Squat ve basen kalınlaşması sorunu?

Konusu 'Kadınlara Özel - Fitness ve Antrenman' forumundadır ve lady.winchester93 tarafından 23 Aralık 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. lady.winchester93

lady.winchester93 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    Merhaba benim squat hakkında daha önce bir sorum olmuştu ancak birinin net olarak beni aydınlatmasını istiyorum. Şöyle ki ben 30 günlük squat programını uyguluyorum ve 4. gündeyim kendimde olan değişime ben bile inanamıyorum. Bu hareketin kaslandırdığını duymuştum, kaslanmaktan korkmuyorum kaslanmak istiyorum ancak ilk önce istediğim basen ölçüsüne, 90 olduktan sonra hafif bi kas istiyorum. Şu an 97yim spor hocam evde squat çalışmamda bir sakınca görmedi sıkılaştırdığı için inceltir dedi. Ağırlıkla çalışmıyorum 4 kg dumbella çalışıyorum. Diyetisyenim ise kaslandırır, istediğin basen ölçüsüne geldikten sonra yap o hareketi şimdilik haftadab bir günle sınırla dedi. Sizce ben bu durumda ne yapmalıyım 30 günlük programa devam mı yoksa haftada 1 güne mi indirmeliyim? Bunun dışında evde basen eritecek, ciddi ciddi faydasını kısa sürede görebileceğim hareketler önerebilir misiniz?

2. exsisman

exsisman forum Kurdu

Beğenileri:
    774
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Almanya
    30 gün squat programi dediginizi acarmisiniz? hergünmü squat yapiyorsunuz? Onun yerine haftada 1-2 agirliklarla deadlift ve Squat yapilabilir

3. lady.winchester93

lady.winchester93 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    30 günlük dediğim 3 gün+1 gün arayla 5er 5er arttırarak gidiyorum 50 den başladım şu an 5. güne geldim. Ancak diyetisyenin dediği mi yoksa hocanın dediği mi doğru bilemedim.. :(

4. sthammer

sthammer Guest

kaslar daha çok kalori harcadığından yağ yakımı açısından daha faydalı, zaten kilonuz artmadıkça pekte şişmeniz mümkün değil..

5. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    Step-up ve lunge hareketleri düşük ağırlıklarda bile iyi sonuçlar verir. 10-15 veya 20 kg 2 adet dumble alarak evde çok rahat bu hareketleri yapabilirsiniz. ama squat ve deadlift kadar etkili olduklarını söyleyemem. en iyisi bi antrenman programına bağlı kalarak düzenli idman yapmak. Kas yapma konusunda endişe etmeyin kadınlar hormon yapısı gereği kolay kolay kaslanamazlar.

lady.winchester93 bunu beğendi.
  6. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Şu ana kadar çok fazla ağırlık çalışması yaptığınızı düşünmüyorum (hafif ağırlıklara tepki vermenizden bunu çıkardım). Bu durumda şu anda elinizde bir yandan kas kütlesini arttırırken bir yandan da yağ yakma imkanı var demektir. O yüzden yapacağınız şey günlük kalori ihtiyacınızdan daha düşük kalorili ama yüksek proteinli (kiloX2 gr) beslenerek yağ yakmaktır. Bir yandan yağ yakarken bir yandan az miktarda da olsa kas kütlesi de elde edersiniz ki bu zaten görüntünün güzelleşmesi anlamına gelir. Squat bacağı inceltmez, hocanız yanılıyor. Squat kasları çalıştırır, incelip kalınlaşmayı aldığınız besinler belirler.

Tabi 4 kilogramlık dumbellerle muhtemelen yeterli kas kütlesi elde edemezsiniz, amacınız buysa.

7. asude

asude Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    53
    diyetisyenin kaslanma olur diye squat yaptırmaması ilginç .düşük ağırlıkla her gün squat yapmakta sorun olmayabilir ama yüksek ağırlıkla squat yaparsan arada en az 2 gün dinlenme süresi olmalı diye düşünüyorum.çalışma şiddetine bağlı ayarlamak lazım.

8. lady.winchester93

lady.winchester93 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    Fitnessla beraber yapıyorum zaten, o zaman devam edeceğim faydasinin olacagini düşünüyorsaniz..
    --- Mesaj birleştirildi, 24 Aralık 2013 ---
    ="Dr.Steelhammer, post: 782659, member: 80566"]kaslar daha çok kalori harcadığından yağ yakımı açısından daha faydalı, zaten kilonuz artmadıkça pekte şişmeniz mümkün değil..

[/quote]
    Teşekkür ederim bu videolarla beraber devam edeceğim o zaman squat hareketine.

9. asude

asude Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    53
    Diyet kurallara uygun olduğu müddetçe squat etkili olmama şansı yok sadece sabredip istikrarlı olmak lazım ama ben yine de her gün değil 2 gün arayla kasları max uyaracak şekilde yapmanı tavsiye ederim. Ertesi gün ağrı olmalı.Kolay gelsin

exsisman bunu beğendi.
  10. lady.winchester93

lady.winchester93 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    [qasude, post: 782749, member: 49158"]Diyet kurallara uygun olduğu müddetçe squat etkili olmama şansı yok sadece sabredip istikrarlı olmak lazım ama ben yine de her gün değil 2 gün arayla kasları max uyaracak şekilde yapmanı tavsiye ederim. Ertesi gün ağrı olmalı.Kolay gelsin[/quote]
    30 gunuk
    30 günlük programla 3 gün yapıp 1 gün ara veriyorum onda bile baya fark etti. ama dediğiniz daha etkiliyse o şekilde yaparım. sayısını arttırmam doğru olanı değil mi?

11. asude

asude Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    53
    Hareketi yaparken popo kasları yanacak derecede çok hissederek hareketi yapmalısın.Ertesi güne acıdan dolayı zaten istesen de hareketi yapamayacak duruma gelirsin.Bu şekilde sıkı diyet de olursa fark çok hissedilir oluyor.

12. lady.winchester93

lady.winchester93 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    full squat yapıyorum zaten ancak bacaklarım fitnesstan da dolayı spora alışık olduğu için neredeyse ertesi gün hiç ağrı hissetmiyorum diyebilirim yalnız squatı yaptığımın akşamı eğeyce ağrım oluyor. ama uzun aralıklarla yapmaya çalışacağım bundan sonra.

13. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    bacak idmanlarınızda squat'ın yanına deadlift'i de eklemenizde yarar var.

lady.winchester93 ve exsisman bunu beğendi.
  14. repax

repax Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    sağlam squat yapanlar iyi bilir squatın acısı 2 gun sonra çıkar :)

15. lady.winchester93

lady.winchester93 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28

Ben uc gun ust uste yapip bir gun ara verecek sekilde otuz günlük programi uyguluyorum program artarak gidiyor ancak ilk aksam disinda pek agri hissetmiyorum sanırım kaslarim alisti bir de agirlikla çalışmıyorum full squat yapıyorum ustelik. Faydasinin olduğunu düşünüyorum ancak agri hissetmem sart mi ise yaramasi için?
    --- Mesaj birleştirildi, 26 Aralık 2013 ---
    O hareket tam olarak nasil yapılıyor? Videolarini izledim ancak bende halter yok, evde nasil yapabilirim?

16. lady.winchester93

lady.winchester93 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    deadlift hareketini izledim, hareketi yaparken bacakları ve kalçayı sabit tutup aşağı inip kalkıyoruz sanırım kalçayı dışarı çıkararak değil mi?

17. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Dumbell deadlift olarak aratın. Birçok farklı formu var. Eğer ön planda bacağın olmasını istiyorsanız dumbell stiff leg deadlift en uygunu olur.

18. lady.winchester93

lady.winchester93 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    basen eritici egzersiz değil mi bunlar?

19. doxux

doxux Üye

Beğenileri:
    2.810
    Ödül Puanları:
    123
    Eritici egzersiz diye bir şey olmaz. Egzersiz kasları çalıştırır. Yedikleriniz beden kompozisyonunu değiştirir. Yani deadlifti diğer bütün egzersizler gibi yağ yakımı için de, kas inşası için de kullanabilirsiniz. Şu arkadaşımız basen eritmek için yapmıyor mesela :) :

Eğer yüksek proteinli ama düşük kalorili diyetiniz varsa bütün bedendeki yağlar gibi basen yağları da erir, yksek kalorili diyet uygularsanız kas kütleniz artar.

20. lady.winchester93

lady.winchester93 Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    28
    teşekkürler bunu ben de biliyorum gene de sorayım dedim kaslanmasını istemediğim için [/quote] bu hareketle başlayacağım deadlift'e üstte de paylaşılmış zaten, sanırım hareketi yaparken ön bacağı hafif kırıp bacakların sabit kalmasına özen gösteriyoruz değil mi?

Sayfayı Paylaş