Türk bilim adamlarından kanamayı kesen ürün

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Reddie tarafından 24 Mart 2010 başlatılmıştır.

Ürünü daha önce..

Anketin kapanma tarihi 23 Nisan 2010.
  1. Duydum

71,4%
  2. Duymadim

28,6%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    "ANKARA - Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Hemotoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Haznedaroğlu, Tıp Fakültesi Dekanlık binasında yaptığı basın açıklamasında, vücudun dışında oluşan kanamaları saniyeler içinde durdurabilme özelliğine sahip ara ürün geliştirildiğini bildirdi.

Haznedaroğlu, mucidi Hüseyin Cahit Fırat ve ona destek olan bilim adamları tarafından standart, steril ve hazır hale getirilen ara ürünün içeriğinde 5 bitkinin bulunduğunu kaydetti.

Haznedaroğlu, bu şekilde hazırlanmış ürünün, üniversitelerinde incelendiğini ifade ederek, “Ürün, bu aşamalardan sonra bize getirildi ve bize ‘bu ürün kanamayı durduruyor ancak nasıl durdurduğunu bulabilir misiniz, bu henüz bilinmiyor?’ denildi. Biz de çalışmalara başladık” dedi.

İncelemelerde kanın pıhtılaştığının tespit edildiğini belirten Haznedaroğlu, “Çalışmalarımız sonucunda, kanın kırmızı hücrelerinin kandaki özel proteinlerle ağ oluşturarak bir kapsül şeklinde hasar gören yeri sardığını ve sarılan bölgenin altında pıhtılaşmanın oluştuğunu gördük” diye konuştu."

haberin tamami:
    http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/424127.asp

bu da baska bir haber
    http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=10782111

tarihe bakilirsa eski bir haber ama yeterince duyurulmadigini gordum, gercekten onemli bir icad oldugunu dusunuyorum.

Son düzenleme: 24 Mart 2010
  2. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    702
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    ntv bilim dergisi kasım yada aralık sayısında vardı. küçük bir köşede çıkmıştı.

Sayfayı Paylaş