Tüm Vücut Antrenman Sistemi (Program İskeleti) - Full Body Workout

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve sthammer tarafından 2 Şubat 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 382 üye.
  1. mrthr35

mrthr35 Üye

Beğenileri:
    952
    Ödül Puanları:
    123
    en büyük 3 dedim zaten diğerleri 5 para etmez :D

2. dubtis

dubtis Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    13
    Tüm vücut antrenmanlarında failure durumu nedir? ?

Yapmalı mıyız? ?

Yapacaksak hangi setlerde yapmalıyız? ?

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. dubtis

dubtis Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    13

4. Drunkenstein

Drunkenstein Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    merhaba;
    Yaklaşık vücut geliştirmede 1.5 seneyi geçen bir geçmişi bulunmakta ve hemen hemen herkesin uyduğu modaya bağlı olaraktan başlarda compound hareketlerle spora başladım.Fakat 6 ayın bitiminde split hareketlere geçtim.Boks hocam split hareketlere geçersen detay ve görüntü olarak daha keskin hatların oluşur ama compound da tüm vücudun güçlenir ve zamanla daha büyük ağırlıklara girebilirsin dedi.Sonuç olarak şuna bağlamak istiyorum. Split hareketler hemen hemen yerden yere vurulmuş nerdeyse profesyonelleşmeden splite geçmeyin imajı oluşmuş. 1 senedir splite devam ediyorum kendimdeki farkı görebiliyorum büyüme anlamında fakat compound hakkında o kadar şeyler yazılmış ki compounda dönüp dönmeme konusunda kararsız kaldım. Ne bileyim bir kas grubunu haftada bir kere çalıştırma gelişmeyi yavaşlatan bir şey midir?Ya da triceps çalıştığın günden farklı olarak bench press ya da benzer tricepsi etkileyen hareketler yapıldığında sadece tek günlük çalışma gibi mi anlaşılıyor? Sonuçta aynı kas grubunu hafta içinde yaptığın birden çok hareketle kas hafızasında hatırlamasına sebep olunmuyor mu?

5. oviedo

oviedo Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    Vücut geliştirmede çalışma hacmi kadar çalışma sıklığı da önemlidir. Bir bölge için 1 ya da iki izole hareket yeterlidir, kimse izole yapmayın demez. Ama size asıl kas kütlesini verecek olan compound hareketlerdir, gücün yanında hacim de verir. Çünkü kasa en büyük hasarı compound hareketlere verirsiniz. Kabaca tabir ile durum bu. Splitin ileri seviye olmayan bir sporcu için en büyük handikapı kas grubunu 7 gün aralıklarla çalıştırmanızdır. Oysa ki henüz ileri seviye olmayan bir sporcuda toparlanma süresi 48 saattir. Yani aslında split çalışarak gelişiminizi yavaşlatıyorsunuz.

mrthr35 ve SmartEolution bunu beğendi.
  6. Drunkenstein

Drunkenstein Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    İşi çok iyi bilmediğim için danışıyorum. Kasa en büyük hasarı vermek kasın yenilenmesiyle büyümesine sebep olur diyoruz.Gün içerisinde 50 dk 1 saat arası çalışma yapıyorum.Split şeklinde çalıştığım zaman çalıştığım grubu öldürene kadar zorluyorum.Salı günü çalışmış olduğum triceps-biceps'in hafif ağrısı şuan devam ediyor. Bugün sırt çalışmam var. Yani demek istediğim compound da kası aşırı zorlama gibi birşey yok çünkü bir kas grubunda en fazla 2 hareketle çalışıyoruz.Splitte aldığım biceps triceps zorlamasını compoundda yaşayamayacağımdan dolayı sanki gelişimim yavaşlayacak gibi bir algı oluştu bende o yüzden ya da psikolojik.

7. oviedo

oviedo Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    Kasa verdiğimiz hasar ile onun ne kadar DOMS(gün sonrası ağrı) yaşadığı ya da antrenman sırasında ne kadar yandığı ile ilgili değildir. Kabaca bu hasarın büyüklüğü kasa yüklediğimiz stres set x tekrar x ağırlık ile ölçülür. Bu stresi sizce 60 kg 5 tekrar 5 set bench press mi verebilir 10'ar kilo ile yapılan flylar lat. raiselar curller mi ?

Splitte ölene kadar zorladınız kası, e kas 48 saat sonra toplarlandı, çalışman ve tekrar hasar vermen lazım. Sen ne yapıyorsun bu fırsatı kaçırıp 1 hafta bekliyor ve gelişmeni yavaşlatıyorsun.

500 gramlık bi-tri kası bizim için ölçü olamaz ha o pump duygusunu seviyorsan haftada 2 gün 3x10-12 bi-tri egzersizi ekle antrenman sonlarına yine zorlar pump alırsın.

Drunkenstein bunu beğendi.
  8. Drunkenstein

Drunkenstein Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    O zaman tavsiye ettiğiniz şekilde haftada 3 gün compound egzersize geçmek için zaman kaybetmişim. Öyleyse Pzt günü compounda başlayıp çalışma şeklimi değiştirmem gerekiyor. Bilgileriniz için teşekkür ederim.

oviedo bunu beğendi.
  9. Drunkenstein

Drunkenstein Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    merhaba;
    Program üzerinde inceleme fırsatım oldu ve split çalışmadan bu örnek vermiş olduğunuz sisteme döneceğim. Yapılan hareketlerde maksimum ağırlıkla seti tamamlayabileceğim yolu mu izlemeliyim yoksa pramit tarzını mı bilgilendirebilir misiniz?

10. umutyuzuk

umutyuzuk Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Arkadaşlar öncelikle iyi geceler, yatmadan bir bakayım dedim ve konuyu aktif gördüm bende katılmak istedim.Sporda 2. yılımı bitirdim ve son zamanlarda tek bolgeye yakın çalışmaya başladım işler güzel gidiyordu fakat vize donemı geldı ve staj okula git gel yol derken zamanım azaldı, bu yüzden full bodye başlamaya karar verdim geçtığımız pazardan itibaren bugun 3. antrenmanımı yaptım ve şunu diyebilirimki gerçekten çok daha yorucu çünkü compound egzersizlerle daha fazla kası aktif ediyoruz ve vucudumuz resmen savaş veriyor, ilk 2 antrenmanım gerçekten çok zor geçti ama bugun biraz daha alıştım birden bu geçişten dolayı vucudum alışamadı ve istediğim ağırlıkları basamadım ama bugun herhangı bır sıkıntı yoktu . Cumartesi tekrar salonda olacağım ve maalesef haftaya perşembeye kadar antrenman yapma fırsatım olamayacak, o günden itibaren devam etmeyi düşünüyorum birkaç hafta daha daha sonra olayı bir tık artırıp alt vucut ust vucuda cevırmeyı planlıyorum , görüşlerimi bildiricem.

11. çılgınjoe

çılgınjoe Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaşlar okulun salonunda spor yapiyorum,hafta sonu kapalı oldugu için hafta içi 5 gün gidiyorum eski programdan (gögüs biceps,sirt triceps,omuz bacak) fullbody e geçmeyi düşünüyorum ama geçersem,hafta içi 3 gün spor yapmak zorumda kalıcam ben de düşündüm böyle program yaptım kendime sizinde yorumlarınızı alayım
    Pazartesi - gögüs,sırt
    Salı - omuz,bacak
    Çarşamba - gögüs,sırt
    Perşembe - omuz,bacak+biceps,triceps(birer tane)

Cuma - gögüs,sırt

12. Mr.Simith

Mr.Simith Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Dostum ben profesyonel bir sporcu deglim ama 5 gun art arda gitmen kanaatimce vücudunu fazlasiyla yoracaktir. Kas yapayim derken olandanda sonra olmayasin. En mantıklısi bir gun dinlenip bir gun yapmak

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. oviedo

oviedo Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    1 off günü bırakıp 4 gün upper-lower iyi bir tercih olur.

Seviyene bağlı olarak da 3 gün yeterli ve en optimumu olacaktır muhtemelen fakat 5 gün tavsiye etmem.

justdevelop ve Mr.Simith bunu beğendi.
  14. çılgınjoe

çılgınjoe Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    aslında haklısınız 5 gun sonunda iptal oluyorum çok zorluyo perşembeyi off yapıcam haftada 4 gün yeterlı olur herhalde

15. Mr.Simith

Mr.Simith Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    18
    Hocam gunler arasinda dinlenme yapmalisinz. Aksi takdirde 4 gun ust uste yapsanz birsey degismeyecektir. Vucud yine pert olacaktir

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

16. çılgınjoe

çılgınjoe Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    haftaiçi yapabıleceğimiz için mecbur 4 kere yapıcaz artık:(

17. Epira

Epira Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Uzun Süre Ara Verdikten Sonra Pazartesi Tekrar Başlıyacağım Bundan Önce Sporla Uğraştım Geçmişim Var Adaptasyon İçin Bu Program Sizce İş Görür Mü :
    Haftada 3 Gün Çalışacagım Diğer 3 Gün Kardiyo Ve Karın Kardiyo Yatmam Yağ Yakmamı Sağlar mı Düzgün Saglam Bir Beslenme İle
    Pulldown 3 15
    Seated Row 3 15
    Chest Press Machine 3 15
    Pectoral Fly Machine 3 15
    Seated Dumbell Press 3 15
    Dumbell Lat Raise 3 15
    Dumbell Front Raise3 15
    Barbell Biceps Curl 3 15
    Push Down 3 15
    Barbell Squat 3 15
    Leg Curl Machine 3 15

18. Ferhat Ece

Ferhat Ece Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Bu programı uygulamayı düşünüyorum. Fakat bi sorum olacak ağırlıkları kaldırabileceğim max bi ağırlıkla mı girmem lazım yoksa normal bi ağırlıkla mı ? Deadlift i kaldırmayı düşünüyorum yerine ne ekleyebilirim?
    Yaş 27 boy 170 kg 67 buna göre yorumlayabilirseniz sevinirim...
    Teşekkür ederim

19. DRAZEN

DRAZEN Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Herkese merhabalar uzun zamandır full body yapmak istiyordum, ve hepinizin mesajlarını okuyarak daha da aydınlandım 2. 5 yıllık bir Bb gecmişim var ve split tarzı antremanlar hem motivasyonumu düşürdü hemde istediğim verimi alamadım geçmiş mesajlardan yola çıkarak söyle bir program hazırladım sizin görüşleriniz oldukça önemli .
    1.gün
    Bench Press 5x5
    Barbell Row 5x5
    Military Press 5x5
    Incline Dumbbell Press 5x5
    Barbell Curl 5x5
    V-Bar Pushdown 5x5
    Squat 5x5
    Deadlift 5x5
    2.gün
    Dips (ısınma)
    Dumbbel Press 4 x12
    Dumbbell Fly 4x12
    Lateral Raise 4 x 12
    Lat Pulldown 4 x12
    Consentration Curl 4x12
    Hammer Curl 4 x12
    Reverse Pushdown 4 x12
    Calf 4x12
    Deadlift 4x 12
    3.gün
    Bench Press 5x5
    Barbell Row 5x5
    Dumbbell Shoulder Press 5x5
    Incline Dumbbell Press 5x5
    Hammer Curl 5x5
    V-Bar Pushdown 5x5
    Leg Press 5x5
    Deadlift 5x5
    Sizce bu program nasıl yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

20. marsfield

marsfield Üye

Beğenileri:
    124
    Ödül Puanları:
    53
    squat 3 gunde de 1. hareket olarak olmalı.

Sayfayı Paylaş