Tüm Vücut Antrenman Sistemi (Program İskeleti) - Full Body Workout

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve sthammer tarafından 2 Şubat 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 382 üye.
  1. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Burada öldüren büyük ihtimalle haftada 3 kez squat yapmaktır. Şunu deneyebilirsin, Starting Strength programında önerildiği gibi, pazartesi squatı tam güçle yapıp çarşamba günü front squat yaparak biraz kendini dinlendirmiş olursun ve cuma günü tekrar squata girebilirsin. Veya çarşamba günü de squat yaparsın ama bütün gücünle değil ağırlığı pazartesi yaptığının %75-80'i olarak ayarlarsın. Veya çarşambaları squatı tamamen boşverip leg press yapabilirsin ama bunu tavsiye etmem çünkü leg presste squatın çalıştırdığı birçok kas çalışmaz. Bunun yanında haftada 1 kez yapılan hafif squat form üzerinde çalışmak için de iyi bir fırsat olur.
    Önceki açtığın konulara baktım da, eğer haftada 3 gün crunch yapmaya devam ediyorsan bunu yapmana gerek yok. Çünkü squat sırasında karın zaten sabitleyici olarak çalışır. Ağırlığı sırtına aldığın andan itibaren karın kaslarını önden, bel kaslarını arkadan sıkarak ortadaki omurgayı silindir gibi sıkıştırırsın ve sabitlersin. Eğer böyle yapmıyorsan hareketi yanlış yapıyorsun demektir. Bunun üzerine haftada 1 defa crunch yeterli olacaktır. Bunu da cuma günü yapabilirsin çünkü ondan sonra haftasonu 2 gün dinlenmen olacak, bu gün en yoğun gün olabilir. Bunların epey bir yükü üzerinden alması lazım.
    Bunları tabi ki yeterince dinlenebildiğini ve yeterli beslendiğini, bir yandan kilo alıp ağırlıkları arttırdığını varsayarak söylüyorum. Eğer kilo alımın durduysa bu yeterli yemediğin anlamına gelir ve programda hiçbir şeyi değiştirmeden günlük 200 kalori daha alman işini görecektir. Çünkü kas kütlesi arttıkça vücudun kalori ihtiyacı artar, buna göre beslenmeyi de arada bir düzenlemek lazım tekrardan. Günde 7-8 saat uyumuyorsan bunu da düzene sokmak faydalı olur.
    Diyelim ki squatı haftada 1 gün hafiflettin veya yerine front squat koydun ve buna rağmen hala mahvoluyorsun (mahvolmaktan kastım tekrar sayılarını veya ağırlıkları arttıramıyorsun demektir, bunlar artıyorsa daha mahvolmamışsındır :) ). Yemeni düzenledin, kilo alımı devam ediyor, dinlenmen tam ama ağırlıkları arttıramıyorsun. Eğer temel hareketlerde (squat, bench press özellikle) 2-3 defa ağırlık arttıramazsan tıkanıp kaldığın bütün hareketlerde ağırlığı %10 düşürürsün ve birkaç hafta içinde tekrar ağırlıkları %10 aşağıdan başlayıp yavaş yavaş arttırarak bugünkü kullandığın ağırlıklara gelirsin ve geçersin. Buna reset denir. Büyük ihtimalle resetlediğin ağırlıklara geri döndüğünde artık bu ağırlıklar seni çok yormuyor olacaktır ve ağırlık artışına da artık devam edebilirsin. Diyelim ki birkaç hafta veya 1-2 ay daha sonra ağırlıkları arttıra arttıra gittin ve tekrar büyük yorgunluk, ağırlıklar artmıyor, tekrar sayıları artmıyor. 2. defa reset yaparsın, takıldığın hareketlerde ağırlıkları %10 indirip tekrar yavaş yavaş artışa gidersin. Aynı şey 3. defa olunca 3. resete artık gitmene gerek yok. Bu aşamada artık kullandığın ağırlıklar haftada 3 defa yapamayacağın kadar artmıştır. Artık hareketler arasında daha uzun süre boşluklar bulunması gerekiyordur, bunun için de fullbodyi bırakıp orta seviye bir programa geçmen gerekebilir. Daha doğrusu bu orta seviye program gene fullbody şeklinde olabilir ama kasların dinlenmesi farklı şekilde programlanmıştır. Eğer bu şekilde hacim ağırlıklı gitmek istiyorsan bu aşamada en iyi seçenekler bence alt vücut/üst vücut spliti veya itme/çekme/bacak spliti olur ama ona o zaman karar verirsin.

StormBlast ve Created By Loss bunu beğendi.
  2. aslangur

aslangur Üye

Beğenileri:
    677
    Ödül Puanları:
    123
    Sağol hocam zaman ayirdigin icin. En mantıklı sistemin üst vücut alt vücut şeklinde haftada 4 sefer antrenman olduğunu düşünüyorum ama lise son sınıfım. O yüzden max. 3 gün ayirabiliyorum.crunch artık yapmıyorum hocam ve önerdiğin sistem güzel yani çarşamba yarı gücünle squat yap diyosun ama buna egom müsade etmez. Yani fazla yapabiliyoken az yapamam. En iyisi çarşamba front squat yapayım ve cuma günü en ağır antrenmanı yapayim. Beslenmeye gelirsek 85 boy 86 kiloyum günde 3500 3600 kalori alıyorum ama o da yetmiyo nerdeyse artirima gidicem büyük ihtimalle yemek yerken ölücem :D mahvolmak dediğim hocam öyle bi hale geliyorum ki barbell Curl u atladigim günler oluyo. Bu reset olayıni anlattığın çok iyi oldu gerçekten. Tam beni anlatıyor yani düzenli herşeyi yapıp kg artırımı yapamamak. Reseti 3. Haddeye getiricek bi ağırlıkla çalıştıgimi düşünmüyorum (bench 75 kg squat 75 kg giriyorum.) Peki hocam bu reset olayının mantığı nedir? Tekrar Sağol hocam o kadar uğraşmışsın

doxux bunu beğendi.
  3. swepturex

swepturex Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    İhracat
    bu konuda da fikir paylaşırsanız sevinirim =) özellikle deadlift konusunda kararsız kalıyorum.. @doxux @StormBlast
    ayrıca haftalık ağırlık arttırma şeklinde değilde tekrar arttırma şeklindeki AllPro sistemine devam ediyorum 3 haftadır..

4. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Deadlift te arka bacak mı sırt mı dersen ben sırt derim. Arka bacak gerek leg presste gerek squat ta fazlasiyla uyarılıyor ancak uyarılmıyor olsaydı dahi ben deadlift gibi bir hareketi arka bacak için kullanmazdım

swepturex bunu beğendi.
  5. swepturex

swepturex Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    İhracat
    peki sırt için sizce hangi tür deadlift en verimli olacaktır?

6. _BySmhr_

_BySmhr_ Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Ne zamandır geçicem geçicem diyordum bugüne nasipmiş. Hocam ne kadar full body ile anca vücudunu korursun hacim kazanmassın dese de ben inat edip denemek istedim ve bugün ilk full body çalışmamı yaptım. inşallah sonuçları iyi olur. programım ise şöyle
    1.-3. gün(4x8) -------------------------------- 2.gün(3x12)
    Hack Squat --------------------------------------Leg press
    Lying leg curl ---------------------------------- Leg Curl
    Bent over row ---------------------------------- Lat pull front
    Bench press ----------------------------------İncline bench press
    Behind the neck ------------------------------Military press
    Barbell curl ------------------------------------- Hammer Curl
    Lying tricep ext. ---------------------------------Push down

StormBlast bunu beğendi.
  7. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Fullbody hakkında bu kadar basiretsiz bir düşünce yapısına sahip birisine şahsen hoca demeyi doğru bulmuyorum. Fullbody ile en az splitler kadar , hatta splitten de çok daha iyi bir şekilde hacim alınabileceğini senin o kişiye kanıtlaman gerekiyor. Programin da oldukça güzel dizayn edilmiş

doxux ve _BySmhr_ bunu beğendi.
  8. theworlds2

theworlds2 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    Full body programını uyguladığımdan beri kolda çok çok az cm alıyorum. Belki de hiç almıyorum. Ama göğüs, sırt, bacak gelişiyor ama kol çok yavaş gelişiyor.
    squat
    bench press
    bent-over row
    overhead press
    barbell curl
    pushdown
    calf raise
    bu programı 5x5 yapıyorum.

9. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Kol kişiden kişiye değişmekle beraber genellikle zor hacim alınan kas gruplarının başını çeker ve kolun büyüyebilmesi için ciddi sabır ve ciddi bir beslenme gerekir. Kol hareketlerinde tekrar sayısını 10 - 15 arası belirleyip ağırlığı düşürerek denemekte fayda var . Ben de koldan hacim alma problemi yaşıyorum genetik olarak ama fullbodye başladığımdan beri kolum tamamen başkasının koluna dönüştü desem yeridir ve bunu sadece biceps triceps için 2 şer hareketle başardım

10. swepturex

swepturex Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    İhracat
    storm, fullbody programına 2şer hareket triceps ve biceps mi ekliyorsunuz?
    ayrıca antrenman süresi bazen 1saat 15 dakika felan sürüyor. bu süre çok mu fazla?

11. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    2 şer hareketten kastım hafta içi toplamda yapmış olduğum hareket sayısı . Çok uzun zamandır sadece biceps için hammer - barbell curl , triceps için v-bar - reverse pushdown yapıyorum . Birinci gün hammer curl yapıyorsam diğer antrenmanda barbell curl yapıyorum yani bir günde 2 hareket yapmıyorum. Benim antrenmanlarımın ısınmayla birlikte 1 .30 saatten de fazla sürdüğü dönemler oluyor ancak genetik olarak uzun antrenmanların negatif bir etkisi görmedim , bir başkası için uzun antrenmanlar yenilenme açısından sorun yaratabilir

technical1967 ve swepturex bunu beğendi.
  12. swepturex

swepturex Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    İhracat
    bu arada evde çokta düzgün beslenmeden çalıştığım 3 aydan sonra 2,5 ay oldu spor salonuna başlayalı.. spor salonunda ilk ay fullbodye benzer bi programla çalışmıştım.. 2. ay splite zorladılar bende uydum bir süre.. 3 haftadır fullbody yapıyorum fakat kafama takılan şey.. hangi sistemin benim için daha mantıklı olduğu.. yani allpro mu? yoksa 4x8 - 3x10 şeklinde A günü ayrı B günü ayrı olan sistem mi? yoksa kuvvet ağırlıklı antrenmanları yapmak mı? allpro sisteminde bir hafta tüm hareketler 4x8 diğer hafta 4x9 şeklinde 4x12ye kadar gidiyor.. çarşamba ve cuma günleri ağırlıklar azaltılmalı denmiş.. ben pek uymuyorum o duruma.. sizin öneriniz nedir?

13. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    4x8 den başlayarak 4x12 ye ulaşılan sistemi mantıklı buluyorum kesinlikle denenmesi gerekli . Ben kuvvet antrenmanlarıyla hipertrofi antrenmanlarının hafta içine yayılmasından yanayım ama hareketlerin doğru formunu oturtmamış birisinin 1-5 tekrar aralığında ağır çalışması çok doğru olmaz . Bu sebeple eğer temel hareketlerde yeterince iyiyim diyorsan kesinlikle vakit kaybetmeden kuvvet antrenmanları da yapmalısın , şahsen ben bunun önemini geç anladığım için pişmanım . Pazartesi 4x8 , çarşamba 3x12 , cuma 3x5 veya 5x3 şeklinde çalışabilirsin. Ancak cuma günleri bench ,squat veya leg press ,rowing, military press hareketleri dışına herhangi bir hareket eklemeden sağlam bir kuvvet antrenmanı yapmalısın ancak yine diyorum military press - squat gibi hareketler bel problemlerine yol açabileceğinden çok dikkatli olmanı öneririm. Eğer leg press / squat için endişeliysen bu hareketlerin tekrar aralığını kendin de belirleyebilirsin ancak bench - rowing -military de 5 tekrarı geçmemeye çalışmalısın

technical1967 ve swepturex bunu beğendi.
  14. swepturex

swepturex Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    İhracat
    dedikleriniz doğrultusunda aşağıdaki programı uygulamayı düşünüyorum.. sizce iyi mi?

1. gün(4x8) --------------------------2.gün(3x12)--------------------3.gün(5*5)
    Squat ---------------------------------Squat(%10 daha hafif)--------Squat (8,6,6,5,5)
    Bench --------------------------------Incline Press--------------------Bench Press (8,6,5,5,5)
    Bent over row -----------------------Lat pull down-------------------Bent over row (8,6,5,5,5)
    Neck Press --------------------------Military press--------------------Military Press (8,6,5,5,5)
    V Bar push down--------------------Close Grip Bench
    Hammer curl-------------------------Barbell Curl
    Deadlift (2x10) ----------------------Deadlift (2x10)

15. theworlds2

theworlds2 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    military de neden 5 tekrarı geçmiyoruz stormblast ? omuz için yüksek tekrar önerilmiyor mu asıl ?

16. swepturex

swepturex Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    İhracat
    Normalde 8-12 arası idealdir tabi hatta son set drop set şeklinde uygulanabilir ve tekrar sayısı artabilir ama kuvvet antrenmanında normalden daha ağır çalışılacağı için tekrar sayıları düşüktür.. ayrıca hareketin doğru formunu bozmak kaçınılmazdır daha fazla tekrar yaparsak bizi çok zorlayan ağırlıklarda.. ve az tekrar daha mantıklıdır.. ama dediğim gibi bahsettiğimiz konu kuvvet antrenmanı..

17. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Swepturex ' in gayet güzel bir şekilde açıkladığı gibi amaç kas inşasından çok kuvvet kazanmak olduğu için herhangi bir bölge farketmeksizin düşük tekrarlarda çalışmak gerekiyor

18. swepturex

swepturex Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    İhracat
    Storm,
    benim programa göz atabilir misin? varsa eksiği felan bi yeniden design edelim =)

19. theworlds2

theworlds2 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    bugün kollarda 8 tekrar yaptım ve yaparken kası hissederek yavaşça yaptım ve kollarım sanki bir dahaki antremanda da böyle yap dermiş gibi geldi. bundan sonra egoyu bir tarafa bırakıp şişmesini istdiğim bölgeleri böyle yapacağım.

20. meercm

meercm Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    tecrübeli hocalar ve stormblast hocam, kendime program yazdım. yorumlarınızı bekliyorum. bir de çalıştığım günlerde ağırlık çalışmasının üstüne cardio önerir misiniz merak ettim.

1. day
    squat
    bench press
    bent over rows
    lateral raises
    skull crushers

2. day
    squat
    deadlift
    push press
    chin ups
    barbell curls

3. day
    squats
    dips
    chin ups
    overhead press
    hammer curls

buradaki hareketlerin hepsi 5x5 şeklinde. her hareketin öncesinde düşük ağırlıkla 5x2 ısınma setleri yapıyorum.

her günün üstüne 25x2 mekik
    15x2 hyper extensions
    ve bir kaç dakika farmers walk yapıyorum. zaman zaman shrug da yapıyorum.

Sayfayı Paylaş