Supplement Tezgahı

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Rambo16 tarafından 28 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 59 üye.
  1. Rambo16

Rambo16 Üye

Beğenileri:
    1.164
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    La Paz
    Aslında verdiğimiz uğraşların amacı birazda dediğin kişilerin yetişmesini sağlamak. Şu anda hiçbir takviye almamış iyi bir vücuda sahip sporcuların sayısı binlerce kişinin üye olduğu bu forumda bile bir elin parmak sayısını geçmeyebilir.

Bunun sebebi supplementsiz çok iyi vücutların yapılamaması değil öğle zannedilmesi veya bazı firmaların bu algıyı oluşturmalarıdır.

Biz bu algıyı kırdığımız gün gerçekten önemli bir iş yapmış olacağız..

torifonta, camokan, YesiLZeytin ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    inşallah hocam. amaaa... benim içim rahat etmedi ben proteinimi içip geleyim hyper_ (yani öyle bir algı oluşturmuşlar ki insan bunlar olmadan olabileceğine inansada bir boşluk hissediyor duh )

3. Waluigi

Waluigi Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Bir de benim kafama takılan şu mesele var. Supplement kullananların gerekçelerinden biri de bir bodybuilder proteinin yanında mümkün olduğu kadar az yağ ve kolesterol almalıdır. Protein tozları bunun için biçilmiş kaftandır derler. Toz kullanmadan alacağımız yeterli miktardaki proteinin yanında alınan yağ, kolesterol vs. zararı olur mu bunların şişmanlatır mı ? Hatta böyle alınan yağların ve kolesterolün ilerde karaciğer yağlanmasına sebep olur diyenler dahi var.
    Kendi yorumumu da ekleyeyim bence az da olsa yağ da tüketmelidir bir bodybuilder. Kilo başına 0,5 gram düzeyinde. Bir de fazla kiloyu yağdan ziyade karbonhidrat fazlalığının yaptığını düşünüyorum.
    Şu resmi de ekleyeyim tam olsun hyper_

Ekli Dosyalar:

khephnes bunu beğendi.
  4. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    büyüme dönemi kilo başı 1 gram alınabilir(tabi ben 76 kiloydum bu benim için geçerli) yağ mutlaka alınmalıdır elbette.hatta kilo verme döneminde bile ceviz avakado zeytin gibi faydalı yaglar uygun miktarda alınırsa kilo vermeye yardımcıdır

5. Waluigi

Waluigi Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    8
    Ben de 75-76 kilo aralığındayım. 2. ayımı bitirmek üzereyim ramazan ayında olduğumuz için gelişimim sekteye uğrayabilir. Alabildiğim kadar protein ve kompleks karbonhidrat almaya çalışıyorum. Yağları ise salatanın üstündeki çok az miktardaki zeytinyağından, yumurta sarısından ve kuruyemişlerden almaya çalışıyorum.

6. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    neyse son olarak yazayım off topic oldu konu sapmasın.bende yumurta sarısı fıstık ezmesi bazı kuru yemişler etin tavanın dibini yaglamaya yetecek kadar olan yagını ve 1 kase sebze yemegini kullanıyorum tabi bu saydıklarımın hepsi sabahtan öglene kadar.akşam sıfır yag.karb.lar ise haşlanmış sebzelerden

Waluigi bunu beğendi.
  7. Serratus

Serratus Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Aydın
    1 kişiye bakarak bilimsel sonuç çıkarılamaz. Bir kişi suplement almadan çok iyi gelişim gösterdiyse suplementler gereksizdir denemez mesela (bilimsel olarak) ya da tam tersi.

Aynı idman ve beslenme düzenini uygulayan 200 kişilik bir gruptan 100 kişisine suplement kullandırıp diğer 100üne kullandırmassınız ve bunu kas gelişimi gözlenebilecek bir süre devam ettirip istatistiki değerlendirmeleri yapıp bir sonuç çıkarırsınız.

3 yıllık çalışmamın yaklaşık 2 yılında ek gıda kullandım zaten.

Bir de şu var gelişimde belirleyici olma konusunda ek gıda kullanıp kullanmamak; genetik, beslenme, idman ve dinlenme faktörleri yanında ne kadar etkli olabilir?

Başka bir örnek vereyim; Bir kişiye rastlamıştım salonda, eline hiç dumbell almadığı belliydi, hareketleri filan bilmiyordu yani ama yarışmaya girse derece alırdı heralde. E şimdi bu bir kişiye bakıp idman yapmaya gerek yok demek doğru olmaz. Bu yüzden sadece benim gelişimime bakarak bir şey demek doğru olmaz.

Saygılarımla...

8. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    haklısınız söylediklerinizin hepsini ziyadesiyle biliyorum.ve eminim herkes biliyordur.fakat ne olursa olsun ek gıda kullanmayan bir insan atıyorum 1 senedir yapıyordur bu işi ve vücudu gayet iyidir.ona genetiğin iyiymiş diyebiliriz.ve o kişi çıkıp diyorsa ben bu işi ek gıda olmadan yapıyorum beslenmem bu düzenim bu desin belirtsin.yine az çok bir sonuç çıkarılabilir(en azından genetğinin iyi olduğu,ve beslenmesinin vs etkisi).tabi ben sizden sadece rica etmiştim fotograf koyup koymamak elbette size kalmış bir şey.ancak ben size durumu şöyle özetliyim

haftanın 3 günü kırmızı et 2günü somon ve her akşamı tavuk yiyorum.(sebzeyi meyveyi saymıyorum)Şu an spor salonu ve ev dışında hiçbir yere gidip gelmiyorum.yaz tatilinde olmama ragmen 10.30 dedimi proteini içip yatıyorum.pek arkadaşım yok.hiç diyebiliriz.günün her saati yemek ve spor yapmakla geçiyor.bunun yanında antrenmanda anam ağlıyor kabaca.ağlatıyorum.ek besinlerim derseniz.
    mass gainer, syntha-6,nitrotech-muscle infusion,vpx glutamine,c4,animal pak,aminox
    eksik varmı ? bazı supp.lerimi borçla aldım.onun için bu konuya bu kadar taktım.Eğer çıkıp birisi derse ek besinsiz olur içim rahatlayacak umarım herkes benim profesyonel olma çabamı ve isteğimi anlayabilmiştir.heyecanımı mazur görünüz

9. Serratus

Serratus Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Aydın
    Ben şahsen ek besinsiz temiz, doğru beslenmeden yanayım.

Ricanız üzerine makinenin zamanlayıcısını kullanıp kendim birkaç fotograf çektim. Pek iyi olmadı ışık yönünden ama fikir verir heralde. Şu anda böyleyim.

Ekli Dosyalar:

• 01.jpg
      01.jpg
      Dosya Boyutu:
      97,8 KB
      Görüntüleme:
      688
    • 02.JPG
      02.JPG
      Dosya Boyutu:
      92,4 KB
      Görüntüleme:
      650
    • 03.JPG
      03.JPG
      Dosya Boyutu:
      96,6 KB
      Görüntüleme:
      676
    muratcan.biceps ve Rambo16 bunu beğendi.
  10. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    çok teşekkür ederim.benim aklımdaki fikir belli oldu.

11. mortimer

mortimer Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    13
    Bu işe baya bi kafa yorduğun belli son fikrin ne ? Yani kullanıcak mısın yoksa kullanmıycak mısın ?

12. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    vallahi açıkçası benim genetiğim arnold gibi değil.ELBETTE kullanacağı o yüzden.
    ben bu işe taktım psikopat oldum kabul ediyorum.benim insanlardan farklı olmam lazım ayrılmam lazım.bir yerde oturdugumda gezdiğimde kendimi belli etmem lazım.ayna karşısında her sabah geçtiğimde şöyle 5-10 dk kendime bakıp yüzümün gülmesi lazım.YAPACAK bir şey yok

GreenStreet ve mortimer bunu beğendi.
  13. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    İşleyen bi sistem var herkes ordan yoluna bakıyor (sadece supplemet olarak yogunlasmamak lazm mevzuya)
    örneklendırme yapym mesela salonlarda Programlara bakıyorum ne kadar izole hareket var dayıyolar üyelere(ki barifks sınav yapılsa daha cok gelısım olur) ,
    ardından neticesiz geçen 2 3 aydan sonra bahsedilen supplement dümenleri işte almadan olmaz şöle böle gece kaslar gider kaseyin lazm falan fılan.
    Onlarda olmadı kardesım bu supplementler faso füso şöyle sağlam kıyak bi kür yapalım işimize bakalım masalları.

Bu işlerden kısaca güzel paracıklar dönüyor , herkes cukkanın pesınde.
    Para varsa ne ala pek koymaz ama nihayetnde vucudunz uzernden para kazanılıyor işi biraz daha düzgün yapan az geçiren ehemniyetli hocalara yonelmekte fayda var.

Biraz konu dısına cıktık mı desem zannetmıyorum bence olayın döndüğü taraflar bunlar ,
    Supplemnt dumenlerının bence en cok gecırdıgı toplumlardan bırıyız , fiyatlar maglum.
    Şöyle ülkelerin asgari ücret - suplemnt fiyat karsılastırmasını yapınca enteresan tablolar cıkıyor.
    Misal abddeki adama süplement tezgagının en dalaverelisini yapsan ne yazar ?
    Adama giren çıkan bişi yokki bütçesini ne kadar etkileyebilir , zevk ıcın supplement kullanır adam.

AMa durum bizde öylemi ulan bi ögrencının whey+amnio alması ıcın ihaleye girmesı lazm sanki aylık ew kirasını suplemnte vermen gerek.
    Ana bayi ayrı gecırıyor toptancı ayrı netten alıslarda ayrı , en sonda salondaki satışlar yuvarlayıp toptan gömüyor :)
    Bizimde çapımız belli aha anca burda böle sallarız ,kısaca yanı bu kadar tantanaya gerek yok paran yoksa kullanma kardsm , buyuk sıkıntılara gırıpte supplemnt almaya gerenk yok.

ch1vas, Çubuk Kraker, ADESE ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  14. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    sadece supplement değil tabi joe weider yahudi değil sanki.bu klasik yahudi politikası kazanabildiği kadar para kazanacaklar elbette.ama işe yaramıyor demek te olmaz. ben kullanıyorum mutluyum.bu işi ilerletmek isteyen herkeste kullanıyor kardeşim

15. colkurduu

colkurduu Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    doğru biryazı bencede sup element alımını asırı proteın alımını abartmayalım uilkmızde piyasa fiyatları pahalı olmasa amerıkada gibi olsa bu oarn daha da artıcak
    yazıdakı pro vgcıler aldığı proteunden bahsetmısler ama bu adamalr sureklı steroıd kullanıyor yılın 9 ay on 3 ay of pct dönemındeler 10 larcA sup element cesıtı var gereklı oalnının alınması taraftarıyım

16. lakers44

lakers44 Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    sonuna kadar katılıyorum. yani imkan varsa şayet gerekli supplementler alınıp gelişimi pek ala hızlandırmak dururken almamak niye :) ha imkan yoksa bilemem... ama şunu söyleyim bu supplementlerde leblebi tozu değil ! doğru ve akıllıca kullanıldığında çok ama çok işe yarayan şeyler... saygılar muratcan

Son düzenleme: 6 Ağustos 2012
    muratcan.biceps bunu beğendi.
  17. onbir

onbir Üye

Beğenileri:
    517
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaslar isterseniz paranıza kııyın alın yuzde 5 etki eder daha fazla etki etmez steroid yoksa

supplementler steroid kullanan insanlar içindir esas etkisini steroidle beraber gösterir bu besinler steroid e ek besinlerdir.

AndreaDoria bunu beğendi.
  18. badboy9119

badboy9119 Üye

Beğenileri:
    41
    Ödül Puanları:
    0
    Benim asıl anlamadım supp. tezgahında milyon dolarlık firmaların bizleri kandırdığı nokta şu(!)

Şimdi whey proteini kana hızlı karışır kaslara iletir proteini diyoruz. 30 dakika gibi bi süreden bahsediliyor. E güzel kardeşim sen ant. yapana kadar devamlı aralıklarla vucuduna proteinli gıda alıyorsun mesela tavuk. İdmandan 2 saat önce tavuk yiyorsun diyelim. Tavugunda kana karısma suresı 2-3 arası diyelim. Vucudunda zaten kanında protein oluyor. Glikojen depoları boşaldığı için üzüm suyu içip ant sonrası yediğimiz protein yemeğinin kaslara gitmesini sağlıyoruz. Acıkcası 2 haftadır whey kullanmamama rağmen ne ağırlıklar azaldı ne başka bşey. Aksine benchte kg artışı bile sağladım.

Dt.Kinq, Serratus ve Rambo16 bunu beğendi.
  19. Rambo16

Rambo16 Üye

Beğenileri:
    1.164
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    La Paz
    Zaten antreman sonrası çok acil protein ihtiyacı(!) konusunda hemfikiriz diye düşünüyorum öyle hayati bir ihtiyaç yok o an, antreman sonrası en önemli şey glikojen depolarını revize etmek.. Ardından kaliteli protein içeren bir öğünde iyi olur ama protein tozu şart değil.. Protein tozu yetersiz beslenme durumunda sadece bir alternatif olarak kullanılmalı bence..

Saygılarımla...

maximum, AndreaDoria ve Poseidon. bunu beğendi.
  20. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    İdman sonrası hızlı protein alımı, amino kullanımı çok çok abartılan birşey. Öğün zamanlaması bizim abarttığımız şekilde önemli değildir. Ben de idman sonu whey alıyorum. Fakat asıl amacım günlük protein alımımı arttırmak. İdman sonrası çok hızlı aminoasit alımı falan değil. Çünkü bugün idman sonrası iyi bir öğün yerseniz tam 24 saat sonra aminoasitler hala kanınızda tespit edilebiliyor. O aminoasit havuzu kolay kolay boşalmıyor.

Supplement şirketlerinin tezgahına gelmeye gerek yok arkadaşlar. Piyasadaki ürünlerin bir çoğu, diyetini güzel ve planlı devam ettirenler için "son derece gereksiz".

Buyrun yukardaki savımı da güncel bir araştırmayla destekliyim ki sözlerim havada kalmasın.

Enhanced amino acid sensitivity of myofibrillar protein synthesis persists for up to 24 h after resistance exercise in young men.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21289204

Son düzenleme: 7 Ağustos 2012
    CarpeNoctum, Rambo16 ve Serratus bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş