Squat ta kaç basıyorsunuz

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve Red Dragon tarafından 28 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 107 üye.
  1. erlik

erlik Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yazar
    Onemli olan vucut agriliginizin kac katini kaldirdiginiz.

Yoksa insan agir kaldirsa da kalibinin hakkini veremeyebilir. Kaldirginiz agirligi kilonuza bolun. Bari da dahil ederek sonucu yazin.
    Bu sayede deve ile cuceyi kiyaslayabiliriz.

Ben vucut agirligimin 1.57 katini tama yakin, 1.4 katini tam (deep) squatta basiyorum. (5-8 tekrar)
    Bu da cok iyi bir performans degil.

2. emregunes

emregunes Üye

Beğenileri:
    175
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Bursa
    Bazıları uyduruktan rakamlar yazmış.Sizlerden ricam lütfen gece uyurken k.çı kapatıp uyuyun,açıkta kalmasın.Aksi halde bu tarz sonuçlar doğurur.

Merak edenler için;

K.çı açıkta kalmak =boş hevesler peşinde koşulduğunu, kurulan hayallerin gerçekleşebilitesinin sıfıra yakın olduğunu, kişinin ise tam aksine hayal dünyasında yaşadığını, sanrılar-yanılsamalar içinde kulaç attığını okkalı bir osmanlı şaplağı gibi o kişinin yüzüne vuran deyim.

pale bunu beğendi.
  3. burberry

burberry Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ogrenci
    Yer:
    frankfurt
    arkadaslar anlamadigm bir sey varsa oda simdilik niye hep bazi arkadaslar yalan söyliyor demeleridir schwarz xxxxl arkadasimiz basladiktan sonra nedense herkes öle yazmaya basladi ben simdiye kadar hic arbalticak yorumlar görmedim ayrica quadriceps kas grubu oldukca büyük bir kas grubudur ve o bakimdan büyük kilolarda kaldirilabilir
    saygilar

4. netugur

netugur Üye

Beğenileri:
    101
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    gsm - bilişim
    Yer:
    istanbul
    dayanamadım bende sallıyorum :) fullsquat : 485 kg.

ramazan girmeden önce son antrenmanımda 90 kg. ( squat hareketi yapmaya başladığımdan beri sonuna kadar aşağı inerim. ) dizler 90 derece olacak kadar denesem daha fazla kiloyu kaldırırım herhalde. bu arada kilom : 75

5. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    FullSquat egzersizini kendi kilosu ile 25 tekrarlı yapan biri gerçekten güçlüdür.

Şahsen 50 kg ile 4x25 tekrarlı yaptıgım fullsquat ve barbell front full squat yaptıgımda inanılmaz bir gelişim sağladım.

Leg makinelerine gerek duymuyorum bu sayede.

6. loveofbody

loveofbody Yeni Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    0
    coyote peki ince,belirgin hatlı ve güçlü bacaklar yada hacimi çok fazla olmayan bacaklar için senin önerini alabilirmiyim.....ben çok tekrar az ağırlıkla yapıyom

ben 11 set squat yapıyorum en fazla.....25 kg X 20 reps.....toplam 220 tekrar......ağrılar geçtikten sonra tekrardan ant......

değerli fikirlerini bekliyorum saygılar....

Coyote bunu beğendi.
  7. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    güçlü bacaklar istiyorsanız makinelerle çalışmamalısınız birincisi bu. Kesinlikle her antreman gununde farklı tekrarlar uygulamalısınız.

Bir antreman gununde 26. tekrarı cıkaramayacak bir ağirlik kullanırsınız diğer bir antreman gününde ise 8. tekrarın sonunda bacaklarınızda derman kalmamalı.

Diğer bir antreman gununde 15 tekrar. Vücudunuzu rutine alıştırmamalısınız.

ağirlik kemeride kullanmayın ve makinelere sokulmayın bile. Bunlara ihtiyacınız yok.

Ben güçlü olucam bacaklarım kuvvetli olacak diyorsanız

bar arka omuzlardayken Fullsquat
    Bar ön omuzlardayken full squat
    Deadlift giricez hemen peşinden

Daha sonra fullsquatlar genellikle yüzde70 arka bacağa vurduğu için ön bacak kısmımızı çalıştırıcaz.

Aslında Fullsquat sonrası Ön bacak çalıştırılırsa daha verimli olur ancak bacak idmanını eşşek yüküyle girmeniz açısından 3 hareket sonra izole ön bacak yapmalıyız.

11 set yapmaktan ziyade kaldırdıgımız ağirliği kas kütlesine ne kadar bindirebilirsek o kadar iyidir. Bu yüzden squat adı altında komiklik yapmamalıyız.

Benim tercihim 4 set ve 20-25 tekrar. Can yakıcı ve acı verici.

Ama daha az tekrarlara girersek daha fazla ağirlik arttirmaliyiz. örneğin maksimal tekrarını bul ve ondan biraz daha kilo azaltıp böyle çalışmak her zaman daha iyidir.

unutmadan Deadlift girmediysek su ana kadar Ters mekik ve mekik hareketlerini çok sık uygulayacağız. Özellikle ters mekikle 3-4 ay takılmak gerekiyor. Böylece sırtınızın alt bölgesi deadlift çalışmaya hazır hale gelebilsin.

Lomber bölgesi fullsquatta ve deadlift egzerisizinde korunmalıdır yani L1 ve L2 dısklerını kısacası butun omur ılıgı korumalıyız. O yuzden agırlıktan ziyade hareketın dogrulugu onemlıdır.

Son düzenleme: 23 Eylül 2010
    loveofbody bunu beğendi.
  8. loveofbody

loveofbody Yeni Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    0
    verdiğin değerli bilgiler için ayrıca sağol......

body ve futbolun ilişkisinden bahsedebilirmisin.....

fiziki kuvvet,ikili mücadeleler,depar hızı,çektiğimiz şutun sertliği,dayanıklılık bunları geliştirmek

için yapılan belli başlı hareketler (bunlar hakkında çok geniş olmasada yeterli bilgim var) sizin

önerileriniz nedir?.....ve bunları geliştirmek için yaptığımız antlerin şekli nasıl olmalı?

(yani set,tekrar ve ağırlık oranı).....saygılarımla

9. JohnnyTog

JohnnyTog Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Toghan
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşlar, bazı arkadaşlar 270kg. filan yazmış yapmayın allah aşkına ya :) Profesyonellerin çalışma videolarını, filmlerini hiçbirimiz mi izlemedik onlar çalışmıyolar o kilolarla Ronnie Coleman basıyordu 270kg. ile Squat kaldı ki kendisi gelmiş geçmiş en hacimli ve güçlü vücut geliştiricidir.

10. emregunes

emregunes Üye

Beğenileri:
    175
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Bursa

Basar bizimkiler basar :) 270 kg da 570 kg da :) Ne de olsa kilo basmayı , yağda yumurtaya ekmek basmak sanıyorlar :)

omrbrk bunu beğendi.
  11. JohnnyTog

JohnnyTog Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Toghan
    Yer:
    İstanbul
    Az önce Ronnie Coleman'ın videosunu izledim. Squat'ta 4 tekrar 120kg sağda 120kg solda ve yardımlı basıyor. Olimpik bar kullandığını varsayıyorum bara dikkat etmedim 20kg.'da o diyelim eder sana 260Kg. Varmı böyle bişey allah aşkına insanları bu kadar da cahil yerine koymayalım yani :) bu sporda uzman, bilgili insan Türkiyede az bu bir gerçek ama bu kadar da değil yani ...

12. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Bu konuda en iyi anlayan kişi forumda bulunan flexordur. Ancak bodybuilding ve futbol mantığı birbiri ile çelişmekte.

İşi bileninden öğrenmek gerekir o yüzden bu konuda flexor sana yardımcı olur.

Ben işin bodybuilding kısmı ile ilgileniyorum.

loveofbody bunu beğendi.
  13. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    coleman ın 800 lbs yani yaklaşık 350 kg luk squat ı var 2 tekrar çoğu proda genelde o seviyede
    ve eğer salladığımı düşünenler varsa ankarada antreman yapabiliriz birlikte 6 ay önce 140 4 tekrar demişim şimdiyi söylemeyim en iyisi

Son düzenleme: 23 Eylül 2010
  14. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Hocam bir defa naim süleymanoğlu bile dünyanın en güçlü adamı olarak ünlü olmasına rağmen o bahsettiğimiz kiloların yanından bile geçemez.

Ancak zaten adam gibi fullsquat sonrası yürüyemessiniz genelde ve idmanda kan ter içinde kalırsınızki defalarca kustum ve sekerek geldim eve. OT bile oldum.

Bu işi o kadar kolaymı arka omuzlarınızın uzerinde 200 kg olucak ve 5 tekrar full squat yapacaksınız.

He bazı arkadaşlarımızı uyardım salonda hareketi yanlış yapıyorsun o kilolar sizi aşıyor.

Hayır dedikleri ne biliyormusun karışma sen gelişmek icin böyle squat yapılır.

Adam daha dizlerini 90 derece bile yapamazken buna squat diyenın aklına şaşarım ben.

Squat90 derece ise full squat -45 derecedir. Bunu anlamayan çok insan var.

Squat yapmakla komiklik yapmak arasında çok fark var. Siz gerçek ağir bir full squat sonrası konuşacak kadar bile enerjiniz kalmamalı ve idman bittiğinde kendınıze şaşırıyor olursunuz.

3-4 gun çekilen bacak ağrıları buda sporcuları zaten bacak idmanından sogutuyor.

Ama yalancılara gülüyorum bende:) Yalanla nereye varılırki.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 20:47 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 20:44 ----------

Hocam şahsen eğer ağirlik sırtında ve bacaklarının dizlerinden itibaren -45 derece kırarak yapıyorsan çok başarılısındır.

ama ben 90 derece olayına karşı birisiyim onuda belirtiyim.

Çünkü full squatta esas olan hareketi en alttan başlatmak.

15. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    hayır full squat değil esnek değilim o kadar

16. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Birde hareketi en alttan başlat sana gerçek gelişimi ve kuvveti o verecektir zaten.

17. JohnnyTog

JohnnyTog Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Toghan
    Yer:
    İstanbul

Coleman'ı 800Lbs ile Antrenman yaparken bende gördüm fakat o kiloyu genel rutininde uyguladığını sanmıyorum Coleman'da zaten eski Strongest Men'lerden O kiloyu Bulk Döneminin zirvesinde Rekor denemesi olarak kaldırmış olabilir. Ama genel çalışmalarında daha önce bahsettiğim kilolarda çalışıyor bende Coleman'ın ve diğer Pro.ların birde fazla video'su var ve izlediğim gibi genel olarak çoğu kişi o seviyede çalışıyor yani 200-220-240-260kg. civarı oda son setlerinde sen 140kg. bastığını söylemişsin 6 ay önce şu anda kaç bastığını bilmiyorum sende yazmamışsın. Yaz yaptığını yazıcaksın tabi benim sana şahsi olarak yaptığım bir yorum yok ortada yazan çizen çok genel olarak bu forum ortamında böyle, ama bu sporu bilen 140kg. ile 180kg. arasında 180kg. ile 220kg. arasında Omurilik sakatlık riskinin çok fazla olduğunu bilir. Yani Coyote'nin dediği gibi 200Kg. Omuzlara almak her baba yiğidin harcı değil. Forumda arkadaşlar deseki ben 5 yıldan beri PowerLifting ile uğraşıyorum, Yaşım bu Boyum şu Kilom bu ve Tek tekrarda basabildiğim Nizami Maksimum ağırlık 240Kg. dese saygı duyarım bu adama çünkü bu adamın uslubundan bu spor hakkında bilgi sahibi olduğu anlaşılır. Ama ''Bende geçen 270kg.'la bastım'' diyen adamı elbette ciddiye almam.

18. Bio

Bio Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    260 kilo felan basıyorum 12 tekrar 4 set dier bacak hareketlerinde ağırlık koyacak yer kalmıyor

19. occaner

occaner Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    konya
    ben bacagımdakı rahatsızlık sebebıyle squatı daha dun ılk kez yaptım ve ılk seferımde 25'er kılo takabıldım sadece.

ama ona ragmen hala bacaklarım agrıyor, merdivenleri zor cıkıyorum..:)

20. halil_37

halil_37 Üye

Beğenileri:
    211
    Ödül Puanları:
    43
    serbest bar 150 kg

Sayfayı Paylaş