Squat ta kaç basıyorsunuz

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve Red Dragon tarafından 28 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 107 üye.
  1. ozleyis

ozleyis Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    0
    Smith machine da yapabilirsin heralde. Yine de uzun geliyosa ayakları biraz öne koyarak yapılabilir. Boy kaç ki?

2. halil_37

halil_37 Üye

Beğenileri:
    211
    Ödül Puanları:
    43
    yas 17, kilo 65, maximum tek seferde 100 kg (2 ayda) :)
    hatta videosuda var, bölge sampiyonasindan

[YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=wsdwVGClmIc[/YOUTUBE]

110 u da kaldirdim aslinda fakat hakemler kabul etmediler :D

3. novizenj

novizenj Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    73
    bunun gibi birçok konuda abartılı yorumlar yapıldığı kuşku götürmez bir gerçektir. ne var ki bu konuda yazılanları okuyunca exrx.netteki squat standartlarını sizlerle paylaşma gereği hissettim. başta bayanlarla ilgili kısım olmak üzere yazılan yorumların birçoğu oldukça uçuk. işin kötü tarafı yazılanlar genç sporcuları kendi performansları konusunda yanıltabilir kendilerini yetersiz hissettirebilir. dahası böylesine uçuk rakamları gören sporcular içerisinde bulunacakları psikolojininde etkisiyle ağır kiloların altında kendilerini sakatlayabilir.
    not:ağırlıklar pound cinsinden. kilograma çevirmek için exrx.netteki converterı kullanabilirsiniz.

http://www.exrx.net/Testing/WeightLifting/SquatStandards.html

4. kaka

kaka Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    abi bune ya bence %80 sıkmış ben 1.80 80 kiloyum ki yağlı halim 10 ay oldu uğraşıyorum 70 kg ile 3 4 yapıyorum bu nası şeydir böle 200 ler 180ler...

5. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
  6. LEGYRON

LEGYRON Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar doğruyu söylemek gerekirse squat ı sevmiyorum ve korkuyorum çok . ama makinada super leg press vardı onda 450 lbs de 10 tekrar yapmıştım ilk denememde(dahada yapmıyorum çünkü daha 17 yaşındayım boyuma ve eklemlerine etkisi olacağı korkusundan dolayı leg extension yapıyorum) çokta yorduğunu söyleyemem çünkü bacağım vücudumun en kalın yeri aynı zamanda kilomunda fazla olmasından dolayı çok merdiven çıkan biri olduğum için ve küçüklüğümde yelken ve yüzme yaptığım için bacaklarım baya kuvvetlidir.leg extension da 125-130 kilo 15 tekrar yapabiliyorum ama onda canım çıkıyor 10 dan sonra

7. halil_37

halil_37 Üye

Beğenileri:
    211
    Ödül Puanları:
    43
    ben 16 yasinda 225 squat yapan gordum, hiç bir materyal kullanmadan ve dogal yollardan :) arkadaslar hersey antrenmanlara bagli, powerliftingciler squat deadlift ve bench için antrenman yapiyorlar, vucut gelistirenler gibi çalismiyoruz biz, az tekrar ve fazla kilo :) hiç bir zaman ne squatta ne benchde ne de deadliftte 10 tekrar yapmadim simdiye kadar. amaç kas yapmak degil, guç kazanmak :)

8. Göktan

Göktan Üye

Beğenileri:
    338
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    İstanbul
    bar dahil 190 kilo gördüğüm maximum rakkamdır 12.10.8.6.4 tekrarlarımdı 4 tekrarlı setimde yaptım 2 tekrar falan yapabildim (tam çömelmedim ayarlanabilir oturma sehpasını düz bench yeri gibi yapıp ona oturup kalktım hareketi yaparken) deep squatta 170 civarı yaparım herhalde..

9. metbek

metbek Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    kendinizi kandırmayın

sevgili genç arkadaşlar yaşım 40 ve yaklaşık 12 sene halter yaptım
    türkiye derecelerim var buradaki suquat basma derecelerinin büyük çoğunluğu atmasyon eğer o ağırlıklarla bu dereceleri yapabiliyorsanız bunları video ile ispatlamanız lazım aksi takdirde havada kalır

12 senelik yaptığım halter hayatımda en son 70 kg da 135 kg silkme yapıyorken halter sporunu bıraktım o durumda 180 kg kadar sırttan tam squatı 2 tekrar anca yapabiliyordum 3-5 aylık bir yıllık sporcuların yapacağı dereceler değil bunlar atıp tutup gençlerin şevkini kırmayın lütfen eğer yapıyorum diyorsanız koyun videonuzu herkez görsün
    bu arada makinada yapılan preslerin hiçbirisi ölçü olamaz çünkü makinadan makinaya farklılık gösterir ayrıcada salonlarda sıkça gördüğüm yanlış işlerden biride makinada bile yapılan yanlış presler

şunuda yazmadan geçemiyeceğim bazı insanlarda doğuştan gelen bir güç vardır bu yadsınamaz ama buda bindebirdir .

doxux, DEXONİA, snatcher ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  10. year2004

year2004 Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Size katılıyorum 100 kg üstü yapanlar videolarını koysun izleyelim. Helal olsun diyelim...

11. MUSTAFA ÖREN

MUSTAFA ÖREN Üye

Beğenileri:
    186
    Ödül Puanları:
    0
    vay be herkes sağlam basıyormuş squatı bende 75 cm bacak var en fazla 170 kg ile 6 tekrar yapabiliyorum ama tam oturarak ve serbest barla valla utandım şimdi kendimden adam 8 tekrar 260 falan diyor helal olsun korktum :)

12. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Senelerdir değişik salonlarda çalıştım. Bir çok farklı atmosferde antreman yaptım. Şu ana kadar 100 kg üzeri squat yapan gördüğüm sayılıdır. Hatta çoğu salonda squat boşlanır.

Ama VG forumlarında maşallah rekorlar kırılıyor.

Burada yazan arkadaşlardan büyük bir çoğunluğu malesef yalan söylüyor. Arada tabii ki doğru söyleyenler de var ama onlar da malesef bu palavracıların arasında inandırıcılıklarını yitiriyorlar.

Yeni başlayan, ağır çalışmak isteyen sporcu arkadaşlarıma tek söyleyeceğim;
    Burada gördüğünüz skorları çok ciddiye almayın. Kendinize hedef olarak burada uçulan değerleri koymayın.. Amacınız kendi nizami kaldırdığınız ağırlıkları aşmak olsun, başkalarının hayali icraatlarını değil.

doxux, DEXONİA, sultanmehmed ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  13. CosaNostra

CosaNostra Üye

Beğenileri:
    191
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir - Karşıyaka
    Çalıştığım salonda squat rock yok o yüzden ağırlığı yerden alıp enseme koyuyorum yada front squat yapıyorum.

Enseme alıyorsam ağırlığı 30 kg + bar 4 x 12
    Front Squat yapıyorsam 40 kg + z bar 4 x 12 şeklinde yapıyorum.Bazen ilk 2 set 12 tekrar sonrasında hareketi yavaşlatarak son 2 seti 10'ar tekrar yapıyorum.

Deadlift'te daha yüksek ağırlıklara girmeden squatta ki ağırlığımı arttırmak istemiyorum.Belimin dahada kuvvetlenmesi lazım.Zaten rock'sız squat yapmak bel için ayrı tehlike arz ediyor.

14. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0
    kilonuzu ve squatın yanında leg prest kaç kilo kaldırıyorsunuz? onuda yazın. daha iyi olur.
    ben squat yapmıyorum bir daha ki programda o

leg presten önce squat yapıyorlar genelde.
    dev gibi bir abiye baktım
    squatta bara 50 kgk oyup başladı 150 yi yaptı bıraktı.
    ama
    450 kg leg pres yaparken gördüm

bu squat bu kadar zor mu????adam leg preste 450 kg kaldırıyor squatta(galiba full squat iyice eğiliyordu) bar dahil 170kg kaldıra biliyor?

Son düzenleme: 3 Mart 2010
  15. Göktan

Göktan Üye

Beğenileri:
    338
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    İstanbul
    Deep squatta pek çok yazan arkadaşın yazdığı değerler palavradır , ben kendi msjımdada deep yapmadığımı söylemiştim.Deep squat 130 un ustune çıkma cesaret ıster , çıkarsında o ağırlıkla set çıkarmak farklı bı olaydır.Belki arkadaşlar squat ıle leg pressı karıstırıyordur.

16. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    bu forum sayesinde kendimi baya geliştirdim 60-70 kg adamlar neler basıyo ben ne yapıyorum diyerekten her antreman zorladım kendimi 2 ay önce 110 kg yapıyor iken
    şimdi en son 140 kg 4 tekrar yaptım squat ama tam nizami olmadı tam eğilemedim malum partner yok kg da ağır olunca riske giremedim burda normal squattan bahsediyorum full benim anatomim için uygun değil kg 96 bir 3-4 yıllık bacak geçmişim vardır sıçrama ile alakalı baya faydası dokunuyor şimdi

bu arada video için söz vermiyeyim ama eğer kardeşimi salona götürmeye ikna edersem telefon kamerasından çekip buraya koyabilirim

Son düzenleme: 4 Mart 2010
  17. Göktan

Göktan Üye

Beğenileri:
    338
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Antrenör
    Yer:
    İstanbul
    Bu arada arkadaşlar squat yaparken yapılan en büyük yanlışlardan biri ,basınçla beraber yukarı bakmaktır.Elinizden geldiği kadar aşağı bakmaya çalışın yoksa omurganız barın olduğu yerden aşırı yük yer bel kısmına.Bel fıtığı ve bilimum ortapedik rahatsızlıga davetıye çıkarırsınız.Ayrıca idman sonunda lat machinede omur loblarınızı açmaya yönelik esnetme yapın veya barfix barına çıkın bi arkadaşınızda bacaklarınızdan asılsın size tabi grip kuvvetinizi bilemiyorum.Ama bacak ıdmanlarından sonra omurganızı bu tür hareketlerle rahatlatmanız lazım yoksa zamanla deformasyondan dolayı sıkıntı yaşarsınız.

18. metbek

metbek Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0

arkadaşım tam squat yapmadan o hareket yapılmış sayılmaz çünkü tam squatın ölçüsü kalçaların bacaklara değecek noktaya kadar inerek oradan yukarı ivmelenme hareketidir sen hareketin hakkını vererek yaptığın sürece gelişirsin

19. burberry

burberry Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ogrenci
    Yer:
    frankfurt
    squata basliyali 3 hafta oldu ( bacak antremanlarina da) 80 kg 10 tekrar ama sinirimi asmaktayim daha her hafta bi 5 kilo ekliyebildm simdiye kadar bakalim devami nasi olacak
    fitness salonum ayni agndada halterci okulu haltercilerden bi abi 100kg 40 tekrar yaptigni da gördüm ondan sonra 14kg 20 tekrar bide abi bi rhat 45 var belkide 50 vardir ama masallah !

20. loveofbody

loveofbody Yeni Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    0
    bugün squat günümdü.....ben bacaklarda hacim yerine dayanıklılık istediğim için az ağırlık çok tekrar yapıyorum

bugün 11 set squat yaptım...... her set 25 kg X 20 tekrar....toplam 220 tekrar....

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 23:59 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 23:54 ----------

birçok kişi yalan söylüyor....kime neyi ispatlamaya çalışıyorsunuz anlamadım !!!...sanki gerçeği yazsalar aşşağılayacaz adamları !!!

Sayfayı Paylaş