Supraspinatus tendon tip2 a sakatlığı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Pharaohx tarafından 30 Aralık 2016 başlatılmıştır.

Tags:
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Pharaohx

Pharaohx Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Arkadaşlar merhaba ben 1.5 yıldır vücut geliştirme yapıyordum 8 ay önce iki omuzumda hafif bir ağrıyla gittim en sonunda bu sakatlık ortaya çıktı bu süreç boyunca nerdeyse hiç spora gitmedim ve ağır birşey kaldırmadım, fizik tedavi uygulandı, prp uygulandı. Fizik tedavi bittikten sonra %5-10 civarı bir ağrı kalmıştı spora başlayabilirsin denildi ve ben çok az ağırlıklarla başladım ancak başlamamdan 3 hafta geçmesine ve haftada 2 defa spora gitmeme rağmen ağrılarım artmaya başladı daha önce bu tanı konulan birisi veya tanıdığı birileri olan veya bu konu hakkında bilgisi olup bana yardımcı olabilecek birisi varsa çok sevinirim çünkü artık kafayı yemek üzereyim takır tukur ses gelmeside cabası zaten

2. Nanza

Nanza Üye

Beğenileri:
    110
    Ödül Puanları:
    53
    Dostum maalesef forumda sakatlık konuları pek fazla öncelik tanınan konular değil. Eminim omuz sakatlığı yaşamış kişiler vardır fakat okuma zahmetinde bile bulunmayacaklarına emin ol. Gelelim sorununa. Ben de 4 aydır omuz sakatlığı yaşıyorum atlatamadım. Fakat benim mr sonuçlarında hiçbir şey çıkmadı. Senin mr sonucun neydi

F5121 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Serhat59

Serhat59 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Geçmiş olsun, omuz problemi dikkat edilmediğinde çok kolay karşılaşılan bir durum. Supraspinatus Rototor manşet kaslarindandir. Supraspinatus kası scapula kemiğinin spina çıkıntısının üst kısmında bulunan kastır. Scapuanın acromion ucunun altından geçerek humerusa bağlanır. Tip2a da senin acromion cıkıntının şeklini tarif eden tanimlamadır. Genellikle 3 çeşit acromion çıkıntı şekli gozlemlenir. İlki dümdüz şekilde olan. İkincisi yani senin ve benimki ile aynı olan acromion ucu hafif öne eğik, yandan bakıldığında yay şeklini andıran bir şekilde görünür. Üçüncüsü ise Tip3 olan C şeklinde ya da kanca olarak da bilinir. İnsanlarda genellikle görünen şekli tip2 dir. Bu acromion çıkıntının altında, humerus başının acromion çıkıntıya surtmemesi için Subacromial Bursa denen bir yastıkçık vardır ve bu ikisinin arasında belirli bir mesafe bulunur. Sende ve bende meydana gelen sakatlıkta bu mesafe daralır ve supraspinatus tendonunda iltihaplanma olur. Çok ilerlememiş ise iltihap dağıtıcı tablet ve ibuprofen içeren kremler kullanılır ki ben bu şekilde kısmen atlattım. Benim sana tavsiyem tekrar farklı bir doktora gitmen olur.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Pharaohx bunu beğendi.
  4. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Şu an zamanım yok, bulunduğum yerden çıkmam lazım daha sonra daha detaylı yazarım ama şunu diyeyim,
    İlk etapta doktor değiştir. Fizik tedaviye rağmen geçmiyorsa, ya yanlış -eksik tedavi uygulanmıştır ya da tek çaresi cerrahi müdaheledir.

Ayrıca bazı hareketler tavsiye edilmez ve zararlıdır. Hiç sakatlığı olmayanlara bile tavsiye edilmeyen hareketler vardır.
    Mesela, upright barbell row; wide grip lat pulldown, standing barbell press behind the neck gibi...Bunları ben sağlam olduğum halde hiç yapmadım spor hayatımda.
    Yani, risk kategorisindeki bu hareketlerden kaçın.

5. Pharaohx

Pharaohx Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Çok güzel açıklamışsınız çok teşekkür ederim ancak 3 farklı doktora göründüm ki her biri farklı lokasyonlarda hepside çok güvenilir doktorlar ancak tam olarak nasıl tedavi olunacağına dahi net birşey söylememişlerdi hepsi yukarıda yaptığım tedavilerin yeterli olduğunu dinlendirmem gerektiğini söylediler. Siz tam olarak nasıl ne kadar sürede atlattınız ve hangi ilaçları önerirsiniz
    --- Mesaj birleştirildi, 31 Aralık 2016 ---
    Teşekkür ederim önerileriniz için detaylı cevabınızı bekliyorum aslında fizik tedaviyle oldukça minimum bir seviyeye gelmişti fakat spora başlayabilirsin dedi herkes ve başladıktan sonra ağrılar kendini göstermeye başladı
    --- Mesaj birleştirildi, 31 Aralık 2016 ---
    Diğer üyeler sağolsunlar bunun tam tersini yaptılar :) Mr sonucumda tam olarak supraspinatus tendonunda tip2a impingement yazıyor

Son düzenleme: 31 Aralık 2016
  6. Serhat59

Serhat59 Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    @Dvrmchrky çok doğru söylemiş, onları söylemeyi unuttum ki zaten ben de wide grip neck pulldown yaparken sakatlandım. Dediği hareketler rotator manşet için çok riskli hareketler.

Ben bir buçuk yıl spor yapmadım, sol kolumun yarısı yok gibiydi kuvvet olarak. Scott dumbell' da sağ kolda 20 kg ile 10 tekrar rahat yaparken sol kolla ise 7.5 kiloda 4. tekrarda kalıyordum. Çok moralim bozuluyordu salonda ben de bırakma kararı aldım. 1,5 yıl kadar dinlendikten sonra geçen ay tekrar başladım şu an postür düzeltme ve omuzu kuvvetlendirme hareketleri ile bacak çalışıyorum.

HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. Nanza

Nanza Üye

Beğenileri:
    110
    Ödül Puanları:
    53
    Peki ağrı sızı kuvvet vs gibi şeyler ne durumda? Eskisi gibi olacak mı? Ben de 4 aydır yapamıyorum 1.5 sene çok uzun bir süre...

F5121 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfayı Paylaş