Statik Makinalar mı ?! Yoksa Serbest Ağırlıklar mı ?!

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Beatboxer tarafından 29 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

Statik Makinalar mı ?! Yoksa Serbest Ağırlıklar mı ?!

1. Statik Makinalar (Chest Press Machine , Hack Squat Machine , vs...)

76,7%
  2. Serbest Ağırlıklar (Barbell , Dumbell , vs...)

23,3%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 78 üye.
  1. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Arkadaşlar sizce Chest Press Machine , Hack Squat Machine gibi statik makinalarda sabit olarak çalışmak mı daha uygun ve geliştiricidir ?!

Yoksa barbell ve dumbell le serbest ağırlık olarak çalışmak mı ?!

Sizce bunların avantajları ve dezavantajları nelerdir ?!

Yorumlarınızı bekliyorum...

2. edobey

edobey Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    özel sektör
    Yer:
    gebze kocaeli
    benım fikrim yeni başlayıp hacim yapma yönunde fikri olanların serbest bar ve dunbell kullanması yönunde daha fazla kilo basmalarına olanak tanır ve vücudu ağır kiloyla ilerisi için önceden tanıştırmış olur

kuvvet ve sıkılık isteyenlerde makina diyorum az kilo ile çok tekrarlı hareketleri nizami bir şekilde daha çok yapmasına olanak tınır

serbeste agırlıkta dikkat edilecek teksey ağır kilolarda dikkatlı ve koruyucu malzemelerle çalışmak ve hareketi nizami yapmak genelde agır kilo basacam diye hereket sırt yada belden çıkarak maksat dışı bir herket haline getirilir.

3. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Peki statik makinada çok ağırlıkla 4*8 yada 4*10 setin ne gibi faydaları olur..

Ben henüz 1 haftadır salona gidiyorum...Salonda bikaç dumbell dışında hepsi statik makina...Bemch Press ve sıkıştırma yaparken ilk önce 15-20 kiloyla hızlı tekrarla ısınma yapıyorum ve maksimum 30 kiloda 10-12 tekrara çıkabiliom...Sizce bu normal mi...Sanırım tricepsler zayıf olduğu için ve kaslara doğru şekilde oksijen pompalayamdığım için ağrı genellikle tricepslere kayıyo...Yeni bi başlangıç için buna nsl bi yorum yaparsınız merak ettim ?!

4. edobey

edobey Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    özel sektör
    Yer:
    gebze kocaeli
    makinalardaki makara mekanizması nedeniyle güç kiminde hafifliyor kimde ise sürtünme nedeniyle çekmede problem yaratıyor makinalarda yapılacak hermakina değil tabi bu definasyon zamanında az kilo ile çok tekrarlı çalışmadır bir dunbell ile yana açışla makinada sıkıştırma arasında dünya kadar fark vardır bu nedenle agır kilo basmak hacim yapmak isteyen kişi serbet ağırlıkla çalışmalıdır bakınız poro sprcuların çalışma videolarında sürekli serbest agırlık kullanılır

ayrıca arkadasım sen 1 haftada daha vucudundaki kasların bile farkına varmamıştırsın kısaca elindeki gücün farkında değilsin henüz

5. mastertrainer

mastertrainer Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boş gezen
    Yer:
    Ankara
    temel egzersizlerde mutlaka bar kullanılmalı.ben serbest ağırlık taraftarıyım.belki ilkel olarak değerlendirebilirsiniz.Dorian yates,arnold schwarzenegger... gibi pro larda hacimlerini bu büyük alışkanlıklarına borçludur.bu her ne kadar yeni sistemlere karşı gelmek gibi gözüksede...
    bu aslında alışkanlık;benim salonumda 3 adet lat makinesi var ama ben barfiks çekiyorum.3 adet yan yana duran hack squat makinesi var ben serbest ağırlıkta squat yapmayı sewmekten öte bayılıyorum...bu biraz da zewk işi serbest ağırlık OLD SCHOOL gibi geliyor bana.makinede sıkılıyorum...

6. ofbeat

ofbeat Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Bizim salonda herşey makina gerçi ben fittnes agırlıklı calısıyorum kilo almadan kasları çizmeye calısıyorum hocamızda türkyienin ilklerinden ve diğer hocalarda onun zamanındaki ögrencileri ben sordum hocam hep böyle makinalardamı çalışıcaz diye ilerde birkaç haraketi degiştiricez ama mesela bencpress hep makinada kalıcaksın filan dedi

Ve dediign gibi mesela normalde aletle kaldıramadıgım agırlıgı makinada kaldırıyorum canım cıka cıka :D hacimde alet daha iyi ise ben bir soriyim bari degiştirelim en iyisi

7. edobey

edobey Yeni Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    özel sektör
    Yer:
    gebze kocaeli
    yapılan en büyük hatalardan biride hacim çalışması yaparken sıkılıp şekile dönmek yok çok tekrar sıktı ben hacim için az tekrar yapacam oyuncak değil sıkıntıyada gelmez bir dikiş tutturmak lazım

8. ofbeat

ofbeat Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Tamam hocam işte bende istiyorum hangisi dogru heralde hocaların bana verdigi dogrudr ben hedeflerimi belirttim vucut ölcülerim alındı yağ oranıma bakıldı sonra bir program yazdı ben bununla hacimde alıcakmıyım dedim tabi dedi ama kilo almamı istemiyor hocam benim amacım zaten bb den cok fittnes yani define zarif estetik bir vucut oda ona göre brşeyler ayarladı bana makinada kalayım ozaman dimi hocam?

9. NEFELIS

NEFELIS Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    makinada kaza ve sakatlanma riski daha az olduğu için makina diyorum ben

10. ofbeat

ofbeat Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    evet birde o var mesela ben yerden agılık alırken belim cok acıyor sonra gecede sızlıyor belimde sorun var sanırım ama makinalarda öyle bir şey yapmıyor o açıdan gerçekten iyi hem bence düzgün beslenme ve çalışmayla ikiside başarıya ulaştırır

11. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Ben de makinalardan sıkılmaya başladım artık...Serbest ağırlığı özlemeye başladım...Zaten 1 yıl önce denemek için salona 15günlük gittiğimde serbest ağırlıklar vardı şimdi aynı salonda makinalar var bikaç da dumbell ve mekik sehpası...

Ayrıca farkettim ki omuz ve arka vücut hareketleri makinalarda daha zor...

2 hafta oldu sıkıldım artık...2 hafta sonra benim de oyum SERBEST AĞIRLIKLARA...

12. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Omuz lateral açış gibi hareketlerde statik makinaları tavsiye eebilirim. Omuz çünkü mümkün olduğunca -özellikle açış hareketlerinde- izole edilmesi gereken bir bölge yoksa trapez çok güçlü bir kas olduğu için omuz üzerindeki gerlimi çok küçük miktarlara düşürüyor. Enseye press, military press gibi press hareketlerini serbest ağırlıklarla yapıp açışlarda makinalara yönelmek bence en iyisi.

drkfear, zoparrat, himes ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  13. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Ben dediğinizin tam tersini yaşıyorum...

Lateral Raise (Yana açış) makinasında 5 kiloyu dahi zor kaldırıyorum...Ancak barla beraber toplam 6.5 kilo gelen iki dumbell la serbest ağırlık olarak çok daha etkili çalışabiliyorum...Zamanla ağırlık artıo...

Sanırım dumbell la yaparken ayakta olmanın verdiği destek var...Çünkü makinada o oturarak o hareket yapılıo...

14. burn

burn Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    ısın kısası makıneler herzaman serbestlerden daha kolay bır calısma sunar ve basıtcı o yuzden serbest daha ıyı derım ama tabıkıde makınelere ıhtıyacımız var :evil:

15. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Bu da benim dediğimi doğruluyor zaten. Ayakta iken "cheating"'e yani diğer kaslar ile omuzu desteklemeye(trapezin ağırlığı çekmesi, belden yapılan kuvvet almalar gibi) daha çok imkan var. Bunlar özellikle press hareketlerinde ağırlık arttırmak için başvurabileceğimiz yöntemler. Ama omuz özellikle açışlarda bu tür hareketlere olumlu tepki vermiyor. Sabit makinada çalıştığımızda ise omuzu izole edip üzerine yüksek miktarda gerilim uygulayabiliyoruz. Bundan dolayı açış hareketlerinde çok yüksek ağırlıklara çıkmaya çalışmak yerine, daha uygun ağırlıkla mümkün olduğunca sadece omuz odaklı çalışmalıyız. Eğer sabit makina yoksa, en azından lateral raise'i sehpada oturarak yapın.

zoparrat, himes ve sahin_2781 bunu beğendi.
  16. OdnamoK

OdnamoK Özel Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    0
    barlar ve dambılların verdiği zevki makineler asla veremez

17. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Serbest ağılıklar daha iyidir elbette ama bacak ve sırt çalışırken yüzde 80 makinalarla çalışıyoruz, ne kadar önemli oldukları yadsınamaz, serbest ağırlıklar daha iyidir diye "makinlarla az çalışmak fikriyle" ayrılamazlar...

18. NİKE

NİKE Üye

Beğenileri:
    1.586
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    MÜHENDİS
    serbest aletler elbette daha ıyı .fakat makınalarda yararlı ben senelerce bench presı serbest barla yaptım .bır bucuk aydır bench gırerken .enseye pres makınasının altına duz sehpayı koyuyorum.bench presı oyle yapıyorum.yavasca agırlıgı yedıre yedıre.bır kere farkettıgım su ,dengelı: gogsun ıkı tarafınada esıt yayılıyor.benchdeyken yok dengede tutmaya calıs.yok arkana bırını al.oyle verım aldımkı arkadaslarımda calısmaya basladı gordukten sonra.tavsıye ederım.ama bu demek degılkı barlara önemsız demek.önemli olan vucudu anlayıp gerektıgı yerde makınayla gerektıgı yerde serbestle calısmak.
    saygılar herkese

Taarruz bunu beğendi.
  19. spudd webb

spudd webb Üye

Beğenileri:
    168
    Ödül Puanları:
    53
    Makinelerde hareket ister istemez daha nizami yapılır.sakatlık riski azdır.
    serbest ağırlıklar istenilen bölgeyi daha iyi çalıştırır.ne kaldırırsan onu alırsın.daha zorlayıcıdır.sakatlık riski vardır.ama kesinlikle gereklidir.
    serbest ağırlık mı makine mi diye ayırmak zor.bazı yerleri çalıştırmak için makine zorunlu bazı yerler serbest ağırlıkla daha iyi çalışıyor.daha iyi verim alınıyor

20. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    aynı hareketi makine ve serbest ağırlık olarak bir antremanda yapan pro.lar var..
    serbest ağırlıklarda ki denge bozulması sanıldığının aksine zararlı değil yararlıdır..Kontrolü zor yada bele binecek bir hareket için (seated military press yada bent over barbell row mesela) smith machinede yapılabilir ama mesela bench press makinede serbest ağırlığın asla yerini tutmaz..
    Bahsedilen denge bozukluğunu düzeltmeye çalışan birden fazla kas olacaktır..bu sayede eminim ekstra olarak simetrinin sağlanmasıda sözkonusu olacaktır..

GaijinRocker ve burakula01 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş