Supplementlerin karaciğere nekadar etkisi var ?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve fatiko15 tarafından 12 Şubat 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. fatiko15

fatiko15 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Yaşım 20 3 yıllık sporcuyum.Hastahaneye gittim genel bir check up yaptırdım.Herseyim normal ayrıca testesteronum yuksek cıktı.Doğalım.Ancak karaciğerimde yüksek enzim(karaciğer yorulması) ve gastrit başlangıcı başladı(bulkinge yemek yemek aşırı).

Genel olarak günde 400 gram civarı karbonhidrat,180-200 gram civarı protein alıyorum.70-80 gram yağ alıyorum.
    Günce 1 ölçek wheyi yatarken 1 ölçek casein, antreman öncesi ve sonra 5 er gram creatin ve gene yatarken zma alıyorum.Sadece bukadardı.Uzun süredür(3-4 aydır) bu şekildeydi.Günde 3-4 lt su içerdim.Ama doktor bunları kullanmamamı soyledi.
    Ben şimdi düşünüyorum.Diyettimdeki protein oranından dolayı mı karaciğer yoruldu yoksa supplementler yüzünden mi yoruldu ? Bir süre ara vereceğim supplementlere.
    Ayrıca tablet ürünler (amino,bcaa v.s) bildiğim kadarıyla direkt mideye gidiyor.Bunların karaciğere zararı olur mu ?

2. columbu

columbu Üye

Beğenileri:
    1.079
    Ödül Puanları:
    103
    Bildiğin gibi amino asitler zaten proteinlerin yapı taşı, aradaki tek fark karaciğerin bunları ayrıştırmadan kullanması. Hepsi karaciğerden geçmek zorunda. Değerlerinin aralık dışı çıkmasının muhtemel sebebi aynen düşündüğün gibi hem fazla protein tüketiyor olman, hem de bunu takviyeler ile yapıyor olman. 200 gr protein gerçekten çok çok fazla, 100 - 110 gr protein yeterli. Bir öğünde 25 gr proteini geçmemek faydalıdır. Ayrıca fazla takviyenin daha başka zararları da var, her ne kadar doğal hammadde ile üretiliyor olsalar da, bunların yıllarca dayanabilmesinin sebepleri var, kısacası toparlayacak olursak; günde 200 gr proteini tamamen doğal besinlerden de alsan karaciğerine yük bindiriyor olacaksın, bunun üzerine bir de işin içinde takviyeler olunca bağırsak floran ciddi derecede toksinlenecek. Toksin birikmesi çok daha ciddi sonuçlar doğurabilir, sana tavsiyem bir müddet çözünebilen ve çözünemeyen liflerden oluşan sağlıklı karbonhidratlardan zengin bir beslenme düzeni oluşturman. Proteinleri ise yağsız, mümkünse fırında pişmiş veya haşlanmış olarak tüketmen, bunları ayrı ayrı tüketmen ise çok daha iyi olur.

Bekci bunu beğendi.
  3. fatiko15

fatiko15 Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Tesekkurler.Daha fazla tavsiye bekliyorum.

4. Kriyus

Kriyus Üye

Beğenileri:
    69
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Ankara
    fazla bi etkisi olcağını sanmıyorum genel olarak etkisi olacak şey günlük aldıgın protein oranı yani günde 3 4 shake yapmadıgın surece sıkıntı cıkmaz 3 4 shakedede sıkıntı olacak aldıgın fazlaca amıno asıt olabılır yanı proteın bakımından bı sıkıntı olacagını sanmıyorum tabi normalde olsa toz yardımıylada olsa fazla proteının karacıgerı yoracagı aşikar :) kilo almak için uğrasıyorsan proteini fazla almanın pek bi anlamı olmuyor genelde karbonhitratı arttırman lazım 600 gram ust karb 130 140 cıvarıda proteın sana daha ıyı gelecektır dıye dusunuyorum kilo bası 1.5 proteın yetıyor benım vucutum ıcın en azından roteını cok cok fazla aldıgım zamanda bı degısıklık gormedım tam tersı cok proteın aldıgımda karbı kestıgım ıcın gerıleme gordugumde cok oldu oyuzden karb arttırıp proteını daha azaltıyorum en ıyı kılo alma yontemı bu kılo verırkende proteıni 2 ye cıkartıyorum karbıda kalori hesabı yapıp ondan bı 75 80 gram az alıyorum her hafta bı 70 80 gram azaltıyorum en ıyı verımı böyle aldım ben deneme yanılma yolu tabı ama 3 4 litre su cok geldi bana sendeki siskinlik yapar o kadar su ıyı ama 3 4 litrede cok yani 2 litre yeterli günde

Sayfayı Paylaş