Türk Mühendis Robot üretti

Konusu 'Kültür Sanat Bilim Seyahat' forumundadır ve DEXTER JACKSON tarafından 26 Aralık 2006 başlatılmıştır.

1. DEXTER JACKSON

DEXTER JACKSON Özel Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    İki mühendis yerli robot üretti

Bugüne kadarki teknoloji ihtiyaçlarını yurtdışından karşılayan sanayi sektörü, Türk mühendislerin ürettiği yeni buluşla dışa bağımlılıktan kurtulacak. Tamamen yerli hammadde ile gerçekleştirilen projenin başında mühendis Serhat Aksa ve Ali Zafer Eser bulunuyor.

Yerli robot, ürünleri depolardan alıp 24 metre yüksekliğindeki raflara dizebiliyor.
    Genç ekibin geliştirdiği akıllı robot, ürünleri depolardan alıp 24 metre yüksekliğindeki raflara insansız olarak dizebiliyor. Ayrıca işlem bittikten sonra buralardan toplayarak yükleme aracına götürüyor. Firmalar bu sayede yurtdışından 200 bin Euro'ya aldıkları robotu 50 bin Euro'ya mâl ediyor. Buluş sayesinde verimliliğin iki katına çıktığını belirten Sonar Ar-Ge Yazılım Şirketi yöneticisi Serhat Aksa, "Akıllı robotların çıkması, iş kazalarını da önleyecek." diyor. Sadece yüksek yerlere mal yerleştirmekle kalmayan akıllı sistem, pres makinelerinin de işini yapıyor. Bazı işçilerin bu makinelerde sıkışan malzemeleri kurtarmaya çalışırken ellerinin yaralandığını, hatta parmaklarının koptuğunu vurgulayan Serhat Aksa, şimdi ise ürünü makineye robotların koyduğunu belirtiyor. İşçilerin sadece işleyişin nasıl yürüdüğünü kontrol ettiğini bildiren Aksa, "Sermayenin dışarı çıkmasını engelliyoruz." diyor. Yazılımın Türkiye'de yapılması sayesinde de şirketler en az 40 bin Euro tasarruf sağlıyor. Türkiye'de yetişen ve konularında başarılı uzmanların beyin göçünü engellemek için 2003'te çıkartılan Teknoparklar Yasası dengelerin değişmesini sağladı. Yasayla girişimciler sadece vergiden muaf tutulmuyor, bizzat Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun tarafından üretime de teşvik ediliyor. Bunun en güzel örneği geçtiğimiz ay yaşandı. İki mühendisin projesini heyecan verici bulan Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, yaklaşık 40 yıldır Avrupa ve Uzakdoğu'dan ithal edilen iş robotlarının Türkiye'de üretilmesi için düğmeye bastı. Genç mühendisler, bir yıl süren özverili çalışmayı sonuçlandırarak bir ilke imza attı. Genellikle depolama işlemlerinde kullanılan robotların üreticisi Serhat Aksa, bazı kesimlerin "Bu işi başaramazsınız" diyerek morallerini bozduğunu anlatıyor. Ancak Sanayi Bakanlığı'nın projeyi desteklediğini de ekliyor. Mühendisler, akıllı robotları Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB)'nde faaliyet gösteren küçük bir şirkette üretti.

Yurtdışına satılma potansiyeli yüksek olan ürünler hakkında bilgi edinen İsrailliler, çalışmaları hakkında bilgi almak için Türk mühendisleri ülkelerine davet etti. Ocak ayında İsrail'e gideceklerini kaydeden Serhat Aksa, şunları söylüyor: "Asıl gelişmeler 2007'de yaşanacak. Çünkü birçok fuara katılmayı düşünüyoruz."

Zeliş Yıldıral
    24/12/2006

2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    sanırım Türk mühendislerinin ilk robot girişimi bu değil..boğaziçi makine mezunu birkaç arkadaş 5-6 seneden beri robot kol (manipulator) gibi değişik çözümler üzerine imalat yapıp ihraç ediyorlar..

zaten robot demek insana benzeyen makineler demek değil.genel bi yanlış anlaşılma var..
    robot demek bir yada birden fazla işi ilk ayarlama ve koordinat girme dışında insana ihtiyaç duymadan yapabilen daha önceden bilgilendirilmiş ve hangi durumda ne yapacağını bilen makinelerdir..

3. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    eklem yapmayı unutmamışlardır inşallah :lol:

(hemen açıklama yazayımda ne alaka diyen olmasın. cem yılmaz bir gösterisinde bahsediyor ya, hani robocop tan bahsederken. türklerde robot yapmış ama eklem yerleri yok falan diyordu. ordan esinlendim. izleyenler bilirler. neyse, bir espriyi açıklamak için bayağı makale yazmışım :D )

4. mudkicker

mudkicker Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    ben 3 tane robot yaptim. Beni neden haber yapmadılar?
    Gaz bunlar gaz :D Ya doldurma haber yada para karşılığı haber bunlar.

5. DEXTER JACKSON

DEXTER JACKSON Özel Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    mudkicker seninki ne robotu öyle? Bende lisede fizik dersi ögretmenin yarismasinda robot yapmistimda sinifda ikinci olmustum ama en cok dikkat ceken benim robotum olmustu yani aslinda resmini cekip burada yayinlamak lazim :lol:

Sayfayı Paylaş