mrlaz Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Simdi gunluk hayatimi 24 saat olarak ele aldigimizda bunun 9 saatini evde ki bunun 6 saatide uyku oluyor 15 saatini disarida geciriyorum ve besinleride bu hesapla 2 ye ayiriyorum evde yiyebileceklerim ve disarda yiyebiliceklerim disarda yulaf gevrek yemek imkansiz gibi bisi ama muz yenilebilir onun icin onu disariya saklayayim diyorum .

6. vinternatt

vinternatt Üye

Beğenileri:
    385
    Ödül Puanları:
    73
    @kartals340 Mevzuyu uzatip, arkadasin basligini "hijack" etmeye niyetim yok ancak madem soruldu soyleyelim.
    Hardalin "kotulugu"nu nereden iddia ediyorsunuz bilemiyorum, lezzeti icin soyluyorsaniz, sizin damak tadinizla benimki bir degil.
    Sizin begenmemeniz bir sosu kotu yapmaz. Ben hardala bayilirim yemeklerime de arada sirada bol miktarda katiyorum. Damak tadi ve zevkler herkeste farklidir dedigim gibi.

Ketcapa alternatif olarak hardali onerdim. Nar eksisi soslarina da alternatif olarak hardali oneririm. Cunku:

- Seker ilavesizdir. (Tat/Pinar) Zaten seker manyagi yaptiginiz vucudunuza bir de sos araciligiyla seker sokmanin anlami yok. Sekerin zararlarini aciklamakla vakit kaybetmeyecegim, onceki mesajlarima bakabilirsiniz, suradaki sizin icin bir baslangic olabilir ornegin.
    - 100 gr ketcapta 23 gram seker bulunur (markadan markaya degisecektir), 100 gr hardalda 1 gr seker vardir.
    - 100 gr ketcaptan 25 gr karbonhidrat alirsiniz ve dedigim gibi cogunlugu sekerdir, 100 gr hardaldan 5 gr karb alirsiniz 1 gr'i sekerdir.
    100 gr hardaldan ayrica 4 gr yag, 4 gr protein alirsiniz (jenerik bir hardal icin soyluyorum, markadan markaya degisir.). Geriye kalan SUdur (82 gr civari). Ketcaptan 2 gr protein alabilirsiniz. Geriye kalan yine sudur (70 gr civari). Yani kisacasi ketcapi hardala kiyaslarsaniz BOL SEKERLI SUDUR.
    - Hardal, ketcapa kiyasla selenyum, magnezyum, thiamin ve fosfor acisindan daha zengindir (hardal tohumu sagolsun). Ketcapta ise A,C Vitamini ve potasyum vardir ancak aldiginiz seker bu saglik faydalarini notralize ediyor benim gozumde (domates ve ilave seker sagolsun).
    - Hardal, anti-enflematuar yani anti-yakici ozellige sahiptir. Vucudunuzdaki hastaliklar genelde yakici ozellige sahip yiyeceklerin etkileri nedeniyle ortaya cikar. Ketcap ise asiri derecede olmasa da yakici ozellige sahiptir. Kisacasi hardal bu konuda da daha sagliklidir.
    - Hardal tohumundaki B-kompleks vitaminlerin metabolizma hizlandirma ve kilo verme ozellikleri oldugu iddia edilir (thiamin, niacin, folate, riboflavin). Ketcap ve tabi nar eksisi sosunuz ise seker bocasi edildigi icin sismanlatici ve yag baglayici ozellige sahiptir.
    - Hardal antioksidanlar da icermektedir.
    - Bir arastirmada hardal tohumunun gastrointestinal yani mide ve bagirsaktaki kanser hucrelerinin buyumesini kisitladigi ve yeni hucrelerin olusmasini engelledigi gorulmustur.
    - Hipertansiyon ve kolesterol kontrol edici ozellikleri vardir.

Dr. Perlmutter tarafindan da ketcap yerine hardal onerilmistir.

Tabi hardal tohumunu evde tuketmek daha faydali olacagi gibi, katki maddesi icermeyen hardal urunleri de sos amacli kullanilabilir. Piyasada icinde seker, bitkisel yag, katki maddesi ilavesi olan hardal markalari da bulunmaktadir, bu yuzden dogala en yakin markalari tercih etmek veya tohumunu tuketmek daha saglikli olabilir. Fakat ketcap icin bunu soyleyemeyecegim cunku SEKER ilavesiz ketcap hic gormedim. Varsa bile domates nedeniyle seker icerigi yine az olmayacaktir. Ayni sekilde nar eksisi soslarinda da seker ilavesiz olanlari bulmak kolay degil.

Nar eksisi konusunda da dedigim gibi, piyasada saf nar eksisi bulabiliyorsaniz onlari tercih edin, besin degerlerini bilmiyorum bunlarin ancak sunu da soylemem de yarar var ki, saf nar eksisi dedigim urunler bile "nar eksisi konsantresi"nden uretilmektedir.

Mevzuyu burada kapatiyorum, isteyen istedigini tuketir.
    --- Mesaj birleştirildi, 18 Mart 2014 ---
    Ekleme: Hardalin az miktarda da olsa Omega 3 ve 6 icerdiginden bahsetmeyi unutmusum (yine tohum sagolsun). Ketcapta tabi hic yag olmadigindan bunlardan bahsetmek dahi mumkun degildir, dedigim gibi sekerli sudur.

Son düzenleme: 18 Mart 2014
  7. mrlaz

mrlaz Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    gercekten cok yararlı bilgiler bunlar @vinternatt lakin @kartals340 ark niyetle sordugunu sanmıyorum konuyu degiştirmek adına birşey sorayım o zaman
    Sabah ve aksam supplementlerime ek olarak vitamin alıyorum (B-C-E) merak ettiğim sey vitaminleri sabah uyandıgım gibi alıyorum orası tamam ama aksam olanları saat 7-8 gibi mi yoksa yatmadan önce mi almak daha mantıklı ?

8. kartals340

kartals340 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Bence vitamin almana gerek yok cünkü zengin bir besleniyorsunuz bütün öğünlerin tam yani beslenmen süper haldeyken vitamin hapı alman çokta gerekli değil ama illa kulanıcam diyorsan bence akşam 7 iç yatmadan önce kazein proteinini yersin öyle yatarsın

9. mrlaz

mrlaz Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Anlasilamayan bi sekilde bu sekilde beslenmeme ragmen vitamin eksikligim var doktorlarim oyle dedi yanii

10. kartals340

kartals340 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    Vitamin hapları bize yarardan daha cok ne yazikki zarar veriyor , Prof. Dr Murat Tuzcu " Vitamin haplarının faydası bilimsel temeli yok " Demiştir ayrıca kendisi dahi haplardan uzak durmakta .
    E vitamini prostat kanserine yakalanma riskini arttırıyor
    Yani siz bence bu hapları almayın bende vitamin eksikliği yaşadım , bunları düzeltmek bir anda olmuyor uzun bir süre dengeli ve güzel beslenin , Andız pekmezi , keçi boynuzu pekmezi , pancar pekmezi ve vitamin deposu olan fer marka propolisli bal , polen bal , arı sütü gibi doğal vitaminlerin hepsini bir arada içeren besinlere yönelin :)

11. mrlaz

mrlaz Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Valla bilemiyorum yaa ,onun disinda bugun hayatimdab soslari cikarttim ve garniturlere saldim :) da bisiyi merak ediyorum bu garniturler,bide kirmizi biberler oluyor kavanozlarda bunlarin bi yan etkisi zarari var mi icinde bilmedigimiz bir madde falan

12. cihatornek

cihatornek Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul-Kütahya
    Bir vücut geliştirmeci olmak,herkesten farklı olmak belli başlı fedakarlıkları gerektiriyor :) Sana tavsiyem arkadaşların verdiği tavsiyelere uyarak beslenmeni yeniden düzenlemektir :) Bende bu sene üniversiteye gideceğim Cenabı Hak kısmet ederse sabahtan öğünlerimi hazırlayıp plastik kaplara koyuyorum saati gelince çantamdan cıkarıp yiyorum :) Üniversitede aynısı olacak yani "sefer tası " misali :) Sanada öneririm herzaman yanında taşı arkadaş çevrem bana alışmış durumda :) herkes lezzetli şeylere yönelirken senin tatsız tuzsuz birşeyi yemen biraz elem bir durum ancak mükafatı mükemmel bir vücut :) Soruna gelecek olursak kırmızı biber tipi kavanozlarda asit düzenleyici,ömür uzatıcı maddeler var diye biliyorum.Tabiki ne ölçüde zarar verir bilinmez,iyi sporlar :)

13. couz

couz Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    11
    Kahvaltına toptan değiştir bence.Çünkü yumurta eklesen biraz garip olur gevrek yanına.Onun dışında zeytin,bal veya reçel(çay fincanına),tahıllı ekmek,dilim domates,ufak bir peynir ekleyebilirsin.Zaman olarakta hazırlamak 5 dakika fazla sürer en fazla.

14. mrlaz

mrlaz Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Oncelikle degerli cevaplariniz icin cok tesekkur ederim
    Gevregin yanina yumurtayi yiyorum artik yapcak bisi yok ,ketcaplari falan cikardim hayirlisi olsun . :D

15. kartals340

kartals340 Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    28
    İyi bakalım kurtuldun ketcaptan falan :) şuan nasıl gidiyor beslenme güncellersen sevnirim :)

Sayfayı Paylaş