Tai Chi Nedir?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Despo tarafından 15 Ocak 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Tai Chi, esas olarak sağlık amaçlı kullanılan, gerginlik ve stresle ilgili problemleri ortadan kaldıran Çinlilere ait bir dövüş sanatıdır. Dövüş sanatları kendi içlerinde ikiye ayrılır; sert dövüş sanatları ve daha nazik dövüş sanatları. Sert dövüş sanatlarına örnek olarak karate ve kung fu verilebilir. Ba gua ve Tai Chi sert olmayan dövüş sanatları arasında yer almaktadır.

Tai Chi aslında bir meditasyon çeşididir, ya da bazılarının iddia ettiği gibi hareket halindeyken yapılan meditasyondur. Tai Chi ile hedeflenen tamamen rahatlamaktır. Sert dövüş sanatlarının tersine Tai Chi, gücü daha nazik, yavaş ve akıcı hareketlerle vurgular.

Tai Chi evrensel yaşam enerjisi olan Chi’ye dayanmaktadır. Çin’de Saolin tapınağında doğmuş ve gelişmiştir. Yanlış duruş, yanlış beslenme ve stres zamanla insan vücudunda çeşitli blokajlar oluşturur. Chi’nin vücut içerisindeki akışına engel olan bu blokajlar önlem alınmadığı takdirde insan sağlığını bozabilir. Tai Chi bu dolaşımın düzenli bir şekilde sağlanmasından sorumludur.

Chi ve vücut arasındaki koordinasyon Tai Chi’de önemli bir yer tutar. Tai Chi hareketlerinin amacı düzenli bir enerji akışı meydana getirmektir. Enerji dolaşımını sağlayan hareketler daha çok dalga hareketlerini andırır.

Tai Chi’nin yararları:

• Vücuttaki enerjinin her noktada dolaşımını sağlayarak, canlılık, sağlık ve dinginlik kazandırır.
    • Bu enerji dolaşımı sinir sistemi için de faydalıdır.
    • Fiziksel terapilerde kullanılmaktadır.
    • İnsan sağlığının korunmasında etkilidir.
    • Yüksek kan basıncı, mide ve bağırsak ülserleri, ve kalp rahatsızlıklarında iyileştirici etkisi kanıtlanmıştır.

Berkthagar, FleXoR, diez ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. kibrit_cin

kibrit_cin Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ithalat-ihracat
    Yer:
    China
    Ben hic gormedim dogrusu:)

3. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
  4. Konz

Konz Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    18
    tai-chi kungfu daki hareketlerin yavaşıymış diye okumuştum bir yerde. izlemiştim yapanlarıda daha çok yaşlılar için gibi gözüküyor. uyuşuk uyuşuk hareketler

Sayfayı Paylaş