Supplement Yurtdışı Yasağı & neden pahalı?

Konusu 'www.Supplementler.com' forumundadır ve erguvanozbek tarafından 30 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. erguvanozbek

erguvanozbek Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Gıda Mühendisi
    Yer:
    İzmir
    Forum üyeleri, merhabalar,

Bu konuyu açmak istememin sebebi tüm sporcularımızın kullandığı supplement'ler için konulan yurtdışı yasağı sebepleri ve bu ürünlerin Türkiye'de neden pahalı olduğu konusunda fikir ve bilgi paylaşmak.

2. abdo

abdo Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Neden pahalı olduklarını bilmiyorum ama öğrenciyseniz ciddi maddi sıkıntılar doğuyor.

3. erguvanozbek

erguvanozbek Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Gıda Mühendisi
    Yer:
    İzmir
    Ülkemizde sporcu besin takviyeleri, genel tanımlamasıyla ' supplement ' olarak bilinen ürünlerin pahalı olmasının sebebine baktığımızda aslında ilk araştırmamız gereken husus 'acaba bu ürünlerin ithalatında ekstra bir maliyet olabilir mi?' diye sormaktır. Bunu araştırdığımızda ülkemize girişi yapılıp millileştirme yani ülkemizde satış iznini alması öncesi, içeriğinin gümrükte Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'na ait laboratuvarlarda analizler ile doğruluğunun tespit edilmesidir.

4. Calyente

Calyente Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    Bu durum supplement firmalari ile ilgili mi yoksa aracı kuruluşlarla mı bunu bende merak ediyorum. Çünkü çok ciddi farklar var...

5. erguvanozbek

erguvanozbek Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Gıda Mühendisi
    Yer:
    İzmir
    Bu analizlere baktığımızda 'nutrition label' yani beslenme etiketinde bulunan içeriklerin hepsinin doğruluğu tespit edilmekte ve bayağı bir analiz yapılmaktadır. Burada sorun yoktur. Çünkü ülkemiz sınırları içerisine ithalatı yapılacak her ürünün içeriğinin doğru olması ve etiketinde 'vardır' dedikleri her bileşenin olup olmadığı kontrol edilmektedir. Yani biz tüketicileri koruyan, olması gereken önemli bir uygulamadır. Bu testler 1 adet içinde yapılır, 5.000 adet içinde, 100.000 adet içinde. Bu sebeple ülke distribütörleri ve büyük ithalatçılar için ciddi maliyet teşkil edecek bir durum ortaya çıkmamaktadır.
    --- Mesaj birleştirildi, 30 Ağustos 2014 ---
    Asıl konu bundan sonra ilginç hale gelmektedir. Çünkü serbest gümrük anlaşması imzaladığımız ya da dış ticaretimizde karşılıklı vergi ödemesini çeşitli anlaşmalar ile ortadan kaldırdığımız ülkelerden bile gelen gıda ürünlerinde devletin 'Tarımsal Katkı Payı' adı altında bir özel vergisi vardır. Örneğin süt ürünlerinde içeriğindeki protein miktarında göre 2,45-4,5 Euro / KG oranlarında bir vergi mevcuttur. Yani TL'ye çevirirsek 1 kilogramda 10-15 TL ödenmesi gereken bir vergi türü mevcuttur diyebiliriz. Bir protein tozunun (5 LB ), kolay hesaplamak adına 2,5 kg olduğunu düşünürsek oluşan vergi yükünü kolayca hesaplayabiliriz. Yani bir protein tozunda 25-45 TL gibi ciddi bir vergi yükü oluşmaktadır.
    Bu Tarımsal Katkı Payı üzerine aynı zamanda KDV'de binmektedir. Ve ekstra %8-18'lik artış olmaktadır. Yani devletimiz kendi oluşturduğu Tarımsal Katkı Payı üzerine bir de KDV koymaktadır. Bu da alınan vergiyi %8-18 daha da arttırmaktadır. Kısaca 15 Euro FOB ( Free on Board / dış ülke liman teslimi ) alınan bir ürünü hipotez olarak kabul edersek, navlun + Tarımsal Katkı Payı, gümrük masrafları + analiz maliyetleri + analiz esnasında bekleme ( ardiye ) ücreti derken ürünün fiyatı 30-40 Euro'lara çıkmaktadır. Yani iki katından daha fazla bir maliyet söz konusudur.
    Ben bilgi ve tecrübeme istinaden bir ithalatçının ürün fiyatı üzerine %20 bile koyabildiğini zannetmiyorum. Çünkü nihai perakende fiyatı üzerinden ithalatçı karı, supplement store karı %20-20 geriye gitsek gümrük çıkış fiyatlarının bile altına düşer. Kısaca supplementlerin fiyatının yüksek olmasının sebebi, ithalatçı yüksek karları ya da gizli karlar ya da başka bir şey değil, sadece bu özel vergidir.
    Şimdi gelelim yurtdışından getirme yasağına.... Devlet yukarıda belirttiğim gibi supplement millileştirme yani türk topraklarında satış yapılmasına izin verme aşamasında hem içeriğini analiz etmekte, hem de vergi almaktadır. Dolayısiyle x bir kişi kişisel kullanım amaçlı olduğunu ispat ettiği bir-iki adet ürünü getirmesi dışında rakam fazla ise devlet bunu ticari amaçlı getirtme ve vergi kaçırma olarak algılıyor. Bir tanıdığınız ve ya siz yurtdışından gelirken kendim kullanacağım deyip faturasını da ibraz ederseniz sorun olmaz ( ki zaman zaman bu konuda da sorun çıkıyor ). Ama miktar/sayı kişisel kullanım olarak algılanamayacak seviyelere çıktığında malesef vergisi ödenmemiş ürün olarak algılanıyor.
    Maalesef bu vergi sadece besin takviyelerinde değil tüm gıda ürünlerinde alınmaktadır. Yani sadece supplementler üzerinden alınan bir vergi değildir. Ve dernekler, federasyon gibi sosyal/toplumsal kuruşların baskısının da fayda getirmeyeceği kanısındayım.
    Hatta farkettiyseniz yurt dışında ürünler üzerinde bulunan, tüketiciye direk verilen mesajların üstü kapatılarak ürün ithal edilmektedir. Bununda sebebi ülkemiz otoritelerinin bu mesajlara inanmaması ve bunları bir aldatmaca olarak görmesidir. Hatta yakın zamanda yapılan resmi bir toplantıda bu ürünlere inançsızlıkta otoriteler tarafından aktarılmıştır. Uzun lafın kısası; supplementlerin fiyatlarının ucuzlaması en azından kısa ve orta vadede gündem dışıdır ve kanımca böyle kalmaya devam edecektir.

Son düzenleme: 30 Ağustos 2014
    maietnigri, Calyente, egemennn ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  6. erguvanozbek

erguvanozbek Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Gıda Mühendisi
    Yer:
    İzmir
    Eğer internet ortamında ya da açık arttırma sitelerinde ithalatçı ya da büyük montanlı satış yapan firmaların çok altında bir fiyatla karşılaşmışsanız almadan evvel muhakkak şunları düşünmeli ve ona göre karar vermeliyiz; Ya negatif rekabet amaçlı düşük bir fiyatı görmekteyiz, ya ürün ikinci eldir, ya ürün kaçak yollarla vergisi ödenmeden ve analiz edilmeden ülkemize girmiştir, ya stok fazlası, ya da raf ömrü yakın olabilir ya da dilim varmıyor ama çakmadır. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Sorularınız varsa beklerim.

gazo0202 bunu beğendi.
  7. ace1

ace1 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    Yurt disindan 5 parça supplement alsam ve bunlar 100 $ i geçmese bunlarda kontrol edilecek mi.gelirmii yani.

8. erguvanozbek

erguvanozbek Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Gıda Mühendisi
    Yer:
    İzmir
    Sevgili ace1, malesef bu tarz konularda bilgi sahibi değilim. Reçete ayarlanırsa ve kişisel kullanım olduğu ispatlanırsa sorun olmayacağı düşüncesindeyim. Türkiye'ye giriş yaparken kontrolörlede alakalı. Bazen bakmıyorlar bile...

9. ace1

ace1 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    Cevabınız için teşekkür ederim.
    Siz ithalat sektörünun icindesiniz galiba.

10. erguvanozbek

erguvanozbek Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Gıda Mühendisi
    Yer:
    İzmir
    Evet, aynı zamanda supplement ithalatıda yaptım küçük ölçekli. Bu arada yarın gibi yırtdışında sahte supplement siteleri ve Türkiye ile bağlantıları konusunu da açmak istiyorum...

11. je ne regrette rien

je ne regrette rien Guest

İlk olarak cevabınız için teşekkür ediyorum. Şu tarz detaylı bilgiyi uzun zamandır görmedim. 2011 senesinde supp getirtmek yasaldı. Sadeve supp değil kozmetikte. Ama sözde sağlığınızı düşünüyoruz diye internet alımlarında yasal düzenlemeler geldi. Ama özde kozmetik, besin destek disbritörleri hükümete baskı yaparak yasal düzenlemeler getirttiler. Firmaların bazı adları emin olmamakla birlikte bende mevcut.

12. ace1

ace1 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    Çok iyi olur.

13. erguvanozbek

erguvanozbek Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Gıda Mühendisi
    Yer:
    İzmir
    Muhakkak onlarında etkisi olmalı bencede. Milyonlarca euro/usd yatırım yapıyorlar çünkü. Bu arada brokerlarda mevcut. Karışık biraz durum. Türkiye gibi genç nüfusu yüksek bir ülke olduğumuzdan bazılarının ağzı sulanmıyor değil bence...

14. je ne regrette rien

Genç nüfus üstüne alım gücü çok yüksek bir ülke. Supplara çok ilgi olmasada kozmetiğe ilgi çok çok fazla. Kurunun yanında yaş meselesi tamamen.

15. erguvanozbek

erguvanozbek Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Gıda Mühendisi
    Yer:
    İzmir
    Bencede, katılıyorum

16. je ne regrette rien

Özel bir soru olacak ama supp temin ettim dediniz. Mesleğiniz bu alanda mı? İşin inceliklerini merak ediyorum...

17. erguvanozbek

erguvanozbek Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Gıda Mühendisi
    Yer:
    İzmir
    Yok ben ithalat işini hobi olarak yapıyorum, aslında gıda mühendisi olup, sağlık sektöründe çalışıyorum. Biraz karışık yani. Bazı firmalarada sektörel proje/fizibilite yapıyorum:)

je ne regrette rien bunu beğendi.
  18. je ne regrette rien

Teşekkürler. Yazılarınızı dört gözle bekliyorum. Umarım üyeliğiniz uzun soluklu olur.

19. erguvanozbek

erguvanozbek Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Gıda Mühendisi
    Yer:
    İzmir
    Keşke maddi durumu iyi olup, bu işe yatırım yapabilecek ( supplement imalatı) profesyoneller olsa... Karışım yapmak kolay ama ne bileyim, olmuyor bence

20. erguvanozbek

erguvanozbek Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Gıda Mühendisi
    Yer:
    İzmir
    Aslında bir konu daha açmak istedim ama sistem izin vermedi, nasıl yapılır acaba? Kısıtlama mı var konu sayısında?

Sayfayı Paylaş