Süt: Kas Geliştirmek İsteyenler İçin Faydalı Mı ?

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve Kauss tarafından 26 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 17 üye.
  1. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Benim merak ettiğim bir konuydu. Yazı dikkatimi çekti sizlerle paylaşmak istedim :)

Hayatın bir gerçeği olarak kimi şeyler başladığı noktaya geri döner. Whey ve kazein protein tozlarının besin takviyesi olarak boy göstermesinden önce, bir vücut geliştiricinin whey ve kazein proteinlerinden istifade etmek için yapabileceği tek şey süt içmekti. Ardından besin takviyesi üreticileri, sütteki whey ve kazeini, sütün yağ ve karbonhidratından nasıl ayıracaklarını öğrendiler. Günümüzde çok az vücut geliştirici sütü bir vücut geliştirme ürünü olarak kullansa da araştırmalar, antreman sonrası süt içmenin - tam yağlı sütün bile - bariz faydaları olduğunu ortaya koymuştur.

Teksas Üniversitesi Tıp Fakültesindeyken (Galveston) kendim yaptığım bir araştırmada, sütün kas-protein sentezi ve kas büyümesini büyük ölçüde arttırdığını fark ettim. Deneklere, bacak antremanından sonra yağsız yada tam yağlı bir bardak süt verdik ve Medicine & Science in Sports&Exercise'in 2006 tarihli sayısında tam yağlı sütün kas protein sentezini yağsız sütten çok daha fazla arttırdığını ifade ettik. Sütü, whey proteini tozu ile kıyaslamamış olmamıza rağmen -ki onu her zaman antreman sonrası protein seçiminiz olarak tavsiye ediyoruz- sonuçlar hazırda whey proteini olmadığı acil durumlarda antremandan sonra sütü gönül rahatlığıyla kullanabileceğinizi ortaya koymuştur.

Egzersizden sonra süt içmenin faydalarını gösteren bir araştırmada İngiltere' de ki Loughborough Üniversitesi'nde yapılmıştır. Araştırmacılar, deneklere sıcak ortamda, vücut ağırlıklarının yaklaşık yüzde 2'sini ter olarak kaybedene kadar egzersiz yaptırmışlardır. Ardından denekler, kaybettikleri sıvının yüzde 150 kadarını su, Powerade sporcu içeceği ve yağsız süt şeklinde geri almışlardır. Bilim insanları, denekler su yada Powerade içtiklerinde süt içtikleri zamana kıyasla idrar yoluyla iki kat daha fazla sıvı kaybettiklerini tespit etmişlerdir. Diğer bir deyişle süt sayesinde denekler susuzluklarını su ve Powerade'den daha etkişi şekilde gidermişlerdir. İngiliz araştırmacılar, sütteki sodyum ve potasyumun susuzluğu giderme yeteneğini arttırdığını düşünmektedir. Bu çalışmadan alınacak ders, eğer sıcak ortamda egzersiz yapıyorsanız su yada sporcu içeceği yerine bir bardak soğuk süt içmeyi tercih etmenizdir. Süt, protein içerdiği için kas-protein sentezini, karbonhidrat içerdiği için kas toparlanmasını arttırır ve içerdiği su,sodyum ve potasyum ile de susuzluğu giderir.

O yüzden antrenmandan sonra süt içmekten çekinmeyin, özellikle de bolca sıvı kaybettiğiniz zamanlarda. Hala ağırlık antrenmanından sonra yapılacak en iyi şey whey protein kullanmak olsa da, whey bulamadığınız zamanlar süt onun yerine kullanılabilecek uygun bir yedektir. Sıcak havada dışarıdaysanız, koşuyor yada oynuyorsanız, sporcu içeceklerini boş verip süte yumulun. Hem susuzluğunuzu daha iyi giderir hem de kas toparlanmanızı arttırır.

Kaynak: Muscle and fitness

napolyon79, DEXONİA, Turquase ve diğer 13 kişi bunu beğendi.
  2. deist190

deist190 Yeni Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Havalimanı
    Yer:
    Ankara
    Kaç defa söyledim, ağırlık antremanı sonrası süt ve süt ürünleri tüketen deneklerde, kullanmayanlara oranla 2 kat daha fazla kas gelişimi gözlemlenmiş diye. Duyurulur..!

3. Kasımpaşa34

Kasımpaşa34 Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kadıköy
    Yağlı süt mü kullanalım antreman sonu yoksa yağsız süt mü ? Ben normalde su ile kullanıyordum gerçi..

4. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Tam yağlı sütün daha fazla protein sentezinde daha yararlı olduğu ortaya çıkmış. Teksas üni. Yaptığı araştırmada. Tercih meselesi yağsızda kullanılabilir

5. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    eline sağlık paylaşım için .. yazı çeviri mi yoksa türkçe mf.den mi alıntı..o na göre yerini değiştirebilirim..

6. ineedpower

ineedpower Üye

Beğenileri:
    398
    Ödül Puanları:
    73
    teşekkürler malum supplementler pahalı whey protein alma şansım biraz zor defisinyondayım şuan yağlı mı içmem daha mantıklı yoksa yağsız mı protein sentezi farkı var ama cardio boşa gitmez dimi yağlı içersem :D

7. tero

tero Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    benim bir sorum olucak süt bu araştırmada antrenmandan hemen sonra mı içirilmiş yoksa antrenman bittikten bikaç saat sonra mı

8. Turquase

Turquase Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul
    Süt kullanımı üzerine yakın zamanda çok şey yazılıp çizildi.
    Net bir açıklama olmuş. Sanırım birçok konuya cevap olacaktır.

Eline sağlık..

9. deist190

deist190 Yeni Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Havalimanı
    Yer:
    Ankara
    Bir de hala sütun kemik erimesi yaptığını savunanlar var. Bizzat doktora sordum palavra dedi. Doktorlar bile ortak görüşte değilken ben süte devam ederim!

10. Kara Kalem

Kara Kalem Üye

Beğenileri:
    137
    Ödül Puanları:
    43
    Her konuda böyle mesajlar yazılıyor ama bu kadar basit değil. Sen doktora yaptığın sporu, yediklerini anlatsan adam kim bilir sana neler diyecek.

Böyle konularda gidip doktora sormak bir işe yaramaz.

11. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    yazı için gerçekten teşekkürler. antrenman sonrası whey içiyorum fakat gece dolabı açtığımda süt içerken bir çekinceliydim açıkçası, acaba doğru mu yapıyorum, ya zararlıysa vs. şeklinde. sanıyorum gönül rahatlığıyla içebileceğim artık. :)

12. deist190

deist190 Yeni Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Havalimanı
    Yer:
    Ankara

sporu yapmakla süt içmenin ne alakasızlığı var anlamadım... Ağırlık kaldırınca ve süt içince negatif etki görürken, spor yapmayanlar süt içerse pozitif etki mi görüyor?! Doktorlar bir şey bimez mi demek oluor bu? Ben süt içerek gaz yapması dışında herhangi bir sorunla karşılaşmadım ve kas kütlesi arttırımı için süt vazgeçilmezdir aksi de yanlıştır!

13. ferhatozturk

ferhatozturk Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Evet benimde merak ettiğim bu, antrenmandan sonra kaç dk sonra içmeliyiz ve ne kadar içmeliyiz?

DEXONİA bunu beğendi.
  14. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Arkadaşlar yazı da hemen sonra yada şu kadar sonra diye bir zaman dilimi belirtmemiş. Bana kalırsa '' whey bulamadığınız zaman en iyi alternatif '' sözünden anladığım kadarıyla, wheyi nasıl antrenman sonrası içiyorsak sütü de o zaman içmemizi öneriyorlar.

Aynı şekilde 2. araştırmada da su ve sporcu içeceği yerine sütün susuzluğu giderdiği ve daha faydalı olduğu söyleniyor.

15. yiğit1357

yiğit1357 Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    28
    Tabi süt whey kadar hızlı sindirilemiyecek uzun süreli bi sindirime sahip böylebi dezavantajda var.

16. ahmet53100

ahmet53100 Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Rize
    Peki süt seçimi nasıl yapılmalı yağ oranım %9 ama yağlanmak istemiyorum günde 1 lt süt içerim yağlı mı yarım yağlımı yoksa yağsızmı içmeliyim.çok süt içtiğim için eve koliyle almışlar açtım baktım yağlı süt oldukları için içmedim.gidip light süt aldım.birde whey protein tozu kullanıyorum hangi süt tipi ile kullanmalıyım

Son düzenleme: 25 Aralık 2012
  17. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    Temel bir bilgi vermek istiyorum , toplumca bilmemiz gerekir.

Sağılan sütler piyasada 2 sekilde karsımza cıkıyor.

- İlk işlemde süt ısıtılıp Pastorize hale geliyor (Piyasadaki günlük süt adı altında 3 4 günlük ömrü olan ürünler) Kötünün iyisi
    - 2.işlemde yetmiyor raf ömrü uzasın diye içindeki tüm bakterileri öldürerek UHT dediğimiz hiç bir faydası olmayan kıvama geliyor.

Kötünün iyisini tüketmekte fayda var , paketli ürünlerden kaçınmakta yarar var.
    İlk örnekde dediğim gibi süt tüketilecekse en azından pastorize olan cam şişede satılıyor hani o daha makbül UHT den.
    Light ürünlerin hiç bir espirisi yok alın normal süt için.

UHT sütler bende gaz yapıyor , Ama nedense haftada bir aldıgım bidondaki günlük sütte böyle problem yok.
    Sebebi raf ömrü uzasın diye 2 ısıl işleme girmesi , tüm yararlı bakterilerin yok ediliyor oluşu.Bu yüzden laktoz duyarlı kısıler bunları sindiremiyor.

18. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    piyasadaki 3-4 günlük sütlerde hakikaten süt tadı ve kokusu var :) bende onları tercih ediyorum

19. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    GOMAD diye bir beslenme bicimi var bol bol squat deadlift yapin 4 gallon sut icin guzel buyuyun tadinda temel olarak. Orda UHT, raw ayirt etmeyin hepsini goturun diyor ancak ben de UHT sutun bir faydasi oldugunu dusunmuyorum. Icerken su iciyormusum gibi agzima sut tadi gelmiyor.

Bu yuzden Tire organik gunluk sut aliyordum ancak fiyati cok ucuk, 1 litresi 3,50.
    Bugunden itibaren guvenilir bir mandradan acik sut almaya basladim. Birazdan deneyecegim hatta ilk defa.

Cok fazla sut ve sut urunleri tuketen biri olarak sut konusunun kafa karistirici olmasi uzucu.

20. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    Süt ürünlerinden vaz geçmek ne mümkün?

Ancak ben tamamen paketli ürünleri hayatımdan cıkarmaya calısıyorum , en azndan bi gayret icersindyim.
    Mesela haftada bir 5 6litre süt alıyorum köyden gelenlerden. Bundan kocaman tencere yogurt cıkıyor .O kadar yararlı bakteriler varki probiyotik olarak con zengin bir ürün tüm gün yiyesim geliyor bu yaşıma kadar meğersem gerçek yogurt yememısım :).
    Piyasadaki yogurtlar bozulmuyor malesef.
    Ayrıca Zaman zaman kefir mayası alıp kefir yapıyorum tadına alısmak zor olsada güzel oluyor ..

Khephnes , ayrıca şuna inanmıyorum piyasada öyle organik ürünler varki , mesela kastettiğin süt pakeetli ve 1 haftadan fazla ömrü varsa bunun organik terimi farklı bişeydir :)

HAyırlısı olsun bu arada farkı anlıyacaksın , mandıra sütü gibisi varmı . Tabi hergün alıp tüketmek mesele , bu yuzden bende anca haftada bir alıp mayalıyıp yogurt olarak tüketiyorum
    -------------

Ayrıca laktoz duyarlılıgı olan kisilerin UHT süt icmemesi gerekir , yarardan(latife ediyorum ne yararı olabılır) cok zarara donusuyor. Enteresan bi gaz kaçağı yapıyor.
    Üstüne bide whey+uht süt tam olarka içinizde patlamaya hazır bir bombaya dönüşüyor :)

Son düzenleme: 16 Ocak 2013
    orionNEBULA ve khephnes bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş