tanrı maddesi

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve krn tarafından 18 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 10 üye.
  1. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Bence daha büyük bir yanılgı böyle kalıplaşmış lafları düşünmeden tekrarlamaktır.
    Yaşama ve yaşama dair herşeye birçok açıdan bakmak mümkündür, anlam arayışı kişinin kendi içinde yürüttüğü bir arayış olduğunda, bunu bulup bulamayacağına kendisi karar verir.
    Amerikan Güzeli'ndeki, Kevin Spacey'in, beyninin dağılmasından hemen önce yüzünde güzel bir gülümseme belirmesi, ve hemen akabinde yüzünde o gülümseme silinmeden ölüm haline geçmesi, bence onun açısından anlamı bulduğu olarak değerlendirilebilir.
    Bu bir kurgu denilebilir, ama zaten büyük sinema yapıtlarının özelliği, kurgusunu hayata bağlayabilmesi.
    Elbette dıştan bakıldığında, eşcinselliğini içine atmış sapkın bir asker komşu tarafından öldürülen, b*k yoluna gitmiş, orta yaşlı aklı havada bir Amerikalıydı.
    Ancak benim için güzel insandı, bu dünyada karar mercisi tek bir insan yok, herkesin fikri kendisini bağlar, benim diyeceğim bu...

Venomanic ve kimodedim bunu beğendi.
  2. emirturk

emirturk Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Evet herkesin fikri kendini bağlar.Kendi beynimin ürettiği ve daha önce hiçbiryerde paylaşmamış olduğum düşüncenin kalıplaşmış olduğunun söylenmesi bana kalıplaşmış bir önyargının habercisi gibi geliyor.

3. fehmican

fehmican Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    nefis bir tesbit.

4. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Emirturk Amerikayı yeninden keşfediyor olman bu yazdığın yazının özgün olduğu anlamına gelmez, söylene söylene eskimiş bir kalıp bu...
    Varoluşun anlamsız olduğuna inanmak, kişisel görüştür, saygı duyarım ama "insanoğlunun en büyük yanılgısı" olduğunu söylemek, zaten korkunç bir kalıp, sıradan bir insan, insanoğlu hakkında nasıl böyle bir ahkam keser, hiç anlamamışımdır.

(Sıradan bir insan derken, sırf seni kastetmiyorum, bu tarz iddialı cümleleri kuran herkesi içine alıyor bu sözüm.)

5. emirturk

emirturk Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Neden yazılanların sadece istediğin yerlerini görüp diğer kısımlarını hiçe sayıyorsun.Kurduğum cümlenin başında koskocaman bir BELKİ var.Yanısıra kimilerimiz düşünerek kimilerimiz ise düşündürülerek yaşar. Sıradanlıksa bir düşünceye çakılıp kalmaktır.

6. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Haklı olabilirsin, sonuna koyduğun soru işaretini görmemişim, ya da göz ardı etmişim, dediğim gibi, yaşamın anlamsız olduğunu düşünmek ya da anlam arayışı çabasını saçma bulmakla ilgili bir sorunum yok, ters gelen yargılama cümlesi olarak algılamamdı, bunda da, bir diğer mesajdaki yargılayıcı tutumun rol oynadı.
    (Belirli bir kesimi, "gerizekalı" olarak tanımlaman)
    İnsanın önemli bir yanılgısı, genelleştirme yapmak, en azıdan ben bu yanılgıya düştüm.
    Kurduğun cümle özgün olmamakla birlikte, insanlığı yargılaman konusunda hatalıyım, kusura bakma duh

7. krn

krn Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    konuyu kendi mecrasına çektiğiniz için teşk. ederim...her ne kadar başlığa atılan bazı mesajlar tersinden okunup dikinden anlaşılsa da
    üye mesajlarının bazıları üyeden ziyade konuya uyarı getirse de "düşünerek" yaşayanların tahammülüne iyi bir örnekti okuduğum mesajlarınız....

Sayfayı Paylaş