Squat ta kaç basıyorsunuz

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve Red Dragon tarafından 28 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 107 üye.
  1. novizenj

novizenj Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    73
    evet bu squat değil bulgarian squat (single leg split squat). daha derine inmesi söz konusu olamaz zira bu hareketin doğru formu budur. ayrıca adam voleybolcu amacı hipertrofi değil. bir voleybolcunun ne kadar kuvvetli olduğunu göstermek amacıyla paylaştım bu videoyu. birisi 100 kilo squat yapamıyorsanız voleybol oynayın falan demiş de...

2. Cem7

Cem7 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    Neye gore soylemis bunu acaba.Voleybolcunun bacagi kuvvetli olur.

3. lordsoth

lordsoth Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Bu arada ayrı bir tanım belirtilmedikçe genelde full squat anlaşılır.

Jacklifter bunu beğendi.
  4. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    120-130 genelde.. 160a kadar gidiyor sene icindeki kondisyona ve idman duzenine gore, ozellikle tam cokmuyorum dizler arizali.

5. kerem191

kerem191 Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    Ankara
    Valla tam çökmeden squat ne olursa olsun ben tam squat saymayanlar var. her voleybolcu bu kadar ağır kaldıramaz. Sadece bir kişiyi örnek vererek bu yargıya varmak da yanlış. kendisi sanırsam 199cm boyunda 90kilo bir voleybolcu. ona bakarsak ben de 160kg bench press yapan basketbolcu biliyorum. her basketbolcu 160kg bench press yapabilir mi?! imkanı mümkünatı yok! aradan tek tük çıkabilir. bu voleybolcu bu split squatı yapıyor diye her voleybolcu çok güçlü denemez bence. Ayrıca "atg" squatı o kilolarla bırak tek bacağı çift bacakla yapabilir mi ona da ihtimel vermiyorum!

6. John Luther

John Luther Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    3
    Bugün bacak çalışmam vardı. 50 kg ile başlayıp 70 kg ile bitirdim. Leg press ise 140 ile başladım ve 3 set kg arttırmadan devam ettim. Geçen hafta 60 kg squat 120 kg leg press basmıştım en fazla. VG'de 3. ayıma başladım.

7. novizenj

novizenj Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    73
    her profesyonel voleybolcu üç aşağı beş yukarı bu ağırlıklarla bu egzersizi yapar. adamlar 1 metre dikey zıplıyorlar. ben boyunu kilosunu da bilmiyordum videodaki adamın. söylediğine göre ortalama boyutlarda birisi. eminim daha iri yarı olanlardan çok daha uçuk rakamlarla benzer hareketler yapanlar vardır. neyse konu voleybolcular değil. ass to grass squat halterciler dışında kimseye tavsiye etmediğim son derece gereksiz ve riskli bir egzersiz. bir kere fonksiyonellik 0. dizlerde ve omurgada yarattığı problemler cabası. aynı kasları çalıştıran dünya kadar hareket varken riskli bir harekette ısrar etmek mantıklı değil. özellikle amaç hipertrofi ise olmazsa olmaz diye bir şey söz konusu değildir.

8. Jacklifter

Jacklifter Üye

Beğenileri:
    493
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    CrossFit Level 1 Trainer
    Yer:
    Ankara
    Olimpik squata bence biraz fazla yüklenmişsiniz. Kişinin anatomisi uygunsa yapılabilecek en iyi squat şeklidir güç kazanımı için. Uzun bir femur ve fakir bir mobility ile tabii ki problemler yaratabilir, ama bunun üzerinde çalışıp gidermek de bizim elimizde değil mi? Squat öğrenmek için üzerinde çok durulması gereken bir hareket, birde olimpik şekilde yapmaya çalışıp, işin içine esnekliği de sokunca çok ama çok zorlaşıyor, ama yeterince çalışılırsa hiç bir hareketten alamayacağınız verimi alabilirsiniz squattan güç kazanımı konusunda, ben böyle düşünüyorum.

novizenj bunu beğendi.
  9. novizenj

novizenj Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    73
    squatın iyi ve kötü yönlerine vurgu yapılan güzel bir tartışma oldu. teşekkür ederim.

Jacklifter bunu beğendi.
  10. asude

asude Üye

Beğenileri:
    174
    Ödül Puanları:
    53
    Benim de 5 ay oldu smith machinede en çok 50 kg yapabildim tam cokus

redpack ve sthammer bunu beğendi.
  11. kerem191

kerem191 Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    Ankara
    smith machine'de ağırlıklar hariç yapılırsa kaç kg oluyor? Yani olimpik serbest barda 20kg'yse smith machine'de boşken kaç kg oluyor bilen var mı?

12. redpack

redpack Üye

Beğenileri:
    433
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul
    250 leg press basıp son istasyon squatta 5.sette 90 8 tekrar (bar dahil etmıorum kilolara)kg bastım (sol çapraz bağım kopuk menisküs yırtık bu halde) zaten iice küçülmeye basladı bacak :D zorlayınca gece uyutmuo ağrılar:D

13. NEBUKADNEZAR

NEBUKADNEZAR Üye

Beğenileri:
    245
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sakarya
    Mesajımı yenileyeyim.yaklaşık 1 aydır squat-leg extension lunge yapmıyordum,(sadece hafif ağırlıklarla dizleri fazla geri getirmeden leg press giriyordum o kadar) dizlerimde kütürdemeler ve ağrılar oldugundan.Kıkırdak hasarı falan diye okudum internette daha da zorlamamak adına bacağı çalışmadım neredeyse.Pişman mıyım,değilim :) diz önemli bir yer,ağrımayan adam çilesini bilemez bu kadar emin konusuyorum malesef.Neyse,2 hafta önce ağrılar geçti glukozamin kullanmaya başladım ve bacak günlerine başladım.Bacak günleri kullanmak icin 2 adet altis dizlik aldım.2 hafta önce serbestte barla birlikte 65kg 10 tekrar yapıyordum,dün Serbestte 75 kilo 10tekrara çıktım.80-85kg 8 tekrarı haftaya bacak günümde deneyecegim.Bu arada bacağı tek güne aldım daha önce bacak girip omuz giriyordum omuza hal kalmıyordu.Önce omuz girdiğimde ise bacağı zorlayamıyordum sakatlık çıkabilir endişesiyle.Şu anda cuma bacak cumartesi omuz giriyorum,iki bölgeye de maksimum gücümü verebiliyorum bu şekilde.

14. novizenj

novizenj Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    73
    çapraz bağ kopuk olsa yürüyemezsin :) menisküs rahatsızlıkları çoğu kişide var. derecesi önemli. ağrınız varsa egzersizleri modifiye edin.

15. NEBUKADNEZAR

NEBUKADNEZAR Üye

Beğenileri:
    245
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sakarya
    çok
    çok iyi birşey yapıyormuş gibi yazmışsın bir de.Menisküs yırtık,sol çapraz bağ kopuk(?)(nasıl yürüyorsun ? çapraz bağ kopuk halde ?? ),bu şekilde ağır giriyorsun? Devam et.Diz komple gidince buralarda ağlamazsın inşallah.

16. taylaner

taylaner Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    istanbul
    hangi çapraz bağı olduğu önemli... benim de arka çapraz bağım kopuk 15 seneyi geçti :) ... herzaman güçlü tutmaya çalışıyorum çok önemlidir...

17. novizenj

novizenj Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    73
    doğru. ben ön çapraz bağ olarak düşündüm. ameliyat sonrası spora dönmek 1 yıl sürüyor ortalama.

taylaner bunu beğendi.
  18. redpack

redpack Üye

Beğenileri:
    433
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul
    ön çapraz b süre baya fizik tedavi hareketleri ile güçlendirdim vücut ağırlığıyla natrenman yaptım dediğim gibi çok asırı ağır girip zorladığım zaman ağrı yapıo onun dışında gayet normal yazdığım press ve squat gayette zorlamıo arttırmayı düşünmuorumda ancak gerekli dediğin gibi güçlü tutmak gerek ameliyat olmak istemıorum henüz belki 2 seneye kadar

suan gayet iyi birşey yapıorum zorlamıorum suan planımda yokta zorlandığı hissettğim ağırlın altına girmıorum zaten dediğim gibi çok fazla zorladığım zamanlarda ağrı yapıor inan çalısmıor olsaydım daha kötü olurdu
    --- Mesaj birleştirildi, 8 Mart 2014 ---

çok iyi fizik tedavi süreci geçirebilirsen oda biraz paraya bakıo 6 7 ay gibi bir sürede çok iyi bir şekilde toparlanabilıosun zaten 5 hafta içinde normale dönüosun günlük aktiveteydi hafif ağıllılardı yavas yavas toparlanablıosun
    --- Mesaj birleştirildi, 8 Mart 2014 ---
    şimdi yürüyemezsin demek benim var olmadığımı sölemek gibi olur :) çoğu kişi 3 sene 4 sene vg yapıp bacak çalısıor ben hayatımın büyük çoğunluğunda bacak çalısmıs biriyim oraya ne yazdığımı gayet iyi biliorum doktorun bana 2 sene önce dediği ve güncel mr ım dan sora sölediği şey aynıydı aynen aktarıorum ' ön çapraz bağın parcalanmıs menisküste yırtık var ameliyat olmalısın yasın gecmeden önce ancak dizin çok güçlü rutin antrenmanlarına asırı derece zorlamadan devam edebilirsin (doktorun rutinden kastı her gün girdiğin ağırlık değil en iyi ihtimalle kendinin zorlanmıyacağı ağırlıkla çalıs ) onun dısında sürekli tavsiye almak için gidiorum illaki eskisi gibi değil olmuoda ameliyata kadar ama devam etmek lazım

Son düzenleme: 8 Mart 2014
  19. redpack

redpack Üye

Beğenileri:
    433
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    sporcu
    Yer:
    istanbul
    rutin antrenmanlardan kastı salon antrenmanları onu yazmayı unuttum ani dönüş ve hareketlerin yapılmayacağı sporlardan bahsedio yok ameliyat olana kadar sahaya çıkmak yasak ayrıca ameliyat olup çok iyi bir iyileşme süreci gecırmeden eski performansı zaten yapamam istesemde ha yaparım ancak sonucları benim aleyhime olur o yuzden bacak antrenmanlarını hafif tutuorum demeye çalıstığım buydu şimdi yazdığım şeyin merifetmiş gibi yazmısın diyen arkadasın cümlesine cevaben ve herhangi bir şeklde bacak antrenmanlarını aksatan kşiler için hiç bir sebepten antrenman kaçırmamaları için veya bahane bulmamaları için yazmıstım birşey yapıor ve deavam edemiorsanız edemiorsanız diye birşey yok etmiıorsanız bu sadece kendinizin nasıl kaçarım düşüncesidir çok uzun oldu neyse :)

20. NEBUKADNEZAR

NEBUKADNEZAR Üye

Beğenileri:
    245
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sakarya
    Bilinçsizlik örneği nasıl olabilir bunu görüyoruz.90kg squat hafifmiş zorlama bir ağırlık değilmiş arkadaş için.Neyse sen kralsın 90kg hiçbirşey degildir senin dizler için,2 ay sonra buraya 120 yazacağını da görürüz bu gidişle.Onun da altına yazarsın "doktor agır girme dedi diye zorlamıyorum o yüzden 120kg ile çalışıyorum" diye.

Sayfayı Paylaş