Türkiye de yaşama sorunsalı

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve Devon tarafından 23 Ekim 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Devon

Devon Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    Beyler bayanlar Türkiye'de yaşamak istemiyorum bunun bir çok sebebi var başta insanları olmak üzere. Hayatım boşa akıp gidiyormuş gibi hissediyorum. Yurt dışında yaşayan var mı? Avrupa veya ABD'den vatandaşlık alan var mı? Özellikle ABD, norveç, hollanda, isveç, finlandiya gibi ülkelerde yaşamak istiyorum bu bir heves değil yıllardır düşündüğüm bir şey orta derecede ingilizce biliyorum yalnız bu konuda en büyük engelim öğretmenlik okumam. Öğretmenlik mesleğini çok seviyorum ama Türkiye'de memur olmakta istediğim bir şey değil zaten hükümetin yeni yasası ile ne eş durumundan ne de başka bir yolla batı illerine atanamıyor yeni öğretmenler artık 6 yıl boyunca doğuda öğretmenlik yapmak gerekiyor. Zaten yaşım 22 öğretmen olduğumda 24 olacak ve ilk seneden kpss'yi kazandığımı düşünsek bile 30 yaşına kadar doğunun ücra bir köşesinde yaşantımın bir kesimi yok olacak gibi hissediyorum.

2. Linea

Linea Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    28
    Doğuda yaşamak eziyet değil. Öğretmenlik mantığında göremedim sizi. Yurt dışında yaşayan bir çok arkadaşım 25-40 yaş arası, çoğuda yaz gelsede Türkiye'ye gitsek diye gün sayıyor biliyormusun ? Bu arkadaşlarım Londra, Rotterdam ve Oslo'da yaşıyor. Sadece Bulgaristan'da ki arkadaşım dönmek istemiyor. Yani şeklen güzel sandığın ülkelerde yaşamak o kadarda iç açıcı değil.

3. Devon

Devon Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    Nerede yaşıyorsunuz acaba ve size göre öğretmenlik mantığı nedir açıklar mısınız? Ayrıca yaz gelse de Türkiye'ye gitsek diyorlar diyorsunuz ama buraya gelmek isteme sebepleri buranın şartları veya şehir güzellikleri değil akraba eş dost göreyim kafamı dağıtayım amacıdır.

4. sixlangs

sixlangs Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Student
    Yer:
    Japonya
    Ingilizce'yi cok iyi bilmen lazim (C2, C1), orta derece yetmiyor. Ogretmenlik dusunuyorsan oralarda yapabilecegini sanmam..

5. Devon

Devon Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    Türkiye'de ingilizce dil ve türcümanlık okunmadığı takdirde c1-c2 seviyesine gelineceğini sanmıyorum bunun içinde yurt dışına gitmek veya orada 1-2 sene dil eğitimi almak gerekmiyor mu? Sonuçta gramer bir yere kadar Türkiye'de ne kadar speaking öğrenilebilir ki pratik yapmak gerekli.

6. sixlangs

sixlangs Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    3
    Meslek:
    Student
    Yer:
    Japonya
    Evet speaking ve listening cok sorun Turkiye'de, yurtdisina gidilmeden ogrenilemeyebilir bunlari..

7. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Öğretmenlik engel değil, öğretmen olarak yurtdışında da yaşayabilirsin. Senin için asıl problemlerden bir ''orta derecede'' ingilizce bilmen.

Önce TOEFL veya IELTS alman gerekiyor, alamıyorsan zaten yurt dışı işini unut derim. Ha diyorsan ben bulaşık yıkarım, işe git gel yaşarım filan o zaman vize alıp gidip avustralya'da kaçak olarak yaşayabilirsin mesela.

İngilizce öğrenmek için de dil ve tercümanlık okunmasına gerek yok böyle düşünüyorsanız zaten öğrenemeyeceksiniz herhalde...

yüksek lisans yapmalısın ve işinde iyi olmalısın. Hele Amerika diyorsan gerçekten işinde çok iyi olman lazım. Hangi ülkeye gideceğini iyi belirlemelisin çünkü şimdi bahsettiğim gibi çok büyük farkları var.

Ben önce bölümü bitir, üstüne yüksek lisans yap, imkanın olursa akademik kariyer yapmaya çalış o sırada gitmeyi düşün.

8. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    azerbaycana yada olmadı kazakistana filanda razıyım bende :D

9. Devon

Devon Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    B1 seviyesindeyim şuanda yani hazırlık okudum başka bir üniversitede okurken b2 bitirdim ama aradan zaman geçti unuttuğum şeyler var. İyi derecede ingilizce öğrenmenin ben Türkiye'de imkansız olduğunu düşünüyorum. Kursa gidersin üstüne gece gündüz çalışırsın bir yere kadar beynin Türkçe bir biçimde düşünüyor, iç sesin türkçe oluyor, ailen çevren bakkalın Türkçe konuşuyor. Yurt dışında dil eğitimi almadan speaking kısmını yapılamaz, yapamam çünkü dediğim gibi pratik kısmı zaten en önemlisi. İngilizce öğrenmek için dil ve türcümanlık okunmalı demiyorum Türkiye'de öğrenmek için en azından en iyisi orası diyorum. Yüksek lisansı hedeflemiyorum aslında çocuklara bir şeyler öğretmek daha aklıma yatan bir şey ama sırf bu sebepten yüksek lisans kasabilirim.

10. ujohnz

ujohnz Üye

Beğenileri:
    721
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Valla ben şimdi bir sürü şey daha yazacaktım yardımcı olmaya çalışacaktım da, kusura bakma sen Türkiye'de yaşamaya devam. Bol şanslar.

11. Devon

Devon Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    İzmir
    Teşekkürler sanada bol şans.

Sayfayı Paylaş