Tatlı yiyecekleri yeme isteği..

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Umutcan Beyazıt tarafından 20 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. Umutcan Beyazıt

Umutcan Beyazıt Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Öncelikle merhaba hemen soruma geçiyorum,

şöyle bir şey ki son zamanlarda canım inanılmaz derecede tatlı şeyler çekiyor,aklınıza tatlı ne gelirse.Her ne kadar uzak durmaya çalışsamda bazen kaçamaklar oluyor onun dışında beslenme programımdan çok sapmamaya gayret gösteriyorum ve bazen kendimi çok yorgun hissettiğim oluyor sizce bu tatlı isteğinin sebebi nedir ? Şimdiden teşekkür ediyorum..

2. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
  3. Umutcan Beyazıt

Umutcan Beyazıt Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Sanırım kişisel tamamen dediğin gibi,yalnız şeker hastasıyım diye korkuyorum ya olasılığı var mıdır bunun ?

4. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Şeker hastaligi oyle şeker cekmeyle alakasi yok dostum bide seker hastasiysan dedigim diyeti yapma . Dedigin olay her diyetteki kiside oluyor bendede az once oldu. Marketteyim kasaya geldm bi gidiyom cikolatalara bakiyom. Sonra kendimi jelibon rafının önunde buluyorum farkinda olmadan. Su an masadaki kurabiyeler bana bakiyor ben ona :D arada tatli krizleri geliyor ama diyetteysen dişini tutman lazim

5. Alfonso_

Alfonso_ Üye

Beğenileri:
    343
    Ödül Puanları:
    93
    Şimdi şöyle birşey var şekeri kestiyseniz(umuyorum :D ).Zaten 2-3 hafta afallama dönemi geçirirsiniz tatlı isteği olarak.Sonuçta vücut bi nevi şekere bağımlı.Ama sonra şekeri vücuda almayınca vücut buna tekrar ihtiyaç duymuyor.Senin aklınada gelmediği sürece eminimki tatlı isteğin azalacaktır.Ha yinede tatlı isteğin devam ederse tatlı isteğini kuru meyvelerden karşılayabilirsin ama tabi abartmadan :D . Meyve tüketirken üstüne tarçın dök,yulaf tüketiyorsan onun üstüne dökebilirsin.Sütün üstüne tarçın dökebilirsin.Bu sayede hem tadı güzelleşir hemde senin kan şekerini normal düzeyine indirir.
    Başarılar :)

6. mavi düşler

mavi düşler Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Valla aynı sorun bende de var çok abartıyorum yedikçe yiyorum. Çok sıkıntılı. Şeker tüketmiyorum diye böyle oluyorsa şeker yesem daha iyi vallahi

7. Alfonso_

Alfonso_ Üye

Beğenileri:
    343
    Ödül Puanları:
    93
    Birazda irade meselesi tabi yemicem demeyen yemez şahsen ben bi kere bıraktım şekeri 1 yıldır ağzıma sürmüyorum.Meyve hariç :D .Tabi arada tatlı isteğim oluyor benimde ama hemen gidiyor unutuyorum tatlı aklımın ucundan dahi geçmiyor.Ama tabi başa çıkamıyorsan tatlı isteğiyle tarçın ile avutun kendinizi tatlı isteğini ortadan kaldırır.

8. Umutcan Beyazıt

Umutcan Beyazıt Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    sağlam bir diyet uyguluyorum hocam o yüzden böyle oldu sanırım bu yoğun tatlı isteği,85ten 72 kiloya düşünce vücut afalladı sanırım,bide kısa bir sürede oldu tabi bu.Şuan hayatımda şekere yer vermemeye çalışıyorum,yani çay içiyorsam bile 1 küp bile olsa atmıyorum yada ne bileyim kola falan zaten hiç sevmem,bitter çikolata arada yiyebilirsin diye öneri geldi ama ben yinede bu seçeneği askıya alıyorum anca böyle beni öldürün tatlı verin kıvamına gelirsem kullanıcam o tavsiyeyi :D Ve alfonsoya katılıyorum kesinlikle irade meselesi ama şöyle bir şey var göz ardı edilmemesi gereken çikolata tarzı şeyler sigara gibi bağımlılık yapabiliyor.Sabah kahvaltılarım yulaf ve yumurtadan oluşuyor zaten pankek gibi yapıyorum tavada 1 tane muz tarçın falan açıkcası en sevdiğim sabah kahvaltısı oluyor :D
    --- Mesaj birleştirildi, 22 Ağustos 2015 ---
    yok yok hocam değilimdir Allahın izniyle :D

Alfonso_ bunu beğendi.
  9. Alfonso_

Alfonso_ Üye

Beğenileri:
    343
    Ödül Puanları:
    93
    Evet arada ara öğünlerde bitter yiyebilirsin 4-5 kare

10. Blonde

Blonde Üye

Beğenileri:
    754
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Uzun suredir diyetteysen ve hic cheat yapmadiysan 1 kere yap pek etkilemez. Bi gün idman cikisi guzel bi tatlı ye miktarini kalorisini sayfa 13 kilo vermissin kendini ödüllendir.

11. Ferhat_BB

Ferhat_BB Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Anestezist
    Yer:
    İzmir
    Merhaba dostum.Ben sana burada tıbbi açıklamasını yapacağım içinde bulunduğun durumun.
    Öncelikle vücudumuzda glikoz adı verilen moleküller vardır.Fakat tek şeker çeşidi de glikoz değildir.Fruktoz, galaktoz, sakkaroz, laktoz gibi şekerler de vücudumuzda belirli döngülerle glikoza dönüşebilmektedir veya dönüşemese dahi glikoz gibi enerji(ATP) üretmek için kullanılabilmektedir.
    Kanımızda sürekli glikoz vardır ve bu glikozun normal değerleri 80-120 g/dL'dir.Bu değerin yüksek olması hiperglisemiyi, düşük olması hipoglisemiyi gösterir.Cardio veya ağırlık idmanlarını yüksek ağırlıklı yaparsan bu kandaki glikoz düzeyi geçici olarak 30-40 g/dL'ye kadar düşebilir.Karaciğer fonksiyonlarında herhangi bir yetersizlik mevcut değilse ortalama 30 dakika içinde kan glikoz düzeyi tekrar normal sınırlarına ulaşır.Nasıl ulaşacağını soracak olursan: Karaciğerde polisakkarit -yani birden fazla, binlerce glikozun birleşmesinden oluşmuş şeker- olan glikojen depolanmaktadır.Kan glikoz düzeyi azaldığında karaciğer hücreleri bu glikojenleri parçalayıp glikoza dönüştürür ve kana salar.
    Kısacası sende gelişen olaylar gayet normal olaylardır.Karaciğerdeki depo glikojeni yakmak amacıyla bence şeker alma dışarıdan bu durumlarda.Fakat zaten çok fazla şeker yüklemesi yapmıyorsan glikojen düzeyin çok sınırlıdır zaten, eğer çok kötü olursan dilaltına bir küp şeker koyarak biraz toparlayabilirsin kan glikoz düzeyini.
    Fakat mesleğin beyin gücüyle yapılan(öğretmenlik, muhasebecilik, doktorluk, avukatlık vs. gibi) meslek ise şeker düzeyine dikkat etmelisin.Antrenmandan sonra kakaolu süt içerek kan glikoz düzeyini normal sınırlarda tutabilirsin.Neden beyin gücüyle yapılan meslekler diye soracak olursan glikoz beynin birincil enerji kaynağıdır.Beyin fonksiyonlarının sorunsuz devam edebilmesi için glikoza ihtiyaç sürekli olarak vardır.
    Sağlıcakla kal, iyi forumlar.

12. Umutcan Beyazıt

Umutcan Beyazıt Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Dostum bende ödüllendirmeyi düşündüm kendimi lakin hedefe ulaşmadan kendimi gevşetmek istemiyorum (70kg yani)
    --- Mesaj birleştirildi, 22 Ağustos 2015 ---
    Hocam verdiğin bilgiler için teşekkür ediyorum,zor bir süreç olduğunun farkındayım çünkü 2 senedir bu sporu yapıyorum ortalama ve 96 kilo başladım bu spora sonra 75'e indim ve sonra spora ara verip 85 e çıkmıştım bu verdiğim kilo ramazandan sonra ki aşamada 85 kiloydum,şuan sıkı çalıştığım ve vücut alışkın olduğu için kolay verdiğim kilolar yüzünden oluyor öyle pat diye düşmüş olmasamda 1 buçuk ayda 74 kiloyu gördüm ve sonra da 72 kiloya indim,bunun yüzünden sanırım biraz..

Son düzenleme: 22 Ağustos 2015
  13. Umutcan Beyazıt

Umutcan Beyazıt Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Sanırım bu konudan anladığımız üzere biraz pskilojik biraz da antreman yoğunluğuna dayalı bir şey bu..

14. Ferhat_BB

Ferhat_BB Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Anestezist
    Yer:
    İzmir
    Aynen öyle.Sanırım ondan dolayı.Sen kafana çok takma.Eğer çok fazla istek olursa vücudunun isteğini yerine getir ve idman sonra bir paket kakaolu süt iç.

15. Umutcan Beyazıt

Umutcan Beyazıt Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Tekrar teşekkür ederim dostum,kakaolu süt konunsuna gelince onu evde kendimde yapabilirm bi muz bi light süt ve bir kakao ile boşuna basit şeker ve çok fazladan karbonhidrat+yağ alımına gerek kalmaz en azından :D

Alfonso_ bunu beğendi.
  16. Alfonso_

Alfonso_ Üye

Beğenileri:
    343
    Ödül Puanları:
    93
    Cevabı kendin verdin zaten bize gerek yok gibi :D

17. Umutcan Beyazıt

Umutcan Beyazıt Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    öyle oldu valla hocam ahahah :D estağfurullah dostum birbirimize ihtiyacımız var :)

Alfonso_ bunu beğendi.
  18. Alfonso_

Alfonso_ Üye

Beğenileri:
    343
    Ödül Puanları:
    93
    tabi bu forum bunun için var zaten :D

Umutcan Beyazıt bunu beğendi.
  19. Umutcan Beyazıt

Umutcan Beyazıt Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    kesinlikle öyle :D

20. Ömer F.

Ömer F. Üye

Beğenileri:
    88
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Türkiye
    Çok uzun yazmışsınız kusura bakmayın okumadım, iştah konusu ile ilgili bir ekleme yapıcam. Anabolik direnciniz yükseldiyse hormonların yanlış tepkileri sebebiyle iştahınız çok aşırı bir şekilde açılır. Dönemi atlatmak için bol miktarda su içip hemen kilo vermeye bakın.
    İyi forumlar.

Sayfayı Paylaş