Türkiyede fitness sektörü tamamen yanlışmı?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Zugzwangi tarafından 20 Kasım 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 24 üye.
  1. Zugzwangi

Zugzwangi Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    Yurtdışındaki forumlara,uluslar arası sporcu / bodycilere baktığımda ,çoğu starting strength denen squat,deadlift ve benchpress-dipsten oluşan basit programlar yazıyorlar. genelde 3x5 veya 3x8 başlıyorlar. Türkiyede ise deadlift yapan adam yok,herkes makinelerde , 3x12 yle falan çalışıyor. çok değişik , yurtdışında göremediğim,sadece magazin dergilerinde falan olan garip hareketler var dumbellde yapılan.hayır benim okuduğum kadarıyla onlar,artık yarışma seviyesine yaklaşmış çok iyi bir vücuda sahip kişilerin son iki üç rötüşu atmak için kullandığı hareketler.

örneğin starting strength i bitirmiş,yaklaşık 1 yıla yakın spor yapmış bir kişiye verilen program
    http://madcow.hostzi.com/5x5_Program/Linear_5x5.htm ingilizce bilmiyorsanız,haftada 3 gün squat,deadlift,incline/millitary press,bench ve barbell roll var sadece. hiç bir izole hareket yok ve yapan kişilerin vücudu gayet iyi.

ben ise Türkiyede squat racki olan spor salonu bulamadım daha,sanayiden kestirip bağışlamayı düşünüyorum

freud, torifonta, letsgoheat96 ve diğer 11 kişi bunu beğendi.
  2. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    Bizde güya fitness yapanlar kız gibi çalışır, 30 kere kaldırabilecekleri ağırlığı alıp 3x15 yaparlar 35 cm kol olsun six pack olsun yeter derler zihniyet böyle olunca spor salonları da ona göre şekilleniyor yani sorun salona giden cahil insanlarda.

Benim ilk salonda çok sağlam bir hoca vardı 15 yıllık sporcu ve lisanslı güreşçiydi 2 haftalık amele programını yaptırdıktan sonra squat&deadlifti eklerdi programlara ama kimse yapmazdı ne gerek var diye yani hocaların geneli de biliyor bu durumu ama kimse iplemediğinden salmış durumdalar ki o sebeple çoğu salonda squat rack almaya bile gerek görmüyorlar ayrıca salona yazılan 100 kişiden 90 ı 2 ay sonra bırakır yani böyle gelip geçici adamlara squat&deadlift yaptırayım compound hareketlerden program yaptırayım da sağlamlaşsınlar diye uğraşmayı gerekli görmüyorlar direk yolluyolar makinelere üyelerin de işine geliyor kolay hareketler alan razı veren razı yani, çok istekli olan bilinçlenir neleri yapması gerektiğini hocalara bile gerek kalmadan öğrenir zaten.

Son düzenleme: 20 Kasım 2012
  3. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    Direkt bir hocanin soyledigini alintilayayim ben, henuz gecenlerde aramizda gecen bir konusma;

"Fitness modellerin yaptiklari antrenmanlar bizden farkli degil, sadece caktiklari malzeme ve dietleri baska. Yoksa adamlar da hardcore calisiyor, mide bulantilari esliginde tamamliyor antrenmanlarini, senden benden farklari yok, yoksa cogu insanin zannettigi gibi sirf vucut agirligiyla ya da su dumbell'lerle -hatunlar icin olan renkli ufak dumbell'leri gostererek- calismiyorlar."

PS: Ops. Ben konuyu tamamen yanlis anladim sanirim. Fitness model ve bodybuilder arasindaki farka iliskin yazmistim ben. Calisma stillerine dair. Her neyse.

wallcroft9'69, StormBlast ve mr_dblue bunu beğendi.
  4. Antony

Antony Üye

Beğenileri:
    556
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Ordan-Burdan
    bu konuda ülkeni en ünlü rol modeleri kıvanç tatlıtug, çagatay ulusoy vs. olunca bu kaçınılmaz son oluyor...
    Adam salona kayıt oluyor ben arnold gibi olmıycam kıvanç gibi olsam yeter diyo...
    Sanki olcam diyince olabilcek ya bebe...
    Arz-talep meselesi adam neden squat rack koysun ki salona :)
    veya neden haftalarca deathlift formunu oturtmak için ugrassın ki salona kayıt olan birisine...

wallcroft9'69 ve StormBlast bunu beğendi.
  5. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Bu durum tamamen Türkiye'de bu sporun ne kadar bilinçli yapıldığıyla ilgilidir.
    Bu işi gerçekten bilenler programlarda olabildiğince fazla kas grubunu çalıştıran hareketlere yer verilmesi gerektiğini söylerken adam spor salonuna girer girmez kaç tane makine var ,kız geliyor mu ona bakıyor,hocaların kalitesi vs aklına bile gelmiyor.
    Toplum kültüründen de ayrılamayacak bir nokta açıkcası daha çok yolumuz var çok.

6. VengeFul

VengeFul Üye

Beğenileri:
    129
    Ödül Puanları:
    53
    Ülkedeki spor anlayışı karın kası yapıp kız tavlamaktan ibaret olduğu için , pahalı spor salonlarına gidip 3-4 saat boş vakit geçirmek olduğu için ve hiç anlamadığım bir yaklaşımla 'fazla şişmemek' olduğu için durum budur.Şu forumda bile elinin altında sayısız bilgi olduğu halde okumaktan , araştırmaktan , öğrenmekten aciz insanlar var.Bilinçlenmek şart.

Pulbiber072, wallcroft9'69 ve StormBlast bunu beğendi.
  7. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    ülkemizde zaten spor salonu bulduğunuza sevinin :)
    spor yapan insan sayısı çok az düzenli bir şekilde
    insanlar her konuda olduğu gibi bu konudada araştırma yapmıyorlar
    fitness vg yi ağırlığı kaldır indir işte böyle bir şey sanıyorlar
    100 kişi spora başlasa 97 tanesi bırakıyor
    sokaktan duydukları şeylere inanıyorlar
    Arnold gibi isteseler olabileceklerini sanıyorlar
    daha kötüsü erkek dediğin biraz göbekli olur
    kadın dediğin balık etli olur diyen çok
    spor niye yapacağım olimpiyatlara mı katılacağım diyen insan sayısı çok
    spor kültürü ne durumdaki bir futbol bilgimiz var oda tam değil
    durum böyle kötüyken tabiki spor salonlarında aletler eksik olur
    spor salonu sahipleri bilirler gerçeği ama ne yapsınlar işte
    medyada sağolsun spordan her geçen gün soğutuyorlar insanları

Son düzenleme: 20 Kasım 2012
  8. azil_zinde

azil_zinde Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Herkesi beginner olarak görüyorlar.
    3x10 , 15-12-10-8 bölgesel çalışma herkese aynı program.
    çünkü onlarında işine geliyor. Ne kadar sizi oyalarsa salonuna uzun dönem bağlar.
    Çok tekrar yaptırarak aynı kası öyle böyle çevirerek hareketlerle.
    Herkeste biliyorki hacim için ağırlık artırmak gerek.
    bir kas için set aralıklarında dinlene dinlene 15 dakka geçiyor.
    Dönem sonunda birşey olmayıncada bu sefer al supplement, şunu iç, bunu ye.

iyi çalışmalar.

torifonta, wallcroft9'69 ve StormBlast bunu beğendi.
  9. nitrococuk

nitrococuk Üye

Beğenileri:
    447
    Ödül Puanları:
    0

Hay çok yaşa ! Benim hislerime de tercüman oldun.

Ben de okudum kitabı. Mark Rippetoe' nun Starting Strength ' inin en önemli özellikleri ;

* Yeni başlayanlara hızlı ve seri gelişim avantajlarını yaşatacak özellikleri barındırması ,

* Temel egzersizler - Az hareket çok iş mantığı

* Düşük Volüm

* Mark Rippetoe' nun kendi analizleri sonucu en ideali olduğuna inandığı 5x5 set / tekrar sistemi,

* Egzersiz formu konusunda bireye ciddi bir altyapı kazandırma imkanı sağlıyor. Bunda çoğumuz eksik mesela.

Zaten programa bakınca işe yaramaması için hiçbir sebep yok, çünkü egzersizler, kendini kanıtlamış temel hareketler. Biz bunu yanlış yapa yapa öğrendik, ama o çocuklar bir şey bilmeseler de, bu sayede en başından gerçekten işe yarayan programlarla yola çıkıyorlar.

İzolasyon hareketlerini tamamen reddetmek saçmalık olur, ancak ben senin demek istediğini anlıyorum. Mesela bu forumdaki bazı arkadaşların antrenman programlarına bakıyorum, listenin neredeyse % 80' ini izole egzersizler oluşturuyor. Ee bu adama da "Back Squat" dediğin zaman da şaşkınca suratına bakıyor.

Squat Rack yani Power Rack .... çok haklısın... ben de hiç görmedim. Görmeyi de çok isterdim.

10. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    bi set calisip 5 dakka aynaya bakmalar.
    yaz kis yayip ara donemlerde ilacla pahali supplementla vucut yapmaya calisanlar.

insanimiz kolay yoldan isi bitirmeye yonlendirildikce pek de degisecegini sanmiyorum bu durumun.

wallcroft9'69 ve azil_zinde bunu beğendi.
  11. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    çoğu kişi sert idman dendiğinde elindeki hareketleri sert yapmaya odaklanıyor.tamamen yanlış olmasada araştırıp öğrenmek gerek.bu birazda bizim insanımızın hazırcılıgından kaynaklanıyor.iyi antrenman çok önemli.şahsi düşüncem bir kişi kısa sürede kürsüz güzel bir vücut yapmışsa ya genetiği ya antrenmanı çok çok iyidir.iyiki bizim salonda squat rack var :)

12. AHOLOMAHO

AHOLOMAHO Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Sagolsun milletimiz her seyi kestirmeden halletmek istediginden dolayi, sabir isi olan bu sporda basari orani az.

13. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Hah yahu, sonunda şöyle bir konu gördüm. Şurada bile "şu programım nasıl olmuş" diye açılan konularda aynı şey gözüküyor, doğru dürüst kimse squat veya deadlift yapmıyor. Salonda tek tük squat yapan insan görüyorum, deadlifti benden başka 1-2 kişi ancak yapıyor. Squat yapıyorum zanneden de paralele bile inemiyor, yarım squat yapıyor, hatta çeyrek squat yapıyor. Kendine hoca diyen adam power clean ne bilmiyor. Çiroz adamlara 4 biceps, 4 triceps hareketi yazmalar, calf raise yazmalar vs vs. Güç antrenmanı yapıyorum, 3-5 dakika set arası veriyorum "çok ara veriyorsun" diyorlar. Salonda birkaç kişi haricinde herkes liseli kızlar gibi çalışıp supplementlerden medet umuyor (supplemente karşı değilim, doğru beslenmeyi öğrenmemekte ısrar eden insanların supplementten medet ummasına karşıyım). Göğüsten sonra triceps giriyorum, hoca "onlar aynı gün çalışılmaz" diyor. Adam push-pull-leg diye bir şey duymamış ki, sorsan hoca.
    Yahu yabancı forumlarda artık "yemeği 6'ya böl, sık sık ye" diyen adamla dalga geçiliyor.

Bu saçmalıkları bırakıp temel hareketlere odaklanınca hızlı bir güç artışı yaşamıştım, steroid kullanıyorum zannetti insanlar. Tek yaptığımsa izole hareket sayısını ve tekrar sayılarını azaltıp squat ve deadlifte başlamaktı.

Spora ara vermiştim biraz, bugün tekrar starting strength programıyla başlıyorum. Güç artışı durana kadar da o programa devam ederim. Keşke ilk başladığımda da bununla başlasaydım da vakit kaybetmeseydim.

14. NacHo

NacHo Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fen Bilimleri Fakültesi
    türkiyenin büyük hocalarından birisi amatörler için sakıncalı olduğınu kesinlikle full squat yapmamamız yönünde bize telkinde bulunmuştu. kendiside büyük bodyciler yetiştirmiş bir antrenördür. Ama bizde bu yabancı hayranlığı varken yerli uzmanları kimse tınlamaz.

15. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Eğer full squat yerine paralel squat öneriyorsa tartışılabilir ama squatı tamamen göz ardı ediyorsa kimi yetiştirmiş olursa olsun yanılıyor demektir. Hocalarımızın çoğu 80'lerin bilgileriyle devam ediyorlar, bunu söylemek yabancı hayranlığı değil.

16. hector90

hector90 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0

17. NacHo

NacHo Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fen Bilimleri Fakültesi
    full squat yerine half squat dizler 80 90 dereceden aşağıya inmeyecek şekilde squat yaptırıyor. Hoca derkende kimden bahsettiğinde önemli ömrü hayatında bi tane bile bilimsel makale okumamış sağdan soldan öğrendikleriyle yada federasyona 1000 lira verip doğru düzgün bişe öğrenmeden sertifika alan adama hoca diyosak suç o adamda değil bizdedir. Yabancı hayranlığınıda şuna bağlıyorum hocanın kalitesine bakmadan her sözüne yabancı yazılar öyle demiyo diye cevap verip yerli hocayı geri kafalılıkla suçlama. Sanki yabancıların her dediği saf doğruymuş başkada doğru yokmuş gibi bir düşünce var. Kendimize itiraf edemiyoruz belki ama milletimizde yüz yıllardır her alanda batı hayranlığı tavan yapmış durumda.

18. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Bilimsel araştırmaları biz değil "batı" yapıyor. Doğru ve somut bilgiyi onlar araştırıp buluyor. Ortaya koyuyor. Sonra bunu pratiğe uyguluyor. Doğal olarak bizde bilgiyi dışarıdan alıyoruz hemen hemen her konuda olduğu gibi...

Fullsquat'a ben de sıcak bakmıyorum. Ama klasik, yere paralel yapılan squat'tan daha iyi bir egzersiz yok. Kimisi deadlift diyebilir sadece. Squat deadlift yapmayın diyen varsa da

technical1967 ve Pulbiber072 bunu beğendi.
  19. NacHo

NacHo Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fen Bilimleri Fakültesi
    ben üniversite öğrencisiyim bu yaşıma kadar yüzlerce bilimsel makale okudum. şunu söliyebirimki bir biriyle tutarsız ve zıt binlece makale var. Hepside kensinin doğru olduğunu sölüyor. Hadi işin içinden çık çıkabilirsen :D . Benim üniversitede öğrendiğim bişeyde bir tespitin bilimsel olması saf doğru olduğu anlamına gelmiyor. O yüzden sizden farklı düşünen insanları tenkit etmeyi bırakın ve fikirlerine saygı göstetin.

20. Leonidas95

Leonidas95 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Deadliftsiz antrenman yapacağıma sporu bırakırım :D . Hoş Bizim salonda Deadlift bazen programlara yazılıyor fakat millet hareketi mundar ediyor. Adam hareketi yaparken sakatlanacak diye ben korkuyorum :D

Sayfayı Paylaş