Türkiyedeki diyetisyen ve doktorlara nasıl güvenelim ? (!)

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve fatiko15 tarafından 29 Ocak 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. fatiko15

fatiko15 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Arkadaşlar merhaba.Uzun seneler yurtdışında kaldım.3 senedir bu sporu yapıyorum.Türkiyeye gitiğimde doktora da gidiyorum kontrol amaçlı.Doktorlara vücut geliştirme sporu ile ilgileniyorum dediğim zaman bana öcü gibi bakıyorlar.Sanki illegal birşey yapıyormuşum gibi bakıyorlar.EN ufak bir ağrıda, sporu bırak diyorlar.Birkaçkere farklı diyetisyenlere gittim.Sadece amacım yag oranımı ölçtürmekti.Yag oranım 18di.Bana bir diyet verdi yag oranını düşürmek için.Kibrit kutusu kadar peynir,birkaç zeytin, v.b şeyler verdi.Whey protein alıyorum antremandan sonra dedim.Kimyasal hiçbirşey alma dedi.O sıdara masasında Ice-Tea vardı.Ama onu bozmak istemedim orda.
    Başka bir diyetisyene de gittim yag oranı için tekrar.Nasıl besleniyorsun dedi bende anlattım gunde 6 öğün, makro hesap şukadar karbonhidrat şukadar protein şukadar kalori fazlası bildiğiniz şeyler.Gene whey protein deyince küfür etmişim gibi uzak dur ondan dedi.Annemn yanında dedi.Gel birde anneme anlat durumu şimdi.
    Dorian Yates'in bir sözü var.Antreman yapmayan kişilerden tavsiye almayın.Doktorlar veya tvdeki pilates eğitmenleriyle diyetisyenler..

derin_aker, Calyente, BLAST ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. fatiko15

fatiko15 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Yok mu bu konudan muzdarip olan ?

3. TycoLoN

TycoLoN Üye

Beğenileri:
    55
    Ödül Puanları:
    38
    Bu sözü bende duymuştum o yüzden hiç bir diyetisyene gitmedim, gerek de duymadım :)

4. AnTiCoRe

AnTiCoRe Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Diş Hekimi
    Türkiyedeki bir hastanenin acil servisine gidip oradaki çalışma koşullarına bak.Ya da herhangi bir devlet hastanesinin herhangi bir polikliniğine.Sonra bir de yurt dışındaki hekimlerin çalışma koşullarına bak.O zaman neden bizim hekimlerimizin alan dışı konularda kendilerini geliştiremediklerini anlarsın.Ha geliştiren var mıdır?Elbette.Onu arayıp bulmakta bu hizmeti almak isteyen olarak senin sorumluluğun.Şunu kabul etmek lazım,spor hekimliği şu anda ülkemizde bir lüks.Gelir seviyesi ve medeniyet seviyemiz arttıkça o da birçok şey gibi lüks olmaktan çıkar elbet ama şu an için erken.

Iron Muscle ve gazo0202 bunu beğendi.
  5. fatiko15

fatiko15 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Bunun spor hekimliğile veya kendini geliştirmekle alakası yok ki.Bir doktor peynir suyunun faydalı oldugunu bilemez mi ? Veyahut anotomik olarak kas hacminin metabolizmayı hızlandırdıgını bilemez mi ? En başta vücut geliştiryorum deyince öcü muamelemesi nedir abi ya

6. BLAST

BLAST Üye

Beğenileri:
    114
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Her insan kendinin doktorudur. Ezberlenmiş bilgilerle doktorluk/diyetisyenlik yapıyorlar. Ben de pek çok kere gittiğim doktorlardan benzer şeyler işittim. Başta karşı çıkıp açıklama yapıyordum ama anlamıyorlardı. Ben de bıraktım artık "hee heee..." deyip geçiyorum. Doktorların hiçbir şeyden haberi yok, gündemi takip etmiyorlar, bıkmışlar mesleklerinden, herkesi aynı kefeye koyuyorlar...

onur04 bunu beğendi.
  7. Created By Loss

Created By Loss Üye

Beğenileri:
    2.969
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    İnternational Fitness & BB Personal Master Trainer
    Genel olarak bu sorun cogu yerde mevcut tabi mukemmele yakin insanlarda yok degil ancak ulkemizde vucut gelistirme henuz anlasilmadigi icin bakis acisida basarisiz, ben bunu bizzat denedim olasi bir sorunda gittiginiz doktordan v.g ile ugrastiginizi saklayin ve bir sorun beyan edin , bir de v.g yaptiginizi nasil yaptiginizi anlatin yine ayni sorunu beyan edin, verilen cevaplar bile birbirini tutmuyor ve probleminizin nedeni yaptiginiz spora baglaniyor arastirma falan yok...

Bekci ve fatiko15 bunu beğendi.
  8. AnTiCoRe

AnTiCoRe Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Diş Hekimi
    Var.Tam da o ikisiyle alakası var.Belli ki tıp müfredatını bilmiyorsun.O yüzden bilmediğin konuda böyle rahat konuşmamalısın.Türkiyedeki hiçbir tıp fakültesinde "peynir suyunun faydaları" konu başlığı anlatılmaz.Kas kütlesinin metabolizma üzerindeki etkisini de hemen hemen sağlık bilimleri okuyan herkes bilir....Aynı şeyleri tekrarlamak istemiyorum, hekimlik gibi zor bir mesleği böyle sığ bir şekilde eleştirmek de çok yanlış.

Bekci ve gazo0202 bunu beğendi.
  9. derin_aker

derin_aker Üye

Beğenileri:
    280
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul
    doktorlara ve diğer işi ticarete döken diyetisyen vs kimseye güvenmiyorum.doktorlar psikologlar dahil seni kendine bağımlı kılar.sağlıklı bir halde doktora gitsen 50 tane test ister hmmm sende şu şu hastalık olabilir der.çünkü para kazanmaları lazım.tabi bazı 'gerçek' doktorlar bunu yapmıyor.git 90 yaşında bir dedeye danış daha iyi..

Balboa7 ve Bekci bunu beğendi.
  10. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Su diyetisyenler,kibrit kutusu Kadar deyimini lügatlarindan bir cikarsalar aslinda is dahada kolaylasicak ama yok hep ayni:)
    uyuz oluyorum su kibrit kutusu büyüklügünde lafina:)VG ci adami bozar abiii kibrit kutusu Kadar yemek.

Balboa7, 3mr3 ve egemennn bunu beğendi.
  11. derin_aker

derin_aker Üye

Beğenileri:
    280
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    istanbul
    VG ci adama sigara paketi büyüklüğü lazım

Bekci bunu beğendi.
  12. 3mr3

3mr3 Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Herşey tamam da, makro hesabı yapan bir insan neden dietisyene gider anlamış değilim. Bende de tam tersi oldu. Geçen kardiolojideydim, beni 20 dakka koşturdular . Sonra birkaç doktor toplanmış "Baksana hocam 20 dakkadır koşuyor kalbi hala 75 " diyip ilgi odağı olmuştum.
    bu arada bi dietisyenci arkadaşım var Bilgi Üni'de. Dediğine göre ilk 5te kendisi derece olarak. Bana diet yazsan ne yazardın diye sordum bana bişiler söyledi anaaaaaaaammmm dedim napıyosunuz siz.
    8 öğün falan oldu. dedim saol ben 3 öğün yiyerek %8-10 kalıyorum sene boyu :)

derin_aker bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş