Squat ve Deadlift Basenleri Eritir mi? (Bölgesel Yağ Yakımı)

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Nicomedia41 tarafından 27 Aralık 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Nicomedia41

Nicomedia41 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Kocaeli
    arkadaşlar bi kız arkadaşım tutturdu Deadlift, Squat gibi haraketler basenleri eritiyormuş.

ben diyorum ki bölgesel yağ yakımı diye bişey yoktur. vücut, vücudun bütün bölgelerinden eşit olarak yağ yakar. hemde yağ yakman için cardio yapıp, düzenli beslenmelisin ama bana inanmıyor. bi sitede bi kızın squat ve daedlift ile basenlerini erittiği bir makale okumuş ona inanıyor.

sizlerin yorumlarınıda almak istedim? sizce ben mi haklıyım o mu haklı?

onun veya benim neden haklı olduğumuda açıklarsanız sevinirim.

2. ABEKAYNANA

ABEKAYNANA Üye

Beğenileri:
    185
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Gurbetci
    Yer:
    Amerika yolcusu
    Eşit yağ yakımı bana pek inandırıcı gelmiyor, erkeklerde nasıl en zor miğde eriyorsa bayanlarda da basen bölgesi eriyordur.
    Erkeklerin yag deposu miğdesi bayanların da basen, miğde, popo, bacak artık ne diyiliyorsa :p
    Hangi cardio türünü yaparsan yap yağ yakmak için, örneğin miğdeden daha fazla sonuc almak ıstıyorsan mekik yaparsın, bacaktan daha cok verim almak istiyorsan koşu yaparsın veya bacak calisirsin, fitness yaparakta yağ yakabilir insan.
    Ama bu dediğim gibi bölgesel değil de tetikleme gibi birşey düşün, yaani net olarak bölgesel zayıflama yoktur. Yaani bunlar tek başına işe yaramaz, beslenme ve diğer cardio türleriyle desteklemek gerek.

Bu saadece benim düşüncem, net bir bilgiye sahip değilim bu konuda.

3. Nicomedia41

Nicomedia41 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Kocaeli

mide kaslarıyla mide yağları arasındaki ilişkiyi açıklar mısın?
    mekik çekerken karın kaslarımızdan yardım alıyoruz karın yağlarımızdan değil ? :S

4. ABEKAYNANA

ABEKAYNANA Üye

Beğenileri:
    185
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Gurbetci
    Yer:
    Amerika yolcusu
    Mekik dediğim saadece normal mekik hareketini kastetmedim, öncelikle onu belirtmek isterim.
    Sırf kas var diye kan saadece kaslara pompalanmıyor %100lük olarak. İlişki ise aktivite direk olarak miğdene vuruyor, bunun çapraz mekiği vs. falan da var her yone vuran toplam 3-5 mekık hareketı vardır bunları yaptıgın zaman miğdende yumusak bir yer bulamazsın, kaslar biraz daha sert olur ama kaslar haric miğden normaldende sert olur cunkı miğde calısırken o kan saadece miğdene toplanmıyor. Ve tekrar söylüyorum bir tetikleyici olarak düşün, miğdeni komple ısıtırsan mekik hareketleriyle orada yağ yakımı, normal cardio'ya göre biraz daha fazla olabilir. Ama yine söylüyorum bu demek olmuyor bu sayede mide çatur çutur eriyicek, tetikleyici demiştim... Definasyon dönemi gibi düşün, o zaman millet çok tekrar az ağırlık yapmasın :))

5. Nicomedia41

Nicomedia41 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Kocaeli
    ben cardio'suz sadece bölgesel çalısarak yağ yakmaktan bahsediyorum.

sadece mekik yapıp, cardio yapmadan kimsenin karın bölgesindeki yağları eriteceğini sanmıyorum.
    zaten öle bişey olsa dünyada kimse cardio yapmaz.

6. ABEKAYNANA

ABEKAYNANA Üye

Beğenileri:
    185
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Gurbetci
    Yer:
    Amerika yolcusu
    Üstte cardiosuz oldugunu belirten birşey göremedim ? ve Bu hanım kızımız oraya gelip zaaten saadece squat ve deadlift yapıcak haali yok ya, bayanların çalışma programlarını hepimiz biliyoruz fitness ve yag yakmaya yönelik. Cardio bile sayılır bunlar. Yaani o sana ne kadar ben cardiosuz yapıyorum dese de cardio ile desteklemiş olucak aslında o yaptıklarını. He gelip saadece squat ve deadlift yapıp gidicek diyorsan, sen haklısın.

7. Nicomedia41

Nicomedia41 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Kocaeli
    " hemde yağ yakman için cardio yapıp"

bu cümlemden belki arkadaşımın cardio yapmadığını anlıyabilirdin ama sorun yok.
    arkadaşım kendi evinde calısıyor salonada gitmiyor. cardio yapmıyor sadece düzenli olarak squat ve deadlift yapıyor okadar.

8. ABEKAYNANA

ABEKAYNANA Üye

Beğenileri:
    185
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Gurbetci
    Yer:
    Amerika yolcusu
    Maalesef anlamamıştım. O zaman dediğim gibi sen haklısın bu durum da, nedenini de kendin söylemişsin.
    Evde saadece squat ve deadlift.. Hemde bayan olarak. Min. 5-6 ay Tecrubesi var mı spor anlamın da ? GYM'e gitmeyip te bunu yapıyorsa zaaten gerçekten kelimeler yetmez anlatmaya.
    Hiç birşey yapmasın daha iyi, belını kırmaktansa..

9. lady.winchester93

lady.winchester93 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    burada bahsi geçen arkadaş ben oluyorum :) şöyle ki ben zaten haftada 2 gün toplam 1,5-2 saat cardio yapıyorum. programımda bir 35-40 dk caridoyla geçiyor koşu bandı, bisikleti derken. diğer hareketleride 200 zıplama, 5x10 mekik, 6x10 ters mekik, 200 kere diz çekme, sıkıştırma, twist, 5x10 dumbella öne eğilme, 5x10 yana esneme şeklinde belki aklıma gelmeyen bir iki hareket daha vardır. ancak bu hareketlerin bir haftalık squat kadar etkisini gösterdiğini göremedim. ben cardioya ek olarak squat+deadlift yapıyorum. çünkü okul dolayısıyla her gün spora gitmeye vaktim olmuyor yalnızca hafta sonları 2 gün üst üste. ya da belki bazen cuma günleri. bu nedenle evdede bunları yapıyorum. faydasını göreceğimi düşünüyorum. evde de bunları Leslie Sansone adlı bir bayanın "walk at home" (umarım teklam olmamıştır, sadece ne yaptığımı bilin diye söyledim) adlı bir programın 1 mile walkını yaptıktan sonra yapıyorum. ayrıca salonda ben diyene kadar kimse squat yaptırmadı, squat ve deadlift gibi hareketler sakatlanma riski olan hareketler olduğu için salonda öğretme zahmetine girmiyorlarmış bazı yerlerde okuduğum kadarıyla. ben söyledikten sonra, bitiş olarak onu yaptırıyorlar. salonda yapamadığım zamanlar evde yapıyorum. okuduğum ve etkisini gördüğüm kadarıyla bu hareketler vücudun tamamını çalıştırdığı için basenlerede etkisinin en çok olduğu hareketlermiş. keşke daha önce yapsaydım diyorum.. 6 aylık değil ama 3-4 aylık spor tecrübemle bunları söyleyebilirim.

10. ABEKAYNANA

ABEKAYNANA Üye

Beğenileri:
    185
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Gurbetci
    Yer:
    Amerika yolcusu
    ben üsttede söylemiştim saadece deadlift ve squat yapıp gitmiyordur heralde bunun cardiosuda vardır diye.
    tabii ki cardionun sonuna squat ve deadlift ekledin mi etkisi olucaktır, hissettiğin gibi.
    haftada 2 kez gidiyorsun ve bu günler üst üste.. pek iyi bir fikir değil, zira evdeki yaptıgın salondaki yeri tutmaz.
    boy kg bilmediğim için haftada kaç gün gidip gitmiyiceğin hakkın da bir bilgim yok ama ne olursa olsun haftada 2 gün ve o 2 gün de üst üste (cardio) pek iyi bir fikir değil, yararı olur mu ? olur. ama daha iyi verim almak varken..
    squad ve deadlift maalesef günümüzde öyle, bayanları boşver erkeklere bile ekletttirmiyorlar. T-Bar bile baazı salonlarda yok sakatlanma riski var diye, bir yandan da haklılar hocalar.
    yazdıkların da yanlış birşey göremedim, doğru yoldasın. ama yine de 2 gün üst üste değil de bunu haftanın içine yayman daha mantıklı olucaktır.

Son düzenleme: 28 Aralık 2013
  11. Nicomedia41

Nicomedia41 Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Kocaeli

cardio yaptığını bende bilmiyordum. açtığı diğer konuda cardio yaptığı yazmıyordu. öle bi anlatmışki sadace deadlift ve squat yapıyormuş gibi :)

"walk at home" programının güzel kalori yaktırdığından eminsen cardio olarak onuda sayabiliriz. bu arada arkadaşın üsttede dediği gibi 2 gün ard arda aynı kasın çalıştırılması pek tavsiye edilmez. en azından araya 1 gün koysan o bile yeter. sonuçta kaslarını dinlendirmen gerek.

12. lady.winchester93

lady.winchester93 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    Evet dinlendirmem gerek tabi ama baska bos gun bulamiyorum ne yazik ki.. bana iki gun az geldigi icin de evde devam ediyorum. Walk at home gayet guzel bir program, mileleri gittikce artiyor ancak ben 1 mile olani, 20 dk yapiyorum. Squat ve deadlift oncesi isinma amacli. adindanda anlasilacagi gibi evde yuruyus, diz cekme, tekme atma gibi hareketleri var. Benim yaptigim su an tam cardio sayilmayabilir cunku hareketler hafif isinma amacli yapiyorum. Ama mile 5-6 nin cardio yerine gecebilecegini dusuyorum. Benim boyum 1 59 kilom 56 subattan beri diyet yapiyorum daha dogrusu saglikli besleniyorum. Diyetistenim son gidisimde squat kas yapar dedi yaglarerimeden nasil kas olcak dedim cevap vermedi. Ben de deneyimsiz ve para pesinde oldugunu dusunerek biraktim, saglikli beslenmeyi ogrendim zaten. Ayrica benim bildigim ssquat yaparken ve agirlik aritisi olacakki kas olsun. Basenlerimde 1 cm kuculme gordum diyebilirim 10 gun oldu henuz baslayali 30 gunluk squat programiniuyguluyorum. Cidden cok yararli bi hareketmis.:)

13. ABEKAYNANA

ABEKAYNANA Üye

Beğenileri:
    185
    Ödül Puanları:
    43
    Meslek:
    Gurbetci
    Yer:
    Amerika yolcusu
    Kasların dinlenmesinin seninle bir alakası yok sen agırlık programı uygulamıyorsun zaaten, yani squat ve deadlifti ağır girmiyosun herhalde boş barla yapıyorsun bu sana dinlenmeni gerektiricek bi kas yapmaz 2 gün ard arda gitmemeni tavsiye etmem ard ard'a gidilmez veya dinlenmen gerekli olduğundan değil. saadece 2 günün var ise haftada gidebiliceğin bunu yaymanı tavsıye ettim. şöyle diyim senin haftada 5 günün var ise salona gitmek için 2 gün üst üste gider 2 gün dinlenir 3 gün üst üste daha da gidebilirsin bir hafta içinde. umarım demek ıstedıgımı anlatabılmısımdır.diyetisyeninin doğruluk payı var illa ki kas yapar ama o senin yaptığın squat ve deadlift sana kas yapmaktan çok sertlik kazandırır.squat ve deadlifti yaparken tahminim zaten hafif yapıyorsundur belki de boş barla, hem öyle devam et hemde 2 gün peş peşe squat ve deadliftin yapma.
    kalori yaktıgın her etkinliği cardio'dan sayabilirsin.yüzmeye bile cardio diebilirsin.önemli olan kalp atısını hızlandırman bu konuda, zira deadlift ve squat yaparken kalp ritmin normaldir, ama yüzerken veya da koşarken öyle değil..

14. lady.winchester93

lady.winchester93 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    anladım demek istediğinizi. ben squatı 2 kg sol 2 kg sol toplam 4 kg dumbella yapıyorum. ağırlık arttırmayı düşünmüyorum bu şekilde de yeterince yorucu oluyor zaten.. sporuda yaymaya çalışacağım.

15. Helldorad0

Helldorad0 En iyi tartı aynadır Yönetici Bölüm MOD

Beğenileri:
    93
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    mağmur
    aslına bakarsan arkadaşının dedikleri doğru. ayrıca düzenli yağ erime yoktur bikaç teoriye göre vücut en çok yağ olan bölgeden yağ alır bir teoriye göre tamamıyla genetiğe bağlı olarak yağ yakımı başlar ama squat ve deadlift muazzam yağ yaktırır ve doğal olarak basenleri de inceltecektir.

16. Vpro

Vpro Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    squat ve deadlift yapacağına koşsun bence saçma olmuş ikisi de büyük miktarda kas çalıştırıyor ama koşuda da nerdeyse bütün kasların çalışıyor ve 20 dk sert koşu perişan olmaya yetiyor.
    sıkılaşan bacaklar basenlerin erimiş gibi durmasına neden oluyor da olabilir

17. mhmthnync

mhmthnync Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Arkadaşlar ben yüzerek kilo verdim az bit miktar bacaklarımı fazla hareket ettirdim yağ bacaklardan gitti hatta bazıları kiloyu sadece göbek olatak bazılarıda heryerinenyağ olarak alıyor bana göre yağ yakımı a da olsa bölgesel de oluyor

Sayfayı Paylaş