Supplementların İşe Yarayıp Yaramadıklarına Karar Vermek

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve diez tarafından 10 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 27 üye.
  1. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    14.493
    Ödül Puanları:
    123
    Forumda dikkatimi çekiyor bayadır..
    şu proteini kullandım işe yaramadı, ya da şu glutamini-creatini kullandım faydası olmadı..

şunu belirtmekte fayda var sanırım..

bir kaç istista var..arginine içerikli performans artırıcı ürünler genelde etkilerini antreman sırasında gösterirler ama buraya kadar...

neredeyse diğer tüm ürünler destek amaçlıdır..gözle görülür etkiyi gözlemlemek çok ama çok zordur.

bunun terside olabiliyor..şu proteini kullandım çok iyi geldi gibi..

kişi çok iyi beslendiği ya da çok iyi dinlendiği günlerde bu ürünü kullanmıştır ürün kısa vadede işe yaradı gözükmüştür..
    yada zaten rahatsız hasta olduğu günlerde kullanmıştır ve işe yaramıyor der..
    hatta ürünü kullanır ve zaten midesi bozuktur ve ilk kullanımda hemen yaftayı yapıştırır bu ürün adamı ishal ediyor diye..

o yüzden ürün değerlendirirken çok dikkatli olmak, hayatınızda ki diğer şartları da ele alarak eleştirmek hatta uzun vadede gözlemlemek gerekir..

balık yağı, vitamin bile kullanıp kaslarında ölçü değişikliği olup olmadığına bakan adamlar var çevremde..

bu ürünler genelde açıkları kapatmak içindir..kas tozu diye bir ürün yoktur..
    tamamı besin maddesidir ve yediğiniz besinlerin vücudunuzda nasıl etkiler buraktığını gözlemliyorsanız bunları da öyle gözlemlemelisiniz..

ör : 1 haftadır yumurta yiyorum kaslarımda artış oldu diyebilmek çok sağlıklı bir yorum değilse aynısı supplementlar içinde geçerlidir..

hem insanları bu sayede yanlış ta yönlendirmemiş oluruz..

sizlerinde fikirlerini almak isterim..

sthammer, kabus2213, kro123 ve diğer 42 kişi bunu beğendi.
  2. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    639
    Ödül Puanları:
    0
    Uzun zamandır protein tozlarında böyle mesajlar görüyordum ben de.

Her seferinde NO ve anabolic ürünler hariç, faydanın gözlenemeyeceğini yazdım.

Yanlız şöyle bir durum da var.

Eğer bir kişi protein tozundan gerçekten fayda görüyorsa, bu çok açıktır ki supplementsız beslenmesi yeterli değildir.

Ancak böyle bir durumda etki gözlenebilir bu tarz ürünlerde.

themertyildiz, ali43, himes ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  3. m.o.k

m.o.k Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sales
    Yer:
    Denizli
    Diez iyi bir konuya değinmişsin özellikle bu aylarda yazında yaklaşmasıyla insanların vücut geliştirmeye merakı artıyor ve spor salonlarına koşuyorlar.
    Tabiki bende dahil birçok kişi ilk başta şunu düşünüyor "Acaba en kolay yoldan nasıl gelişirim?" tabiki bunun birçok sebebi var ancak bunlara deginip konuyu uzatmak istemiyorum.Böyle bir düşünceye kapılınca spor salonundaki diger çalışanlar olsun salondaki vitrinler olsun supplementlerle dolup taşıyor ve ister istemez bir merakla dalınıyor konuya.
    İlk merak edilen acaba bunları kullansam çabuk gelişirmiyim v.s.Eğer kişi dogru yönlendirilmesse supplement cennetinde bogulup kayboluyor.
    Çogu marka büyük reklamlarla giriyor piyasaya kimisi ayda %80 kas gelişimi kimisi %80 güç artışı v.s reklamlarla dolup taşıyor.İnsanın gerçekten kapılmaması imkansız gibi.
    Bu yüzden supplement kullanımı ihtiyaca göre ayarlanmalı.Reklamlara ürün tanıtımlarına bakılarak yapılmamalı.Ve insanlar dogru yönlendirilmeli.Bu forumda binlerce kez söylenmiştir ancak bu başlıgı okuyacak yeni kullanıcılar için birkezde ben söylemek istiyorum.
    Supplement ekbesindir yani bir mucizeyi gerçekleştirip sizi dev yapmaz.Sadece açıklarınızı kapatmanıza yardımcı olur.
    Yeni üyelere tavsiyem lütfen bilinçsiz şekilde supplement kullanmayın.Kulaktan dolma bilgilerle birşeyler almayın.Araştırın size gerekli olana yönelin.
    Ve kullananlardan da şunu rica ediyorum lütfen emin olmadıgınız konularda çok eminmiş gibi konusmayın yani kolum bu supplementten sonra 3 cm büyüdü v.s gibi söylemlerde bulunulmaması bence daha iyi.Çünkü ne olursa olsun buda bir yönlendirme.

4. diez

Beğenileri:
    14.493
    Ödül Puanları:
    123
    m.o.k bahsettiğin psikolojiye inanıyorum ve eminim çoğu bodycide azda olsa var..
    ama tabi bilinç çok önemli..sonra hayal kırıklığına uğrayıp insanlar başka başka yollara gidiyolar..dediğim gibi balık yağına bile kas yapacağına dair inanmak isteyenler var..

hatta 10 yaşında yiğenim var..glucosamine tabletimden alıp bir tane içmek istemişti..
    onun bile kas çıkaracağını düşünüyor yani..anlattım kendisine ama insan mucizevi formüllere inanmak istiyor aynı türbelere çaput bağlayıp medet umanlar gibi..

nasıl direk yağ yakan bir gıda maddesi yoksa kas yapan bir gıda maddesi de yok..keşke olsa ama yok..alınan besinler yıpranan kası onararak büyütür..vücuda kas hücresini büyütme yolunda zemin hazırlar vs..

ör:geçenlerde sp250 aldım ve ilk kullandım ishal yaptı..hemen ürüne yormadım ve foruma yazmadım ishal yapıyor diye..peşpeşe kullandım ve hep ishal yaptı..yine foruma yazmadım belki bende bir sıkıntı vardır diye rahatsızlık olarak..
    bir hafta sonra tekrar kullandım ve yine yapınca forumdaki üyeleri de bilgilendirme babında ishal yaptı dedim ama ishal yapar dememek lazım..
    yani, genel konuşmamak lazım..
    bana böyle yaptı ya da ben böyle oldum demek lazım..

"kreatin-glutamin kullanıp paranı çöpe atma" ya da "şu ürün hiçbir işe yaramaz" diyen kesin konuşan alim kişilere duyrulur..

ayrıca sleepy tabi haklısın bu konuda ama şunuda geçmemek lazım..kişi açıklarını kapatarak kas yapımını düzene sokmuştur X ürünle..ama Y ürününe göre üstün olduğunu göstermez..
    ki herkes aynı hayat şartlarında da kullanmayacak belki..

senin bir ifadendi sanırım "adam beslenmesi ile her eksiği kapatıyorsa supplement işe yaramayabilir bile.."
    çok haklı bir söz...

Son düzenleme: 11 Mayıs 2009
  5. m.o.k

m.o.k Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Sales
    Yer:
    Denizli
    Evet kesinlikle böyle.Bunun sebebide çok açık aslında.Okumayı ve araştırmayı sevmiyoruz.Forumda bile arama bölümünü kullanıp birçok bilgiye ulaşılabilir ancak kullanılmıyor.
    Dedigim gibi markalar satış amaçlı çok büyük reklamlar yapıyorlar ve inanılmaz vaatlerde bulunuyorlar.Bu ister istemez insanda ya tutarsa gibi bir düşünceye sebep oluyor.
    Yani kim olursa olsun etkileniyor.

Tamam bu işe zamanını ayıran çok okuyan çok araştıran insanlar belki hemen kapılmıyor hayallere ancak düşünün ki yeni başlayan birisi bu reklamları görüyor tanıtımları görüyor ve direk onun o etkiyi o gelişmeyi yapacagını sanıyor.Bu creatin olsun protein olsun amino olsun.Hepsi aynı strateji içersinde.

Bakıyoruz 15 yaşında bir kullanıcı steroid kürü yapacagım diyor ve hiçbir spor geçmişi yok. Peki neden böyle düşünüyor ?
    Çünkü araştırmayı okumayı sevmiyor.Direk yapıp kısa yoldan iyi bir vücuda sahip olacagını sanıyor.

Bu yüzden diyoruz ki okuyun araştırın ve supplementlerle direk amaca ulasmak yerine onu bir araç olarak kullanarak ek takviye şeklinde düşünün.Çünkü hayal kırıklıgı yaşamaktansa bilinçli bir şekilde dogru kullanım yapmak daha iyi.

JaM ve diez bunu beğendi.
  6. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    639
    Ödül Puanları:
    0
    Benim yadırgadığım diğer bir nokta ise protein tozları ve aminoasitlerin bir rutin içinde kullanılması.

Hergün sabah ve antrenman sonrası protein alımı, gece yatmadan casein proteini alımı, antrenman öncesi amino alımları, bcaa alımları...

Bir kere kişinin kendine bir sorması lazım, benim ne kadar kas kütlem var diye...

3-4 hatta 6 aylık bir sporcu antrenman sonrası aldığı whey'in ne kadarlık kısmını yıpranmış kaslarını onarmak için kullanacak acaba?

Bu ürünlere büyük paralar veriliyor Türkiye'de. Para harcayanlar antrenmandan yarım saat sonra whey protein içmek yerine antrenmandan 1 saat sonra sağlam bir öğün yapsalar ne kadarlık bir fark olacak?

Bu her bünye için aynı değildir, kesinlikle.

Sporda bilgi ve vücut olarak ilerlemiş kişilere zaten bu tarz tavsiyelerde bulunulmaz. Olsa olsa "bak abi bu toz daha ucuz, değerler de aynı. Bunu da bir dene" şeklinde şeyler söylenir.

Değinmek istediğim başka bir konu ise pahalı olmasına rağmen protein tozu kullanımının, aminoasit kullanımından yaygın olması.

Ben buna hiç mantıklı bir açıklama getiremedim.

Antrenman sonrası kişinin isteği en hızlı şekilde kasları onarmak değil midir?

Elinizde antrenmandan yarım saat sonra kullanabileceğiniz bir whey proteini var, içildikten 40-60 dakika sonra vücut tarafından kullanılabiliyor. Bir de sadece mekanik sindirime uğrayıp direk kana karışan aminoasitler var. Ki bu ürünler için "antrenmandan şu kadar sonra" diye bir kaide de yok.

Firmalar artık whey aminolar üretiyorlar, kaliteli ürünler piyasalarda mevcut.

Antrenmandan hemen sonra alınacak amino, kaslardaki mikro yırtıklara yapılacak en iyi müdahaledir bence.

Aminolara şu mantıkla bakmamak gerekiyor:
    "Protein tozu 2,5 kilo 150 TL, aminoasit toplamda 500 gr 90 TL. Aradaki farka bak, protein tozu alırım."

Kişi 60 TL daha verip 2 kilo amino daha aldığını sanıyor; ama protein ile amino temelde aynı ürünler olsa da kullanım amacına göre çok farklılık gösteriyor.

Amacı kas tamiratı olan bir kişi, böyle bir davranış sergilediğinde 60 TL'ye 2 kilo daha amino almış olmuyor. Tam tersine, amaçlarına araç olamayacak bir ürüne 150 TL vermiş oluyor.

Amacı kaçırılan öğünlerde kaybedeği proteini karşılamak olan biri için doğru tercih amino değil, protein tozudur.

Yanlız son günlerde whey'in popüleritesine kapılıp öğün için kullanılacak tozlar whey proteini seçilmemelidir.

Whey proteini saman alevi tarzı, çok yanar çabuk söner. Metabolizmayı uzun süre beslemez.

Bu hususa da dikkat etmek gerekir.

Ben whey proteini tek başına kullanacak bir yer bulamıyorum açıkçası.

Antrenman sonrası kas tamiratı desem aminoasitler var, öğün yaparım desem karma tozlar var.

Bence whey protein, karma tozlar içinde yerini alarak kullanım amacına ulaşıyor, bundan daha uygun bir yer göremiyorum ben.

Bu başlık altında etkilerden bahsetmişken doğru supplement seçimine de biraz değinmek istedim.

Supplement kullanımına başlayacak bünyelere ben aminoasit ve sağlam bir beslenme öneriyorum.

İyi sporlar.

Son düzenleme: 11 Mayıs 2009
    Akay, destroy, melanqoliq ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
  7. berbes

berbes Üye

Beğenileri:
    107
    Ödül Puanları:
    53
    Ben bu konuda şunları söyleyebilirim..Şimdiye kadar kas yapmak için uğraşmadım..Hayatımın bir bölümü hep diyet yapmakla geçti...Diyetlerimde hep rutin olmuştur..Her diyetimde aynı tarz beslenirim aynı yemekleri aynı zamanlarda yerim çok büyük bir değişiklik olmaz..Kimi diyetlerimde termojenik yağ yakıcılar kullanırım kimilerinde hiçbirşey kullanmam..Şimdiye kadar belki 10 çeşit termojenik yağ yakıcı kullanmışımdır..İnanının gerek vücud ölçülerimde gerekse kilo düşüşlerimde termojenik yağ yakıcı kullanmakla kulanmamak arasında hiçbir fark göremedim..Yani termojeniklerin işe yarayıp yaramadığını hiç anlamadım..Termojenikler için kesinlikle mucize veya çok işe yarıyor diyemem..Yanlız son diyetimde önemli bir fark oldu..3 ay boyunca hiçbir yağ yakıcı kullanmadım..Sadece on whey kullandım..Diğer diyetlerimde 12-13 kg verdiğim zaman göğüs ölçüm kol ölçüm 8-10 cm arası küçülürken bu sefer göğüs ölçüm 2 cm kol ölçüm 1 cm omuz ölçümde 2 cm küçüldü..Diğer diyetlerle yaptığım şeyler aynıydı..Aradaki fark sadece whey di..Sadece bel ölçümde ciddi bir azalma yaşadım..Bende bunu whey in kas kaybını birazda olsa azalttığına yorumladım..Bilmiyorum belki buda yanlış bir yorumdur..
    Ama natıken düşünülünce antreman öncesi alınan No ürünleri ve antreman sırasında alınanan (tam ismini bilmiyorum ama marka olarak purple wrath - intrabolic gibi ) ürünler hariç etkisini kısa vadede (6-7 ay) görmek bana göre imkansıza yakındır..Genelde insanlar iyi gürünmek istediği için psikolojik bir etki yarattığını düşünüyorum..

berg, okaaan ve m.o.k bunu beğendi.
  8. whatismatrix

whatismatrix Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaslar aslinda bende formu okurken su whey iyidir bu whey den verim alamadim gibi seyler okuyorum ve bende inanin bilemiyorum bir urun etkilimidir degilmidir nasil degerlendirilir ? Ornegin gerek Weider , Optimum gerek Nitro olsun bunlar gercekten kaliteli urunler bunu zaten bilyoruz peki bir urunu gercekten anlayabilmek icin kac kutu kullanmak gerekirki sonunda hmmm bak bundan 3 kutu kullandim ama ise yaradi yada yaramadi diyebilmek icin ... bunlar cok goreceli kavramlar kisinin beslenmesi antremani uykusu vs si hepsi etkiler ama ortak bulustugumuz bir nokta var bu urunlerin kalitesi ve icerdikleri amino asit profilidir.

Ben kendi adima wheyi rutin kullaniyorum , ama kendime gore sebebim var en onemlisi isimden dolayi beslenme duzenimde zorlaniyor olmam ,tek yasamak , yurtdisinda,her gun bulasik yikamak , alisveris yapmak , antremandan sonra yemek yapmak bunlar aksam olabiliyor ama gun icinde sansim yok ve bu sebeble protein acigimi kapatmam gerekiyor ... burda whey yetisiyor imdada ...

Kaldiki herseyde oldugu gibi cosku bu sporda cok onemli , bozuk moral caniniz sikkin iken ne agirlik kaldiricak gucunuz olur ne de salonda calisicak isteginiz ...

Bu urunlerin yarattigi placebo etkisi bile benim icin artidir her icisimde eger dunyayi kurtaricak gibi hissedip saglam antreman cikartiyorsam daha ne isteyebilirim ki ?

Bunlar sadece benim kisisel fikirlerimdir , genelleme degildir arkadaslar ,

saygilar

magicbaris ve feitosa_33 bunu beğendi.
  9. diez

Beğenileri:
    14.493
    Ödül Puanları:
    123
    ben hala anlayabilmiş değilim..1 kutu protein tozu kullanıp bu çok iyi ya da bu tebeşir tozu denmesini..
    bu sizce mantıklı mı?
    ya protein tozunun kalitesi tadından, karışıp karışmadığından mı ortaya çıkar..??

bunun experi olmuş insanlar var malesef..zaten vg.de kesin çizgilerle konuşandan şüphe ederim..

xxMassacrExx bunu beğendi.
  10. Ahura-Mazda

Ahura-Mazda Yeni Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ramazan
    Yer:
    Ankara
    http://www.seslisozluk.com/?word=supplement&ssQBy=0
    linktede olduğu gibi ek,ilave etmek,tamamlamak gibi anlamı olan bir kelimenin her yöne çekilmesi sanırım bi bizim ülkemizde olur. gümrükten supplementleri geçirirken steroid sanıp bir çoğunun takılmasıda yine bizim ülkemizde olur. biri yıllardır antreman yapar birkaç cm ölcü alır biri daha yeni başlar steroid kür girer şişer balon olur o adamı çok daha iyi sporcu sanarlar bu da sadece bizim ülkemizde olur... say say daha neler sayılabilir

magicbaris bunu beğendi.
  11. BOSNAK

BOSNAK Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ist-izmir
    supplementlere ülkemizde verilen parayı çok gereksiz buluyorum ..bu kanıya uzun yıllar bu ürünlere para akıtıp , daha sonrada supplementsiz çalısarak o eski halime geldiğimde anlamıstım .. suan harcağım o paralara acıyoyorum .. zaten tek basına kullanıldığında pek etkili olacağı savunulmuyor bunuda göz önünde bulunduarak çok daha maliyetli oluyor gerçekten çok gereksiz ..bide bizim ülkemizdeki fiyatları göz önünde bulundurursak vede bi kıyaslama yaparsak çok ciddi kayıp ..eğer ortadirek bir vatandaşsanız normal gıdalara yüklenin . . .

okaaan bunu beğendi.
  12. diez

Beğenileri:
    14.493
    Ödül Puanları:
    123
    arkadaşlar başlığın ilk mesajını okuyun lütfen..başlığın amacına dikkat edin..supplement yorumlarınızı burda yapmayın..

supplementler iş yarar mı yaramaz mı onu tartışmıyoruz burda..

Son düzenleme: 8 Eylül 2009
  13. cusco*

cusco* Üye

Beğenileri:
    279
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Şahsen Whey kullandığım zamanlarda bazen acaba vücudum sindiriyor mu yoksa işe yaramıyormu gibi kuruntular yapıyordum hala yaparımda sonuçta insan çok şey değiştirecek diye bekliyor hele birde yeni janjanlı paketli anabolic vırt zırt isimli çıkan şeylerden alırsak umutlarımız daha da fazla oluyor ama tabi sonucu çokta etkili olmuyor o yüzden daima temel supplementleri kullanıyorum onların işe yaradığını düşünüyorum whey,casein,creatin..

14. mr pink

mr pink Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaslar bunların bir etkiside plasebo(http://tr.wikipedia.org/wiki/Plasebo_etkisi), yani hicbir etkisi yok, ama psikolojik olarak motive ediyor, ki sahsen ben bunları kullanırken fifti fifti bundan kaynaklandıgını dusunuyorum, dusunsenize spordan hemen once 1o tane hap alıyosun üst üste sonrasında sütünü iciyosun proteinli vs vs insanı nasıl bir formata sokuyor.

magicbaris bunu beğendi.
  15. kenan_23

kenan_23 Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    28
    benzeri durumu bende yaşadım creatine yüklemesi yaparken güç kuvvet artısı hiç olmamış gibi hissediyordum yükleme bitti geri kalan 5 hafta 5gr kullnadım ve bıraktım bıraktıktan 3 hafta sonra gücümün azalmaya başladığını farkettim 90kg incline yaparken 75 80kg düştüm ve kestiğim supplement creatine di demekki zamanla supl etki gösteriyor

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 02:10 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 02:07 ----------

bu psikolojik diyenleri anlamıyorum nasıl olur kendim kullanmasam inannabilirim ama ben kendimde bariz fark gördüm ve memnunum tamam psk etkiside vardır ama sadece psk demek hata bence

16. magicbaris

magicbaris Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    28
    bencede arkadaslar bir ürünü hemen yargılamamalıyız 1-2 aylık bir süreç kullanılmalı spnra yorum yapılmalı derim.

17. ARNOLDschwarzeneggeR

ARNOLDschwarzeneggeR Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    C:\
    kesinlikle..... insanlar abi ben 6 gündür hardline amino 9000 kullanıyorum vallaha çook süper etkisini görüyorum diyorlar. bu ne anlam veremiyorum.

18. yolcu02

yolcu02 Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    43
    bunu tartışmak bile bence gereksiz bi whey proteinin gereksiz olduğunu düşünen varsa bady yapmasın

19. devilish

devilish Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    suplement kullanıyorum 4. ayım bu sporda neden suplement derseniz hergün tavuk vb şeyleri tüketmek bir süre sonra onlardan tiksninmenize yol açıyor ve gerekli proteini vücuda vermediğinizde yaptığınız spor büyük ölçüde boşa gidiyor.suplementlerin 2 kutuda mucizeler yaratması beklenilemez düzenli protein almanıza yardımcı olacak bir ürün olarak düşünmek lazım düzenli spor+dinlenme ve gıdalarla yeteri kadar aldığınızı düşünmüyorsanız suplement kulllanılmalı ve sonucuda 2 3 kutuyla değilde min 2 senede beklenmeli zira ben ilk 2-3 senem için büyük beklentiler içine girmedim

20. diez

Beğenileri:
    14.493
    Ödül Puanları:
    123

başlık farklı birşeyden bahsediyor ilk mesajları okursanız..gerekli gereksiz tartışması yapılmıyor bu başlıkta..

Sayfayı Paylaş