Squat Mı Leg Press Mi

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Ahmed tarafından 8 Ekim 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. Ahmed

Ahmed Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    23
    Malumunuz Squat ve Leg Press bacak için vazgeçilmez hareketler ve aynı bölgeye etki ediyorlar. Frederic Dalaiver'in antrenman anatomisi kitabına göre Squat ikincil olarak karın bölgesine de etki ediyor. Nasıl ki squatta farklı tutuş yada duruşlara göre farklı bölgelere yoğunlaşabiliyoruz, leg presste ayaklarımızı dar, geniş vesaire açarak farklı bölgelere yoğunlaşabiliyoruz.

Squatta, leg presse nazaran daha hafif kilolarla egzersiz yapabiliyoruz. Squatta üç seti 12.5 - 15 kg ile zor tamamlarken, leg presste 40-45 kg ile üç, dört set yapabiliyorum. Siz programlarınız da hangisini tercih ediyorsunuz? Bana göre başlangıç ve orta seviyedikiler leg press, belli bir kuvvetten sonra da squat yapılmalı? Programa göre her iki harekette eklenebilir.

Sizce hangisi daha etkili egzersiz? Kıymetli yorumlarınızı bekliyorum.

zgr bunu beğendi.
  2. zgr

zgr Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    23
    Bu soruda benim oyum squat'a diyebilirim.Gerçekten merkez bölgesine katkısı tartışılmaz.Ben 4 seti 80 kilo 10 tekrar ile yapabiliyorum(bu arada vg ci değilim yaptığım spor daha çok bacak kuvveti istiyor.)Ama squat'ta 150 kilo ile fln çalışmıyorsan serbest halter ile çalışılması daha makbül diyebilirim(bu yanlardan destekli olan halterin adını bilmiyorum)
    Leg press hakkında çok bilgim yok bacaklara vuruyor ve squat'a nazaran daha ağır kaldırabiliyorsun.(ağır kaldırmak ego'yu fena tatmin ediyor.:)))Ben vücudu şaşırtmak adına arada uyguluyorum daha bilgili arkadaşlar aydınlatırsa daha iyi olur ama bildiğim kadarıyla merkez bölgesini squat kadar çalıştırmıyor.
    iyi çalışmalar...

Ahmed bunu beğendi.
  3. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    squat tabi ki...)) kilosu ne olursa olsun..

leg press!le daha fazla kilo ile yapabilmenizin nedeni "vücut ağırlık etkisinin " önemli oranlarda ortadan kalkmasıdır...

zgr ve Ahmed bunu beğendi.
  4. GnCy

GnCy Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    karşılaştırma yapamassın ama birini seçseydim squatı seçerdim

Ahmed bunu beğendi.
  5. msxx

msxx Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    saçmalayın iyice araştırıp konu açın squat dış kavisleri hedef alır genellikle leg press ise vastus medialis bölgesiin biri itme biri eğilme hareketi ayrıca squatı seçerdim ama nizami ağırlık serbest bar ve kalçam yere değecek kadar inmeyi tercih ederim ozaman etkiyi alıyosun anca

6. Raito

Raito Üye

Beğenileri:
    131
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Istanbul
    buda sorumu şimdi? tabikide squat 2. sırada leg press olabilir ama kesinlikle squat bacak için vazgeçilmez en iyi harekettir.

Ahmed bunu beğendi.
  7. Ahmed

Ahmed Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    23
    Leg press arka bacak, ön bacak ve popoya etki eder. Squatında asıl etki ettiği bölge aynı bölgelerdir. Hareketin yapılış tarzı farklı olabilir ama her iki harekette daha çok aynı kasları hedef alır. Saçmalamayın, iyice araştırın gibi direktifler yerine bildiklerinizi yahut bildiğiniz zannettiğiniz şeyleri seviyeli bir üslupla paylaşabilirsiniz. Size birisinin saçmalamayın diyerek cümleye başlayıp emir vaki konuşması hoşunuza gider mi? Sayın msxx, vastus medialis denilen bölgeyi daha izole çalıştıran leg press hareketi ayakların zeminin alt kısmına yerleştirerek yapılan harekettir. Klasik squat hareketine nazaran daha ağır kilolarla yarım çömelme (squat) yaparak vastus medialis yani göz yaşı kaslarını daha iyi geliştirebiliriz.

Umumi kanaat squat yönünde. Benim gibi hafif kiloları kaldırabilenler için sanırım leg pressle belli bir kuvvete ulaşıp daha sonra squatla ilerlemek daha isabetli olur sanırım. Barfiks çekemeyenlerin, lat pull hareketleriyle kuvvet kazanarak barfiks çekebildikleri gibi. Yine de net birşey söylemeyeyim.

Bu spor da öğrenilecek o kadar şey var ki, sanki bir kayıkla denizi aşılası... Öğren öğren, yap yap, çalış çalış bitmiyor arkadaş :D

imparatorşirin ve zgr bunu beğendi.
  8. Raito

Raito Üye

Beğenileri:
    131
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Istanbul
    aynen öyle :) öğrencek çok şey var ve emin ol bitmez :)

9. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Squat yapmayan bir vücutçuya sporcu demem. Bu sporda sadece 2 hareket yapsan neler olurdu deseler biri deadlift biri squat derdim. Vücuda genel kuvvet ve kas kazanımı sağlayan başka hareketler yoktur. Ayrıca temelde uygulanan bir prensip var. Serbest ağırlıklarla ilk çalışılır ki aradaki diğer yardımcı kas gruplarıda etkilensin. Daha sonra daha az kasın çalıştığı hareketlere geçilir. bu nedenle squat tan sonra quadricepsleri bitirmek için leg press öneririm.

deathlifter bunu beğendi.
  10. halil98

halil98 Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    tabi ki squat sadece bacak değil bir sürü kas gurubunu çalıştırıyor

11. ayberk228

ayberk228 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Squat çok yararlı. İnsan geliştiği farkediyor...

12. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    squatta iyi ama leg press daha iyi bence bacağa daha iyi vuruyor squat ayrıca ense omuz kısımlarını acıtıyor ve yerden kaldırıp havada tutup omuza alması ayrı dert max zorlamayassın haliyle bırakırkende aynı işlemi yapıcan ama aletleri var direk tepeden alıyon ama leg press daha iyi bence

zgr bunu beğendi.
  13. Tank Jr.

Tank Jr. Üye

Beğenileri:
    178
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    system engineer
    Yer:
    istanbul
    squat ardından leg press.. en azından bir gün deneyin :)

14. msxx

msxx Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    tabikide hoşuma gitmez ama dediğim gibi tam yapılan squat dış kavisleri hedef alıyor leg press yapanların geneli ayakları birbirne yakın tuttuğu içinde iç bölge daha iyi çalışıyor squat sonrası leg press vazgeçilmez ama vücut alışır değiştirmek lazım mesala ben bu ay front squat sonrası legg pres yapıyorum öğrenilcek çok şey var ama yorumları okudum iki harekette aynı bölgeye etki ediyomuş gibi yorumlar vardı ondan biraz tepki gösterdim özür dilerim iyi forumlar.

Ahmed bunu beğendi.
  15. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Aynı kilolar kaldırılıyorsa Squat, Leg Press'e göre çok daha zorlayıcı olması bile Squat'ı Leg Press karşısında anlatmaya yetebilir.

16. spudd webb

spudd webb Üye

Beğenileri:
    168
    Ödül Puanları:
    53
    squad açık ara önde olurdu.leg presste cheating şansı var.insan zaman zaman tam indirmeyebiliyor.tutamakalrdan güç alabiliyor,belinden güç alıyor vs vs.kısaca bacak dışında bir çok yeri etkiliyor.ağır kilo basma egosu yüzünden hareket doğruluktan çıkıyor.

ama squadda serbest ağırlık ve denge sağlama faktörü hareketi daha verimli kılıyor..daha az kilo ile daha fazla gelişim sunuyor.ayağın aldığı farklı açılar ve barı ön-arkadan tutuş farklılıkları nedeniyle bacağın tümünü etkilemesi mümkün.
    vücudun genel gücünü arttırmada deadliftle birlikte ön sırada yer alan bir hareket.

17. ARSON

ARSON Üye

Beğenileri:
    1.618
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    V.G.F. 1.Kademe Antrenör
    Yer:
    MERSİN
    Squatta da ayak açısı darlığı vs. ayarlayarak çalışırız zaten; leg press de ağırlığın daha fazla olmasının nedeni ise makinenin açısı ve tekerleklerdir, açı yükseldikçe kilo düşer. Okulda fizik gördüysen basit bir hesapla 45 60 derecelik açısıyla aslında kaldırdığın yükü hesaplayabilirsin.

Steve bunu beğendi.
  18. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    yaş 20- ise o zaman barbell squat yapmamak gerekli diye düşünüyorum. sebebi de çok basit, omurlara yük binmesin. klasik squat yerine hack squat-leg press-leg extension-lunge ve türevleri gayet yapılabilir.
    ama 20+ vgciler için de squat vazgeçilmezdir. squat en temel alt vücut egzersizidir ve alt vücut için en etkili hacim kazanma yoludur.

bu arada, www.bodybuilding.com isimli çok değerli bir sitede de barbell squat hareketinin 9.5 ortalamayla tüm klasmanlarda ve tüm egzersizlerde 1. olduğuna dikkat çekerim...

19. zrb20

zrb20 Üye

Beğenileri:
    219
    Ödül Puanları:
    53
    Squat yapiyorum .... Evde yapilmasi kolay olduğu için sumo suquat çalişyom

Sayfayı Paylaş