Supplement Tezgahı

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Rambo16 tarafından 28 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 59 üye.
  1. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    kendi vücudunu örnek vererek genel geçer bilgileri çürütemezsin.bizler de protein tozcularının çocukları değiliz ama itirazlar desteksiz olamaz.."protein tozları zararlı" diyip işin içinden sıyrılamazsın..
    bunu tekrar hatırlatmayacağım..!

rockybalboa7, Phil_Heath ve Rambo16 bunu beğendi.
  2. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Kendi vücudunuzu örnek göstermek istiyorsanız buyrun koyun bir fotoğraf görelim bakalım günde 80gr ile ne kadar iyi gelişmişsiniz?

Hoş, gelişmiş olsanız bile tek bir kişinin ya da tek bir bireyin metabolizması buna ispat olamaz. Ama ben fotoğraf görmeden bu kısma geçme taraftarı değilim.

Bu arada proteinin nasıl yağa dönüştüğünü ve vücut için ne kadar maliyetli bir metabolik süreç olduğundan haberiniz var mı? Fazla protein = yağlanma diye yazdığınıza göre yok.

Son olarak biyolojik değer (biological value) diye bir şeyden haberiniz var mı? Var ise kırmızı et, yumurta, tavuk ve whey karşılaştırması yapabilir misiniz? Ya da siz yapmayın ben direkt söyliyeyim, whey'in BV'si biraz yüksek. :)

technical1967 bunu beğendi.
  3. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Başka bir başlığa yazdığım yazıyı buraya kopyalıyorum. Bir çok kişinin faydalanabileceğini düşünüyorum. Tartışma olacaksa da burda olması sanırım forum sakinlerinin hayrına olacaktır.

------

İdman sonrası whey ihtiyacı, protein ihtiyacı gibi şeyler sabah aç karnına idman yapmıyorsanız, uzun süre açlık çekmiyorsanız (fasting) anlamsızdır. Önemli olan günlük toplam protein tüketimidir. Yediğiniz herhangi bir yemek kanınızda 6 saate kadar aminoasitlerin bulunmasına sebep olur. Düzenli bir diyeti olan birey için "öğün zamanlaması çok çok minör etkilere sahiptir". Bunların hepsi bilimsel araştırmalar ve makaleler ile desteklenmiştir.

Düşünsenize idmandan 2 saat önce zaten iyi bir öğün yemişsiniz. Kanınız aminoasit kaynıyor, hatta ondan önce yediğiniz aminoasitlerin bile bir kısmı hala bloodstream içerisinde gezmekte. İdmandan sonra bu kadar ani bu kadar inanılmaz bir hızlı protein ihtiyacı nerden geliyor? Gelmiyor işte. Öyle birşey söz konusu değil.

Bakın, idman sonrası açılan anabolik pencere diyorlar ya hani. İdmandan sonra aldığınız yediğiniz şeyler anabolizmaya etki eder diye. Bu idman sonrası anabolik pencere, idmandan sonraki 1 saat veya 30 dakika değildir. Bu süre 24 saattir!

Bu araştırmayı daha önce başka başlıklara da koydum. Kimse okuyup anlamaya çalışmıyor. Diyetinizi düzenlemek yerine hala whey'ler aminolar peşinde koşuyorsunuz.

Enhanced amino acid sensitivity of myofibrillar protein synthesis persists for up to 24 h after resistance exercise in young men.
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21289204

Bu yukardaki konuda uzun süredir yazmak istemedim. Çünkü insanlar etraftan duydukları dayanaksız bilgilere inanmaya, supplementlere para yatırmaya devam etmek istiyorlar. Aynı şekilde şimdi ikinci konuyu da yazacağım yoksa içimde kalacak.

İdman sonrası basit şeker tüketmenize de gerek yok. Çünkü yukarıda bahsettiğim gibi hızlı bir aminoasit alımına ihtiyacınız yok. Ayrıca 1,5 - 2 saat ağırlık idmanıyla glikojen depolarınızı hiç te öyle ani dolumlar isteyecek kadar boşaltmıyorsunuz. Eğer bir endurance sporcusu değilseniz ve saatlerce endurance idmanları yapmıyorsanız, günde 2-3 ağırlık idmanı yapmıyorsanız, glikojen depolarınızı bitirmeniz (muscle glycogen depletion) söz konusu değil.

O yüzden gereksiz insülin spike'lardan, gereksiz ve boş kalorili şeker alımlarından uzak durmanızın size hiç bir zararı yok. Tam tersine daha iyi. Ayrıca, idman sonrası sadece 25gr whey alınarak ve 25gr + 50gr maltodextrin alınarak yapılmış bir çalışma (Staples et al, 2010) gösteriyor ki, alınan şekerin idman sonrası kas içi protein dengesini pozitif arttırması diye birşey söz konusu değil.

4. Conqueror_

Conqueror_ Yeni Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    extragranza burda uzun uzun anlatmıyım şimdi kortizol insulin ilişkisinide biraz araştır. Şeker bitek glikojen depolarını doldurmak için alınmıyo önceki konudada söyledim. Yüksek insülin artı glikojen proteinlerin hüçrelere daha iyi geçmesini sağlıyor.

5. brhmcr

brhmcr Guest

Bu yalnız bilmediğimiz bir şey değil, örenğin alttaki makale bunu anlatıyor.Ancak basit şeker ile provoke edilen insülin yağ depolama mekanizmasını da harekete geçiriyor.Halbuki dalgalandırmadan sahip olunan insülin hem protein taşırken hem de yağlanma riskini ortadan kaldırıyor.
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/ins-lin-ayn-g-n-t41164.html?p=578242#post578242

6. BrockLesnar

BrockLesnar Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    28
    Ben bu spora yeni başlamış birisi olarak yazınız için çok teşekkür ederim , çünkü bilen bilmeyen herkes vücut geliştirmeye başladığımı duyunca direk protein tozları vb. ek besinlerden dem vuruyor. Sadece bunlardan kullanıp hiçbirşey yapmadan vücudunu geliştireceğini sananlar bile var...

Çok açıklayıcı bir yazı olmuş. Güzel bir vucut önemlidir ancak daha da önemli birşey varsa o da sağlıklı olmak.

ads1940 ve Rambo16 bunu beğendi.
  7. BeBeT0

BeBeT0 Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Supplementlerin tamamı dümen zaten amerikalılar bize satacak bişiler buluyorlar gene

hadi onu geçtim türkiyede peynir altı suları çöpe dökülüyor. hiçbir firmada alıp üretelim şu tozu demiyor.sonrasında ordan burdan ithal ediliyor hazırcılıga alışmışız demekki

şuda var misal benim gibi aynı kiloya saplanmış insanlar ne yapsın bende supplement almayı düşündüm özellikle kreatin vs vs lakin araştırmalarım sonucu 5gr alımda 3 gr ını zaten idrardan atıyormuşuz e şimdi ben niye gidip 50 tl yi kreatine vereyimki

Ancak şu BCAA konusunda hala adam akıllı bir bilgi makale bulamadım googlede

8. tero

tero Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
  9. Waluigi

Waluigi Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Türkiye'de çöpe giden peynir altı suları değerlendirilse 27 milyon kutu 2,3 kiloluk whey proteini üretilebilirmiş. Bir de üstüne çöpe attığımız bu peynir altı sularını arıtmak için para veriyoruz. Sonra da gidip ithal ediyoruz. Neyin kafasıysa artık ?

Bir de bu supplementler adından da anlaşılacağı gibi ek besin. Sadece bunlara güvenmemek lazım. Kreatinden hareket edecek olursak 5 gram alırsak 3 gramı idrarla atılıyor. Bu 3 gramı atmak için karaciğerlerimiz ve böbreklerimiz yorulacak. İlerde ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Bir çoğumuz vg sporunu sağlık için yapıyordur. Hırs yapıp sağlığımızdan olmaya değmez açıkçası. Protein tozlarının da ben fazla gerekli olduğunu düşünmüyorum. Kilo başına günde 2-3 gram protein alırsak yeterli olur. Bu işi sağlık&hobi için yapıyorsak eğer doğal beslenme ile bu miktarı karşılayabiliriz. 1 gün önceden yediğimiz yemeklerin amino asidi kanımızda dolaşırken, İdmandan önce yediğimiz öğünün amino asitleri kanımızda dolaşırken bu acil protein ihtiyacı nerden gelmektedir. Ayrıca idman sonrası anabolizma penceresi de 24 saat açıkken... Ayrıca kreatin aldığımızda da normal girdiğimiz ağırlıkların birden iki katına gireceğimizi de düşünmüyorum. Açıkçası tüm bu bahsettiklerim bana supplement firmalarının tezgahı gibi geliyor.

Son düzenleme: 30 Ağustos 2012
    BeBeT0 bunu beğendi.
  10. FtgO

FtgO Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Eskişehir
    Gerekli yorumları yazmışsınız ancak jack3d nin eski versiyonu süper. Creatine Eec nin de antrenmanda yararını görüyorum. Para tuzağı değil.

11. zet34

zet34 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    sabah 1 yumurta yiyorum saat 10 da 2 adet poğça öğlen yemeği 2.5 liralık tabuldot akşam yemeği çorba fasulye makarna (makarna bulgur pilav) bu kadar bitti şimdi ben ne kadar protein aldım ekmek yok şeker yok tuz yok hayatımda 2 aydır , ben yağlardan kurtuldum sanıyorum forumu okuyorum eyvah diyorum gitti kaslardan verdik ne konu okuduysam acayip bilmediğim şeyler var protein kreatin bilmem ne tozu şunun suyu bunun hapı daha okumadım ki böyle ilaç kullanmadan salona gidip spor yapanın yazısını diyeceğim ahada bu konuyu okudum :D

12. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    Daha önceden bu konuda ve baska konuda yazmıstım , ancak gene yazmak ıstıyorum eski yazıları okumuyor mıllet , birazda amaç topiği zıplatmak konu canlansın yeni fikirler çıksın.Yeni bilgiler edindikçe daha güzel düşünceler cıkıyor ortaya. Ayrıca 1 cesaretli supplement satıcısıda cıksın yanlıs konusuyorsunuz diyip bizi aydınlatsın diye umut ediyorum :)

şimdi supplementler zararlıdır yararlıdır muazzamdır bunları geçelim ben olaya farklı yonden bakıyorum hep
    Benım acımdan supplementlerın bir sporcuya faydası %10 u gecmez diyerek bi sallama rakam atıyorum kısaca ne kadar az oldugunu belırtmek ıstıyorum , bu oranı gecmemelıdır zaten geçerse bunlar ek besin niteliğinde olmaz , ilaç sınıfına geçer.
    (creatini supplementlerden ayrı tutarak yazıyorum bana göre tek etkisi olan ek besin)

Eee böyle diyorsun amerikada adamlar lapır lupur supplement götürüyor.
    Bizde o zaman TR de lapır lupur sebze meyve alabılıyoruz :)

2 ülkenin asgari ucretı ni mesela kabaca tahmın edebılıyoruz , ordan gidelim
    Şöyle bi hesap çekmek lazım amerikada 40 dolar whey burda 160+ tl.. (daha farklı ürünlere girmiyorum iyi niyetimden , yoksa 15 dolarlık ürünün 150 liradan satıldıgı durumlarda var :) )
    Ordaki adamın bütcesini zaten supplementler etkilemiyor bile , %10 luk fayda ıcın bıle kullanırsın sürekli. Atıyorum zevk ıcın bıle alırım amerikada yaşasam , ewde koleksiyon yaparım.

Ama burada öylemi ? Dışarıdan sipariş bile veremiyoruz öyle bi konuma soktularki , illa gömecekler. En azından bilinçli satılsın , satan kisi anlatsın ne nedir ne değildir? Bi destek versin bilgi versin direk al alayını diyerek umut vaadetmesin. Sayıları az olsada İyi niyetli satıcılar var , bunları zaten kategori dışı ederek yazıorum.

Şimdi bu açıdan bakarsak %10luk bir fayda ıcın ISRAF Değilmidir? Peki israf = zarar değilmidir?
    Zararı neresınden anladıgımıza bağlı birazda.

Eknomik durumu cok iyi olan bi kisi icin pek zarar söz konusu değil , ancak harclıklarımı bırıktırıp whey aldıgım gunlerı bılırım mücize olarak bakmamak lazım supplementlere. Ufak bir etki için maddi manevi zarara girmemek gerekir bu Türkiye şartlarında.

Konuyu upplatmak ıcın bırazda bahaneden yazdım , biraz okuyalım arkadaslar tek sorunumuz okumak arastırmak.
    Spora yenı basladım aminoasit alacam whey alacam diyen arkadaslara bılgı verelım , sadece supplement firmaları tarafından yazılmıs makaleleri okumayalım. Biraz ulusa sesleniş gibi oldu kbakmayın :)

Bunun tek acıklaması var peyniraltı suyunu alıp izole hidrolize hale getirmek demek çok büyük yatırım demek. Şuan belki bunu yapacak bi firma yoktur TR de. Yada vardır bu işlerde bir Kâr sözkonusu değildir vs.. düşünce odur.

Endüstiri sporcuya sevap işliyim diye bu işlere girmez heralde , endüstirinin tek amacı daha cok para kazanmak.

Son düzenleme: 12 Ocak 2013
  13. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    sayın carpenoctum size katılmakla birlikte ;
    amerika'da satılan çogu supplement in tr ye gelmediğini , aynı isimlerle gelenlerin içeriği değişik ve eski ürünler oldugunu bizzat satıcılarla konuştum.distribütörlerle konuştum.o yüzden bu supp.lerden fazla fayda bekleyemeyiz zaten.amerikan adı altında satılan çoğu supp.in de ucuza mal edilmek adına farklı ülkelerde çok düşük maliyetlere yapılıp tekrar amerikan ithal supp. fiyatlarına satıldıgını bir kısmımız bilmekteyiz.yani satıcıların tek amacı para kazanmak,insan kazıklamak.özellikle tr'de.beslenme çok düzgün oldugu sürece ülkemizde satılan çogu 2.el supp.e itibar etmeme kanaatindeyim.özellikle spora yeni başlayan arkadaşlarımız içinde bu konuda bilgilendirme yapmamız gerekli. Herkese Saygılar

14. ikaya_219

ikaya_219 Yeni Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Keşke forumu iyice araştırmış olsaydım da 450 tl lik darbe yememiş olsaydım

muratcan.biceps bunu beğendi.
  15. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Biz kac 450 verdik... Zararin neresinden donsek kar.

16. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    aynısını yazacaktım.şu supplement paralarını biriktirip ilerde gh bile alırdım.eskisi kadar olmasa bile bir whey alıyorum.pek abartmıyorum

17. Dexter_Morgan

Dexter_Morgan Üye

Beğenileri:
    665
    Ödül Puanları:
    123
    Güzel konu. Bu fahiş fiyatlara rağmen hala alan varsa evet bu pazarlama hilesidir supplement tezgahıdır :)

Amerikada 300e yakın supplement markası olduğunu hatırlatayım. Yerli supplementlerimiz hammaddeleri abd ile aynı olsa dahi çok kötü aroma ve fahiş fiyatlara sahipler. Her türlü gerideyiz.

muratcan.biceps bunu beğendi.
  18. Poseidon.

Poseidon. Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Ankara
    Supplementlere bencede o kadar gerek yok rambonun dediği gibi öğün atarsan kullan. Mesela köydeki tanıdıklarımdan biliyorum , gayette irice kasları var baklava yok yağlı olabilirler vesselam ama onlar yiyo bulgur pilavını ,yumurtasını boğa gibide güçlüler supplement %5 etki eder etse etse...

19. Shredded

Shredded Yeni Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Yazıyı sonuna kadar okudum iyi güzelde,korkarım bu yazıyı yazan kişi kim bilir kaç kürden geçmiştir...
    Özetle bu spor pratik açıdan değerlendirilebilir bir spor, teoriden pratiğe değil sadece pratikten teoriyede geçebilir.
    Pro vg cileri izliyoruz beslenmelerini vs.
    Bu forumda gayet güzel vücut yapmış kişilere bakıyoruz
    genel olarak hepsi bir fiil takviye kullanmış whey'inden tutunda bcaa glutamin kreatin fat burner kadar.Onuda geçtim steroid kürleri , steroid bile olmayan ilaçlar (dnp)

Özetle ben bunun placebo etkisi olduğunu düşünmüyorum, kullananlarda ortada.
    Bu yazıyı destekleyen kişilerin beslenme günlüğüne bakıyorum adam bulk döneminde her türlü supplementi almış, ama sonra burda supplement tezgahtır diyor.

Özetle başaranın söylediğini değil yaptığını yapacaksın.
    Supplement teknolojinin bir yan ürünüdür nasıl kimse küflü peynir yemiyorsa iyileşmek için bu da aynı hesap.

20. hurkan13

hurkan13 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    rambo çok teşekkürler harika bir yazı ve önemli bir konu hakkında insanları bilgilendirmişsin.bu kimyasallara hatta gümlük hayatta tükettiğimiz diğer kimyasallardanda elimizden geldiği kadar uzak durmak gerekir.sonuçta sporun temel amacı sağlıklı bir vücuda sahip olmak estetik ve güç ikinci planda olmalı.
    malesef salanlorda daha ilk gelen kişilere aminoasitten protein tozlarından bahsedip bir şekilde almalarını sağlıyorlar.tabi her sporda olduğu gibi bu spordada işi menfaate ve maddiyata dönüştürecek insanlar illaki olakacaktır.
    nette kemal özer diye ararsanız gıda hareketii başkanı var.besinlerin nasıl üretildiğini neler kullanıldığını anlatıyor.
    bu arada hiç suplement almıyorum.yumurta lor tavuk pilav vazgeçilmezlerim arasındadır.çalışmalarımıda şuan sadece evde yapıyorum.

Sayfayı Paylaş