Supplement Tezgahı

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Rambo16 tarafından 28 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 59 üye.
  1. WaterCity

WaterCity Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    18
    güzel yazı olmuş
    burda tartışılan supplementlerin düzenli beslenildigi takdirde gereksiz oldugu düşüncesini destekliyorum fakat burdaki çogu arkadaş gibi de supplement kullanıyorum, şöyle birşey söyleyebilirim ki ülkemizde vg veya fitness yapan vucudunu biran önce forma sokmayı amaçlayan birinin yararını olmadıgını bilsede supplement kullanması kaçınılmaz

2. FtgO

FtgO Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Eskişehir
    Supplement reklamları abartı zaten. 300-500 liraya aldığın supplementler sana 1 kilo bile kazandırmaz ama aynı paraya steroid kürü yapmak daha mantıklı benim için.

3. Rambo16

Rambo16 Üye

Beğenileri:
    1.164
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    La Paz
    Bu bir çok tartışmayı beraberinde getirecek ve kafa karışıklığına sebebiyet verebilecek bir mesaj. Diğer "kolon"ların yetersizliği durumunda ne steroidler ne de supplementler kişiyi amacına ulaştırır. Başlık bana ait olduğundan demiyorum ama kesinlikle off-topic içermemesi gereken bir konu..

Saygılarımla..

4. MaXimuS_

MaXimuS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    sen bu kafayla gidersen yolun sonunu zor görürsün :D

5. nofear

nofear Üye

Beğenileri:
    97
    Ödül Puanları:
    38
    bir herşeyi tam yapıyoruz diyelim beslenme(yumurta,et yani bol protein içerikli),uyku,dinlenme o zaman supplement gereksiz mi demek istiyorsunuz ya da beslenme,uyku,dinlenme yoksa supplement kullanmayın gereksiz mi demek istiyorsunuz ?

ben beslenme,uyku,dinlenme işine özen gösteriyorum ne yapayım almayım mı o zaman ? bu yazınız özen göstermeyenler için mi ?

6. Pumping İron

Pumping İron Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    rambo16 çok yaralı bir yazı olmuş.Mike mentzer gibi pro vücutçularında yüksek proteinli diyetlere önem vermediğini görürüz.Bence beslenme sağlık için yapılmalıdır

7. exquake

exquake Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    13
    Açıkçası orta düzey bir sporcu ve özellikle whey, gainer ve kreatin ürünlerinde bolca marka model değiştirip denemiş biri olarak, bu ürünlerle ilgili düşüncem şu şekilde:

Gainer'lar çok yüksek miktarda tüketirseniz kilo aldırıyor haliyle ancak yanında maşallahı olan bir göbek de getiriyor. Bir daha kullanmam.

Kreatin'in kendime hiçbir etkisini göremedim. Önce nispeten ucuz olanları almıştım. Etkisini görmediğimi söylediğimde herkes, ucuz olduğundan demişti. Bir çok pahalı marka denedim yine fos. Araştırdıkça, bazı yerlerde "kreatin bazı kişilere etki eder, bazı kişilere etmez" özetli, yuvarlak laflar görünce bu ürün grubunun da fos olduğunu düşünmeye başladım ve artık almayacağım.

Whey'in günlük protein ihtiyacını karşılamaya katkısı olduğunu düşünmekteyim. Yağlanmadan kilo ve hacim artışı için kullanılabilir diye düşünerek sadece whey kullanma kararı aldım. Ama ondan da benim gibi ektomorf olan arkadaşlar "haaa whey kullanırsak kilo alınıyormuş" gibi sonuç çıkarmasınlar. Çok uzun bir süreçte yavaş yavaş kas artışı sağlamaya yardımcı olur. O da tabi ki düzenli beslenme ve antrenmana ek olarak. Yoksa tek başına diğerleri gibi whey de fos çıkar.

Sözün özü, supplementler bence de %90 tezgah. %10 gibi küçük bir oran da, herşeyi düzgün yaptıktan sonra, süreci hızlandırmaya yarıyor, gözlemime göre. Çok da kullanılmasa olur. Çoğumuz müsabık ya da model v.s. değiliz. Sadece biraz daha iyi görünmek için ve belki de stres atmak için uğraşıyoruz.

NOT: Bu yazı tamamen şahsi gözlem ve görüşüm üzerine kuruludur. Profesyonellerin acayip stacklar, kürler yapmasını mantıklı buluyorum çünkü o seviyeye sadece yemekle gelinemeyeceğinin farkındayım. Yazdıklarım sadece benim seviyem ve yeni başlayan arkadaşlar için düşüncelerimi anlatmak amaçlıdır.

eagle45, PeNa ve Rambo16 bunu beğendi.
  8. Ge-Force

Ge-Force Üye

Beğenileri:
    112
    Ödül Puanları:
    38
    Atalarımızın eşek olana semer vuran çok olur diye güzel bi sözü vardır. Burda suplementler tezgah diyenlerin çoğu suplemet kullanıyordur. Akıllı adama tezgah filan sökmez zaten ihtiyacın varsa kullanacaksın. ben kullandım halada kullanyırum çokda faydasını gördüm.

9. Bullseye

Bullseye Yeni Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Sen nasıl %5 dersin? hangi okulda okudun hangı araştırmanı yaptında %5 diyorsun.Neden ınsanlar bu kadar bilgisiz,cahil? suan pıyasadakı en dandık proteın tozundakı proteın oranı 20lerde.20gram olcek basına yanı sen onu alırken tabıkıde %100 olarak sındırılıyor ve belkı bılmıyosundur ince ve kalın bağırsakta emılım sonlanır proteın yapıtaşları olan amınoasıtler,glikoz(karbonhıdrat turevlerı) ve %98 oranında yag asıtlerı emılır orda.ben hayatımda turk mılletı kadar herhangı bır konuda atıp tutan ınsan gormedım.yanı sunu bı turlu anlamıyorum bu ıs cok cıddı bir iş.acayip derecede araştırma yapmak ve boş teneke ınsanların soyledıgı ıvır zıvırlara bakmamak gerekır. ha sımdı su var;o proteinlerin cogu hayvanların boynuz,tırnak,kemık gibi yerlerınden alınıyor.o beef proteın sacmalıgnı bılmeyen yok zaten.onemlı olan biraz araştırmak

10. RabbitHole

RabbitHole Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    ben maddi imkanlarım ölüçüsünde yüksek oranlarda et, tavuk, süt ve yumurta tüketemiyorum. E bizimkiler sağlıksız yemekler pişriyolar.

Bu maddi şartlarda bu beslenme düzeninde protein bana çok masum ve faydalı geliyor.

Antremandan önce aldığım arjininde yaptığım antremanın herşeyini değiştiyor... saymakla bitmez

ama etkisini kestiremediğim suplelementlerde var tabi...

L-Carnitin ve termojenik yağ yakıcılar...
    tRibulus

vb

11. AndreaDoria

AndreaDoria Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    merhaba arkadaşlar ben supplementleri gereksiz buluyorum fakat tek kullanma nedenim ve kullanış şeklimde şudur
    idmandan 1.5 saat önce yemek yiyorum
    idmanım aşşağı yukarı 45 dakika kadar sürüyor ve yaklaşık 2.5 saat kadar besinsiz kalıyor vücudum
    idmandan çıkar çıkmaz 30 gram whey protein 15-20 gram kadar da karbonhidrat karışımı bişey yapıp içiyorum o da hem 2.5 saatlik besinsizliği gidermek
    hemde idmandan çıktıktan sonra duş almam ve kurulanmam toparlanmam ıvır zıvırı 30 dakika sürüyo bi 25-30 dakikaya da eve gidiyorum
    o yüzden kullanıyorum yoksa totalda 3-4 saat kadar aç kalıcak vücudum ve idman sonrası boşalan glikojen depolarıydı ıvırdı zıvırdı flan
    ama gerçekten supplementlerin stacklerin vs. lerin %10 dan fazla etki etmeyeceğine eminim

12. lupelius

lupelius Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    3
    Yer:
    İzmir
    Ek besinler amaç değil araç olmalıdır. Kişi kendini bilmeli, vücudunu tanımalı, hedefini seçmeli ve ona göre hareket etmelidir. Amaç formda bir vücut, sağlıklı bir bünye ise ek besinler bu amaca sadece gerektiği kadar hizmet etmelidir...

Ünkut ve sthammer bunu beğendi.
  13. torifonta

torifonta Üye

Beğenileri:
    305
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenci
    Konuyu hortlatalımda belki faydalanan daha çok olur:)
    Harika bir konu olmuş gerçekten ve özellikle takıldığım nokta antrenman sonrası hemen yarım saat içinde protein ve karbo ihtiyacı idi. Çünkü bu işe ilk başladığımda idman öncesi sonrasını bırakın gün içinde bile evde ne yapılırsa hangi saatte yapılırsa ona göre beslenen biriydim ve yinede gelişim, güç artışı elde ettim. O sıralar futbol da oynuyordum artık maçta hem ikili mücadele hem de kondisyon açısından çok artısı oldu bana yaptığım antrenmanların. Bilimsel bir araştırma örnek gösteremem ama amaç hipertrofi ise idmandan hemen sonra veya 2-3 saat sonra protein-karbo alımının(doğal besinlerden) benim bünyemde hiçbir fark yaratmadığını kesinlikle söyleyebilirim.

14. husocan07

husocan07 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    38
    Sen hortlattın bn devam edeyim :) 2 yıldır kendi çapında spor yapan pek çok supplement kullanmış biri olarak B'nde gereksiz dikkat edersek faydasız değil gereksiz buluyorum abartıldığı kadar mucizevi birşey değil bu gıda takviyeleri bu işte milyar dolarlar dönüyo ( yeni parayla milyar :) bu kadar abartılması yok antremandan sonra hmen whey alınması lazım yok sabah hemen whey içilmesi lazım falan bunlar bu kocaman olan piyasanın büyük tezgahlarından başka bişey değil etkisi yok demiyorum ama sanki antremandan hemn sonra whey almazsak kaslarımız gelişmeyecek diyorlar resmen çok saçma yüce Allah(cc) öle mükemmel şekilde yartmışki vücudumuzu neyi nerde ne zamn kullanacağını çok iyi ayarlar tabi doğru besinleri doğru şekilde alırsak mesela antremandan 2 saat önce karbo pro birazda yağ içeren bi besin aldık bunu vücut sindirip kullanması hemen hemen zaten antreman sonuna denk gelir yani öle whey alamasak bişey olacağını zannetmiyorum antremandan sonraki yediğimiz öğünde dinlenme sürecindeki zamanda kullanılır bunlar benim nacizane fikirlerim katılan olur katılmayan olur saygı duyarım.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

nofear ve o0Freedom0o bunu beğendi.
  15. je ne regrette rien

je ne regrette rien Guest

Genelde whey yerine hızlı sindirilen protein cumlesini dile getirirler. Evet antrenman ve uyku sonrası hızlı sindirilen protein almak kasları beslemek gereklidir. Her babayiğit antrenman sonrasında 5 yumurtayı 30 dakika içersinde yiyemez ve burada whey devreye girer. İçindeki BCAA ve turlu amino asitlerde cabası. Antrenman sonrası 5-6 yumurtayı 30 dakika içerisinde tuketebilecek bir insan varsa şapka çıkartıyorum

16. AnTiCoRe

AnTiCoRe Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Diş Hekimi
    Bu konuda kesin bilgiye sahip değilim ama kaslardaki mikrotravmanın tamiri için 30 dk kısıtlamasını tam olarak neye dayanarak söylüyorsunuz? Yanlış anlamayın muhalefet etmek için söylemiyorum bu supplement mevzusunu iyice irdeliyorum bu günlerde.Yani neden antrenmandan sonra 30 dk? 1 saat sonra alsak proteini? Ya da KC de aminoasit havuzundaki aaleri kullansak? Açıkcası bu 30 dk içinde hemen hızlı sindirilen protein ısrarını anlayamıyorum.Basit şeker mantıklı geliyor.Zira glukojen kaynakları hızla tükeniyor.Ama bu protein muhabbeti abartılıyor gibi.Dedigim gibi yanlış anlamayın lütfen ben de bu sorulara cevap arıyorum bir süredir. ..

17. gurbuz1

gurbuz1 Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    43
    Is the Anabolic Window a Myth? | Breaking Muscle

The Meal Timing Myth? » Born Fitness

18. je ne regrette rien

je ne regrette rien Guest

antrenman sonrasında vucudumuz katabolik devreye girer yani kas yıkımı. okuduğum makalelerde kortizolun kas proteinlerini enerji için parçalaması tukettiğimiz glikoz kadar proteinde engelliyor. Antrenman sonrası basit şekerle kataboliği engellemek, ardından hızlı sindirilen proteinlerle kası beslemek gerektiğini biliyorum.

----= Protein Tozunu neden Antreman sonrası Kullanıyoruz? | BodyForumTR Vücut Geliştirme Forumu
    "Egzersiz ve spor performansı için beslenme" kitabı syf : 46
    Prof. Dr. Gülgün Ersoy

Fakat diez'inde aşağıdaki yorumlarda belirttiği gibi Gulgun Ersoy genel sporcu mantığıyla bu makaleyi yayınlamış. VG yaptığımız için 5-9 gr proteinden daha fazlasını almamız gerekiyor.

Okuduğum diğer makalelerdede antrenman sonrası 30-40 gr hızlı sindirilen protein alınması gerektiğini hatırlıyorum. Fakat şuanda o makaleyi bulamadım bulduğum vakit mesaj yoluyla iletirim

19. ciko nat

ciko nat Üye

Beğenileri:
    418
    Ödül Puanları:
    73
    Suppplementleri büyüten steroid kullanıp supplementlerin arkasına sığınan arkadaşlardır.

gainer gibi saçma ürünler vs. büyüten, ant sonrası basit seker içi gainer vs alın diyenler supplement firmaları ve steroid özellikle growth hormonu kullanan kısılerdir.

ve unutmayınki, protein tozunun vs. et de ntavuk dan farkı yoktur.. sadece et vs. yemeyen arkadaslar vucutta lausın vb. amino asitlerden yararlanamaz, et yemeyenler ozaman bcaa gibi supplement destekleri alabilir..
    üsttede dediğim gibi, kisi steroidi kullanıyor ama gizliyor sadece supplement kullaniyoru mdiyerekten ölüyor, ve ölüm sebebip olarakta tamamen suçsuz supplementler gösteriliyor ne yazıkkı.. amerikada reçetede bile yeri var olan, tükanlarda satılan bu ürünler, steroidçielr yüzünden (yarısmacılar harıc onlar mecburı alacak, saygım vardır) kötü görüldü..

ama unutmayınkı et tavuk yıyorsanız daha iyi gelisirsiniz, supplementler gerek yok.. peki ne zaman gerek var?

eğer 120 gr protein ihtiyacınızın 100 gramını tamamlayıp, 20 gramını tamamlayamıyorsanuz ozaman protein tozu gibi destek doğal ürünlerle protein ihtiyacınızı karsılarsınız ozaman supplement olur..

20. AnTiCoRe

AnTiCoRe Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Diş Hekimi
    Katabolizma olayını anlayabiliyorum.Nabız o kadar yükselince ve enerji kaynakları tükenince ister istemez katabolik eğilim artar.Ama gün içerisinde diyetle alınan aa ler niçin kullanılamıyor bu evrede? Benim mantığıma yatmayan nokta burası.Katabolik bir vücutta kanda glukoz varken anabolik eğilim artmıyor mu? Sonuçta insülin yükselecek, oksidatif metabolizma artacak.O zaman bu "hızlı sindirilen protein" ısrarı niye? Finallerim bitsin bu kafa karışıklıgımı bir nebze olsun azaltmak için etraflıca bir araştırma yapmayı düşünüyorum

torifonta bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş