Türkçe İmla ve Yazım Kurallarına Uyalım(!)

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Zerk tarafından 14 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Zerk

Zerk Üye

Beğenileri:
    461
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebeciyim
    Arkadaşlar yabancı kökenliyseniz, Türkçe imla ve yazım kurallarına "isteyipte" uyamıyorsanız ya da bodyforumtr.com'a telefon ile giriş yapıyorsanız; üyeliğinizin imza bölümüne Türkçe imla ve yazım kurallarına uyamadığınızı ve neden uyamadığınızı belirtiniz.

Belirtmezseniz ne olur? Maazallah sizde 3 günlük ban yersiniz.

İmzanızda belirttiğiniz halde Danny_Boy gibi banlanıyorsanız, işte o ayrı bir mesele... O kadar paylaşımın üstüne, o kadar çabanın emeğinin üzerine. "ı,ö,ü,ğ,ç,ş" gibi harfleri kullanamadığınız için ban yersiniz ve küsüp gidersiniz.

Dikkatli olunuz!

Saygılar, iyi forumlar.

Kara Kalem, StrongToMan, Pulbiber072 ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  2. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Merhaba ADANAyberk,

Öncelikle kendimde yurt dışında doğup büyüdüğümden ve türkçe eğitimi almadığımdan türkçemin mükemmel olmadığının farkındayım. Ancak ÖZEN gösteriyorum, kasıtlı olarak i yerine I yazmıyorum, türkçe karakterleri kullanmaya ÖZEN gösteriyorum.

İmza bölümünüze imla kurallarına uyamadığınızı belirtmek hiç bir şeyi değiştirmez, kural kuraldır ve herkes için geçerlidir.

Bu üye daha önce forum içinde defalarca uyarıldı, devam ettiğinden son bir şans verildi ve özel mesajtan yine aynı şekilde uyarıktan sonra artık dikkat edeceğini belirtmiş ve devamında da sorunsuz bir şekilde paylaşımlarına devam etmiştir hata YAPMADAN.

Bir dönem sonra tekrar devam etmiştir 1,2 veya 3 defa yine dalgınlıkla yapmıştır diye yorumladım, ancak maalesef yine alışkanlık yapıp yönetimi hiçe sayıp devam etmiştir ve kurallara yine uymamıştır.

Biz kimseden bir öğretmen veya yazar gibi düzgün yazmasını beklemiyoruz. Bizim beklentimiz forumda mesajların okunur halde olması ve türkçemize özen gösterilmesidir.

Bu üye uzun süredir aktif olduğundan SADECE 3 gün forumdan uzaklaştırılmıştır, bu saatten sonra devam edilirse üzülerek söylüyorum, süresiz forumdan uzaklaştırılacaktır.

Bilginize

diez, Azi, Kasımpaşa34 ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  3. kalkan333

kalkan333 Yeni Üye

Beğenileri:
    412
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Body
    Yer:
    Bodyforumtr
    Benimde ban bu gün açıldı. Doğrusu forumun kuralları biraz katı ama adminleri de tebrik ediyorum kimseye ayrıcalık tanımıyorlar.

4. Predatel

Predatel Üye

Beğenileri:
    742
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    oVeR The HiLLs and FaR awaY
    Bunun yonetimi hice saymakla bir ilgisi oldugunu dusunmuyorum. Belliki hizli ve klavyeye bakmadan yaziyor ve yanlislar bundan kaynaklaniyor. Niye boyle dusundugunuzu anlayamadim.

Eger bu uye gercekten imla kurallari yuzunden sinirsiz uzaklastirilirsa hem uyeye hem de foruma buyuk haksizlik yapilmis olur. Cunku uye bilgili ve hicbir cikari olmadan burda herkese yardim etmeye calisiyor ki boyle bir uzaklastirma olursa diger uyelerin yonetime karsi guvenlerinin azalacagini dusunuyorum.

Bazi sebeplerden dolayi yeni yeni aktif olmaya basladim forumda, bu sure zarfi icerisinde gordugum kadari ile (nedenini bilemeyecegim) cok faydali uyeler bir sekilde kusturulmus-kusturulmeye devam ediyor- ve forumdan uzaklasmaya baslamislar. Yaprak dokumu yani... Bu sekilde giderse forum su "liseli" (asagilamak gibi bir amacim yok)diye tabir ettigimiz kisimla bas basa kalacaktir. Daha sonra da "duvara yumruk atsam ne olur ?" gibi basliklara cevap yazmaya calisacagiz.

saygilarimla,

---RamSes---, as55, themertyildiz ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  5. Zerk

Zerk Üye

Beğenileri:
    461
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebeciyim
    Bu kadar iyiliksever bir insanın, bunun gibi bir sebeple banlanması beni gerçekten üzmekte...
    Ben forum kurallarının bu kadar katı olmasından şikayetçiyim. Türkçe kurallarına uymadığı gerekçesiyle banlanan diğer üyeler gibi değil. Örneğin; q, Q, X, XD, W gibi karakterleri kullanmıyor. Büyüklü, küçüklü -mErHaBa aRkadAsLaR- mesajlar atmıyor.

Benim şahsi düşünceme göre; Türkçe olmayan harflerin gereksiz kullanımı ve estetiği bozacak şekilde(yazı tipi,boyutu,rengi ve büyüklü küçüklü harfler...)yazı yazılmadığı sürece bir mesajın okunurluk seviyesinin o kadar da düşeceğini zannetmiyorum.

Lütfen elinizdeki, forumunuzdaki üyelerin değerini biliniz. Şimdiye kadar forumunuz için "herhangi bir yönetici konumunda olmadan" bu kadar istekli paylaşım yapan bir üye daha tanıyor musunuz, bilemiyorum...

Saygılar.

Edit: Bu arada imzada belirtme olayını bizzat sizinle konuştum. Bunu belirttiğimizde bir sorun olmayacağını bizzat sizden öğrendim. Keşke önceki mesajlarımı silmeseydim. Fotoğrafını alıp, size öyle bir şey olup, olmadığını gösterirdim.

Sanırım unutmuşsunuz...

Son düzenleme: 14 Haziran 2012
    Ocensers bunu beğendi.
  6. Despo

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Predatel,

Bir üye defalarca uyarıldıysa ve halen uyarılara kulak asmıyorsa ben bunu hiçe saymak olarak algılarım.
    'Belli ki hızlı yazıyor' demişsiniz ve haklı da olabilirsiniz ancak bunun cevabını daha önce verdim ÖZEN göstermek.

Bu tabi sizin yorumunuz. Bu uye daha önce imla hatalarına özen gösterebileceğini gösterdi uzun sürede düzgün şekilde yazmaya devam etti. Kendisi özür diledi ve bundan sonra dikkat edeceğinin sözünü verdi. 2. kez uyarı yapmayız.

Bir üye ister profesör olsun ister olmasın bu forumda kurallara uymazsa yine uyarılır.
    Burada yazmak her bir üyenin kendi kararıdır.

Bu forum hem bilgi almak hemde bilgi paylaşmak için online'dır. Bu kendisini farklı kılmaz, böyle bir beklentisi olan üyenin de asla bu forumda yer alması taraftarı değilim.
    Herkes eşittir bu forumda.

Yönetime karşı güveni sarsacak olan o kesim o halde forumun konseptini anlamamış ve halen kuralları okumamış olmalı.

Örnek ve ispat rıca ediyorum. Kimleri küstürmüşüz kimleri gereksiz yere banlamışız ?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 12:02 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 11:54 ----------

Kurallar hakkında şikayetçiyseniz farklı bir konu açmanızı rıca edeceğim.

Bizim için her bir üye eşittir ve her biri bizim için değerlidir, siz dahil.

Fotoğrafını almanıza ne gerek var ? Ne yazdıysak ne yaptıysak arkasındayız, endişelenmeyin.
    Sizin o zaman ki mesajınız da bahsı geçen üyeyle bağlantılıydı ve bunun üzerine kendisiyle aynı dönem içinde görüşüldü.
    Üye uyarılmış ve düzelteceğinin sözünü vermiş ve düzeltmişti.

Şimdiye kadar bu forumda çok büyük emeği olanların sayısı aklımda değil, ancak bir üyeye mahsup değil.

Son olarak şunu belirtmek istiyorum;

Konuyu halen tartışmak istiyorsanız forum kurallarını referans olarak kullanarak tartışın. Aksi takdirde konuyu kapatmak zorunda kalacağım.

Suçicek bunu beğendi.
  7. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    Danny Boyun bunu kasıtlı yaptığını sanmıyorum oda isterdi kurallara uygun yazmayı bundan adım gibi eminim sitede çok aktifti bir yandan forumdaki soruları yanıtlamaya çalışıyordu bir yandanda özelden yardımcı olmaya çalışıyordu doğal olarak hızlı olmasıda lazım istemeyerek yalnış yazmış olabilir yinede ben yazdıklarını rahatlıkla okuyordum eminim herkesde güçlük çekmeden okuyordu katı kurallar çok iyi benim hoşuma gidiyorda yalnız bu konuda hatalı buluyorum sizi amacım akıl vermek yada saygısızlık yapmak değil ama sitenin geleceğini düşünmek lazım

Suçicek, Azi, Predatel ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  8. tero

tero Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    forumun kuralları belli gereken yapılmış ben bilgiliyim diye kimse ayrıcalık istemesin. Yazım kurallarına bilerek uymaması forumu ve yönetimi küçük görüyo demektir. Kimse kendini forumun kralı sanmasın bir ban yemeye bakar krallığın.

9. Despo

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Yazdıklarımı tekrar okursanız bu yorumunuzu yazmazdınız sanırım.

Sitenin geleceğini düşünmek mi lazım ? Bu site 2004 mart ayında kuruldu, kısacası 8 yıldan fazla bir süredir aktif, tabi ki geleceğini düşünüyoruz bu nedenle de kurallara kimilerinize göre gereğinden fazla önem veriyoruz.

10. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    bilgili üyelerin hiçbiri kendini kral sanmadı bunu yalakalık olsun diye yazmıyorum bazen sinirlendiler haklılardıda örneğin özelden benimde başıma geldi çok adam bir şey soruyor bende forumdan öğrendiğimi yazıyorum sonra yok efendim benim bir tanıdığım var bana başka bir şey dedi sizforumdakiler bilmiyorsunuz dedi bana e kardeşim tanıdığın biliyorsa neden gelip bana soruyorsun dimi ama bana bile bu kadar saçma sorularla gelindiğiyse kimbilir onlara ne kadar saçma insanı sinirlendiren sorularla gelmişlerdir yoksa hiçbiri en iyisini benbiliri,kralım vs demedi kimseyi küçük görmediler.

Azi, Predatel ve Zerk bunu beğendi.
  11. Zerk

Zerk Üye

Beğenileri:
    461
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebeciyim
    Ben yinede bu konuyla ilgilenip, mesaj yazdığınız için teşekkür ediyorum.
    En azından forumumuz vurdum duymaz yöneticiler tarafından yönetilmiyor. :)

rockybalboa7 bunu beğendi.
  12. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Dar bir zamanda yazacağım ama kısaca fikrimi belirteyim ki bazı yanlış anlaşılmalar ortadan kalksın.

Kimse, Danny Boy'un kasten kötü bir dil kullandığını düşünmüyor. Problem, yazdıklarının okunurluğunun çok düşük olması.

Mükemmel bir Türkçe kullanımını kimseden beklemiyoruz ama foruma giren bir kişi, bir üyenin yazdıklarını anlayamıyor ya da kelimelerin arasında boğuluyorsa buna müdahale etmek zorundayız.

Danny Boy, şahsım adına konuşayım, forumda en sevdiğim üyelerden biri. Yaptığı paylaşımlardan da gayet memnunum. Ama aynı zamanda hakkında en çok şikayet gelen üyelerden de biri. Çünkü çoğu kişi yazdıklarını okurken zorlanıyor. Ben de başlıkları modere etmeye çalışırken, Danny Boy'un yazdıklarına gelince, 2 katı zaman harcıyorum.

Bu konuda Danny Boy uyarıldı. Yavaş ve kontrollü yazdığında okunurluğunun artacağını bizzat ben söyledim. Danny Boy'un yapması gereken, icap ederse daha az yazmak, kısa yazmak ama yazdığına mutlaka özen göstermek. Acele yazmak bir bahane değildir. Burası Chat odası değil. Eşzamanlı cevap verilmesi gereken konularda yazmıyoruz. Bu aceleye getirme bahanesinin de en önemli sebebi, kişisel tartışmalara girilmesi. Onu da hatırlatayım.

Foruma içerik ekleme amacımız, okuyanların bundan bir şeyler kapmasıdır. Yazdıklarımızı, okuyanların önemli bir kısmı anlayamazsa, yaptığımız paylaşımların bir işlevi kalmaz. Ben bundan sonra Danny Boy'un da daha dikkatli olacağını ümit ediyorum.

diez, Suçicek, Azi ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  13. Despo

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Bu konunun artık tartışılmasının gereği kalmadığını düşünüyorum. Detaylı bir şekilde neden banlandığı açıklandı.

Halen sorusu olan varsa lütfen özel mesaj yoluyla irtibata geçsin.

Bu konu hakkında tekrar bir başlık açılırsa silinecektir.

Bilginize

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş